Author Topic: Kuvar na brodu upozorenje !  (Read 17778 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline neb

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 97
    • View Profile
Kuvar na brodu upozorenje !
« on: 27/October/2011 »
Zbog problema i stalne ekspanzije u cruise industriji pojavile su se male kompanije koje nude posao tj kompanije koje dobijaju po jedan ili dva broda od velikih korporacija i na te brodove ukrcavaju hotelsko osoblje.
Primer ovakve kompanije je firma Ligabue iz Svajcarske ,koja nema nista sem ugovora sa Scilijom .
To nije ona ista Ligabue koja je radila ranije. Stara kompanija je prodata novom vlasniku ,koji je naturalizovani Alabanac po narodnosti .
Zasto su te firme opasne i lose. Jednostavno nestrucnost i alavost je ispred svega.

Opisacu vam svoj radni dan.

1) Ustajanje u 4 i 45, umivanje, pranje zuba, mala nuzda (velika nuzda svaki drugi dan) ,kasnije ce te shvatiti vaznost ovoga ,oblacanje i pocetak rada.

2) Dorucak svako jutro nesto novo uglavnom standard za hotele jaja na sve nacine ,ribe, plodovi mora za bufet ,sve prsute naresci, voce ,jogurti itd.

3) Dorucak pocinje u 7 h zavrsava se u 9 i 30 za to vreme te cimaju da dopunjujes sve zivo i vec do 10 sati moras da spremis 45% rucka inace ne stizes.
Kada dorucak prodje ludilo hrane se vraca u kuhinju i hvala je Bogu na Nemcima nista se ne baca *da dobro citate nista se ne baca).
Ukoliko od vremena stupanja u kuhinju do pocetka rucka moras do toaleta, kasnis sa pripremom.
Tek svaki treci ili cetvrti dan kada je jelovnik laksi imas mogucnost da odes u wc pre podne !!!

4) Rucak pocinje u 12 i 30 i traje do 14 i 30, servira se sve posebno, klasika predjelo jedan, predjelo dva ,toplo predjelo, supa ,medju jelo obicno riba ,glavno jelo ,poslastica jedan, poslastica dva, sirevi pa voce. To se nosi SVAKOM gostu bez obzira na sve ,plus mogucnost posluge na bufetu i lido bar koji naravno radi .
Ponovo u 14 i 30 sve sa bufeta i lido bara se vraca u kuhinju, sve se prepakuje, stedi i zavija.
Boze sacuvaj da bi jedan dan malo razmislili pa ko moze da pojede toliko hrane ni rudari a kamoli starci od 70 i vise godina *Brod je MS Swiss Tiara plovi po Dunavu i voza Nemacke penzionere*
Taman kada se to sve sredi vec moras da zavrsis 25% vecere i bingo u 15 h najzad pauza za toalet duzine trajanja do 10 minuta, a treba ti tri minuta da odes i dodjes do sobe!
To su minuti blazenstva i srece !!!!!
Međuobrok pocinje u 16 h nije ga tesko raditi ali je obaveza i ometa pripremu vecere.
Svako ometanje moze da bude katastrofalno ,a da hrana za posadu je tu takodje ali je to nesto sto se obavi brzo tako da priprema rucka i vecere za posadu ne oduzme vise od 1 og sata dnevno .

5) Elem vecera pocinje u 18 i 30 to je trinest i po radnih sati sa pauzom od 10 minuta za toalet !!!! Bez sedanja itd .
Zamislite sada kako je izdati za 12 minuta (koliko je propisano vreme sa dva coveka) glavno jelo za 140 ljudi.
Kuhinja nema banju mariju nego neke peci iz kojih se sve vadi i stavlja, uglavnom 75% gostiju  dodje odmah a onih 25% ti zagorcaju zivot ludilo bez premca .
Vecera se zavrsava u 20 i 30 i do tada nemas pravo da raspremas kuhinju niti da odes i da sednes nista ludilo .

6) Od 20 i 30 kreces sa raspremanjem .Napomenucu da brod moze da ukrca 140 ljudi i toliko ukrcava ali je kuhinja sertifikovana za 80 ljudi magacini su prepuni tako da svaki put kada vam nesto iz komore treba radite fiziku samo tako, izbacivanje svega i svuda ,i vracanje ludilo .
Svako vece se radi general cleaning zasto nemam pojma uglavnom zdravstvena kontrola je brod proglasila za najcistiji na Dunavu ,problem je sto nema osoblja za toliko rada .
Elem smena se zavrsava u 00.00 i krece priprema za dorucka koja traje do 00.30 nakon toga mali sastanak i spavanje od 1 h .
Sve ukupno 4 sata i 45 minuta za ostatak zivota !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Buduci da sam ja zivotinja izdrzao sam to sve medjutim moje telo nije ,prokrvarili su mi bubrezi propisao sam krv ,i kicma je stradala i to dobro ,tako da ovo sto sam zaradio ne pokriva lecenje.
Zato upozoravam sve da jasno utvrde sa agentom koliko se radi dnevno na brodu i postoji li zakonski minimum od 7 h sna u kontinuitetu ,dalje sve preko 5 i vise sati rada bez pauze makar one od 3 minuta je fasizam u svakom smislu .

Najlakse je proveriti ukoliko nekog imate na brodu pokusajte da saznate ime vasih kolega i neki kontakt i obavezno pre polaska ih kontaktirajte .
Ovo zahtevajte od agenta, budite dosadni i teski jer ovo vam moze puno znaciti .
Dalje, mali brodovi su veliki problemi ,napominjem da je posao kuvara jako tezak i izuzetno lose placen u odnosu na sve ostalo.
To vazi za sve brodove, ukoliko zelite u kuhinju, morate da se pomirite sa time .
Price kuvari su placeni pa kako god da vam se pozicija zove je laz .
Budite oprezni i cuvajte se malih katering kompanija jer hoce da zarade a nemaju pojma sta rade!

Jos nesto i ako sam pokazao izuzetno poznavanje vina, pica kao Nemackog jezika ,niko ziv me nije mogao prebaciti za konobara ,sobaricu ili nesto drugo jer kuvare jedva nalaze .
Inace posle 20 dana sam bio najstariji radnik u kuhinji, preko pedeset ljudi je proslo za dva meseca kroz kuhinju .


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #1 on: 27/October/2011 »
Ne mogu vjerovati. Uvijek sam govorio da su prekooceanski brodovi bolji za rad, bez obzira na poziciju.
A jel znaš koji je najveći razlog zašto ljudi uopće i pomišljaju na riječne brodove prije nego prekooceanske? Kažu "Bliže je."  :pad:

Ne znam kako je ledeni izdržao, i on je bio kuvar na riječnom dok se nije ogrebao za HKP.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #2 on: 27/October/2011 »
A znao sam da ima nesto tu lose, sva sreca pa sam ih odbio oba puta kad su me zvali.
Nadam se da ces se oporaviti!!!

Offline neb

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 97
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #3 on: 27/October/2011 »
Ma dobro je da si ih odbio nije svaka pozicija ovakva ali vecina nije dobra . I da sef je u pravu ja sam otisao jer je blize . Nikada vise blizu i blize . Na kraju su zbog nivoa Dunava sve oterali na odmor recni brodovi su za nekog drugog za mene nisu

Offline mornarac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 113
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #4 on: 27/October/2011 »
Strašno, nemam reči, šefe jel postoji mogućnost da se tuži kompanija za ovako
maltretiranje i gubljenje zdravlja??  :tuctuc:
Nije sreća, para puna vreća
Yesterday is history, tomorrow is a mystery...
But today, today is a God's gift, that's why we call it
the present :))

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #5 on: 27/October/2011 »
ne mogu verovati...bas mi je zao sto je tako ispalo. Kakvog si zdravlja sad?
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline miami

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 82
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #6 on: 27/October/2011 »
ovo je vec drugo po redu negativno iskustvo koje cujemo o Liguabe .
Uvek treba ici samo na proverene i najvece kompanije .

neb , respect sto si izdrzao toliko a s druge strane ti si lud sto si ostao da radis cak i kad si ukapirao kako stvari stoje.
kuvarima uopste nije lako ni na okeanskim brodovima. pogotovo manjim brodovima!
mali brodovi su ubistvo : ako se razbolis , nema ko da te zameni. ako jedan fali nastaje rasulo jer treba pokriti to radno mesto , ne stizes ni svoje uraditi a moras ici pomoci pokriti njegovo radno mesto i radne obaveze .

Sefe , mislim da se to 'blize je' odnosi na to da posle 2 meseca rada mozes traziti vacation od nedelju dana ili kolko vec, a na okeanskom nema mrdanja 6 meseci. na recnom taman kad prekipi uzmes odmor i dodjes kuci  a tu su i silni meseci preko zime kad ne plovis. ljudi na to gledaju  ..i plata u eurima a tu je i penziono..ljudi vise razmisljaju o svajcarskoj penziji nego o tome da postoji veca verovatnoca da ce pre biti pokojnik nego penzioner al ajde....

ja cekam za recni od februara i sto vise cekam vise se i premisljam : otici na okean u bar department i sacuvati vec sj.ebanu kicmu ili otici na recni kao cabin stewardess i rizikovati hronicni back pain comeback...a nije mi vise do zaebancije sa 32 god.

