Author Topic: Bartender (nekoliko pitanja)  (Read 17988 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline komsha89

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Bartender (nekoliko pitanja)
« on: 16/September/2011 »
Zdravo svima,imam nepunih 22 godina i zanima me kako doci do ovog posla.
Da li je moguce dobiti posao Bartender-a sa prvim ugovorom,posto bas nikakvog radnog iskustva nemam.
Engleski mi je dobar tako da sa tim nemam problema.
Interesujem se za koktele tako da neko teorijsko znanje o tome imam,planiram da upisem kurs za barmene pa me eto zanima da li je uopste moguce posle svega toga dobiti taj posao.
Posto trenutno studiram i ne zuri mi se,ali voleo bih unapred da se pripremim i prikupim sve potrebne informacije.
Hvala unapred!

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #1 on: 16/September/2011 »
Moguce ak se dobro pripremish. Reci da si na brodu radio. Nauci svjetska vina, vodke, wiskije and so on...

Al uz dobru pripremu je moguce.

Offline sky glider

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #2 on: 17/September/2011 »
Ma sve je moguce, ali ja znam za samo dva slucaja, da je neko otisao na prvi ugovor kao bartender i to su momci koji su to i radili i veruj mi fantasticno znali posao. Tako da ... tesko izvodljivo

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #3 on: 17/September/2011 »
Jbg covjek pito el moguce. Sve je moguce. :)

Offline komsha89

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #4 on: 17/September/2011 »
Pa jbg mislio sam da mi se to malo detaljnije objasni,pa ako su male sanse da me posavetujete sta i kako,sa cime bih mogao da pocnem.Eto malo neka vasa preporuka da znam kako da se pripremim i sta mogu da ocekujem.

Offline komsha89

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #5 on: 19/September/2011 »
Ili mi savetujete neki drugi departmen?i zasto?  :(

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #6 on: 19/September/2011 »
A najbolje da se javis agencijama i pitas ih koji su uslovi za barmena,onda odes na google i vidis sta sve jedan barmen treba da zna....

Nisam pesimista ali pretpostavljam da ce ti slabo ko toliko detaljno objasniti,jer imas tek tri posta a vec hoces detaljno,sta kako,ne znam mozda ti neko i objasni detaljno  -()-


 :pad:
\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #7 on: 19/September/2011 »
Collector tebi svaka cast na trudu   :uzdravlje:

@komsha89 Moje misljenje je da ces tesko proci kao bartender posto nemas nikakvog radnog iskustva. Ukoliko ne zuris, pripremi se - uci koktele, vjezbaj, upisi mozda neki tecaj za barmena. i nadaj se najboljemu, ako i ne prodes valjda ce ti ponuditi nizu poziciju, bar server je sasvim dobra pozicija za nekoga bez radnog iskustva, ne mozes ti ocekivati odmah nesto visoko, makar i prosao intervju a nemas znanje sigurno ce te prokuzit na brodu da nemas pojma.
Evo ti nekih koktela pa uci...

pina colada, martini, cuba libre, manhattan, screwdriver, bloody mary, white/black russian, margarita, fuzzy navel, stinger, tequila sunrise, electric lemonade...pinky colada, cruiser, long island icea tea, mojito, ultimate margarita, B52, YELLOW JACKET,DAIQUIRI, sex on the beach, bahama mama, cosmopolitan, grashoper,mai tai,a,blue hawai,french martini, coconut kiss, woo woo, jeger bomb,  greyhound, cape code, rusty nail, pink lady, seabreeze, salty dog, cape cod, greyhound margarita.....
BLUE VELVET,BLUE MOON,BLACK ORCHID,
BUSHWACKER,BRAIN HEMORAGE,CHI CHI,COLORADO
BULLDOG,GIMLET,GIBSON,FUZZY NAVEL,
GOOMBAY SMASH,GRASSHOPPER,GREEN GODDESS,
KAMIKAZE,DIRTHY MOTHER,FRENCH CONNECTION,
KOOL AID,MADRAS,HARVEY WALLBANGER,ITALIAN STINGER,
SIDE CAR,TWILIGHT ZONE ,ULTIMATE SUNTANE,
SMITHand KEARNS,SLOE GUN FIZZ,WET DREAMS
WOO~woo,VELVET HAMMER,ZOMBIE........


Moras znati i piva, iz koje drzave dolazi koje i kategorizaciju (tamna, svijetla itd)
MILLER-U.S.
CARLSBERG-DANISH
BUDWEISER-U.S.
HEINEKEN-NETHERLANDS
BAVARIA-GERMANY
GUINNESS-IRISH
CORONA-MEXICO


Zatim brandy, razliku izmedu brandyja i konjaka... Pravi konjak se proizvodi jedino u gradu Cognac u Francuskoj, brandy svuda u svijetu.

