Author Topic: mariolazg, Assistant Team Waiter, Carnival Cruise Lines  (Read 3901 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: mariolazg
Država: Hrvatska
Spol: M
Kompanija: Carnival Cruise Lines
Pozicija: Assistant Team Waiter


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
O poslu na kruzerima cuo sam preko nekih poznaninika i uglavnom preko interneta.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Najvise me privukla zelja za promjenom,avanturom, putovanjem i naravno lova.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se preko EP iz Zagreba jer mi je najbliza posto sam iz Zagreba, a i iskreno lijen jer mi je Apriori daleko.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Htio sam se prijaviti za bar waitera, ali po dolasku u petak u EP receno mi je da je u utorak interjvju za Assistant Team Waiter na Carnivalu.
Rekoše da ne mogu nikako aplicirati za bar waitera jer nisam barmen i nemam iskustva u izradi koktela, serviranju sampanjca i meni najdraze neznam British-English.
Onda su me posjeli i pustili mi jedan bajkoviti video i poslije toga poslali da izvadim potvrdu o nekaznjavanju i dodjem sutra na ispit iz Engleskoga i ponesem 150 kn (20eura) za taj ispit i sliku za CV.
Drugi dan sam dosao sa svime od mene trazenim rijesio test Engleskoga i zajednicki napisali CV.
Poslije toga rekli su mi vrijeme i mjesto intervjua.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Za interjvju smo dosli ujutro u 8 u jedan Zg hotel, i onda smo imali neko mini predavanje od sat-sat i pol,pa stanka za kavu i onda cekanje na red za interjvju nekih 2 sata.
Intervju je trajao 3 minute sa predstavnikom za Carnival Ericom Chinoyem, koji mi je rekao da sam prosao pri zavrsetku razgovoru.
Pricali smo o vremenu i o tome otkuda sam i s kim zivim.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Test Engleskoga marlins 20 eura
Tecaj u nautickome centru u Zagrebu o prezivljanju na moru 150eura
Lijecnicki pregled 200eura
Pomorska knjižixca i odlazak u Rijeku predate zahtjev i pokupiti pomorsku 100 eura
Karta za Miami 700eura
Nesto donjeg veša i higijenskih potrepstina 50 eura
Oprostajka i pijanka sa drustvom 50eura
Grand total:1270eura

