Author Topic: Putovnica je hrvatska ali živim u BiH, treba li mi pomorska knjižica?  (Read 3783 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Trebam pomoć u vezi procedure oko matrikule.

Ja imam dva državljansta,hrvatsko i bosansko.Putovnica je hrvatska ali živim u BiH.Tako da mi u putovnici piše da živim u bih.

Kad sam razgovarao u vezi matrikule sa Suzi Žagar iz Apriori agencije,rekla mi je da zato što živim u bih,vjerovatno i ne moram da vadim matrikulu.Jer da zbog toga što živim u Bosni,najvjerovatnije i ne podliježem zakonu r. Hrvatske u vezi posjedovanja matrikule.A da u bosni ne postoji taj zakon o pomorskoj knjižici.Ja bar mislim da je tako.A i Suzi je bila takvog mišljenja.Ali nije bila 100% sigurna.Zato se raspitujem ovdje,da budem siguran.

Pa ako neko nešto zna u vezi svega ovoga,neka mi odgovori.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Ako imas prijavljeno boravište u BiH, smatram da ti nije potrebna, bez obzira što imaš hrv. putovnicu. Ja imam Hrvatsku putovnicu pa ipak ne namjeravam vaditi matrikulu, zasad... Na tebi je da odlucis da li zelis svoj tesko zaraden novac dijeliti s Kosoricom & Company  no;;;
Once a sailor, always a sailor.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
U tvojem slučaju ti pomorska knjižica treba jedino ako to agencija preko koje ideš zahtjeva.
I naravno, pošto si Hr državljanin, možeš poduzeti mjere da plaćaš za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, ali najbolje ti je u tom slučaju nazvati Lučku Kapetaniju.
Koliko čitam, nitko nije oduševljen uplatnicama za mirovinski i zdravstveni fond, i većina traži razlog kako bi to izbjegla.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala vam na odgovoru i pomoći.

Kao što sam rekao u prošloj poruci,i Suzana je bila mišljenja da vjerovatno ne trebam vaditi matrikulu.Tako da to znači da ona ne zahtjeva na vađenju matrikule.Najvažnije da kompanije ne zahtjevaju matrikulu za dolazak na brod.

Naravno i da je i meni draže kao i drugima,da izbjegnem plaćanje svih tih poreza.Još bi mi samo to trebalo,jer ovdje u Bosni je administracija još i najgora,kad je u pitanju guranje ruke u narodni džep.Pa hvala Bogu da bar ne znaju za nas koji želimo na brod.I nadam se da će tako i ostati.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia

Naravno i da je i meni draže kao i drugima,da izbjegnem plaćanje svih tih poreza.


Ako te ne smeta da poslije x godina dođeš nazad i imaš 0 godina radnog staža, nema problema.  +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Što se toga tiče,u pravu si Šefe.Znam da bi bilo nabolje kad bi bio uplaćivan staž.Pa makar ga sam naknadno uplaćivao.Već je neko na nekoj na nekoj temi pisao u vezi plaćanja poreza.I da su ga ogulili i prijetili tužbama ako ne plati.

Moraću se još raspitati,kako ovdje u Bosni stoje stvari oko toga.Jer ako bi puno tražili,kao da se na brodu zarađuju ogromne pare,koliko bi mi moglo ostati novca?

Ako bi tražili toliko da mi od plaće ostane ne puno više,nego što se ovdje prosječno zarađuje,čemu onda odlazak na brod i toliko rintanje?

A ako odem na brod,nemam namjeru predugo ostati na brodu.Jer bi mi to prije svega bila odskočna daska,da se poslije zaposlim negdje u Evropi.Jer raditi na brodu i vratiti se kući gdje će biti bolje ko zna kad,i nastaviti raditi za sitne pare,onda bi opet bio na istom.

Ne pada mi napamet da se jednog dana sve svede na to,da kod kuće pričam kako sam nekad radio na brodu,u isto vrijeme radeći za istu siću kao i prije odlaska na brod.

A kad smo već kod staža,koje kompanije uplaćuju staž radnicima?Kad Carnival nažalost ne plaća.

Offline NinaDjerlek

  • Registered
  • *
  • Posts: 45
    • View Profile
Koliko sam se ja "načitala" po forumu mislim da nijedna kompanija ne uplaćuja staž osim nekim višim rangovima...
A za situaciju u Bosni i uplaćivanju staža, nije ti to nešto skupo za naknadno uplatiti, mislim da nebi bilo više od 1000KM da uplatiš za 6-7 mjeseci.
Moja mama je nedavno otvorila firmu i minimum uplaćuje sebi za staž, nešto oko 150KM (i penziono i zdravstveno).

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala Nina na informaciji.

Kad je tako,onda nema razloga da ne uplatim sebi staž,nakon što bih se vratio kući.Vidim ti već radiš na brodu i iz Bosne si.Pa me zanima dali i ti uplaćuješ sebi staž,nakon što se vratiš sa broda?Koliko te to košta?