Author Topic: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj  (Read 101686 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tatinaprinceza

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
I ja sam zbunjen. Postoji li neki radnik sa Carnivala (preciznije, ako ima koji asst waiter) da je placao porez i sebi mirovinsko da mi malo kaze koliko je to sve na kraju platio??

Ja sam platila oko 7000kn doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Morala sam jer sam isla 1.put preko EP-a i bila sam evidentirana u Luckoj kapetniji. Po iskrcaju sam se javila agenciji u roku 8 dana i oni su poslali Kapetaniji moji pomorsku da me odjave, nakon par dana sam pokupila knjizicu i s njom isla u Poreznu upravu gdje mi je teta dala nekoliko uplatnica za placanje doprinosa u razdoblju od ukrcaja - iskrcaja, imala sam preko 183 dana, ali to za doprinose ionako nema veze, jer ih moras platiti.
S tim uplatnicama ides u banku i zatim cekas da uplata sjedne u Poreznu kako bi ti mogli izdati potvrdu o placenom porezu s kojom onda ides u Mirovinsko da ti upisu staz u radnu knjizicu. Obzirom da to cekanje da pare sjednu u Porezni sustav traje beskonacno, najbolje je doci tamo sa kopijama uplatnica iz banke. Ja sam cekala preko tjedan dana, pa su mi onda rekli da i uplatnice mogu posluziti. Zatim da bi prijavio porez, moras imati DPOM obrazac koji ti izdaje Kapetanija, a iz kojeg je vidljivo koliko si dana proveo na moru. Taj obrazac ti Kapetanija salje na kucnu adresu. Ako ides osobno po njega, moras imati osobnu iskaznicu. EPOM obrazac mozes kupiti u Narodnim Novinama ili ga downloadirati sa stranice Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, a u njega upisujes svoja primanja. Ja sam trazila od kompanije da mi posalju platne liste, jer sam ih bacila prije odlaska s broda. I sad kad sam sve to prikupila jos mi preostaje ispuniti i predati poreznu prijavu. Iako, nisam sigurna moram li ispunjavati EPOM obrazac, ako ionako ne moram placati porez na dohodak posto imam preko 183 dana na moru. E da, u Mirovinskom su mi rekli da mi mogu bez problema upisati staz, ali ako planiram ploviti i dalje ( a planiram ) najbolje da ostavim svoju radnu knjizicu kod njih, pa kad jedan dan prestanem ploviti upisat ce mi sav staz odjednom, da ne moram dolaziti svakih 6mjeseci kod njih. Ali moram naravno imati potvrde s Porezne o placenim doprinosima. Za vrijeme koje sam kod kuce trebala bih ako zelim placati oko cca 600 kn za produzeno mirovinsko, znaci 1200 kn za 2 mjeseca vacationa. E da ne bi. Sad mi je ostalo samo ispuniti i predati poreznu prijavu i to sam mislila dati nekom knjigovodji da mi napravi jer meni to sve izgleda ko na kineskom i nikako se ne snalazim.

Offline executioner28

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 142
    • View Profile
tatinaprinceza, da li planiraš kad opet odeš na brod plaćati te doprinose ili otić na radit na "crno"? Pitam jer mi je jasno da prvi put jednostavno ne možeš izbjeći plaćanje mirovniskog i zdrastvenog, ali bi se moglo kad dođeš nakon 1 ugovora doma, prijaviti se kao nezaposlena osoba, dobiješ zdrastveno plaćeno, jedino ti mirovinsko ne ide. Fakat mi nije jasno da li se više isplati plaćati neko životno osiguranje ili uplaćivati u HR mirovinski fond.

zanima me da li si tih 7000kn platila jednom kad si sišla s broda ili su slali doma na adresu uplatnice svaki mjesec i to si onda na mjesečnoj bazi podmirivala?

