Author Topic: BH Pomorci i pomorski radnici/strucnjaci hajde da oformimo sindikat  (Read 4035 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bosanac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
BH nema rijesen zakon koji bi priznao nas rad a vjrovanja sam to to nema jer do sada niko tro ozbiljno nije zatrazio od entitetskih i drzavnih vlasti.Uspostavom i organiziranjem u NVO mozemo se izboriti za nasa prava da nam bude validiran staz i beneficiran te da na kraju imamo neku mirovinu i od drzave jer na kraju krajeva donoseci pare sa broda mi veliki procenat nase zarade damo i drzavi tako sto pustamo nas novac u lokalnu mikroekonomiju .
Takodjer sam uvjerenja ako se stvori i organizujemo jedno slicno udruzenje mozemo aktivnim radom i koordiniranjem nasih aktivnosti doprinjeti i tome da nas i Banke shvate ozbiljno te da omogucimo BH radnicima na brodovima da dobiju stambeni kredit ili kredite od banaka.

pozdrav svima

Offline Popay

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 155
    • View Profile
Podrzavam i potpisujem!  ::yes::
I takav zakon odnosno sindikat, je definitivno nuzno potrebno BiH pomorcima!
Mirno more nikad nije napravilo pravog mornara.

Offline mladenRS

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 59
    • View Profile
Potpuno podrzavam ovu ideju. Ali postavlja se jedno veliko pitanje - kako to sve ostvariti???
Audaces fortuna iuvat

Offline Bosanac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 51
    • View Profile
Potpuno podrzavam ovu ideju. Ali postavlja se jedno veliko pitanje - kako to sve ostvariti???

Pa evo korak 1. je napravljen mozemo putem ovog foruma da informisemo javno i pozovemo clanove ali takodjer treba da svako od nas iz BH pita ostale zemljake da li su zainteresovani za ovu ideju.Dakle ovo je cisto ekonomski projekat kao takav treba da uspije jer doprinosi svima nama dobro .

Dakle, prosirite ovu ideju svim momcima i djevojkama iz BH koji rade na brodovima , a nisu na ovom forumu. Ja cu angazovat momka da nam postavi web sait na kojem ce jasno biti prezentirana nasa ideja , dakle sta je cilj udruzenja , aktivnosti, program udruzenja .kada skupimo dovoljno clanova mislim minimalno 15 clanova mozemos e sresti negdje u BH da organizujemo prvu osnivacku skupztinu BH pomoraca na kojoj cemo usvojit statut te plan, aktivnosti, pecat i logo udruzenja.Kada to ostvarimo onda nije problem platit taksu od 150 KM ovdje u SA i u BL da se to nase udruzenje prizna od relevantnih institucija .
Nakon toga mozemo da putem interneta se dogovorimo kada da izadjemo u javnost dakle na domace medije te da zajednicki posaljemo dopise i pisma namjere svim mogucim bankama , vjerujem da kada im se predstavimo kao udruzenje zaposlenih pomoraca vidjet ce i oni da smo kreditno sposobni te cemo od banki zatrazit da samo za pomorce naprave paketni program kreditiranja nasih clanova a zauzvrat cemo vidjet sta mi mramo da ucinimo kao udruzenje da bi nas prihvatili kao partnere .

 

Offline lakic.bl

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
E super ideja! A sta ako drzava kaze:"Nije nikakav problem! Dobicete staz, kredite....bla bla!" i onda uvedu zakon gdje svako ko radi na brodu mora platiti porez i doprinose drzavi, jos nekih taksi, naknadu za vodu, sume, zemljiste, brodarinu...nace oni dosta toga! Na kraju ce se ti porezi popeti do 50% od ukupne plate koje kompanija nece platiti za tebe... Cudi me da to vec nisu uradili :hmm:

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
E super ideja! A sta ako drzava kaze:"Nije nikakav problem! Dobicete staz, kredite....bla bla!" i onda uvedu zakon gdje svako ko radi na brodu mora platiti porez i doprinose drzavi, jos nekih taksi, naknadu za vodu, sume, zemljiste, brodarinu...nace oni dosta toga! Na kraju ce se ti porezi popeti do 50% od ukupne plate koje kompanija nece platiti za tebe... Cudi me da to vec nisu uradili :hmm:

Tako je! Zasto nam treba da nekih 300-400 maraka od nase plate koju krvavo zaradimo dajemo ovoj šugavoj državi koja se raspada??

Da bi za nekih 50 godina kad steknemo pravo na penziju imali neki minimalac (290KM) od kojeg ne mozes zivjeti?!

Po meni: NVO je dobra ideja, čisto zbog ljudi, pomaganja jedni drugima, upoznavanja, dijeljenja misljenja i iskustava (kao i ovaj forum)
Ali nešto da se ide na državu i neke doprinose, radni staž to je s**** da izvinete u ovom momentu!!

A ti druže ako ti je to neki cilj, ti uvijek možeš uplaćivati sebi radni staž (nisam sto posto siguran kako to ide, ali znam da može i ko ne radi uplaćivati) a možeš isto tako uplaćivati životno osiguranje, koje ti je mnogo bolje, jer npr. uplaćuješ 20 godina, za taj period si pokriven od raznih bolesti, povreda, ne daj Bože smrti, i ako na kraju to sve uplatiš a ništa ti ne bude, imaš pravo taj sav novac da isplatiš odjednom ili u ratama tako da ti to dodje i kao štednja i kao eventualna penzija, a plus imaš osiguranje dok uplaćuješ!


Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
 Meni se  ne ulaze ni fening u ovaj sistem ,koji se raspada bolja mi je opcija internacionalno penziono osiguranje za pomorce .

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Meni se  ne ulaze ni fening u ovaj sistem ,koji se raspada bolja mi je opcija internacionalno penziono osiguranje za pomorce .

Slazem se u potpunosti!! Da nam drzava ista valja, i da nije raspad sistema, vjerovatno ne bi ni bili na ovom forumu i pokusavali otici odavde, i zaraditi sebi za pristojan zivot...

I sad bi pored svog truda i ulaganja da dobijemo posao VANI trebali dio para vracati u BiH za neki toboznji radni staz koji nam ne vrijedi ni pet para... Moj otac ima 40 godina radnog staza i penziju od 300KM...