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Na put sam se spremio razgovarajuci s nekim ljudima koji su imali vec bili na brodu tako da sam ponio torbu sa 16kg odjece (e jesam se zaj….) ponio sam sve od donjeg vesa, kratkih majici, kratkih hlaca, traperica, zimskih majici. Bio sam spreman na sve vremenske uvjete, a uopce netreba toliko stvari.
Samo osnove; donji ves, carape, 2 kratke majice, jedne traperice, jedna duga majica, kupaci, japanke i tenisice. Jer ces tokom ugovora nakupovat brdo stvari pa je najbolje nositi sto manje.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Osjecao sam se uzasno.
Kada sam usao na brod, poslani smo u MSA office ispred kojeg su na vratima bile 4 kante  i u koje je curila voda iz plafona.
Sve mi je bilo cudno i novo i bio sam dosta depresiivan, a posto sam se ukrcao 8 dana prije Bozica, Bozic mi je bio uzasan.
I prva noc mi je bila najgora noc jer poslije zavrsetka smjene sam otisao malo do crew bara i kada sam se vratio u kabinu shvatio sam da nemam posteljinu, jastuk, deku i rucnike.
Moje misljenje je bilo da te to doceka na krevetu kad dodjes u sobu, a iskreno nisam ni obracao paznju kada sam usao pri ukrcaju u kabinu da toga nema, nego sam samo bacio torbu i trcao dalje za obvezama koje sam trebao ispuniti napraviti po dolasku na brod. Dok me je na drugom ugovoru na Imaginationu sve docekalo na krevetu (posteljina, jastuci, deka, rucnici).
Nakon mjesec dana bilo je sve ok, stekao sam rutinu, a i bilo je dosta nasih ljudi pa je bilo ok.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Objesili su natpis WELCOME HOME! 
Pustili neki filmic, dali ugovore na potpis, pokazali nam muster station, rekli di da pokupimo uniformu i poslije toga snadji se druze.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Pomogli su mi ljudi koji su radili samnom u timu.
Imao sam srece pa sam prvi raspored, dobio bistro team gdje sam ujutro radio 4sata room service, a podne Lido od 4.30 do 11.15.
Nakon tjedan dana su promjenili da pocinjem popodne u 4.30na lidu do 11.15, pa onda od 00:30 do najkasnije o danu 3.30.
A u bistro teamu je bilo 4 cure s nasih prostora koju su mi pomagale najvise, jedan Rumunj koji je uvijek pomagao, 2 poljaka koja su mi pokazala nacin rada Work smart not hard.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
U pocetku jako tesko, a kasnije se organiziras.
Znas kad ces ici van u port, kada ces spavati, znas da ces prati ves kada radis nocnu ili kada je Cozumel popodne kada radis ili Miami ujutro ako ne mozes van.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Zarada nije bas nesto bajna, ali da se ustedjetiti za razliku od doma di stalno imas neko troskove zivota, a normalno da se i potrositi.
Jedan decko iz Hrvatske je isao doma nakon 8 mjeseci sa zadnjom placom od nekih 600$ i avionskom kartom koju su mu kupili roditelji. Ima nas svakakvih.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Postoji ali to je obicno Assistant Team Waiter i to je to.
Za Team Waitera treba dosta ugovora i dosta srece. Jako je tesko dobiti promociju jer ima puno fosila na pozicijama headwaitera koji su vec u kompaniji 25+godinai koji ne zele otici jer ganjanju 30 godina ili vise da pokupe penziju. Normalno ima ih jos dosta fizicki sposobnih na toj poziciji, ali ima ih i dosta koji su ne znam kako prosli medical.
Ako neko zna Dedya iz Indonezije, koji ima 60 i kusur godina i ne cuje najbolje i sporiji je od kornjace, zna o cemu pricam.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Pa na prvom ugovoru drustveni zivot je bio odlican, bilo je puno nasih ljudi i u bilo koje doba dana i noci  kada si dosao na open deck bilo je bar dvoje troje nasih, bilo je par Rumunja koji su stalno bili s nama, velika vecina oficira Talijana je bila odlicna dosta staffa i entrteimneta koji su bili super opusteni i nije se pokazivala razlika ko je crew, staff ili officer extra je bila ekipa.
A drugi ugovor se vec radila razlika ko je crew, staff ili officer i bila je nekako trula atmosfera na brodu.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Bilo je svakakvih, od onih koji ce ti pomoci i zastiti te, do onih koji jedva cekaju da te prijave za nesto ili da te isprovociraju.
U velikom broju po mom misljenju Indijci su go**a, ali upoznao sam njih nekoliko za koje bi zivot dao.
Dok sam radio u captain messu imao sam supervizora Indijca Judea koji je legenda, skoro svako jutro me zvao u kabinu i molio me da dodjem na posao.
Kada bi dosao, u vecini slucajeva bi me rekao idi pij kavu, pa onda dodji malo pomoci u staff mess do 9 pa onda nestani.
Gadni su kuhari indijci koji ce te prijaviti za svasta, mene su oni 3 puta prijavili, prvi put je kuhar sam sebe zeznuo jer je bila njegova krivica, a drugi put sam dobro prosao jer sam kuhara gadjao tanjurem, ali maitred je bio nas pa sam dobio jezikovu juhu, a 3 put me Pastry chef prijavio jer sam uzeo 2 komada kruha vise u breadbasket pa se tamo poceo izderavat na mene, a ja sam mu rekao neka ide doma tako razgovarat sa zenom i djecom, a ako ga oni ne slusaju neka nabavi psa, opet jezikova juha od naseg maiterdia.
Pilipinci svakakvih ih ima. Pokorni i raspjevani narod koji vole pjevusiti Brunu Marsa, svaki odgovor sa nekim iznad njih je vecinom Yes boss! 
Vecinom furaju crnacki stil odijevanja gdje prednjace dresovi Miami Heata, najmanji narod koji je lud za najvisim sportom na svijetu, kosarkom.
Indonezani dosta slicni Filipima vole jesti prstima i mljackaju isto svakavih ima.
Jamajcani su mi super, oni su reako bi slicni nama, opusteni, zezancija, nedaju da se gazi po njima.
Headwaiter mi je bio Jamajcanin koji je obozavao slusati kako psujem na nasem, rijetko panice. Kad je frka neka, samo im je Relax mon.

