Author Topic: miomit, Photographer, Princess Cruises  (Read 2741 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
miomit, Photographer, Princess Cruises
« on: 24/October/2011 »
Korisničko ime: miomit
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Photographer


  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Prve informacije sam dobio od prijatelja, kolege, koji je radio na brodu jos 2006-te.
Kada je doslo vreme da i ja razmisljam o odlasku pronasao sam ovaj forum.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Brzo resenje lose materijalne situacije kod kuce.

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se preko Kouzon-a.
Kada sam poceo da zovem agencije, i raspitujem se oko detalja, bili su jedini koji su prihvatili moju aplikaciju.
Kod drugih su moje godine predstavljale veliki problem.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za Princess.
Nisam bio u situaciji da biram kompaniju, jednostavno su mi samo to ponudili. Posao fotografa inace radim godinama unazad pa ni oko toga nije bilo dileme.

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Ukupno sam imao 3 interview-a.
Prvi sa agencijom da provere koliko sam dobar kandidat, drugi sa predstavnikom kompanije u Beogradu, i treci sa sluzbenicom centrale departmenta iz Santa Clarite.
Ni jedan nije trajao duze od 5 min. Samo sam na poslednji odgovor cekao par nedelja.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Cini mi se 700 €. Sa svim troskovima tipa, karta do Nisa, testovi engleskog, viza, provizija agenciji…

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Bio sam u nevidjenoj frci. U pravom smislu reci uplasen od nepoznatog. Prvi put sam se u zivotu pakovao na brzaka.
Nabacao minimum stvari i sa malom torbicom krenuo.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Uzasno izgubljeno, konfuzno, tuzno…

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Sama kompanija indirektno pomogne svakom. Sve je dobro organizovano tako da totalno sludjeni novi zaposleni samo treba da prati uputstva.
Sve ide kao podmazano.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Od samog pocetka ceo department je bio vise nego spreman da mi pomogne u svakom smislu.
Prva recenica vezana za posao je bila “Ti ces narednih dana samo da gledas sta se radi, i trudis se da budes koristan.” :)
To mi je rekao menadzer pre samog upoznavanja za timom. O samom timu nemam reci… neverovatno predusretljivi! Bukvalno su se utrkivali ko ce pre da mi izadje u susret.
Neki su mi opisivali radno mesto, neki pokazivali brod, neki nabavljali sitnice koje nisam poneo… Od prvog dana nikakve razlike nije bilo u odnosu visih i nizih levela.
Stariji leveli, foto 5, su bili od najvece koristi jer su radili godinama na brodu i znali sve cake koje su nesebicno delili kako sa mnom tako i sa celim departmentom.
Stvarno, nemam reci, neverovatna dobrodoslica!

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Jako dobro. Kabine su odlicne. Uopste nije bilo tako “tesno” kako sam ocekivao.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Hmm.. zarada…
Recimo da generalno jesam zadovoljan. Za taj neki pocetak nije lose. A bice uskoro bolje ;)

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Da. Ukoliko je fotograf dobar, dobije dobre ocene, promocija je zagarantovana.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Drustveni zivot je prilicno dosadan. Sve se svodi na ponavljanje predhodne veceri u Crew Bar-u :)))

  • Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Raznoraznog sveta tu ima. Rekao bih da se zaposleni grubo dele na one koji stede pare i prakticno ih ni nevidjas, i one koji traze vise od zivota pa posto poto ne odustaju od drustvenog zivota, i kakvog takvog provoda nocu. Bez obzira odakle dolaze ljudi su svuda isti. Lako se sklapaju nova poznanstva, koja na brodu u toj specificnoj sredini, brzo postaju jaka i bliska.

  • Kako biste opisali putnike?
Kao i u ‘realnom’ zivotu. Ima dobrih, finih, kulturnih ljudi a ima i kulova, glupih, zatucanih… U ovoj drugoj grupi prednjace ameri :)

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Puno vremena za obilaske i provod po lukama mogu da zahvalim vrsti posla koji sam obavljao. Na primer, ako ne slikam gangway imam slobodno od recimo 8 do 16h.
Znaci svo vreme dok je brod u luci. A ako slikam gangway, od 12 do 16h. Kako god, puna kapa!

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Naravno! Radili smo Baltic. Znaci Copenhagen, Stockholm, Oslo, St. Petersburg …Kao i sve kolege obozavao sam Warnemunde, Germany. Ni manjeg mesta ni opustenijeg. Bratwurst i pivo!!! Svaka poseta Wanemunde-a je znacila i vecernju smenu u pripitom stanju

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Pogled na svet, sopstveni zivot i okruzenje se neminovno menja. Na bolje ;)

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Prakticno ih i nema. Osim odvijenosti od porodice, ko je ima. Mislim na decu i suprugu. Odvojenos od mame i tate nece nikom tesko pasti. Moze samo da bude prednost.

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Svakako, preporucujem! Svi mi zivimo u manjim ili malo vecim sredinama. Svet je ogroman, steta je provesti ceo zivot baveci se sitnim i nebitnim stvarima u ‘regionu’.
Ponavljam, svet je ogroman, svasta vas ceka tamo!

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Shvatite ozbiljno celu pricu. Ozbiljnost i odgovornost prema poslu na prvom mestu.
Ako nameravate da se zadrzite na kruzerima par godina od starta morate dobro da se pokazete. Ocene, appraisal, su vam sve u karijeri. Potrudite se da bude odlican!

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Na brodu nema prevelikog opustanja. Radi se svaki dan, sest meseci. Mladjima ce biti lakse da se priviknu na taj tempo, starijima…
Ponovicu ono sto je meni rekao moj prvi cimer kada sam dosao, “samo moras da spavas i jedes redovno, sve ostalo je manje bitno”.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mixy

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: miomit, Photographer, Princess Cruises
« Reply #1 on: 25/October/2011 »
 “samo moras da spavas i jedes redovno, sve ostalo je manje bitno”.

Hahaha, dobra mu je ova.. :)
Ne sanjaj svoj život, živi svoj san..