Author Topic: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj  (Read 101534 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Ne kontam ... napisala si da će se onima koji ne borave duže od 183 dana na brodu vratiti porez.
Treći put napominjem da nije tako. 183 i više dana na moru ti osigurava povrat poreza.


Evo šta si napisala i čega se držiš:
Koliko sam ja skužio ako provedeš više od 183 dana na brodu,oslobođen si plačanja poreza
Ako manje provedeš onda ti to ide u poreznu olakšicu kako je nera opisala za svaki provedeni dan 400kn
Ali mislim Nera da ti porezna olakšica ne smije iznositi više od 12000kn
Tak mi je baba iz porezne objašnjavala
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
tako je, ledeni je skužio. ovi koji borave više od 6 mjeseci uopće ne plaćaju porez. ovi koji borave manje ga plaćaju i imaju pravo na povrat. koliko će im se vratiti ovisi, ali pomorski dodatak nije malen te mogu računati da će im se vratiti većina uplaćenog poreza, ako ne i sve (ovisno o plaći).

i dobro si napisao je da je olakšica max. 12000, al znaš kolika bi ti trebala biti plaća u tih par mjeseci da platiš više poreza na dohodak od toga? tako da, što se poreza tiče stvari nisu problematične.

ono što u cijeloj priči nije fer je plaćanje doprinosa.

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
tako je, ledeni je skužio. ovi koji borave više od 6 mjeseci uopće ne plaćaju porez. ovi koji borave manje ga plaćaju i imaju pravo na povrat. koliko će im se vratiti ovisi, ali pomorski dodatak nije malen te mogu računati da će im se vratiti većina uplaćenog poreza, ako ne i sve (ovisno o plaći).

i dobro si napisao je da je olakšica max. 12000, al znaš kolika bi ti trebala biti plaća da platiš više poreza na dohodak od toga? tako da, što se poreza tiče stvari nisu problematične.

ono što u cijeloj priči nije fer je plaćanje doprinosa.
Lako za izračunati
 1800kn je neoporezivi dio x12mj =21600+12000 porezne olakšice =33600kn ako zaradiš više u toj godini na ostalo moraš platiti porez
Naravno ak nemaš još olakšice na uzdržavane članove obitelji,invaliditet u obitelji,dopunsko zdravst....itd.
To znači ak ste manje zaradili u toj godini od navedene svote,sav porez koji platite bit če vam vračen
Meni nije samo jasna jedna stvar,koju plaču prijaviti ak radiš na tip?
Tko če ti izdati pk1 karticu da se vidi koliko si zaradio u toj godini?
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
Tako je. Pogledala sam malo po internetu i izgleda da  pomorski dodatak može biti i veći od 12000 kuna! 12000 se odnosi na olakšice po drugim osnovama. Teoretski može biti i 182x400kuna! To je s ove stranice, na kojoj možete izračunati i mjesečni iznos doprinosa. http://www.micportal.com/hr/doprinosi/
 
Citiram:

Ukoliko ste u jednoj kalendarskoj godini bili na brodu 2-3 mjeseca, u tom slučaju u obvezi ste podnijeti prijavu poreza na dohodak do 28.02. u tekućoj godini za prethodnu godinu i platiti porez na dohodak koji se utvrdi na temelju podataka iz porezne prijave.

Način utvrđivanja godišnjeg dohotka je slijedeći:

*Ukupan primitak se umanjuje za dio primitka na koji se ne plaća porez na dohodak, a to je iznos pomorskog dodatka obračunan za svaki dan proveden na brodu u međunarodnoj plovidbi tijekom tog razdoblja u iznosu od 400,00 kn dnevno.

*Razlika dobivena nakon što se iznos ukupnih primitaka umanji za iznos obračunanog pomorskog dodatka, dalje se umanjuje za porezno priznate izdatke i to za tijekom poreznog razdoblja uplaćene doprinose za obvezna osiguranja (MIO i zdravstveno osiguranje) u Republici Hrvatskoj.

*Tako dobiven dohodak umanjuje se za slijedeće olakšice:

- iznos osobnog odbitka za samog pomorca (1.800,00 kn mjesečno) te za uzdržavane članove uže obitelji (900,00 kn mjesečno) i djecu (prvo dijete 900,00 kn drugo dijete 1.260,00 kn, treće dijete 1.800,00 kn i tako dalje),

- iznos uvećanog osobnog odbitka za premije životnog osiguranja s obilježjem štednje, premije dopunskog i privatnoga zdravstvenog osiguranja i premije dobrovoljnoga mirovinskog osiguranja što su uplaćene tuzemnim osiguravateljima, plaćene zdravstvene usluge te stambene potrebe, sveukupno do najviše 12.000,00 kn godišnje.

Nakon što se utvrdi porezna osnovica porez na dohodak se obračunava prema slijedećoj skali oporezivanja:

Porezna stopa Porezna osnovica

15 % do 43.200,00 kn
25 % na idućih 64.800,00 kn
35 % na idućih 194.400,00 kn
45 % iznad 302.400,00 kn

Na iznos poreza obračunat na prethodno opisani način, obračunava se i prirez porezu na dohodak ako je prirez uveden u općini ili gradu u kojem pomorac ima prebivalište.

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Sve jasno,ali ne kuzim tko ce ti izdati pk1 karticu kak se kod nas zove?
Ak si recimo ass.waiter na carnivalu,ak se ne varam plaća od kompanije ti je 50$x6mj je 300$
I carnival ti moze izdati samo poreznu karticu na tih 300$ ne na vise,bar ja tako mislim
I da totalno je nepravedno što moraš plačati doprinose.
Ajde staž još kako tako,ipak to ide tebi u prilog jednog dana kad budes mogao u mirovinu
Ali zdravstveno!!!!?
Pa kako koristiti zdravstveno u Hrvatskoj dok si na brodu?
Tamo vec imas zdravstveno od kompanije,
Ali eto sto je tu je!
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
ako nema ip obrasca, prihvaća se i ugovor o radu. ta situacija s tipping pozicijama je smiješna i žalosna.
žalosna zato što oni po hrvatskom zakonu plaćaju doprinose na fiktivnu plaću po propisanoj osnovici, dok im je na papiru zagarantirano 50$.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline potjack

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
ispada da bi ja kao konobar na kopnu u nekom bircu na terasi trebao prijavljivat svoj dnevni višak (tips) nadležnim ustanovama i mjesečno plaćat porez i na taj iznos?? :sprda:  ili imaju i za to izračun pa bi trebao plaćat neku fixnu cifru?
moja plaća je čini mi se jasno upisana na ugovoru o radu između mene i kompanije,svi kažu da im piše 50$. Tko meni garantira cca 1800$ kao konobaru i gdje je to službeno navedeno da bi ja mogao prikazat da sam toliko zaradio i da sam u mogućnosti platit dohodak na fixnu plaću od 50$? Jasno mi je za inžinjere,strojare itd. koji imaju nekoliko tisuća dolara fixne plaće i za njih je sve čisto,na te pomorce se i zapravo misli u tom zakonu. To ja sve laički tako gledam,iz konobarskog pogleda..
I koja je zapravo definicija pomorca?? Jel to svaki cleaner,konobar,potwasher,asst. butcher i šta ti ja znam koji šljaker koji radi na brodu? Kolko ja znam pomorci idu u škole,fakultete i kojekakve akademije da bi se zvali pomorci.

Offline potjack

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
''pomorac - onaj koji po zanimanju (bez obzira na zvanje i čin) plovi morem''
 :plovim:

Offline Zlatko99

  • Registered
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
Pitanje
Na brod bi se trebao ukrcat u 6mjesecu,ugovor je na 8mjeseci,znači do kraja godine stignem odradit preko 183dana,koliko sam shvatio pošto idem preko EP-a uplatnica za plaćanje poreza će mi doma dolaziti,ali naknadno će doći do povrata poreza.Sad nije mi jasno ako ću na brodu bit prijavljen za plaću od 632dolara ,a sa prekovremenim radom imat oko 1000dolara,kolika će onda bit moja stvarna plaća,jer osim poreza pretpostavljam da će me država htjet okinut za zdravstveno i mirovinsko i ko zna šta još?

Offline lifipaj

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
Sad po novome od 1.7 2010 nema više povrata poreza i nikakvih poreznih olakšica, a ukida harač! I sad sve ovo kaj ste pisali pada u vodu, ali samo za naše predivne hrvate! Ova država više niti sama ne zna na koju bi stranu uzela pare! Tri puta hura za JACU! oT oT oT

Offline executioner28

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 142
    • View Profile
Sad po novome od 1.7 2010 nema više povrata poreza i nikakvih poreznih olakšica, a ukida harač! I sad sve ovo kaj ste pisali pada u vodu, ali samo za naše predivne hrvate! Ova država više niti sama ne zna na koju bi stranu uzela pare! Tri puta hura za JACU! oT oT oT

znaci sad su dirali i Pomorce i njihova prava?

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Krivo
Provedi više od 183 dana na moru u jednoj godini i ne moraš platiti porez,tako nečeš ni biti obespravljen
Ukoliko provedeš manje....hmmm pušing na kvadrat!
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline lifipaj

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
Svi znaju za tih 183 dana, ništa novo! Samo hoću reć da oni koji će platit taj porez, neće dobit nazad!!

Offline Zlatko99

  • Registered
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
Dakle ako sam shvatio po novome:dolazi uplatnica kući od 1050kn mjesečno i nema nikakvog povrata od toga,neovisno o tome koliko je ko dana u godini bio na brodu?

Po nekim informacijama koje sam skupio doprinosi se moraju plaćat,čak i nakon isteka prvog ugovora,neznam kolko je sigurna ta informacija?Kao kad daš svoj oib kod izdavanja vize,država zna da radiš vani.
Nego zna li neko kakvo je stanje u susjednoj Srbiji i Bosni,što se tiče nameta plaćanja doprinosa kod pomoraca?