Author Topic: TSUNAMI Crown Princess, Treci ugovor , prvi izvjestaj :)  (Read 5206 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tsunami1984

  • Registered
  • *
  • Posts: 302
  • BANNED
    • View Profile
Pozdrav svima opet, ovaj put s Crown Princessa. Evo da vam napisem utiske s ovog broda, na kojem sam nesto manje
od mjesec dana.
Turnaround port nam je Southampton. Kad sam dosao 27 juna krenuli smo iz Southamptona prema Norveskoj,
12 dana kruz, prosao je jako brzo. Posjetili smo nekoliko gradova u Norveskoj,  ukljucujuci i grad koji se vodi kao
najsjeverniji grad u evropi (najblizi sjevernom polu).
Portovi su veoma fini, prirodno bogati, a Norveska je divna zemlja.
Inace sve je sredjeno, sve je dostupno al je isto tako sve skupo na smrt , pogotovo u Norveskoj koja ima najvisi standard
u Evropi. Takodje i drugi run koji radimo, British Isles, jako je skupo jer se sve placa u funtama, pa kad
preracunate da zaradjujete dolare koji je sad jako nisko, sve vam ispada skupo.
Sto se broda tice brod je dosta veliki, prima 3000 putnika i ima 1200 clanova posade.Prvih nekoliko dana mi je
bilo komplikovano  al sam se vec navikao. Dosta je drugaciji od Island Princess broda na kojem sam ja proveo 2 ugovora.
Ekipa s kojom radim je veoma cool sto je jako bitno za posao, jer kad imate volje da radite, kad je dobra ekipa
onda je i sve ostalo dobro, dobri su rezultati. Od kako sam dosao na brod ovde jos nisam imao dan da sam
lose raspolozen ( sto je za mene jako cudno inace sam nervozan lik i lako se nazivciram). To je dobar znak :)

Tim se sastoji od :

1 menadzerka
2 asistenta
2 fotografa lvl 5
1 fotograf lvl 3
4 fotografa lvl 2
4 fotografa lvl 1
1 platinum artist

Mislim da sam vam pisao nekada sta znaci koji level i kolike su im plate pa da ne pisem opet, to mozete naci
na forumu .
Posto nisam napisao prije sta je platinum artist, nisu imali tu poziciju, to je nova pozicija i za sada je imaju
samo 4 broda u cjeloj floti.
To je obicno senior fotograf koji radi samostalno u studiju zatvorene vrste.NJegov posao je da radi portrete
koji se papreno skupo naplacuju. Kvaka kod tih portreta je da se rade u posebno opremljenom studiju s posebnom rasvjetom
i atmosferom, muzikom, sampanjcem, totalno opustena atmosfera za porodicu ili parove, pa cak i individualce.
Fotografije su crno-bijele, stampaju se na kopnu i salju se na kucnu adresu.
Pocetna cijena JEDNE slike 8 x 10 incha je 175 $ .
Inace platinum artist ima platu levela 5, sto od prilike iznosi oko 2000 $ a na sve sto proda uzima 5 % bonusa.
Ako neko od nas fotografa bookira slikanje za platinum studio, taj fotograf koji ga je bookirao dobija 1 %.
Inace ovaj kojeg mi imamo ovde je jako lijen i slabo ima posla, krivi nas da lose bookiramo. Zasto da ja bookiram nesto
da on dobija paprenu platu a ja dobijem samo 1 % ? Pa nisam lud. Sto on meni ne dadne 2 % od svog procenta
pa mozda bi mu ja i bookirao puno vise photo sesn-a ?
Zasto ovo ovako pisem, pa evo vam primjer : tokom moje smjene u galeriji decko je dosao i pitao mene da idem da promovisem njegov proizvod
na pola sata, u atrium, gdje je veliak guzva. Ja sam prihvatio i kad sam dosao na lice mjesta objasnio mi je kako da bookiram sesn ako neko bude htio.
Ajd ok, skontao sam ja , al zamislite kaze on meni : Molim te nemoj da bukiras sesn izmedju 9 i 11 imam zakazanu veceru u Grilu.
Znaci mene je zvao da promovisem NJEGOV proizvod , da zakazem neki sesn ako mogu , a on ide na veceru . Pa to je strasno.
Kod mene je dobio veliki minus i ja mu necu ni jedan sesn vise zakazati do kraja ugovora.
Toliko o toj poziciji i o tom dosadnom liku.

Posao na ovom brodu i dok radimo ovaj run (Norway i British Isles ) je veoma laganica, kako ja volim reci penzija totalna.
Evo ovde cu vam napisati moj komplet raspored i radna vremena za ovaj kruz, mozda vas to ne zanima al sigurno neke zanima da vidi kako se to radi, koliko,
kako se rasporedjuje vrijeme, koje vrste posla se rade i slicno:


DAN 1  Southampton ( Turnaround day)  :  Cjelo jutro bio slobodan, u 16-16:30  imao sam DRILL ( sigurnosni trening s putnicima koji se radi svaki turnaroud day, svaki put kad
dodje nova grupa putnika na brod, zakonski je zahtjevano),  zatim 17-17:30 miting (svi fotografi ukljucujuci menadzere), 18:00-20:30 Galerija.Ukupno radnog vremena
3.5 sati. KRAJ DANA !

