Author Topic: Sales Assistant ~ Prvi Dan Kruza ~ Turnaround Day  (Read 4292 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
                        
                                                                      Turnaround day

   Prvi dan svakog kruza.Putnici saprethodnog kruza odlaze sa broda negde izmedju 7h i 10:30h.Mene je menadžer odredio da otvorim Essentials radnju u 7h po običaju.
Najbrži sam u bušenju rupa u cruise cartice,a i brz sam na till point-u(kasa).Ja sa tamo u 6:55h,otvaram radnju, i iznosim štand sa Pick and Mix bonbonama.
Od 7h do 9:30h sam imao samo dve mušterije,a menadžer me tada zove telefonom i pita je li "busy",odnosno koliko ljudi sam uslužio.
Kažem samo dva gosta i on mi kaže da zatvorim radnju  i otvorim je  u 11:15h.Zatvaram radnju i idem u svoju sobu da nešto pojedem.To je uobičajena procedura.
Ostali su došli u magacin nivou 2 u 8h da malo srede magacin da bi se napravio prostor za novu isporuku.Isporuka obično dolazi oko 9h na port strani broda(leva strana).
Otvorena su vrata pored liftova u mid-ship-u u hodniku koji se zove M1,kroz koji prolazimo više puta dnevno,kad idemo da jedemo,u crew bar,itd.Procedura je sledeća.
Viljuškar unosi palete sa mosta na brodu odmah pored liftova,jedna koleginica stoji napolju i gleda ceo proces,jedna stoji ispreed mosta ali unutar broda i broji palete,a ostali nose kutije.Kako?Uvek se odredi jedna osoba koja će prva otvoriti paletu,skidajući foliju i brojaće kutije.
Niko ne sme da dotakne paletu dok ova koleginica/kolega ne izbroji sve kutije na jednoj paleti.Pravimo lanac tako što jedni drugima dodajemo kutije i poslednja osoba u tom lancu ih stavlja u "trolley",velika kolica koja liftom šaljemo na deck 2.Prva osoba u tom lancu je naravno ona koja broji kutije.Na deck-u 2 uhodniku ispred magacina je drugi tim od nekih troje ljudi,uključujući i assistenta menadžera Keri(iz Južne Afrike).Ovaj tim prima kolica iz lifta,vadi kutije i rasporedjuje ih u hodniku po vrsti robe.
Postoji i jedna koleginica u liftu koja prima kolica i izbacuje ih iz lifta na deck-u 2 pa vozi prazna kolica gore na deck 4 midship(M1) gde je isporuka.
Tako mi praktično zauzmemo jedan lift da ne bi čekali lift svaki put kad napunimo kolica.To sam ja izmislio kad smo jednom radili delivery jer sam video da ćemo tako uštedeti malo vremena,pa sam ja taj prvi put bio u liftu.Deluje smešno ali je stvarno tako.Isporuka se završi za sat-sat i po,zavisi koliko paleta imamo.
Posle dolazi papirologija i čekira se šta smo dobili i koliko smo čega dobili u ovoj isporuci.To se radi do 14-14:15h,a onda pauza do passenger drilla.

   Dolazim u Essentials u 11:10 i otvaram radnju.Radnja je na deck-u 5,pored Čarljevog bara, i prekoputa recepcije.
Novi gosti počinju da dolaze.Gledaju radnju,Čarlijev bar,sve im je interesantno.Oko 12h počinje šou.
Odrasli putnici imaju plave cruise kartice pomoću kojih otvaraju kabine i plaćaju sve račune,a maloletnici crvene.
Dolaze i pitaju da li mogu da im izbušim rupu u kartici.Aparat je spreman i ja to uradim za nekoliko sekundi.E sad,prva stvar koju vide kad udju u radnju su tzv.lanyards,privesci oko vrata u raznim bojama sa natpisom Pacific Pearl, na koje se nakači ta cruise card,a i zato se i buši rupa na cruise card,da bi mogli da je nose oko vrata da je ne izgube.
Naravno i da bi kupili lanyard.Kako vreme prolazi,dolazi sve više i više ljudi i velika većina želi da kupi taj privezak,pa razmišljaju koji da kupe,pa onaj koji su kupili ne funkcioniše pa da li mogu da ga zamene...MOgu naravno...Ima bračnih parova koji zasebno plaćaju lanyard,a kad dođe porodica od 4-5 ljudi svi ponekad posebno plaćaju,a dolazi sve više ljudi,pravi se red...Niko ne voli da čeka,pogotovo prvi dan kruza...Sve zvuči lako i jednostavno jer kao što sam ranije napisao koristi se Micros System touch screen,pa samo birate opcije dodirivanjem ekrana,a tipovi/boje lanyard-a su učitani u kompjuter pa ne treba da unosim sku number u sistem.Od 11:15h do 14:55h uslužim oko 300 ljudi,od kojih neki žele da pitaju za 50 dolar credit scheme,uslove prodaje alkohola,i razne druge stvari koje nekad nemaju veze sa našim radnjama.A neki kupuju i losione za sunčanje,čokoladice,i druge proizvode u radnji.
Red se pravi vrlo brzo,jer ljudi dolaze u grupama.Niko ne voli redove.Uh,samo da to ne vidi area manager(uvek dolazi na turnaround day),moj menadžer,ARD,ili Hotel Director.
Vide oni vrlo verovatno,ali verovatno i znaju da nam treba što više ljudi u obavljanju isporuke.Ne znam...Vremenom sam stekao veliku brzinu u obavljanju ovog posla u Essentials na turnaround day.
Ako je red preveliki zovem asistenta menadžera,Keri,koja dodje za 5 minuta pa ja radim jedno(naplatu na primer),a ona drugo(bušenje rupa,na primer).