BRANDY – Courvoisier, Remy Martin, Hennnessy, Armagnac
PO GODINAMA STAROSTI:
•   VS Very Special, or ✯✯✯ (three stars) where the youngest brandy is stored at least two years in cask.
•   VSOP Very Special Old Pale (or, less commonly but officially, according to the BNIC, 'Superior'), where the youngest brandy is stored at least four years in a cask, but the average wood age is much older.
•   XO Extra Old, where the youngest brandy is stored at least six, but average upwards of 20 years. On 1 April 2016, the minimum storage age of the youngest brandy used in an XO blend will be set to ten years.[7]

Posluzivanje: u napoleon casu ili konjak casu koja se predhodno zagrijava kako bi konjak pustio buke iliti miris... Postoje specijalni podmetaci za case sa plamenikom i mozete dodati par zrna kafe po zelji gosta (nikako stavljati led )



Vrste whiskey-ja prema nacinu izrade:
WHISKEY
+•  Rye whiskey, which is made from mash that consists of at least 51% rye.
+•  Malt whiskey, which is made from mash that consists of at least 51% malted barley.
•  Wheat whiskey, which is made from mash that consists of at least 51% wheat.
+•  Bourbon whiskey, which is made from mash that consists of at least 51% corn (maize).
•  Corn whiskey,  which is made from mash that consists of at least 80% corn
Single malt whisky – single type of grain - The Glenlivet, Bushmills, Nikka
Blended whiskies – made from a mixture of malt and grain whiskies - Chivas Regal, Canadian Club
I po godinama starosti...
Posluzivanje: viski u viski casu koja obicno ima zapremnu od 2.5dl, normativi u okruzenju su  3ml ili 5ml sa ili bez leda po zelji gosta.



Najpoznatije vodke:
VODKA
SMIRNOFF (US)
ABSOLUT (Sweden)
STOLICHNAYA (Russia)
GREY GOOSE (France)
BELVEDERE (Poland)


Vrste tekile: TEQUILA  1) mixtos  2) 100% agave

I na kraju vina....WINE

osnovne podjele:
vina->crna-bijela-roza-pjenušava-dezertna

po kvaliteti od najboljeg prema najgoremu = stolno.polustolno,kvalitetno, visoko kvalitetno

desertna vina-> polu slatka-slatka

*crna vina idu u crveno meso i divljac, sipaju se u nizu casu 2/3 zbog bukea, odrzavanje na 18-24 stupnjeva
*bijela vina idu uz bijela mesa i ribu, spipaju se vecu casu isto 2/3, odrzavanje 10-12 stupnjeva
*pjenusava vina - casa za sampanjac, 2/3 moze malo vise... odrzavanje na 0-5 stupnjeva na ledu

Once a sailor, always a sailor.

Offline komsha89

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #8 on: 19/September/2011 »
Hvala obojici,ne ocekujem ja sada odmah najvise pozicije,ali samo pitam kakve su sanse uslovi i slicno,naravno naveo sam da ne zurim,planiram se fino spremiti i dobro.i ponovo da se zahvalim na objasnjenju.

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #9 on: 19/September/2011 »
legionnaire007 dobro si ovo napisao da i ja sta naucim  :yeah:  :party:


 Samo zar se Smirnoff ne proizvodi u Britaniji od strane Diageo kompanije  -()-

 :pad:
\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #10 on: 19/September/2011 »
Nema na cemu, tko pita ne skita :) samo danas rijetki zele davati PRAVE odgovore  :deda:
Pa sanse su ti takve kako se pripremis za intervju......

Sredis li dobre preporuke, zavrsis neki tecaj i dobijes certifikat naprimjer, mislim da bi ti sanse bile puno vece :) Samo hrabro, u najgorem slucaju dobit ces bar servera onda i potrudi se da napredujes s vremenom, nema ti druge.

@Collector, bas gledam u wikipediji, pise ovako kao sto si ti napisao, ali mislim da je prodavanija Smirnoff americke proizvodnje. Uglavnom, nece pogrijesiti ako kaze jedno ili drugo :)
Once a sailor, always a sailor.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #11 on: 19/September/2011 »
I to shto je napiso Legionar ti nije dovoljno. To je sve neka baza. Josh bi se tu dalo napisat svasta.

Al u svakom slucaju probaj nemash shta izgubit. :)

Sa tim da recepture ovi koktela variraju od kompanije do kompanije al ono kad kazesh vecinu tocnih sastojaka nece te smarati.

Wiski je wiski, vodka vodka, piva piva itd...

Offline Mikis

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #12 on: 01/December/2011 »
Da ne otvaram novi topic nadovezaću se pitanjem na ovu temu....
Primetio sam po skriptama dobijenim od agencija da recepture koktela variraju i od kompanije do kompanije a i dosta se razlikuju od opstih receptura koje  znamo. Zanima me iz vaseg iskustva, sta je najbolje znati i sa kojom pričom se pojaviti na interview?

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #13 on: 02/December/2011 »
Imam ja od carnivala dosta stvari ukljucujujci recepture itd... Poslat cu sefu na mail pa nek vam on stavi to nedje da mozete da vidite.

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Re: Bartender (nekoliko pitanja)
« Reply #14 on: 02/December/2011 »
Samo zar se Smirnoff ne proizvodi u Britaniji od strane Diageo kompanije  -()-

U pravu si Collector. Ja sam imao zvanican trening sa predstavnicima nekih liquor kompanija, Baileys i Smirnoff su sad jedna kompanija, UK proizvodnja, dok su Bacardi i Grey Goose zajedno takodje.
When it comes to money, nobody can be trusted !