DAN 2 Le Havre : Ujutro slikao gangway 7:00-11:00, zatim slobodno do navece, 19:30-20:30 radio u galeriji . Ukupno radnog vremena 5 sati. KRAJ DANA !

DAN 3 Sea Day  (Formal Night ) : 11:00-13:00 Galerija , 14:45-15:15 SETUP za portrete, 17:00-23:30 Slikanje portreta + stavljanje slika na panele. Ukupno radnog vremena
9 sati ! KRAJ DANA !

DAN 4 South Queensferry (Skotska) :  Vecinu dana slobodan, radio u galeriji od 20:00 do 23:00. Ukupno radnog vremena 3 sata.KRAJ DANA!

DAN 5 Invergordon  (Skotska) : Vecinu dana slobodan, radio u galeriji od 18:00-20:30, pomogao zatvaranje studija  22:00-22:30. Ukupno radnog vremena  3 sata. KRAJ DANA!

DAN 6  Sea Day (Formal Night) : 9:00-9:30 postavljanje znakova na mjesta za portrete ( da se zna koja ce pozadina gdje biti slikana), 10:00-10:30 trening , zatim od 12:00-13:30
galerija, 14:45-15:15 setup portreta, 17:00-23:30 slikanje portreta + stavljanje slika na panele u galeriji. Ukupno radnog vremena 9.5 sati. KRAJ DANA!

DAN 7   Belfast (Irska) : 7:00-11:00 Slikanje gangway-a, 20:00-21:30 ciscenje 2 masine u laboratoriji. Ukupno radnog vremena 5,5 h ! KRAJ DANA!

DAN 8   Greenock (Skotska) :  Galerija 17:30-23:00 (pauza pola sata) ! UKUPNO 5 Sati rada ! KRAJ DANA!

DAN 9   Liverpool (Engleska) : Galerija 19:30-23:00 Ukupno radnog vremena 3.5 sati. KRAJ DANA!

Dan 10 Dublin (Irska) : Slikanje gangway-a 7:00-11:00 , Galerija 18:00-19:00 ! Ukupno radnog vremena 5 sati ! KRAJ DANA !

Dan 11 Cork City (Irska) : 17:00-18:00 Galerija , 18:15:19:00 Slikanje restorana, 19:30-20:30 galerija, 20:30-21:00, slikanje restorana, 21:00-23:00 Galerija ! Ukupno radnih sati 5.5 ! Kraj dana!

Dan 12 St.Peter Port (Engleska) : 17:30-20:30 Galerija, 21:30-22:30 Galerija, Ukupno radnih sati 4 ! KRAJ DANA!





Inace ovaj brod prima oko 3000 putnika, dok ima 1200 clanova posade, najvise kao i obicno ima Filipinaca i Indijaca,
a sto se tice ostalih medju najbrojnijima su   Ukrajinci, Srbi , Makedonci, Rumuni i Meksikanci.
Inace imamo dvije vrste punika, zavisno od kruza koji se radi. Kad se radi Norveska tu su najvise Britanci
putnici, a kad se rade Britanska Ostrva, vecinski putnici su Amerikanci.
Inace englezi su jako kulturni i veoma raspolozeni za zabavu uvjek. Sto se tice trosenja mogu reci samo
da na fotografije malo trose, najvise trose u baru, tipicno engleski.
Amerikanci su takodje za zabavu uvjek, mada su malo vise iskompleksirani, malo se vise foliraju, i bezobrazniji su.
Obozavaju da se fotografisu, trose dosta para na fotografije  i narocito u kazinu. Prosjecni su potrosaci u baru.

Trenutni kruz imamo oko 2400 Amerikanaca , ostalo su najvise englezi, rusi i latino amerikanci. Ima 300 djece ukljucujuci
tinejdzere. Ovaj kruz posebno ima toliko tinejdezrki koje odlicno izgledaju  i sto je najgore traze nekoga da se zabave.
Naravno pod tim traze nekoga da se zabave se podrazumjeva posada jer je to njima zanimljivo isto kao nama da budem
s passengerkom. Iz bas ovog razloga prije par dana jedan zongler je dobio otkaz.
Prije par dana, neko od putnika je zacuo cudne zvuke iz zenskog WC-a. Pozvali su security i uhvatili su zonglera koji
ima jedno 24-25 godina, kako tuca passengerku koja ima 14 godina. SUtradan odmah je letio kuci. Sto ne najgore od svega
on nije ni svjestan u koji problem moze da upadne ako ga tuze jer ona ima svega 14 godina.
Ne bi bilo prvi put da se u istragu ukljuci FBI i da decko zavrsi u zatvoru.

