Author Topic: ima pravo na part time job, sada vozi kamion po Americi  (Read 13344 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Antic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 80
  • Što mi veliš nek mi bude, što mi želiš nek ti bude
    • View Profile
Ja sam imao priliku, koju nisam iskoristio :-(
Moj brat iz Kostolca je otisao da studira u Americi, odmah se preselio u New Jersey jer je tamo imao neku rodbinu i stanovao kod njih, zaposlio se na crno i posle nekog vremena nasao nasu zenu koja drzi skolu u Newark-u, platio je 2500$ ona mu je sredila novu studentsku vizu sa kojom ima pravo na part time job, sada vozi kamion po Americi, vozi neke kopir aparate, kaze da mu je plata super i kako bih trebao da se sto pre odvazim na takav korak i da mu se pridruzim.
By the way sto se skole tice u obavezi je jednom nedeljno da se pojavi na 2h u skoli i to je sve, a ta direktorka - vlasnica skole mu za istu svotu stalno produzava tu studentsku vizu. To je nesto najblize drzavljanstvu koliko ja znam jer imate prava da radite part time job ali uglavnom mozete naci i full time s tim sto bi vam poslodavac drugu polovinu davao na ruke.
Ne znam čime ste ovo zaslužili ali znam da ste zaslužili!

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Veliki je to korak, apsolutno sve ostavljaš iza sebe, a ako nisi expert u nečemu, vožnja kamiona po USA je plafon.
Tko god može odrmbati 6 mjeseci na brodu i uštedjeti $10k, vjerovatno je sposobniji i za nešto bolje, izazovnije.

Truck drivers su posebna sorta ljudi, uvijek na putu, samotnjaci bez porodice, spavanje u kamionu, rizik da netko opljačka ... ne preporučujem  +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Antic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 80
  • Što mi veliš nek mi bude, što mi želiš nek ti bude
    • View Profile
Ima i tu istine, ali veruj da mu je bolje i to nego da zivi u malenom Kostolcu i da radi u termoelektrani ili u Drmnu (u rudniku)...
Nije ni to za stalno, ali bar je bolje nego da budes rudar...

Ovo sam napisao jer me je brat cimao da me vodi kod te zene, da i ja upisem skolu i da ostanem cim smo se prvi put sreli u New York-u, verovatno bi moglo da se nekako izvede i sa c1d vize da se predje na tu studentsku, ali kao sto znamo niko od radnika na brodu ne seta pasos (putovnicu) sa sobom tako da i nisam nesto preterano razmisljao o toj varijanti...
Mada, ko zna... Mozda jednog dana i probam...
Narocito zato sto sam cuo da vec 2-3 put mogu da apliciram za b1 vizu koja omogucava duze zadrzavanje na kopnu za razliku od c1d.
Ne znam čime ste ovo zaslužili ali znam da ste zaslužili!

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Ovo sam i ja cuo kao jednu od sigurnijih varianti za ostati tamo od porodicnog prijatelja koji je radio 15ak godina u USA, ali mi nije dao vise informacija.


Imas li ideju na koliko je cesto morao davati tu svotu novca od 2500 $ i koliko je ta viza vazila, svake godine   /   i koliko zaradjuje kao truck driver na sat i koliko izadje otprilike mesecno  ???


On je moj pajza,  isti grad  :D   prosto milina za zivot , da ti dodje da se nikada ne vratis tako da  kapiram  koji su mu razlozi  ....    :uzdravlje:

Offline Antic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 80
  • Što mi veliš nek mi bude, što mi želiš nek ti bude
    • View Profile
EX i ti si iz Kostolca?!

Nisam siguran, mislim da je godisnje potrebno odvojiti tu sumu i to mislim da je prvi put malo skuplje a da posle dajes manje...
Pitacu ga bas kada se budemo culi, mada ga nema nesto u poslednje vreme...
Mogu ti reci da lepo zaradjuje kao trucker, znam da je vozio nekog chevy-ja kada sam ja bio, neki twin turbo, a 2 dana pred moj povratak je kupio A8 4.2 quattro, tako da mislim da nema problema sa zaradom  -()-
Ne znam čime ste ovo zaslužili ali znam da ste zaslužili!

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Hehehe,  vec je povukao americki mentalitet, automatik 4200ccm  , samo gas patos i teraj miki.... :D      Ako je teget plav znam i ciji je auto.... :haha:



