Author Topic: mladenRS, Buffet Steward, Princess Cruises  (Read 2992 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: mladenRS
Država: BiH
Spol: M
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Buffet Steward


  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Nekoliko poznanika mi je radilo na kruzerima, tako da sam se i ja odlucio otisnuti u te vode.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Zelja za bilo kakvom promjenom

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se u sve moguce agencije na ovim nasim terenima, u to vrijeme neke agencije nisu odrzavale interview-e, neke nisu primale strane drzavljane.
Safe Cruise je  ispao najbrzi u odgovaranju mog upita za posao.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Princess Cruise, Buffet Steward.
Zelio sam se prijaviti za kapetana broda i time zaraditi sto vise para, ali je nemoguce jer 10-ak godina nosim tacnu i tanjire
tako da su mi ponudili ovu poziciju koju sam i prihvatio

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Nekih 15-ak minuta, odmah isti momenat cim je interview zavrsio

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Sve skupa kad saberem od odlaska u Bg, boravka tamo, placanja obaveza, kupovine razno raznih potrepstina, oko 1000 eurosa

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Samo najosnovnije stvari za licnu higijenu, nekoliko kratkih hlaca, majica, nekoliko kosulja...Sve u svemu 1 kofer

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
IZGUBLJEN, kao da sam pao sa Marsa, nista ne znam, nikoga ne poznajem, ne znam gdje trebam ici, jednostavno izgubljen

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompanija manje vise, pozele ti welcome aboard, zaduzis uniformu i pravac posao

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Svakako, supervizori, radne kolege...Sta god ne znas to upitas i svako ce ti objasniti

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Veoma dobro, nisam ni osjecao nekakvu ogranicenost prostora. Vecinu vremena provodis radeci, a par sati u krevetu spavajuci.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Manje vise jesam, u svakom slucaju zaradio sam vise nego sto bi zaradio za isti vremenski period i za isto radno vrijeme sto bi radio negdje kod kuce.

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno da postoji, doduse na prvom ugovoru ne, ali kasnije naravno.Samom promocijom i zarada je veca.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Drustveni zivot na ovom brodu tako reci da nije ni postojao, rijetko se organizuju neke zabave za crew, ali zato privatne zabave po kabinama i hodnicima
nisu rijetka pojava

  • Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Veliku vecinu cine filipinci koji cine 90% posade, zatim indijci, indonezani, meksikanci....U najmanjem broju su evropljani

  • Kako biste opisali putnike?
Veoma debeli, nepokretni stari smaraci koji se voze u elektricnim kolicima, koji jedu brdo neukusne hrane 26 sati dnevno, nakon svakog obilnog obroka popiju
dijetalnu kolu i tablete za srce. Ali ima i izuzetaka koji su veoma kulturna gospoda.

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Svakako, moze se naci vremena za izaci na kopno. Ne svaki kruz jer zavisi od rasporeda koji radis, ali da moze se posjetiti

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Od svih mjesta koje sam posjetio najvise mi se dopao Oranjestad na Arubi. Poprilicno skupo mjesto, ali jedno od najljepsih koje sam posjetio

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Prije svega mogucnost zarade novca, ne mislim na neke ogromne cifre jer ih je nemoguce zaraditi, unapredjivanje jezika, putovanje po razno raznim
zemljama, upoznavanje drugih kultura...

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Razdvojenost od porodice, kuce i prijatelja

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Svakako, upravo zbog gore navedenih razloga. Moj razlog je bio nemogucnost zarade novca u ovoj okolini. Oni koji nisu sigurni da bi mogli izdrzati bolje da uopste
ne pokusavaju upustati se u ovu avanturu jer nije jednostavno. Bio sam svjedok mnogima koji su potpisali sign off jer nisu mogli vise da izdrze.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Aplicirajte za sto vecu poziciju bez obzira sta vam agencija predlaze. Velika vecina nas se odluci na ovaj korak iskljucivo zbog novca, a sa vecom pozicijom
naravno se zaradjuje vise novca

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Sretno svim buducim moreplovcima - ne odustajte od cilja kojeg imate
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)