Author Topic: Dragan11, Buffet Steward, Princess Cruises  (Read 3930 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Dragan11, Buffet Steward, Princess Cruises
« on: 15/November/2011 »
Korisničko ime: Dragan11
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Buffet Steward


  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
O radu na kruzerima sam prvi put čuo 2008. od poznanika, kasnije sam upoznao još nekoliko ljudi koji su radili kruzerima.
Prikupljao sam informcije na internetu i našao ovaj forum koji mi je dao vredne savete. Konačno, posle odlaganja prijavio sam se za posao 2010.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Prvenstveno novac, zato što sam veoma nezadovoljan zaradom u domovini.
Naravno tu je i moja želja za putovanjima i  upoznavanjem  ljudi iz celog sveta, što je zaista zanimljivo i vredno iskustvo.

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se preko agencije Kouzon zbog toga što sam dobio preporuku za njih od ljudi koji su radili na brodu, naravno i zbog toga što agencija ima predstavništvo u mom gradu.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za Princess Cruises zato što sam želeo da što pre odem na brod, i zbog toga što su troškovi bili niži nego za druge kompanije.

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je trajao oko 10 minuta, bio je to opušten razgovor sa predstavnikom kompanije koji mi nakon intervjua  rekao da ću uskoro postati deo velike kruz industrije, što je bio veliki izazov.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Oko 900 eura

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Poneo sam samo najneophodnije stvari kao kad krećem na kraći put znajući da ću kad se vratim sa broda  imati bar dva kofera više.
Mada donjeg veša i čarapa nikad dosta, to je obavezno poneti u velikom broju.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Izgubljeno i u panici kako da nađem kabinu, kako da odem na posao, u prvih par dana bukvalno su me vodili do kabine.
Posle nedelju dana je bilo lakše i počeo sam da se snalazim na brodu.

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Čim dođete na brod upoznaju vas sa poslom koji će te raditi, koje su vaše obaveze.
Ubace vas u mašinu već prvog dana kad kročite na brod.
Sećam se mog zemljaka koji je došao sa mnom ali na poziciju ACAT, nije stigao da raspakuje kofere već je bio na poslu ali dobro to je vatreno krštenje i onaj ko to prođe bez velike kuknjave prvog dana taj odradi ceo ugovor.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Najviše su mi pomogle kolege sa kojima sam radio, mislim da bi kompanija trebalo da malo više pomogne ljudima koji su prvi put na brodu.

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
To mi je bio najmanji problem jer sam u kabini spavao i tuširao se.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Jesam, bilo je kako sam i očekivao dok sam radio u Horizon Court buffet-u imao sam oko 1200$ kasnije kada sam prešao u room service oko 1500$ zbog većih napojnica.

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Da, sada se brže dobija promocija nego ranije zbog spleta okolnosti, a taj trend će se nastaviti jer se očekuje izlazak novog broda 2013.
Brzina dobijanja promocije zavisi prvenstveno od vas samih, koliko ste disciplinovani i koliko ste motivisani za rad i napredovanje.
Srećna okolnost ako im trebaju ljudi učiniće to da dobijete promociju još brže.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Nikada mi nije bilo dosadno, veoma je vredno iskustvo upoznati ljudi iz svih krajeva sveta. Tu su i ljudi sa naših prostora koji su uvek spremni za još po jednu turu u crew baru.

  • Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Raznih nacionalnosti , veroispovesti i ubeđenja, slagao sam gotovo sa svima ali u suštini svi smo slični, svuda ima dobrih i loših ljudi.

  • Kako biste opisali putnike?
Ljudi koji su došli da se zabave, odmore jedu i piju u velikim količinama.
90 procenata njih su amerikanci koji su dobri turisti, cene kvalitetan servis i hoće to nagraditi posebno ako uložite dodatni trud.
Nijedan problem nisam imao sa njima tokom ugovora.

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Imao sam, posetio sam sve luke u koje je brod pristajao.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Najlepši grad je Viktorija u Britanskoj Kolumbiji, uvek sam se radovao kad stignemo.
Brod na kome radim plovi Pacifikom, leti do Aljaske (morate jednom videti glečere i netaknutu prirodu) a zimi do Havaja.

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Videćete predele o kojima ste samo mogli da sanjate, upoznaćete ljude iz svih krajeva sveta, to je  životno iskustvo.
Velika je mogućnost uštede, plaćate jedino za internet, telefonske kartice i ostale sitne potrebštine.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Dugi radni sati, u proseku 11 sati dnevno. Stajanje na nogama.  Onaj ko ne može ni tren bez devojke/momka bolje da ne ide na brod.  

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Preporučio bih svima koji nemaju posao ili imaju ali je slabo plaćen da ne gube vreme i apliciraju za poziciju za koju imaju iskustva i znanja jezika.
Posle odrađenog ugovora vratićete se sa novcem koji ljudi sa naših prostora godinama ne mogu da steknu.
Ispunićete svoje kratkoročne planove, ako ste spremni na odricanje vremenom ćete uspeti da ispunite i dugoročne.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Samopouzdano napred, to je najvažnije.

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Žalim jedino zbog toga što nisam počeo da radim na brodu kada sam imao 21 godinu.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)