  • Kako biste opisali putnike?
Gostiju ima raznih.Rekao bi da je to velikom vecinom nizi srednji stalez i nizi stalez.
Tokom kruza te obozavaju, ispituju te o zivotu na brodu, domu, hoce te posvojiti, slikati se s tobom, tvoj potpis ali zadnji dan za vrijem show timea samo znaju nestati da nebi dali extra tip.
Ili znaju povuci pare bez pardona. Nikad se nisam toliko slikao ko u protekla 2 ugovora. Crnci vecinom dolaze u coporima i zderu nenormalno, skloni ne placanju, tesko je za raditi s njima.
Spanjolci ako su iz SADa  dosta slicni crncima, i izbjegavaju Engleski pricati u vecini. Spanjolci van SADa su vecinom ok.
Bijelci su vecinom ok jos ako su juznjaci super. Kanadjani su super, placaju, ne daju bas extra tip, nisu zahtjevni, French kanadjani isto ko ovi s Engleskoga govornoga podrucja samo vole piti i sjediti dugo poslije vecere. A ako su Indijci gosti, jadna ti majka, samo specijalne narudzbe i sami prohtjevi i zahtjevi.
Kinezi, samo se obracaj najmladjem i pokupit ces narudzbu i sve ce biti ok. Vole jesti puno i dijeliti hranu. A pitanja kakvih cete se naslusati, od toga dali ima WCa u nasoj zemlji, i dali ima rata.
Pa onda kad im objasnjavas di je Hrvatska, oni misle da smo dio Sovjetskoga saveza. Ili kad procita na name tagu CRORUSIA, onda mi se ne da objasnjavat samo im odgvoorim da je Vladimir Putin moj predsjednik, onda zasute. E da jos jedan biser njihova citanja na sta moja zarucnica poludi posto je iz Srbije a oni procitaju na nametagu SERBIA i protumace si ovako: "O, you are from Siberia? Its very cold in your country."