Offline tatinaprinceza

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
tatinaprinceza, da li planiraš kad opet odeš na brod plaćati te doprinose ili otić na radit na "crno"? Pitam jer mi je jasno da prvi put jednostavno ne možeš izbjeći plaćanje mirovniskog i zdrastvenog, ali bi se moglo kad dođeš nakon 1 ugovora doma, prijaviti se kao nezaposlena osoba, dobiješ zdrastveno plaćeno, jedino ti mirovinsko ne ide. Fakat mi nije jasno da li se više isplati plaćati neko životno osiguranje ili uplaćivati u HR mirovinski fond.

zanima me da li si tih 7000kn platila jednom kad si sišla s broda ili su slali doma na adresu uplatnice svaki mjesec i to si onda na mjesečnoj bazi podmirivala?

Hm,ja sam odlucila prijavljivati svoje ukrcaje i iskrcaje i placati doprinose. Isla sam u Nauticki centar da se posavjetujem sa ljudima koji tamo rade i na kraju sam zakljucila da je MENI tako jednostavnije i bolje. Ne prijavljivanje za sobom povlaci niz drugih akcija, ne smijes nigdje biti " vidljiv ". I tu treba biti jako oprezan jer je cijeli sustav umrezen i najmanja aktivnost se vidi, sad otkad imamo OIB. Ja sam takodjer planirala izbjeci ta placanja i da budem evidentirana,ali nakon poduljeg istrazivanja i razgovora sa ljudima koji se vise kuze, zakljucila sam da bi mi to " skrivanje " od sustava donijelo vise muke i pojedenih zivaca posto nisam vjesta u muljazama, nego ova opcija. Isla sam na Zavod za zaposljavanje i objasnila im situaciju, ali gospodja mi je rekla sasvim logicnu stvar - nema se smisla prijavljivati na Zavod ako te nema 6 mj. a obavezan si se javljati svaki mjesec i ici na radionice ako te pozovu. Ti svakako mozes sebi uplacivati zivotno, ni to nije losa opcija. Ali meni se ovo vise isplati posto vec imam odredjeni broj godina u radnoj knjizici, da mi staz tece i dalje. Da nemam vec toliko staza, sasvim sigurno bih si uplacivala neko zivotno osiguranje. Sto se tice uplatnica one ti stizu doma postom. Ja sam svoje platila odmah u komadu kad sam sisla s broda, da mi to ne visi nad glavom. I tako cu placati i dalje, odjedanput da se ne moram misliti. Mislim da ti to mozes placati mic po mic,ne moras odjednom, ali ako vec dolazis doma s nekim parama u dzepu, bolje to odmah rijesis da si miran i dovidjenja. Tako i onako moras platiti. A meni je trebala potvrda za upisivanje staza, pa sam i zato platila sve odjednom.

Offline executioner28

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 142
    • View Profile
Aha, sve ok, svaki radi po svom nahođenju... ustvari me najviše zanima da li mogu platiti sve odjednom kad jednom dođem doma da ne moraju moji doma to rješavati, odnosno ja slati lovu svaki mjesec doma. Ali skužio sam iz tvog pisanja da mogu. Hvala ti ;)

Offline Ceranac

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Hm,ja sam odlucila prijavljivati svoje ukrcaje i iskrcaje i placati doprinose. Isla sam u Nauticki centar da se posavjetujem sa ljudima koji tamo rade i na kraju sam zakljucila da je MENI tako jednostavnije i bolje. Ne prijavljivanje za sobom povlaci niz drugih akcija, ne smijes nigdje biti " vidljiv ". I tu treba biti jako oprezan jer je cijeli sustav umrezen i najmanja aktivnost se vidi, sad otkad imamo OIB. Ja sam takodjer planirala izbjeci ta placanja i da budem evidentirana,ali nakon poduljeg istrazivanja i razgovora sa ljudima koji se vise kuze, zakljucila sam da bi mi to " skrivanje " od sustava donijelo vise muke i pojedenih zivaca posto nisam vjesta u muljazama, nego ova opcija. Isla sam na Zavod za zaposljavanje i objasnila im situaciju, ali gospodja mi je rekla sasvim logicnu stvar - nema se smisla prijavljivati na Zavod ako te nema 6 mj. a obavezan si se javljati svaki mjesec i ici na radionice ako te pozovu. Ti svakako mozes sebi uplacivati zivotno, ni to nije losa opcija. Ali meni se ovo vise isplati posto vec imam odredjeni broj godina u radnoj knjizici, da mi staz tece i dalje. Da nemam vec toliko staza, sasvim sigurno bih si uplacivala neko zivotno osiguranje. Sto se tice uplatnica one ti stizu doma postom. Ja sam svoje platila odmah u komadu kad sam sisla s broda, da mi to ne visi nad glavom. I tako cu placati i dalje, odjedanput da se ne moram misliti. Mislim da ti to mozes placati mic po mic,ne moras odjednom, ali ako vec dolazis doma s nekim parama u dzepu, bolje to odmah rijesis da si miran i dovidjenja. Tako i onako moras platiti. A meni je trebala potvrda za upisivanje staza, pa sam i zato platila sve odjednom.

