Author Topic: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj  (Read 101300 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Shark

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 210
  • Life is "trying things to see if they work."
    • View Profile
Da, izgleda da je po ovom novom zakonu za sve Hrvatske pomorce obavezno placanje doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje na temelju osnovica koje je propisao ministar (navedeno u prvom postu ove teme), i nemoguce je izbjeci placanje istih jer vas je zakonom agencija duzna poslati da izvadite seamans book (pomorsku knjizicu) gdje ce se voditi evidencija ukrcaja i iskrcaja i prijaviti luckoj kapetaniji vas prvi ukrcaj, a dalje se sami javljate luckoj kapetaniji, i na temelju toga vam salju uplatnice za doprinose, nasla je nasa krasna drzava kako ce nam uzet pare :nono:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Moja je agencija u Svicarskoj, moze se drzava Hrvatska slikati u koloru  :rofl:  ::yes::
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Shark

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 210
  • Life is "trying things to see if they work."
    • View Profile
Da i ja cu nekako cijelu tu pricu probati izbjeci jer mi se vise dopada solucija da si sam uplacujem zivotno osiguranje umjesto tog njihovog mirovinskog od kojeg nakon 60 godine dobijem jadnih 200eur penzije, a zdravstveno ionako imam kao "nezaposleni", vidjet cemo hocu li uspjeti  :pop:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Problem ti moze predstavljati jedino nasa agencija, koja bi se bojala posljedica u slucaju da drzava ikada istrazi kakva je uloga agencija pri zaposljavanju pomoraca, i traze li oni od pomoraca da se pridrzavaju zakona.
Mada ne vidim sta bi se agencija mogla drzati odgovornom za takve stvari.
Oni su samo posrednici.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline tbf

  • Registered
  • *
  • Posts: 89
  • Šaka suza, vri?a smija ?a je život vengo fantazija
    • View Profile
Problem ti moze predstavljati jedino nasa agencija, koja bi se bojala posljedica u slucaju da drzava ikada istrazi kakva je uloga agencija pri zaposljavanju pomoraca, i traze li oni od pomoraca da se pridrzavaju zakona.
Mada ne vidim sta bi se agencija mogla drzati odgovornom za takve stvari.
Oni su samo posrednici.
tako je,u jednom trenutku je to cak i receno iz agencije,da se ne moze ukrcati bez toga vise,a ako se ukrcas onda ti na povratku,na kraj godine ili kad vec dodje sve na naplatu retroaktivno,znaci sve unazad triba platit...tako se sad i dogodilo nekolicini ljudi koje ja znam iz splita i dalmacije,da su tribali platit  i do 40.000kn unazad...sad ne znan,ovisi opet o nama ista oni kazu,mislim agencija,ali ponavljan tako mi je rekao Tomislav iz EP..situacija se malo zakomplicirala,tj. poprimila je drugacije oblike,jer sad kad stavis na papir troskove odlaska(za 1.put),placu od nekih 1200-1500$,na adresu doma ce nam dolazit uplatnice od 866.00kn svaki mjesec,to je najniza stopa ka za mornara,ali svejedno!! a sta se sad moze,to treba prelomit i posli se snalazit kud koji mili moji!
Pozdrav

Offline Shark

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 210
  • Life is "trying things to see if they work."
    • View Profile
Da ali kako ce meni drzava naplatiti nesto retroaktivno ako niti ne znaju da sam ja bio na brodu, tj. ako ne izvadim seamans book i ne prijavim se nikada u lucku kapetaniju???
Razumijes, ako to ne napravis i jos se prijavis ovdje kao nezaposlen na zdravstveno i mozda cak i na burzu (nema neke koristi ali eto) kao nezposlen, drzava nikako ne moze znati gdje si ti i sto radis i sto se njih tice ti doma sjedis nezaposlen i krades bogu dane.

