Author Topic: Ugostiteljstvo, njihov i naš sistem rada?  (Read 3258 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline paula024

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Ugostiteljstvo, njihov i naš sistem rada?
« on: 19/November/2011 »
Ovako, pročitala sam cijeli forum, vjerovatno i dva puta.
Završila sam ugostiteljsku školu, radila više sezoni na moru, za koje  ne mogu reći da su lagane. Radila sam kao servir, konobar, šanker.
Doručke, ručkove, večere, isto tako i po 14 sati na dan bez slobodnog dana. No dobro, što sam starija to  mi je lakše otići od kuće.
Upoznala sam različite tipove ljudi. Živila sa svakakvima. Smještaj katastrofa, plaće su tu negdje kao i na brodu (ako ne i veće). I nešto me vuče na taj brod, već par godina.
Zašto ne iskoristi priliku da vidiš skoro cijeli svijet.
Čak sam se sad prijavila za ass.w., odmah su me zvali na razgovor, ali igrom slučaja (potrošen novac koji mi je trebao biti za to) nisam otišla.
Muči me jedna stvar, to je totalno drugačiji način poslovanja od našeg, njihovo i naše ugostiteljstvo se ne može usporediti, iako i naše zadnjih godina vuče samo na masovni turizam, rad, rad, rad, šuti i radi, sve jedna velika industrija, nepoštivanje radnika,, nemogućnost napredovanja, usavršavanja.
Dakle, moj jedini strah je da se neću snaći u toj indusriji, u tom načini rada, jer kad si godinama u jednom sistemu mislim da se možeš lako izgubiti u drugom, te da je bolje da uopće nemaš iskustva.
Uopće si ne mogu predočiti kakav je to način rada. Kako se odrađuju doručci, ručkovi, večere, što je zapravo radi pomoćni konobar na brodu? Doručak, seviranje i abserviranje stola? to je integral? ručak, konobar prima narudžu,a pomoćni nosi na određeni broj stola? večera? kako funkcionira večera?
Dakle, pošto sam ja po struci ugostitelj, i (možda zvuči čudno) obožavam ugostiteljstvo i ne mislim se baviti ničim drugim, jedan od razloga što bih išla na brod je upravo taj da bi mi to jednog dana lijepo izgledalo u životopisu. Stoga, čisto  me zanima način rada i dali se njihov sistem može ikako povezati sa našim. Hvala.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ugostiteljstvo, njihov i naš sistem rada?
« Reply #1 on: 19/November/2011 »
Nema tu opće velike filozofije.
Više ćeš raditi ali i više uštedjeti na brodu.
Cjeni se, (kao i svugdje u kontaktu sa gostima) jezik, komunikativnost, profesionalnost.

I doručak i ručak i večera su isti. Nema te šta tu iznenaditi osim količine hrane koju gosti pojedu.
Konobar zna nositi i po 16 glavnih jela na jednoj tacni, tako da ćeš bolje proći u Baru.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline paula024

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: Ugostiteljstvo, njihov i naš sistem rada?
« Reply #2 on: 19/November/2011 »
Može biti da se na kraju sve svodi na isto... Ništa, još odradim ovu sezonu u istri, pa na godinu vidjeti malo svijeta.... ;)

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Re: Ugostiteljstvo, njihov i naš sistem rada?
« Reply #3 on: 02/January/2012 »
Brod je pomalo specifičan po nekim stvarima i mnogima treba malo vremena da se adaptiraju, a opet niej sve isto na svakoj kompaniji, ali isto tako nije svugdje isti sistem ni na kopnu, probaj malo usporediti recimo konobarenej u nekoj lokalnoj konobi i rad u hotelu s pet zvjezdica nekog internacionalnog hotelskog lanca.

Offline MAMAGAJO

  • Registered
  • *
  • Posts: 64
  • U gotta risk it to get a bisquit!
    • View Profile
Re: Ugostiteljstvo, njihov i naš sistem rada?
« Reply #4 on: 02/January/2012 »
Vecera cunard, jnr wtr:
Waiter setapira stolove, ti pokupis vodu, kruh, butter, priloge I dresinge. Gost ulazi (njih 20). Posjednes > meni > voda > kruh. Konobar uzme narudzbu za cca 1/2 stanice ti trcis u galey po aptzr 1, kad se vratis on servira I daje ti narudzbu za drugu polovicu, ti trcis vratis se, pomognes servirat I pocistit I onda po prvu polovciu main coursa, serviras priloge, tocis vodu, trcis po drugu polovicu. Doneses, serviras. Cistis. Dajes meni za desert, uzmes order I KONOBAR trci po desert dok ti stavljas pribor za kavu I cistis drugu polovicu stanice. On posluzi ti uzimas order za drugu polu, das mu order I pripremas za kavu I tocis kavu prvoj poli. Posluzis petit fours. Ides oprat prvu turu besteka (cca 15 min) kad operes uzmes sto je ostalo prljavo I operes opet dok konobar ne setapira za drugi siting. Odes na duvan I sve opet.
This is Your last chance to start living!!!!!