Offline Natasa1986

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Hmm. Kao kamiondzija se ne zaradjuje na sat i krvavo je u jednu ruku a u drugu mozete gledat i na to u stilu 'vidim svjeta' kao sto neki kazu za brod.
Prije nekih 5 god bi vam toplo svima preporucila tu opciju, ali danas ne.
Zaradjuje se ili po milji ili po turi.
Ako ste kompanijski vozac (njihov kamion obicno) placeni ste po milji.
Ja kad sam otisla to je za nove vozace bilo nekih .20 centi po milji prosjek a za ove s iskustvom ak imaju srece se penjalo do .40 centi.
Ako imate svoj kamion, svedno radite kroz firmu ali se vodite kao self employed i manje vise nemate nikakvih prava.
Placeni ste po turi, sve troskove opreme i kamiona sami snosite. Kad smo mi otisli cijene su samo padale. Cudo, kako gorivo ide gore plata dole, ko da su u kompi nekoj.
Evo na primjer pokupite neku masineriju u Detroit, MI i za $$2000 (na sto je spalo tad), cekate nekad satima na utovar i vozite u Laredo, TX.
Imate flatbed prikolicu,recimo, sve sto na nju natovare morate osigurat s strepovima i lancima, tu su i tarpovi koji su nekad tezi od vas i morate se pentrat i prekrivat s njima dzombe koje su preko 2m. Ajde prodje se to.
U Laredo kad stignete 40*C temperatura, cekate satima na istovar sto nebi bilo lose da imate klimu. No problem, right? Pa svaki kamion ima klimu! Vraga.
Kamion nesmije bit upaljen vise od 10min :smack: ilisu kazne i do $700... oni cuvaju okolis.
Sad ili istovarite ili otkacite prikolicu koja cesto ide u mexico da se roba tamo istovari. Morate spavat u kamionu i cekat par dana da vam se prikolica vrati.
Naravno ako imate kes za bacat odete u hotel.
Dobili ste prikolicu nakon 2 dana, zovete dispecera da kazete da ste spremni za drugu turu. Tu dobijete nakon par sati do (opet cekaj) par dana.
Nije neobicno da jadnici cekaju i preko 7 dana da dobiju nesto.
Na kraju uzmes STA GOD!! Samo da se maknes odatle vise i da nisi na prevelikom minusu.
A sta si dobio? Luk nazad za MI $1800. Joj, kako mrzim luk.
Mozes li zamisliti 40 stupnjeva a ti okruzen s lukom? Luk u vrecama na paletama natovaren na prikolicu. Dimenzije 1.85mx2.3mx4.6m.
Povraca mi se od samog smrada, bez da sam ista zapocela, jedva disem od vrucine.
Luk samo sto ne sklizne s prikolice. Ajmo lojtre i onaj tarp, jedva jedvice ja stavim gore ta dva smotuljka (ha) koja su crna, gumena, hartava i VRELA.
Ajd sad moram i ja na vrh luka.
Popnem se ja ko majmunce tu plazim (bojim se stat jer se sve ljulja i izmice) odmotavam tarp malo po malo.
Navlacim ga vam tam da sve bude jednako.
Nakon sto sam narihtala obadva ta tarpa jedva jedvice, propala kroz sred tog luka do koljena, zamotala se i umalo ugusila kad je puhnuo vjetar i preklopio jeb3ne tarpove preko mene, iskobeljala se NEKAKO i hajde. Preko sat vremena sam se gore za*****avala. Sve usporeno od vrucine. Nemas vise sigurnost ni povjerenje u sopstvene noge i oci.
Sidjem ja dolje da prebacim strapove i osiguram i tarp i luk da ucvrstim.
Ja samo sto sam sisla dole zapuhao je vijetar, izdigo je sav moj trud i obadva tarpa su se u roku od par sekundi nasli u prasini pored kamiona.  :haha:
Osla sam si onda na plac pauzu.
Sredila sam ga na kraju, to sto su nam usput trubili po auto putu kad je ispadao s prikolice...  -()-
To je samo jedna go**arija koja mi se deslia.
Imah ih milion i vise puta ce bit s**** nego ne, al nekad se isplatilo to jer su bile dobre pare, i firme su placale. Sad ne.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Kriza je stisnula i Ameriku.
Sa mnom u Iraku bio cimer Amer koji je bio logger.
Ostavio posao, mehanizaciju od nekoliko $mill i došao u IQ raditi kao dispatcher. Kaže nek stoji biznis za neka bolja vremena.
Bio mu problem plaćat porez uz slabu potražnju, pa ostavio biznis na stand by.

Ako kažeš da se po turi prevoza dobije $2.000, to još i nije toliko loše, jer jedan entry level radnik na kruzeru radi mjesec i po dana za tu lovu.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Natasa1986

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Dobijes 2,000 na put od 2,500 km, minus:

- mozda provizija kompaniji koja zna bit 10-25%
- Rezervar goriva nas je dolazio 650.00+ a trebao bi ga punit 3 puta za tamo i nazad...znaci oduzmi 1.5 tocenja= 1000 od te svote
- Ulje i filteri se mijenjaju svakih 15 dana (350.00+ kad sam bila tamo)
- Na ovoj turi nema 'toll' ali ako se ide na istocnu obalu, ma cim se iz MI spustis u Ohio moras placat toll (cestarinu) a nista bolje ture nisu placene te nego gore.
- Mozes komotno par sto dolara potrosit na tolls. Preci most u New York 60-80ak dolara u jednom smijeru za vozila te tezine.
- Moras kupovat hranu i pice, poneses od kuce kolko mozes al nikad ne dovoljno da ti traje. Ak odes na duze moras i za ves, i za tuseve (10.00) skupi se toga
- Troskova puno, bilo koji kvar po je 100+ puno vise.

To je ako imas svoje. Ako vozis tudje onda nemas sve te troskove. Ovo za tolove nekad ti platis nekad Comp.
Troskovi kamiona su od kompanije.
Moze se tako zaradit bolje al je i to sljakavo.

Da kriza u Americi je velika i stvarna, ovdje ljudi svi padaju u nesvjest sto smo se vratili i misle da tamo je sve bajno ko na filmu.  -()-