Author Topic: Seaman's book ( brodski pasos ) za technical department  (Read 8785 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline komandant mark

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Pomaže Bog,

S obzirom da sam na nedavno održanom treningu primetio da mnogi iz " Technical department " nisu upoznati sa dodatnim troškovima što se njih tiče, ovde ću u u kratkim crtama da pojasnim o čemu je reč.

Radi se o " Seaman's book ", po dobijanju " Appointment letter " ( pozivom na ukrcanje, sa datumom i imenom broda ), moramo kontaktirati Kapetana Šoškića, koji će detaljno da nam objasni gde i kada da se javimo. Predavanja traju četiri dana, zatim polaganje, i nakon toga se dobija " Seaman's book ".

Troškovi predavanja i ispita su oko 230 evra.

Ako ima neko da doda nešto više, ili je imao ličnog iskustva, bilo bi lepo da to podeli sa nama.

Svako dobro !!
10. Јер сваки који иште, прима; и који тражи, налази; и који куца, отвара му се.


                                         Мат. 7 : 8

Offline samjuelMcferson

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Pomaže Bog,

S obzirom da sam na nedavno održanom treningu primetio da mnogi iz " Technical department " nisu upoznati sa dodatnim troškovima što se njih tiče, ovde ću u u kratkim crtama da pojasnim o čemu je reč.

Radi se o " Seaman's book ", po dobijanju " Appointment letter " ( pozivom na ukrcanje, sa datumom i imenom broda ), moramo kontaktirati Kapetana Šoškića, koji će detaljno da nam objasni gde i kada da se javimo. Predavanja traju četiri dana, zatim polaganje, i nakon toga se dobija " Seaman's book ".

Troškovi predavanja i ispita su oko 230 evra.

Ako ima neko da doda nešto više, ili je imao ličnog iskustva, bilo bi lepo da to podeli sa nama.

Svako dobro !!
Pomorsku knjižicu i dozvolu za ukrcavanje iz stava 1. ovog člana izdaje lučka kapetanija.

Pomorska knjižica i dozvola za ukrcavanje su lične isprave lica kome su izdate.

Pomorska knjižica je isprava kojom se dokazuje stručna sprema člana posade, zdravstveno stanje, svojstvo u kome je član posade ukrcan na brod, kao i trajanje zaposlenja na brodu. Pomorska knjižica izdata od lučke kapetanije, snabdevena vizom za putovanje u inostranstvo od strane organa nadležnog za izdavanje viza, služi i kao putna isprava (pasoš) i predstavlja ovlašćenje za lice da bude član posade broda koji plovi u međunarodnoj plovidbi, kao i da putuje u inostranstvo radi ukrcavanja na brod, ili da se posle iskrcavanja sa broda u inostranstvu vrati u Republiku Srbiju.

Ovo je izvod iz zakona o pomorstvu, clan 84. a da li je to zaista tako...ne znam.

Offline tazzz

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Bog pomogo brate,
najpre hvala za ove informacije koje su zaista jako vazne nama iz tehnical departmenta.
Ja sam nacuo nesto o tom dodatnom trosku od 230e ali sam razumeo da je to za prevodjenje cersifikata koje imamo i ostalo a nisam znao da je rec o nekom treningu jos.
A reci mi od koga si ti dobio te informacije i da li znas ko ce nas na glavnom interviju-u ispitivati tj. italijan ili nas neki oficir inzenjer?

Offline komandant mark

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Bog pomogo brate,
najpre hvala za ove informacije koje su zaista jako vazne nama iz tehnical departmenta.
Ja sam nacuo nesto o tom dodatnom trosku od 230e ali sam razumeo da je to za prevodjenje cersifikata koje imamo i ostalo a nisam znao da je rec o nekom treningu jos.
A reci mi od koga si ti dobio te informacije i da li znas ko ce nas na glavnom interviju-u ispitivati tj. italijan ili nas neki oficir inzenjer?

Zdravo živo brate,

znači ovako, za Tehničku grupu je Seaman's book obavezan, jer će naše obaveze po Blue Card
( Emergency Card ) biti mnogo veće od ostalih članova posade na gornjim palubama.
Predavanja su o Safety on board, Passengers safety i First aid.

To su informacije do kojih sam ja došao, naravno ako imaš mogućnosti da proveriš i dođeš do novih saznanja, samo napred, pa nas obaveštavaj.

Što se tiče intervjua, koliko ja znam ispitivaće nas italijan, o tvom radnom iskustvu i još ponešto vezano za tvoje zanimanje, tako da vežbaj termine tvoje struke na engleskom.

Naravno, sve ovo prihvati sa rezervom, i kopaj dalje, pa ako iščačkaš neku novu informaciju, očekkujem te na forumu.

Svako dobro !!
10. Јер сваки који иште, прима; и који тражи, налази; и који куца, отвара му се.


                                         Мат. 7 : 8

Offline komandant mark

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Zdravo živo brate,

znači ovako, za Tehničku grupu je Seaman's book obavezan, jer će naše obaveze po Blue Card
( Emergency Card ) biti mnogo veće od ostalih članova posade na gornjim palubama.
Predavanja su o Safety on board, Passengers safety i First aid.

