Author Topic: boskos, IT (ili System) Manager, Phoenix Reisen  (Read 3758 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: boskos
Država: Crna Gora
Spol: M
Kompanija: Phoenix Reisen
Pozicija: IT (ili System) Manager


  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Najviše konkretih informacija sam dobio od prijatelja koji 20 godina radi kao Električar i Elektroničar na raznim brodovima.
Ostalo sam pregedao i pročitao po internet prezentacijama komanija.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Kriza sa malom kompjuterskom prodavnicom i servisom čiji sam vlasnik bio, plata naravno, pomalo i želja da putujem, vidim i radim u tom za mene novom i uzbudljivom okruženju.

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko V.Shipsa iz Rijeke po preporuci ovog svog prijatelja električara. Poslao sam CV i na razne druge strane ali su me baš ovi zvali posle jedno pola godine.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Pa jedino sam se za ovog “kompjuteraša” (IT Manager) prijavio jer to je jedino što znam relativno dobro da radim a plaćeno je (najmanje tri puta) bolje nego ođe u Crnoj Gori.  

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Prvo telefonom nekolikao puta sam razgovarao sa agentom u Rijeci i jednom sa njegovom šeficom iz Monaka.
Posle sam putovao u Rijeku – taksi od Podgorice do Dubrovnika pa čitavu noć autobusom guslaj do Rijeke – agent me ljubazno dočakao i pošalje me kod ljekara na razne fizičko-psihičke preglede – posle obavimo razgovor pa test engleskog i dadne mi razne papire da pročitam i potpišem.
Na kraju dana malo prošetam i obiđem grad i naveče opet autobisom po noći nazad do Dubrovnka i ujutro taksi za Crnu Goru.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Papirologija (pomorska knjižica i osnovna ovlašćenja) – nedjelju dana odlazaka u Bar i oko 300 eura ako dobro pamtim.
Posle ovo putovanje u Rijeku možda i manje ali da zaokružim na 300 eura.
Avionsku kartu za Njemačku gdje mi je bio ukrcaj i transfer do broda je sredio agent. Ništa nijesam plaćao.  

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Moja gospođa je ubacila u torbu više odjeće nego što mi je stvarno trebalo. Treba ponijeti čarapa, donje rublje , sredstva za ličnu higijenu... ništa nešto posebno.
Meni je naprimjer mobilni telefon bio zaključan na crnogorski T-Com pa nijesam mogao koristiti NCP (mobilna mreža na brodu – uključuje se kada nema signala drugih mreža – 50km od obale)

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Zadovoljno što sam uspio i što sva ta kompjuterska tehnologija na brodu nije puno različita od ove kopnene sa kojom radim godinama.
Takođe sam se osjećao dosta izgubljeno i zbunjeno nenaviknut na takve odnose, način života i rada na brodu. Dosta me podsjeća na vojsku i vojnu organizaciju.
Imao sam dosta grašaka u početku u shvatanju procedura, ko je za šta odgovaoran, kako da nabavim neki računarski dio koji mi je potraban i kako da bacim u smeće stare pokvarene stvari, ko mi je šef, ko je njegov šef, gdje sam ja u toj “piramidi vlasti”, ...

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Da naravno. Ljudi su ljubazni i kulturni u ophođenju.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da. Prethodni IT Manager (italijan) mi je nedjelju dana objašnjavao segment po segment posla a ja sam ga pratio.

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
To mi nije bio veliki problem. Veći problem mi je bio osjećaj samoće a najveći odvojenost od porodice, posebno mi je nedostajala moja mala ćerkica.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Da. To je za mene i najbitniji razlog rada na brodu.

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Pa u mojoj situaciji na samom brodu nije bilo mogućnosti napredovanja jer sam bio jedini iz te kompjuterske oblasti.
Postoji mogućnost da kompanija uzme nekog ko se dobro pokaže da radi u njihovoj centrali na kopnu.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
To je dosta ograničeno prostorom i što stalno viđaš iste ljude iako je bilo zanimljivih žurki za posadu.
Najaljpše je kad sa tim društvom odeš zajedno u “istraživanje” nekog novog grada.

  • Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Razni. Ima svakakvih. Svi moraju da se ponašaju pristojno i kulturno prema svima ali ima pokvarenih, zluradih, ravnodušnih, dobrih , naivnih, pakosnih, podmuklih, lijepih, maštovitih, nesrećnih, pijanica, zabušanata,  plemenitih, hrabrih, glupih … :-)

  • Kako biste opisali putnike?
Aristokratija, većinom njemački penzioneri,...

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Ne onoliko koliko sam želio ali jesam.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Pošta :-) da pošaljem mojoj ćerkici i gospođi neke egzotične poklone.
Ma uglavnom je to šetnja i obilazak mjesta karakterističnih za taj grad i sa društvom u kafić, disko... Nema se vremena za izlazak duže od nekolika sata.

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Pare i putovanja. E i plata ne kasni. Tačni su u sekund.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Odvojenost od familije, prijatelja. Na brodu stalno neko novi dolazi a neko ide kući. U toj situaciji nemožeš stvoriti neko trajnije prijateljstvo i povjerenje tako da u međuljudskim odnosima postoji izvjesna distanciranost i oprezna rezerva prema drugima koje većinom objektivno dobro ne poznaješ.
Prostor je za zaposlene na brodu dosta zatvoren. Kao kad nebi mogao da izađeš iz hotela u kom radiš jer “hotel” ima motor i plovi po vodi a i pogled sa prozora je dosta puta monoton – dolje ravno plavo more a gore plavo nebo.

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Nekima bih a nekima ne. Nekim ljudima to ne bi odgovaralo, dosta bi ih se napatili i brzo bi napustili.
Neko ko može da se prilagodi tom okruženju i jasno je odlučio da hoće pošteno da odradi taj svoj posao, koliko je moguće fino se provede i donese pare kući naravno da bih mu preporučio i pomogao da to uradi.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Da iskreno i objektivno sagledaju svoje vještine, mogućnosti i da se što je moguće više informišu od prijatelja, poznanika i agencija o mogućnostima i uslovima rada na kruzerima.
Ne trebaju tu nikakve posebni napori i sposobnosti ali treba fino odraditi potrebnu dokumentaciju, kontaktirati sve raspoložive agencije (ne one koje traže pare unaprijed) i poslati im CV i ostalo.

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Lijepo što se i na ovaj način organizuju ljudi koji rade na brodovima i razmjenjuju iskustva. Dosta ovako možemo pomoći jedni drugima.  

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline boskos

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: boskos, IT (ili System) Manager, Phoenix Reisen
« Reply #2 on: 17/September/2011 »
To je relativno mala i mlada kompanija .
Imaju tri kruzera za more i više rečnih brodova.
- Albatros 200-300 putnika
- Amadea 600 putnika
- Artania 1200 putnika
Ja sam bio na ovom zadnjem tokom renoviranja na "dry dock"-u i tokom prvih mjeseci putovanja.
Bilo je gomila nezavršenog posla tokom renoviranja koje sam ja posle odradjivao.

Artania - http://www.seascanner.com/schiff.php?schiff=Artania

Ostali brodovi - http://www.seascanner.com/reederei.php?reederei=10&sortierung=3D,1A

Neke kompanije i brodovi sa ovog sajta - http://www.seascanner.com/kategorien.php

Poslah danas CV u "Safe Cruise Employment"- Beograd