E sad jedino je problem to sto zakon prisiljava agenciju da te prijavi prvi put kad te ukrca, i ne znam dali ce agencija htjeti (moći) to izbjeci

U svakom slucaju ja cu to probati izbjeci na bilo koj nacin, jer mi nije u interesu placati im 120eur svaki mjesec da bi sa 60 godina imao jadnu penziju od 200eur, nego cu si radije placati zivotno ili nesto sl., a zdravstveno si rijesiti kao nezaposlena osoba i miran sam, a sanader nek se j... sa svojim stazem i velebnom mirovinom  :tuctuc:

Offline tbf

  • Registered
  • *
  • Posts: 89
  • Šaka suza, vri?a smija ?a je život vengo fantazija
    • View Profile
Da ali kako ce meni drzava naplatiti nesto retroaktivno ako niti ne znaju da sam ja bio na brodu, tj. ako ne izvadim seamans book i ne prijavim se nikada u lucku kapetaniju???
Razumijes, ako to ne napravis i jos se prijavis ovdje kao nezaposlen na zdravstveno i mozda cak i na burzu (nema neke koristi ali eto) kao nezposlen, drzava nikako ne moze znati gdje si ti i sto radis i sto se njih tice ti doma sjedis nezaposlen i krades bogu dane.

E sad jedino je problem to sto zakon prisiljava agenciju da te prijavi prvi put kad te ukrca, i ne znam dali ce agencija htjeti (moći) to izbjeci

U svakom slucaju ja cu to probati izbjeci na bilo koj nacin, jer mi nije u interesu placati im 120eur svaki mjesec da bi sa 60 godina imao jadnu penziju od 200eur, nego cu si radije placati zivotno ili nesto sl., a zdravstveno si rijesiti kao nezaposlena osoba i miran sam, a sanader nek se j... sa svojim stazem i velebnom mirovinom  :tuctuc:
a to sve stoji,ali znas da se nezaposlene osobe imaju obvezu javljati svaki mjesec "osobno"na zavod za zaposljavanje,osim toga oni te mogu zvat u vezi nekog posla kao da te zaposle,a di si ti?
 i tako je agencija triba prijavit svakoga od nas,to im je obaveza,jer zamisli,ne daj boze,da se nesto nekome dogodi,a di?, a sta ?,a kako,ne mislin da se agencija bas zeli zafrkavat s tim stvarima, a to znas,da se nece oni bas igrat sa zakonom ako to znaci da im glava bude u vrici,uostalom njima ni iz djepa ni u djep! oT ::yes::
a sta ces,drzava tj. sugava vlada je sebe osigurala iradi sve kako bi jos vise napunili svoje bisage,vidis da se trude svim silama da nam zagorcaju zivot :nono:  ima sto caka,razumis,ne zelim ni ja uplacivat za mirovinsko,jer ne znan sta bi posli s tolikon penzijon,hmmmmm no;;; :hekla:

Offline Shark

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 210
  • Life is "trying things to see if they work."
    • View Profile
Ma ne moras se ni prijavljivat na burzu nitko to ne trazi, niti je bitno, oni te ionako sami odjave ako se ne javljas svaki mjesec, na zdravstveno se prijavis jednom i dovidenja, ne moras se vise nikom javljati, ali poanta je probat izbjec placanje tih doprinosa, jer kao sto kazes drzava samo ubire pare od nas bezveze, a skoro nista ne daje za uzvrat, druga stvar da nama kompanija placa doprinose, onda bi to bilo super, ali na to mozemo zaboraviti, a ako se tebi nesto dogodi tamo negdje vjeruj mi nece drzava sigurno nista napraviti za tebe vec ce sve pasti na tvoje bliznje, bez obzira placas li ti nesto drzavi ili ne, to ti garantiram
A ne znam vidjet cemo sta se moze napraviti  :uzdravlje:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
ali poanta je probat izbjec placanje tih doprinosa, jer kao sto kazes drzava samo ubire pare od nas bezveze, a skoro nista ne daje za uzvrat,

Gledaj, nije to ni tako lose, kad imas novaca, vrijeme ti prolazi u veselju ... a sto kad ostaris?
Ni ta mala/slaba penzija nije za baciti. Bar se ima nekakva utjeha.
Ja sam proveo 7 godina na moru, kao da sam u bunaru bio. Nikakav radni staz nisam napravio.
A mirovina je kombinacija svih radnih mjesta a ne samo rada na brodu.
Mozda ce ti biti vazno imati 2-3 godine da bi mogao u raniju mirovinu, a ako nisi nigdje bio registriran/placao doprinose, sta onda?
Nije sve tako lose u vezi ove situacije sa "socijalnom reformom".
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Shark