Pa to mi odgovara ako mogu odmah sve odjednom uplatiti kad siđem s broda, ja sam mislio da je to ne moguće jer ako npr. ne platiš nešto u neko određeno vrijeme, da ti tada stižu opomene doma, mislio sam da ima neki određeni rok kao kad plačaš struju ili tako nesto..
Hvala na detaljnome odgovoru :)
Nekada su žene trčale za mnom, a onda sam jednog dana prestao krasti torbice.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Državi uvijek odgovara kada plaćaš, po malo ili odjednom, svejedno. Samo daj pare.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline catfish

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #111 on: 15/February/2011 »
Mnei su gamad zaračunali i 300 kn kamat jer doprinosi nisu bili plačeni po dospijeću. Mislim kakao da ih platim kada fizički nisam prisutna ( 9000 km dalje i na brodu)?????
Reako mi refernt porezne:"A sada to platite a na godinu će se zakon mijenjati..."
A baš mi se daje i tih 300 kn šugavoj pijaci od RH ....

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #112 on: 15/February/2011 »

Mnei su gamad zaračunali i 300 kn kamat jer doprinosi nisu bili plačeni po dospijeću. Mislim kakao da ih platim kada fizički nisam prisutna ( 9000 km dalje i na brodu)?????


Internet bankarstvo ... 10-15kn/mjesec
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Dario Zg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #113 on: 15/February/2011 »
kog god na brodu pitas nesto o ovome nikad culi nisu za to a noviji ljudi kazu da nema sanse da ikad plate ni lipe za to...
neznam ni  ja sto cu s time...jel probao itko kad se vratio nazad s broda da se ne javi u EP pa da te oni uopce ne odjave ili ?
Očekivati od svijeta pošten odnos prema tebi jer si pošten, jest kao očekivati kako te bik neće napasti jer si vegetarijanac

Offline executioner28

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 142
    • View Profile
Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #114 on: 15/February/2011 »
kog god na brodu pitas nesto o ovome nikad culi nisu za to a noviji ljudi kazu da nema sanse da ikad plate ni lipe za to...
neznam ni  ja sto cu s time...jel probao itko kad se vratio nazad s broda da se ne javi u EP pa da te oni uopce ne odjave ili ?

pa zar nije fora u tome da te oni odjave, ti se prijaviš kao nezaposlena osoba i dalje ideš na brod bez da to zna Vlada RH... ili sam ja krivo skužio?