To su informacije do kojih sam ja došao, naravno ako imaš mogućnosti da proveriš i dođeš do novih saznanja, samo napred, pa nas obaveštavaj.

Što se tiče intervjua, koliko ja znam ispitivaće nas italijan, o tvom radnom iskustvu i još ponešto vezano za tvoje zanimanje, tako da vežbaj termine tvoje struke na engleskom.

Naravno, sve ovo prihvati sa rezervom, i kopaj dalje, pa ako iščačkaš neku novu informaciju, očekkujem te na forumu.

Svako dobro !!


Pomaže Bog,

ovaj post pišem za buduće zanatlije na brodu, na temu Pomorske knjižice.

Nakon što dobijete posao u obavezi ste da pohađate kurs za pomorsku knjižicu,koji traje pet dana, a održava se na Vojnoj akademiji. Verujte mi da je to jedan fantastičan kurs  na kome ćete naučiti mnogo o načinu življenja i preživljavanja na brodu, kako teoretski tako i praktično. Proći ćete obuku u bazenu, protiv požarnu zaštitu,pružanje prve medicinske pomoći, a bićete u prilici i da vidite Life raftove i da ulazite u njih. Nakon obuke morate proći ispit koji se održava u Lučkoj kapetaniji u Beogradu, po položenom ispitu dobićete sertifikate da ste položili :
1. Medical First Aid Certificate ( pružanje prve med. pomoći ).
2. Familiarization Training ( postupci u slučaju opasnosti na brodu ).
3. Osnovna sigurnost na brodu; lično preživljavanje, lična prva pomoć, protivpožarna zaštita, lična sigurnost i društvena odgovornost.

Na osnovu tih sertifikata dobijate Pomorsku knjižicu koju morate da kupite u Službenom Glasu u Makenzijevoj, koja iznosi 743 din.

Koliko čujem, već od sledeće god. biće u obavezi svi pomorci da je imaju, bez obzira da li je to konobar ili električar.

Izvinjavam se na dužini posta, ali smatrao sam da je ovo korisna informacija za sve, i informacija iz prve ruke.
10. Јер сваки који иште, прима; и који тражи, налази; и који куца, отвара му се.


                                         Мат. 7 : 8

Offline blazzoni

  • Registered
  • *
  • Posts: 97
    • View Profile
meni je juce stigao "Seaman's dischharge book" ali izdat od strane Goverment of Bermuda, koji su mi rekli da ce kostati nekih 60$. e sada, zanimam me koji je seaman's book bolje imati, nacuo sam da je jako dobro posedovati engleski...pa rekoh da upitam vas za misljenje.. :plovim:
Nista vise nije isto
Nikad nece biti kao sto je bilo ranije

Offline komandant mark

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
meni je juce stigao "Seaman's dischharge book" ali izdat od strane Goverment of Bermuda, koji su mi rekli da ce kostati nekih 60$. e sada, zanimam me koji je seaman's book bolje imati, nacuo sam da je jako dobro posedovati engleski...pa rekoh da upitam vas za misljenje.. :plovim:

Jeste, engleski je najbolji,ali mogu ti reći da je naš, srbski veoma cenjen, i verovao ili ne, naši sertifikati su peti na SVETU po ajd da kažemo  cenjenosti, tako da nećeš pogrešiti ako uzmeš pomorsku sa našim grbom. A naj jeftinija u regionu.

Svako dobro želim, i nadam se da sam ti bar malo pomogao u odluci.
10. Јер сваки који иште, прима; и који тражи, налази; и који куца, отвара му се.


                                         Мат. 7 : 8

Offline blazzoni

  • Registered
  • *
  • Posts: 97
    • View Profile
hvala na odgovoru...za ovaj put bice dovoljno ovaj sa bermuda, posto je vec kod kuce...  :D a kada se vratim pojuricu i nas...nece da skodi...a posto zelim da se nakon malo mesarovanja ipak oprobam pregurati u nesto blize struci(elektro) bice lepo imati i nas pri ruci :)

hvala na odgovoru...
Nista vise nije isto
Nikad nece biti kao sto je bilo ranije

Offline Balldoni

  • Registered
  • *
  • Posts: 32
    • View Profile
Komandante Mark, sve pojasnis kako treba i osac posla! Svaka cast i Veliko Hvala!


 :uzdravlje: brate!

Offline komandant mark

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Komandante Mark, sve pojasnis kako treba i osac posla! Svaka cast i Veliko Hvala!


 :uzdravlje: brate!

Drago mi je da sam bio od pomoći !!

Nadam se da ćeš sutra dan i ti biti od pomoći nekom drugom !!

Svako dobro i puno sreće !!
10. Јер сваки који иште, прима; и који тражи, налази; и који куца, отвара му се.


                                         Мат. 7 : 8

Offline Balldoni

  • Registered
  • *
  • Posts: 32
    • View Profile
Drago mi je da sam bio od pomoći !!

Nadam se da ćeš sutra dan i ti biti od pomoći nekom drugom !!

Svako dobro i puno sreće !!


Naravno da nesebicno hocu! Samo Bože zdravlja i sreće da se privede kraju sve što treba!

Komandante  :uzdravlje: