Author Topic: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj  (Read 101236 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Angie12

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Bog ljudovi,
vidim da ima svega ovdje u forumu.
Naime, za izvadit pomorku knjizicu, odnosno matrikulu, treba ljecnicki za matrikulu u Doma zdravlja koji kosta oko 450 kn i jos neke sitnice koje pitate u kapetaniji. Nego mene zabrinjava jedna stvar, a ta je, da sam vidila sam na netu da pomorac mora imati 183 dana na moru ili vise i da onda tek ne mora platiti porez drzavi na dohodak. Medjutim, kako ja idem sad na brod i iskrcajem se u drugi misec, imat cu u ovoj tekucoj godini oko 120 dana, tako da cu morati platiti porez.
Da li mi itko moze dat informaciju koliko iznosi taj porez, cula sam da je 35% od dohotka (sto je preeeeeeevise!!!!!)!!!
A uostalom, da li se MORA TA KNJIZICA nositi sa sobom, odnosno da li je oni traze na brodu?
Jer ja sam tri godine isla na cruisere i nista, a sad po novome da...
Ajdte pliz pomazite!!!!!!!!!!!!
Pozdrav iz Dubrovnika:))))))))) :D
Angie

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Same kompanije to ne zanima, niti ce te ista pitati.

Za drzavu svi znamo kakva je.

Ne znam koliki je tocno porez, imas negdje izracu, ali sumnjam da ce se netko baviti tvojim slucajem i traziti te da platis porez.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Angie12

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile


Za pomorce obvezno mirovinsko i zdravstveno u Hrvatskoj bez obzira na to na kojoj kompaniji rade

Aha, pitala bih samo jeli to znaci da se MORA nositi pomorka knjizica, tj. da li je traze na brodu?
Radim za RCCL,
Pozz,
Angie

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Eto ja ju nemam a proveo sam 7 godina na moru.

Par puta su me pitali jel ju imam, i to crew purseri na brodovima te sluzbenice(i) pri check-inu na aerodromima, ali su prihvatili moj negativan odgovor i nikome nista.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline cro-tiger

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Sta se tice toga!
Meni je Sinisa rekao da ce mi doma dolazit uplatnice od 890,00 kn svaki mjesec !
Ja sam pita moze li ikako bez toga , kaze da nemoze da me ON mora prijavit.
Koliko sam svatia ovde na forumu ja sam moram odnit pomorsku knjizicu u kapetaniju...
A istovremeno prijatelj koji je isao preko Apriori niti je polagao B-2 niti ima pomorsku knjizicu niti ce placat to.
Ocito cu ja morat placat prvi ugovor , a kasnije cemo po mome   :plovim:
Sta je tu je .
Shoot for the moon.Even if you miss,you will land among the stars

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #65 on: 01/September/2009 »
Prijava ukrcaja
Prijava iskrcaja
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Konvencija ?e promijeniti status pomoraca
« Reply #66 on: 24/October/2009 »


Predavanje profesora Marinka Učura na temu radnog statusa pomoraca održano je u prostorijama Odvjetničkog kluba u Rijeci. Ugledni hrvatski stručnjak za pomorsko radno pravo na emotivan je i duhovit način opisao brojne probleme s kojima se pomorci suočavaju kada je u pitanju njihov radni odnos, od teškoća u samom pronalaženju zaposlenja do poteškoća u realizaciji prava iz zdravstvenog i mirovinskog osiguranja.

– Već sam ranije isticao kako se bojim da će doći vrijeme kada ćemo o našim pomorcima pričati samo iz literature, jer ih naprosto više neće biti, kazao je Učur, dodavši kako je eksperimentiranje njihovim radnopravnim statusom jedan od najvećih problema hrvatskih pomoraca. Ipak, smatra kako bi se stvari mogle promijeniti nabolje ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i ratifikacijom Konvencije o radu pomoraca Međunarodne organizacije rada (ILO) iz 2006. godine.

– Konvencija će promijeniti status pomoraca. Države potpisnice koje ratificiraju konvenciju dužne su, naime, uskladiti status pomoraca sa statusom radnika na kopnu, a Hrvatska je istodobno obavezna prihvatiti europske standarde kada su u pitanju radni i životni uvjeti pomoraca. To je istovremeno i otvaranje širokih vrata jer je Konvencija iznad zakona po pravnoj snazi. Država mora u svom zakonodavstvu zdravstveno i mirovinsko osiguranje pomoraca uskladiti sa zdravstvenim i mirovinskim osiguranjem radnika na kopnu. Tu je i problem poreza, ovo što se sada plaća ili ne plaća ovisno o broju dana provedenih na brodu, to je jedan žongleraj. To nema veze s pravom. Porezni sustav naprosto je izmislio nekakvu crtu pa prema njoj naplaćuju porez. Vrlo brzo te će se stvari morati izmijeniti, kada konvencija stupi na snagu. Problemi neće nestati, ali mislim da će svi ti odnosi biti daleko bolje uređeni nego što su bili do sada.
To je pravi smisao, kazao je Učur.

Izvor: NoviList.hr
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
Recimo da položiš D2, izvadiš matrikulu, prijaviš ukrcaj u kapetaniju i plaćaš doprinose. Sve po zakonu. Da li onda između dva ugovora, kao nezaposlen, ukoliko ne odabereš sam sebi plaćati produženo osiguranje, imaš pravo na naknadu sa zavoda za zapošljavanje?

Jednako tako, tzv "pomorski dodatak" iznosi 400 kuna po danu. Da li to znači da ukoliko je netko na brodu manje od onih 181 dan ima pravo na povrat poreza sljedeće godine, ukoliko nije ostvario prihod po nekoj drugoj osnovi? Po svemu sudeći trebalo bi tako biti, jer bi se porezna osnovica umanjena za porezni dodatak jako smanjila, pa bi porez bio i preplaćen (pomorski dodatak trebao bi funkcionirati kao porezna olakšica).
S obzirom da su na kruzerima plaće ipak puno manje za hotelsko osoblje, nego za časnike to bi moglo biti dosta značajno.

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
Evo da sama sebi odgovorim, saznala sam u međuvremenu, pa ako će nekome pomoći nek se nađe.
Sistem je posve nepravedan. Uplaćujete doprinose dok ste na brodu, a nemate pravo na naknadu za nezaposlene, ili npr. naknadu za rodilje. Sad mi je jasno zašto su se pomorci žalili.

Što se tiče povrata poreza, za prosječne plaće za one koji ne borave na kruzeru duže od 183 dana u jednoj godini - vratit će se praktički cijeli uplaćeni iznos.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
valjda za one koji borave duže od 183 dana?

ma ja bih to prepustio sve agenciji -

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
ne, oni koji su van Hrvatske duže od 183 dana (većinu godine) su oslobođeni plaćanja poreza. oni koji nisu za svaki dan proveden na brodu imaju 400 kuna pomorskog dodatka, koji je olakšica (dakle oporezivani prihod se umanjuje za broj dana na brodu x 400 kuna).

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
ne Šefe dobro ti je odgovorila za one koji ne borave duže od 183 dana,
Pazi sad ovo,raspitivao se ja kako to ide s riječnim brodom,računam pa i mi smo neki k...pomorci
Pa zar postoje riječni brodovi,pita me gospođa u poreznoj upravi
Ja joj kažem pa postoje ja se nadam da ču raditi na jednom
A ona kaže to nije zakonom definirano,znači odnosi se samo na prekooceanske brodove
ja kažem Hvala vam lijepo! :run:
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia

... za one koji ne borave na kruzeru duže od 183 dana u jednoj godini - vratit će se praktički cijeli uplaćeni iznos.


 no;;;
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
šefe, provjereno je tako.
no to ovisi, naravno, što si radio ostatak godine. ja govorim za one koji su npr. otišli na prvi ugovor u drugoj polovici godine (znači ne mogu skupiti 183 dana na brodu), a prvi dio su bili nezaposleni. pomorski dodatak je ipak popriličan, tako da je neoporezivi dio relativno velik.

za one koji imaju preko 183, baš ih briga.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Ne kontam ... napisala si da će se onima koji ne borave duže od 183 dana na brodu vratiti porez.
Treći put napominjem da nije tako. 183 i više dana na moru ti osigurava povrat poreza.


Evo šta si napisala i čega se držiš:
Quote
... za one koji ne borave na kruzeru duže od 183 dana u jednoj godini - vratit će se praktički cijeli uplaćeni iznos.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)