Offline neb

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 97
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #7 on: 27/October/2011 »
Ma dobro sam pijem neke lekove radim neke vezbe ulazim u formu .Znate li zasto sam ja ostao ,to je vise bio inat nego potreba e kada sam propisao krv malo sam se zamislio ali neka zelim svoje iskustvo da podelim sa svima i da unapred upozirim sve na ove i ovakve firme ,da znaju ne da kazu i nismo znali . Ledeni je izdrzao kao perac sudova svaka mu cast

Offline mixy

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #8 on: 27/October/2011 »
Svaka ti čast što si izdržao to..To je prava tortura i noćna mora, Bože sačuvaj!
Ne sanjaj svoj život, živi svoj san..

Offline brijac

  • Registered
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #9 on: 27/October/2011 »
pa jel stvarno ne postoji nijedna ustanova kojoj se to može prijaviti?u njemačkoj i austriji je Zoll zadužen za radne uvjete stranaca,oni dalje prosljeđuju slučaj ako ustanove nepravilnosti(premala ili nikakva plaća,prijava,radno vrijeme,radni uvjeti,itd..)neznam dal je njima moguće prijaviti i brod..??  -()-

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #10 on: 27/October/2011 »
Strasno, zbilja nemaju granica.... Zelim ti brz oporavak  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #11 on: 07/November/2011 »
Pretjerivanje....pretjerivanje....u kuhinji se zaista radi,po 12-13 sati,nekad i 16 h ali nisi im naveo kad imaš embarkation koliko si ti slobodan kao kuhar i kad imate lunch off,a to sigurno imate....
Ja znam da je teško u kuhinji ali opet kad ljudi pretjeruju onda ga stvarno pretjeruju!!!!!
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline neb

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 97
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #12 on: 07/November/2011 »
Kada je promena gostiju tada je utovar i sledi vecera To su najtezi dani tada je teze nego inace lunch off sta je to ne nema lunch off . Mala kuhinja 10 ljudi neorganizacija na nivou Za mesec dana 30 ljudi je proslo kroz kuhinju peraca sudova je bilo bezbroj neverovatno ljudi su bezali sa broda bukvalno

Offline bogdan021

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
pozdrav ljudi...ja sam bio na Scylli do pre nedavno i došao sam nazad i više se ne vraćam za tu kopaniju iz razloga navedenih u ovoj temi...

Evo primera i jednog gde sam lično pročitao e-mail:
Jedan moj školski drugar koji radi kao Sous Shef  za drugu rečnu kompaniju je poslao na Scyllin mail da bi voleo da se prebaci da radi za Scyllu ne znajući uslove.  
Dobio je povrati mail od gospodina koga neću imenovati u kome glasi da bi on jako voleo da ga zaposli i ponudio mu je platu 1300e (ako se dokaže imaće više naravno) i plus još mu je napisao nekih 20e na dan da dobije eto tako + bonus na kraju ugovora + bonus ako storage ostane prazan sa zadnjim kruzom (gde sam ja pitao svog sous shefa koji je najbolji prijatelj dotičnog dali on ia takve uslove i pokazao mu mail i čovek se skenjao i rekao mi je da on ima 1500e bez tih silnih bonusa)

E sada dolazi fun part:
U mailu piše da mu daje mesec dana probnom i da "ne veruje da će on to zadovoljiti jer je on stalno imao problem sa ljudima sa Balkana" gde je naravno prekinuta komunikacija između njih dvojice

Osim ovih sat i(na Swiss Diamond se radilo oko 14-15h ali nas je bilo 4 u kuhinji, i takođe smo zaglavili više nekada)imao sam samo jedan problem:
Može svako da vidi moj post "SCAM ili šta"
Menadzer kompanije mi je rekao da imam drugara u kompaniji na drugom brodu i da mu nisam rekao.
Najveći fazon je bio u tome što je neko ovde pročitao temu i znao sve o tome šta je on meni poslao i kakve uslove imam a ja nisam znao ko je on
...tako da je menadzer mislio da ga lažem i da neću da mu kažem ništa o mom "drugaru" pa smo imali nekoliko svađa...tako da eto shit-a :)
I dalje nemam pojma ko je lik ali thx :*

Offline RAS KASS

  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Re: Kuvar na brodu upozorenje !
« Reply #14 on: 19/December/2011 »
Znaci ne preporucujute Scyllu nikako?