Takodje jos jedna zanimljiva i ni malo prijatna scena se desila prije par dana. Klasika, zavrsila se radna noc
i leglo se na spavanje. Medjutim, oko 4:30 ujutro, probudi me nesto, tacnije probudilo me navijanje broda na lijevu stranu.
Kad se brod navije i to osjetis dok spavas i probudis se, to znaci da ni malo nije fina situacija. Kako sam se probudio
zacuo sam cimera kako govori jako glasno SHIT. On je aistent menadzera i dugo je na brodovima vec, i kaze da nije imao
nikada ovakvu situaciju. Kad se on prepao onda znate koliko je sati. Brod se toliko navio da, u slucaju da je jos malo
samo nastavio da se navija, prevrnuli bi se na stranu, sto bi bilo pogubno za svih 4200 ljudi koji se nalaze na brodu.
U svakoj situaciji ima izlaz, al prevrtanje na stranu je definitivno pogubno za sve. Brod je bio tako navijen 1 minutu,
u tom trenu se cini kao da je 2 sata bio navijen. U restoranima se polupalo nekoliko hiljada casa i tanjira. U nasoj
laboratoriji masine koje su poprilicno teske, sve su odklizale na jednu starnu laboratorije. Sve u kabinama sto je stajalo
je popadalo. Kad se to tako osjetilo na decku 4 gdje mi zivimo, pa kako je bilo ljudima koji spavaju na decku 15 !
Sve u svemu jeziv osjecaj.
Nakon sto se brod ispravio javio se kapetan broda kroz razglas i objasnio kako su na ulasku u Liverpool
prenaglo skrenuli na lijevo. Medjutim tokom dana sam saznao iz vise izvora da je to samo bio izgovor, u stvari prava istina je
to da smo se zamalo sudarili s tankerom. Kako, zasto, sta oni na bridgu rade u to doba noci, pojma nemam, uglavnom
totalno neodgovorno, pored svih tih radara i ostalih uredjaja na bridge, da se sudarimo s nekim, bilo bi malo glupavo !

Iskreno narode ne znam sta da vam pisem vise, ovo ce biti dosta za prvi reports ovog ugovora, ako imate pitanja, sta
bi voljeli da znate, da vidite, da vam uslikam, snimim, javite mi ovde i dobicete to sto trebate :)

Nadam se da ce nekome bar malo biti od koristi ovaj post :) Uzivajte pa cujemo se ubrzo s drugim izvjestajem.

Offline NVC

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 219
    • View Profile
Nikada necu shvatiti te likove koji se muvaju sa gostima. Jeste, to je odlicna prica da se hvalis pajtasima, i ima devojaka koje su prave bombe. I mene je jednom muvala neka mala iz Majamija, Sara Sukkar, zezali smo se ali je samo na tome ostalo jer mi je moj menadzer Ian Brown, lik iz Jamajke koji deset godina radi na kruzerima ispricao sta se desilo sa par momaka, kako su opalili gosce a zatim popili tuzbu za silovnje... Nije vredno da zbog par trenutaka seksa provedem par godina u bajboku.

Uostalom ako bas zolis nesto sa goscom, cekaj port, otidji na plazu. Tu smes sta hoces.

Inace, dobar post. Meni jako koristan.
Svaka cast za trud i volju.

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Uostalom ako bas zolis nesto sa goscom, cekaj port, otidji na plazu. Tu smes sta hoces.

u principu, ne smijes ni tu  :rolleyes: sta ti Sefe kazes, kao former security officer?
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Smiješ dok nisi na brodu. Tvoja stvar.
Ja ohrabrujem sve donžuane neka se izdušovolje gdje hoće, ali ako ih netko uhvati/prijavi/otkuca, bye bye posao. Zato, pamet u glavu.

A ovome žongleru je otkaz najmanji problem, 100% ide u zatvor.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline direktor

  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
kako sam se udubio u ovaj zadnji deo posta... puno akcije, drame, napetosti, a i sexa je bilo... kao u krimi romanima...  :D



salu na stranu, odlican post tsunami!
Gnothi Seauton

Offline Antic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 80
  • Što mi veliš nek mi bude, što mi želiš nek ti bude
    • View Profile
kako sam se udubio u ovaj zadnji deo posta... puno akcije, drame, napetosti, a i sexa je bilo... kao u krimi romanima...  :D

salu na stranu, odlican post tsunami!

Potpisujem ! :uzdravlje:
Ne znam čime ste ovo zaslužili ali znam da ste zaslužili!

Offline Smajli

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
  • He who dares wins !!!
    • View Profile
  Tsunami  svaka ti čast na postu!!!

 Ti baš puno doprinosiš ovom forumu i nama budućim moreplovcima. :uzdravlje:

  Još nešto, nemoj da se ljutiš na ovog platinum fotografa,pomozi čoveku kad možeš. :uzdravlje:

Offline off_martin

  • Registered
  • *
  • Posts: 180
    • View Profile
Desetka za post. Hvala.