Oko 14:50h kažem gostima koji čekaju da zatvaram radnju jer svi moramo da odemo na passenger drill u 15:30h.Oni kao da me ne čuju,jer samo žele rupu u kartici i lanyard,a nekad i nešto drugo.U 14:55h dolazi Keri sa svojim klučevima da zatvori radnju jer ona ima ključeve i zatvara vrata da bih ja uslužio samo one koji su u radnji i zatvorio radnju.
Ali ljudi otvaraju vrata i ulaze,Keri ih zaustavlja i govori im da će radnja biti ponovo otvorena posle passenger drill-a.Mole nas samo da im probušimo rupu u kartici,a mi kažemo da nema vremena.Ako napravim jedan izuzetak,svi će navaliti.Ljute se.Baš me briga,ja neću da zakasnim za drill,zatvaramo radnju i odlazimo u svoje sobe po pojas za spasavanje ikačket na kome piše "guide".U 15:10h smo svi u kancelariji menadžera i javljamo se gde on proverama da li smo svi tu štiklirajući broj pored našeg imena na spisku,broj koji je isti kao na našoj SIRO kartici.Odlazimo svako na svoju poziciju ispred liftova na decku 7,8,9,10.Tu stojimo i upćujemo ljude u koji Muster station da idu.Ako na pojasu za spasavanje koji imaju piše slovo A,ideu u Marqee theatre(moj muster station,muster station A),a ako imaju slovo B, onda idu u Connexions bar isto na deck-u 7.Neki gosti već imaju koktel u rukama,neki idu polugoli,samo u šorcu i nezaobilaznim japankama,neki pristojno obučeni...Svakakvih ima.Čekamo proglas sa mosta da odemo u svoj muster station zezajući se u hodniku.N aovoj kompaniji je opuštena atmosfera.Odlazimo na svoje pozicije u Marqee theatre.Tu nas na bini čeka devojka koja je bar menager,u beloj uniformi,i čekira nas pitajući za broj na SIRO kartici.
Ja stojim ispred bine sa desne strane i gledam u jedan deo putnika.Na bini je jedan od članova posade koji zabavlja goste dok čekaju da se popuni Marqee.
Kad smo svi tu,na razglasu se pušta snimak gde cruise director govori o bezbednosnim procedurama na brodu.Onda svi članovi posade onovo oblače pojas za spasavanje da bi pokazali gostima kako se to radi,a onda to rade i gosti.Naš zadatak je da im pomognemo ako imaju problema da stave pojas i da proverimo da li su ga dobro stavili.
Posle toga sa bine osoba za mokrofonom kaže da njihov provod na brodu može zvanično da počne.Skidaju pjaseve i odlaze.
Mi prodavci se skupljamo oko menadžera i on nam kaže ka dpočinjemo.Ja u stvari samo tražim ključeve od Keri,da otvorim Essentials.

  Odlazim u kabinu,ostavljam pojas za spasavanje i kačket i idem gore u Essentials.Pet minuta posle drill-a.Već me čekaju gosti željni rupe u svojoj kartici.
Nastavljam sa bušenjem rupa i prodajom lanyard-a i koječega.I tako do 17h kad isplovljavamo i kad dolazi koleginica koja radi u Essentials da me zameni.
Odlazim na pauzu od sat vremena.Ostali su počeli u 16:15h otvarajući sve radnje.Prvog dana nema stolova ispred radnji.Turnaround standardi a i radi se isporuka.
Svi ostali imaju pauze po 30 minuta.Vraćam se u 18h u Chocobloci radim do 22h,jer sam počeo sat pre drugih,a oni završavaju u 23h.
Gosti ne kupuju mnogo prvi dan,samo obilaze radnje i svi imaju isti pogled na licu taj prvi dan.Ispituju,pitaju za cene...Mi im delimo letke gde mogu da vide koji su to dogadjaji i ponude u našim radnjama tokom kruza.Taj prvi dan promo team čekira stvari koje smo dobili u isporuci.Pomažu im assitent menadžera i assistent manager trainee.
Nema odlaska u magacin taj prvi dan da bi s epopunile police,sem ako nismo dobili neke nove konditorske proizvode(više novih stvari)pa ja moram uz pomoć Keri da napravim novi izgled radnje kad se vratim sa pauze.
   Na turnaround day se u 11:15h otvara i Aqua Hut radnja na deck-u 12(open deck) gde se isto buše rupe u karticama,prodaju privesci,iznajmljuje oprema za snorkeling,prodaju reef shoes,stubby holders i dr.Zatvara se u 18h,naravno uz prethodnu pauzu za passenger drill.Nije toliko busy kao Essentials ali nije ni lako.Zadnjih nekoliko turnaround-a je area menager uveo novinu da se alkohol može naručiti i na deck-u 12 na turnaround day,od 11:15h do 18h,naravno uz pauzu za passenger drill.Postavi se sto sa nekoliko flaša pića koja su specijanoj ponudi,lecima koji informišu putnike o dogadjajima u našim radnjama tokom kruza(Popust od 10% prva dva dana,Swarowski event,Fashion show,popust na satove,...).
Kasnije je to prebačeno ispred Essentials za taj dan,jer su zadnja tri kruza mog ugovora počeli da izdaju cruise kartice koje već imaju rupu,pa samo treba kupiti lanyard.
   Sve u svemu,svima je ovo jako stresan dan,šta god da rade,isporuku,Essentials,Aqua Hut,liquor table...
Ja sam napustio Essentials na turnaround taman pred kruz kad je recepcija počela da izdaje kartice sa rupama...Dosadilo mi...Deluje smešno,ali niko ne voli redove...

Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Sales Assistant - Turnaround Day - Prvi Dan Kruza
« Reply #1 on: 23/October/2011 »
Kad bi bar 10% forumaša bilo ovako nesebično da detaljno prikažu događanja oko svojeg posla na brodu - ljudi bi imali puuuno jasniju predstavu o tome šta će raditi.  +U+

Hvala Plivač  :uzdravlje:

Ostali bi pomogli ako bi htjeli poklikati na Social Bookmarks poveznice ispod teksta Plivačevog posta  =""
Linkanjem teksta na poveznice se širi riječ o forumu i popularizira sudjelovanje u raspravama.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline zokibgd

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 121
    • View Profile
  • Country: Belgrade, Serbia
  • Company: Carnival, Royal Caribbean, Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Invermore Shipping, Kouzon, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Assistant, Waiter, Waiter
Re: Sales Assistant - Turnaround Day - Prvi Dan Kruza
« Reply #2 on: 23/October/2011 »
Kad bi bar 10% forumaša bilo ovako nesebično da detaljno prikažu događanja oko svojeg posla na brodu - ljudi bi imali puuuno jasniju predstavu o tome šta će raditi.  +U+


Htedoh reci...  :yeah:

SVAKA CAST!  :uzdravlje:
Carnival Elation 2004/2005 - Liberty of the Seas 2011/2013 - Royal Princess 2018/2019 - Regal Princess 2019 - ...

Offline Komikaya

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 215
    • View Profile
Re: Sales Assistant - Turnaround Day - Prvi Dan Kruza
« Reply #3 on: 23/October/2011 »
Objasnio!

Haha ma tjeraj goste vani, nemoj drill da propustis  :pilot:
What goes around comes around

Offline Kaboom

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Sales Assistant ~ Prvi Dan Kruza ~ Turnaround Day
« Reply #4 on: 25/October/2011 »
 =""
Plivač! ovo je pravi gušt čitat! Zbilja si se potrudio da detaljno opišeš jedan takav radni dan! Prekrasno!