Offline tatinaprinceza

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #115 on: 16/February/2011 »
 :tuctuc: joooj, bemu misa :) onaj tko se prijavio preko agencije, prijavljen je i u luckoj kapetaniji i ima pomorsku knjizicu kojom je evidentiran u poreznom sustavu Republike Hrvatske te je time i porezni obveznik i duzan je prijavljivati i placati poreze. Tocka.
Ako idete drugi put na brod bez posrednistva agencije mozete se sami prijaviti Luckoj kapetaniji ili ne morate, s tim da ako se necete prijavljivati, morate posebno biti oprezni glede SVEGA. Od slanja novca s broda, i bilo kakvih drugih "pisanih" novcanih transakcija, do toga kome govorite gdje idete i kad se vracate i zasto idete. U tim stvarima treba biti jako vjest jer je cijeli sustav umrezen putem OIB-a i najmanji za***** moze vas kostati prijave za utaju poreza i ko zna cega sve ne. Trebate biti posve " nevidljivi ". Nepostojeci. Ako se prijavljujete, to mozete uciniti sami tako da ispunite prijavu o ukrcaju i dostavite Luckoj kapetaniji kopiju LOE i osobne. I to je sve. U tom slucaju ste drzavi duzni platiti ( po povratku ) samo doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, ne placate nikakav dodatni porez na dohodak ni ista slicno ( oni koji su na moru proveli vise od 183 dana ). Ja mislim da je to dobra stvar, em ste zdravstveno osigurani, em vam ide i radni staz koji se upisuje u radnu knjizicu. Mislim da nije vrijedno tolike muke oko skrivanja i varanja, i bavljenja sitnim i najsitnijim detaljima o tome da vam se ne udje u " trag ". Ali kako ko zeli. Vise o tome sam napisala valjda 1094082 puta tu na forumu. Citajte, zaboga.

Offline potjack

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #116 on: 16/February/2011 »
Quote
...em ste zdravstveno osigurani...


zdravstvena za ljude koji rade na brodu je jedan od najglupljih zakona ikad,u rangu 3 god zatvora za joint.
ne mogu zamislit niti jednu situaciju u kojoj bi mi ikada zatrebala knjizica ako radim na brodu,a opet ista ne vrijedi kad se vratis doma.
sta ja tu zapravo placam? i u kojoj se jos firmi zaposlenici sami brinu za placanje doprinosa?? e nece bogami od mog krvavog novca hranit svoje foteljaske guzice...

Offline Ceranac

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #117 on: 16/February/2011 »
zdravstvena za ljude koji rade na brodu je jedan od najglupljih zakona ikad,u rangu 3 god zatvora za joint.
ne mogu zamislit niti jednu situaciju u kojoj bi mi ikada zatrebala knjizica ako radim na brodu,a opet ista ne vrijedi kad se vratis doma.
sta ja tu zapravo placam? i u kojoj se jos firmi zaposlenici sami brinu za placanje doprinosa?? e nece bogami od mog krvavog novca hranit svoje foteljaske guzice...

Ne misli se na zdravstvenu knjižicu već na zdravstveno osiguranje, što ti jako dobro dođe u slućaju da imaš teže ozlijede..
Nekada su žene trčale za mnom, a onda sam jednog dana prestao krasti torbice.

Offline potjack

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #118 on: 17/February/2011 »
i dalje nisam uvjeren da je to neophodno. ono brodsko osiguranje nije dovoljnjo? mislim,ja pricam laicki onako,ne razumijem se previse u zakone i moje oci ne vide dalje od ociglednog mjesecnog izbijanja novaca iz dzepa 20000 pomoraca.. s tim ce moc podijelt dobre bonuse precednicima raznoraznih uprava i kvazimenadjerima  oT

Offline magicman

  • Registered
  • *
  • Posts: 43
    • View Profile
računica za jedno ass. waitera.
min
doći na brod - 8000 kn
otići sa broda - 5000 kn
svaki mj esec RH - 1000 kn * 8 - 8000 kn
-----------------
21000 kn MIN

placa. 6000 kn (1100) * 8 - 48000 kn - 27 tisuća kuna / 8 mjeseci rada ko crn..ASS WAITER... 3300 kn placa..

ISPLATI LI SE...

stime da sam unesao min. cifre...mislim da se ikuci moze takva poso naci, za te pare..


da ne bude zabune, ne radim ko ass. waiter, ali vidim koliko rade ...i sad kad sam se upozno so vim porezima, maletene
radi od 8 mjesei ako se izdrzi koliko je prvi ugovr, radi se 2 i pol mjeseca za kartu tamo i nazad,  mjesec i pol za porez...
mjesec za život tamo, i ovo ostalo..što ostane
moja plata je 1550, neradim nista posebno ali kada razmislim da cu morat pljunut 10000 kn za talibane, u pm...