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Sve portove sam upoznao super odlicno osim Key Westa u koji smo dolazili u 7ujutro i odlazili oko 1 popodne. Velika utrka s vremenom i guzva pogotovo ako ste dokirani u vojnoj bazi pa se treba do grada vlakicem voziti. U 2 ugovora tj u 16 mjeseci bio sam desetak puta vani, s tim da sam prosli ugovor 2 puta izaso van.
I Cozumel sam uspio slabije vidjeti,ali opet puno bolje od Key Westa, a ostale portove sam stalno izlazio i upoznao ih super.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Najdraze mjesto mi je bio restoran u Cozumelu Gerardo Abuero sjednes na tersu, slusas Olivera Dragojevica, odes na net, jedes odlicnu ribu, popijes nesto uz rucak i platis jako malo.
Na Jamajci sam volio ici u Caffe Express super mi kava bila, i odlican je restoran Evitas, malo skuplji ali prekrasan pogled na Ocho Rios s terase.
U Miamiu je bilo obavezno u Sediciju ispijanje kave i odlicno mjesto za rucati je The Knife, argetinski restoran u Baysideu.
U Nassau je bio Olives za popiti tursku kavu koju oni vode pod Grcku kavu. Atlantis obavezno vidjeti mjesto koje ostavlja bez daha.
7 mile beach na Grand Caymanu odlicna plaza, Half Moon Cay privatni otok od Carnivala prekrasan svaki put sam tamo izlazio, pogotovo kad je Kid Rock imao koncert 2 dana za redom tamo. Grand Turk odlicno za kupanje, brod dokira doslovno na plazu.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Dobro je sto prvo upoznas sebe, ocvrsnes.
Putujes malo po svijetu. Zaradis nesto novaca. Upoznas nove Kulture, nove ljude, steknes neka prijateljstva i kao ja upoznas svoju buducu zenu.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Lose strene su stress, nedostatak sna i odmora, za kvalitetan odmor preporucam da popijete soka od sljive jedno pola litre pa kad on napravi svoje u medical fino pa imas karantenu 2 dana jer je GI. ne mozes nigdje ali zato se naspavas ko covjek.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Preporucio bih svakome ko misli da je dovoljno psihicki i fizicki jak da izdrzi svakodnevno radno vrijeme od 10-12 sati cijeli ugovor bez dana slobodnoga.
Ovaj posao nije za nekoga tko misli da ce se samo izlezavati na plazi ko vecina mojih poznanika sta misli da ja tamo radim.
Tamo se RADI i njih ne zanima tko si i sta si.
Moras igrat po njihovim pravilima i to je to.
Nama su milijun puta rekli vi ste ovdje svojom voljom niko vas nije tjero da dodjete ovdje. Dosta ljudi daje otkaze jer ne mogu izdrzat.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Ljudi citajte ovaj forum pitajte sta vas zanima i slusajte savjete ljudi koji su prosli sve ovo vec i bit ce vam lakse.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Tko god ide iz Hrvatske savjetujem mu da placa doprinose jer njih se ne moze izbjeci, saljite svaki mjesec doma 200$ svojima da to stavljaju na stranu ili da placaju uplatnice jer u protivnome platiti cete vise sa kamatom. Ja sam bio budala pa sam platio s kamatom.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Odličan opis, svaka čast na trudu!! Vraćaš li se još na brod ili su dva ugovora bila više nego dovoljna? :uzdravlje:

P.S. If I may suggest, to pitanje bi mogao dodati u upitnik Šefe  :pop:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Tko god je na brodu sa zaručnicom/suprugom, bio bi :airquotes: lud da odustane nakon nekoliko ugovora.
Znam parove koji su zajedno uzimali 8-9.000 dolara na mjesec. Nula troškova ... Ko bi to napustio?
U toj kombinaciji, guraš dok ti mozak ne zablokira, a onda sa zaradom napraviš doma nešto da možeš u :airquotes: pemziju

 ... reče CEO i uključi bojler :bathtime:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mariolazg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Odličan opis, svaka čast na trudu!! Vraćaš li se još na brod ili su dva ugovora bila više nego dovoljna? :uzdravl


Hvala.Trenutno brod je neka druga opcija i ako se budemo vracali promijenili bi kompaniju svakako jer nevidim buducnost,tj. nevidimo neku veliku mogucnost zarade na Carnivalu.
Imamo neke planove za doma,pa ako to nebi islo gledamo da odemo u Australiju zivjeti.Jer nas dvoje mjesecno na carnivalu mozemo izaci sa nekih 2500$ s obzirom na njenu pozicju hostese i moju poziciju.
A ako bi doslo do broda isli bi na drugu kompaniju Celberty ili Disney ja bi onda volio u bar ili bi ostao na ovoj poziciji,a za nju bi isli da dodje ko medicinska sestra,onda bi imali odlicnu zaradu. :money:

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Super! Sretno vam bilo u svakom slučaju!  :-))))'

Offline Spoly

  • Registered
  • *
  • Posts: 75
    • View Profile
Mnogo bitnih informacija! Sretno vam u daljim planovima i slazem se sa Sefom, iako je sigurno tesko doci do tih brojeva :)