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 210
  • Life is "trying things to see if they work."
    • View Profile
Ma niste me shvatili, cijela ta ideja je super, pomorci vise nisu gradani drugog reda, dobiti ce i neke mirovine i radni staz, itd., ALI stvar je u tome da si pomorci sami moraju placati doprinose, a ne placaju im ih kompanije, i tu sve pada u vodu, pa ako si vec nesto moram sam placati onda cu radije uplacivati zivotno osiguranje, koje ce me mozda cak i manje kostati mjesecno, a od kojeg cu u konacnici vise profitirati kada se odlucim u penziju i nece mi drzava diktirati kada mogu u mirovinu i koliko mogu dobiti mirovine, i u tome je cijeli problem  :nono:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
stvar je u tome da si pomorci sami moraju placati doprinose, a ne placaju im ih kompanije, i tu sve pada u vodu,

1. Poklon u vidu mirovinskog staza ne moze se od Cruise Line kompanija ocekivati niti u ludilu.
U njihovom poslovanju se stvari odvijaju po sablonu vec 40ak godina. Radnu snagu mogu birati po citavom svijetu.

2. Meni je drago da su se stvari pomakle sa mrtve tocke, a u buducnosti mozda dobijemo i beneficirani radni staz.
Rijecne kompanije poput Hidroputa i Dunavskog Lloyda su to omogucavale svojim brodarima u bivsoj Jugi.

Ako netko misli da osnovica za izracun doprinosa za pomorce nije postena, neka kaze.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Shark

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 210
  • Life is "trying things to see if they work."
    • View Profile
....................................pa ako si vec nesto moram sam placati onda cu radije uplacivati zivotno osiguranje, koje ce me mozda cak i manje kostati mjesecno, a od kojeg cu u konacnici vise profitirati kada se odlucim u penziju i nece mi drzava diktirati kada mogu u mirovinu i koliko mogu dobiti mirovine..................................

 :rtfm:  :uzdravlje:

preki

  • Guest
Pomorci, hajde mi malo razjasnite cemu sluzi pomorska knjizica? Vidim da je dosta ljudi spominje ali nije mi bas najjasnija njena uloga kod poslova na brodu.  :(

Offline Shark

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 210
  • Life is "trying things to see if they work."
    • View Profile
Pomorci, hajde mi malo razjasnite cemu sluzi pomorska knjizica? Vidim da je dosta ljudi spominje ali nije mi bas najjasnija njena uloga kod poslova na brodu.  :(

Pomorska je knjizica u principu nesto kao radna knjizica na kopnu, dakle u njoj se vodi evidencija vremena provedenog na brodu
S njom se prijavljujes u lucku kapetaniju pri ukrcaju i iskrcaju, i onda ti na temelju toga vremena drzava obracunava porez i doprinose
Ne znam za ostale zemlje iz regije, ali po novom zakonu u Hrvatskoj, tj. za hrvatske drzavljane je obavezna, i agencija moze prekrsajno odgovarati ako vas ukrca bez nje, jer vi tako izbjegavate placanje poreza i doprinosa za zdravstveno i mirovinsko drzavi

Offline fortuna

  • Registered
  • *
  • Posts: 56
    • View Profile
... i agencija moze prekrsajno odgovarati ako vas ukrca bez nje, jer vi tako izbjegavate placanje poreza i doprinosa za zdravstveno i mirovinsko drzavi

A sta ako odem preko agencije iz srbije kao sto je safecruis???  :D  Znaci oni nisu iz HR i ne moraju me prijavit, a ja kao pametan državljanin ove banana  :banana: republike
nisam luda da se odem sama prijavit!!! Tko ce znat di sam ja??? :plovim: Kazem starcima da ko pita za mene cuvam ovce na proplancima velebita  :hekla:
I mili moj ja se izvukla  ::yes:: ili... oT!!! Sta mislite o tome??
...evoluirati ili umrijeti...