Author Topic: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj  (Read 101520 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Čitam baš neki text koji je potpisao ministar, plačaju se doprinosi samo za one mjesece provedene na brodu, od dana urkcaja do iskrcaja, a to tražimo na brodu u onom crew office da nam poštambiljaju u knjižicu.

Ali i mene zanima dali od svih uplačenih doprinosa imamo neki povrat na kraju godine?


Offline Zlatko99

  • Registered
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
mislim da bi se ova tema trebala više aktivirat
ono što mi nije jasno
Da li novi zakon po kojem od 1.7 više nema poreznih olakšica,to vrijedi i za pomorce?
Da li to znači da ranije spominjanih 183dana više nema nikakvu ulogu?
Ako neznači šta znače porezne olakšice?
Recimo ukrcam se prvi put u kolovozu i uplaćujem 1100kn mjesečno 5mjeseci godišnje doprinose,da li je porez dodatan iznos koji uz to moram uplatit na kraju godine ako sam manje od 183dana na brodu?
I koliki je taj iznos?

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
mislim da bi se ova tema trebala više aktivirat
ono što mi nije jasno
Da li novi zakon po kojem od 1.7 više nema poreznih olakšica,to vrijedi i za pomorce?
Da li to znači da ranije spominjanih 183dana više nema nikakvu ulogu?
Ako neznači šta znače porezne olakšice?
Recimo ukrcam se prvi put u kolovozu i uplaćujem 1100kn mjesečno 5mjeseci godišnje doprinose,da li je porez dodatan iznos koji uz to moram uplatit na kraju godine ako sam manje od 183dana na brodu?
I koliki je taj iznos?

evo sa stranica ministarstva

"pomorac u međunarodnoj plovidbi, neovisno o državnoj pripadnosti broda, ne plaća porez na dohodak ostvaren plovidbom ako je plovio 183 ili više dana u godini. Danima provedenim u plovidbi pribrajaju se dani provedeni na putovanju na brod i sa broda, liječenju ili školovanju u inozemstvu;
- na pomorce koji su plovili manje od 183 dana primjenjuje se tzv. „pomorski dodatak“
- uz to svi uplaćeni doprinosi za obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje su porezno priznati izdaci na koje se ne plaća porez na dohodak.;
- pored toga pomorac, kao i svaki drugi porezni obveznik ima pravo na sve olakšice i oslobođenja koja su propisana Zakonom o porezu na dohodak (neoporezivi osobni odbitak i odbitak za članove obitelji koje uzdržava te odbitke za zdravstvene usluge i stambene potrebe i drugo)."

i sad mene zanima ako se ukrcam u 9 mjesecu kako bi trebao i do kraja DOTIČNE godine ne budem 183 dana na brodu dali plačam porez, ali bio sam neprekidno 8 mjeseci što se vidi na potvrdi.






Offline Mladen1202

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
i sad mene zanima ako se ukrcam u 9 mjesecu kako bi trebao i do kraja DOTIČNE godine ne budem 183 dana na brodu dali plačam porez, ali bio sam neprekidno 8 mjeseci što se vidi na potvrdi.

Ista ta pitanja i mene muče, jer smo u istoj situaciji. Stvarno bi bio zahvalan nekome ako zna odgovor na to pitanje. Prijedlozi su također dobrosošli.

Offline raksi zd

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Ista ta pitanja i mene muče, jer smo u istoj situaciji. Stvarno bi bio zahvalan nekome ako zna odgovor na to pitanje. Prijedlozi su također dobrosošli.


Također! ljudi pomagajte :S

Offline Jozo_rb

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 124
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Housekeeping Attendant
i mene ovo jako zanima   :(
If you wanna be the best, You have to take down the best

Diamond Princess 08/2010-02/2011  Sea Princess 04/2011-09/2011  Crown Princess 11/2019-05/2020

Not sailing for now

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia


i sad mene zanima ako se ukrcam u 9 mjesecu kako bi trebao i do kraja DOTIČNE godine ne budem 183 dana na brodu dali plačam porez, ali bio sam neprekidno 8 mjeseci što se vidi na potvrdi.


godina ne započinje tvojim odlaskom na brod, nego 1.1.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
godina ne započinje tvojim odlaskom na brod, nego 1.1.
to treba provjerit, gadovi

Offline iza-oblaka

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 180
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Recruitment Agency: N7A
  • Job Title: Destination Manager
to treba provjerit, gadovi

to je vec provjereno- gleda se "porezna godina", a ona je od 1.1. do 31.12., a ne od dana kad si se ukrcao...
Labor improbus omnia vincit.

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
tako su mi i rekli danas iz ministartsva.
Znači tko se ukrca na pola godine platit če porez na dohodak.

Offline Mladen1202

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
Ne bu ga od mene vidili. Ne znam na temelju čega će mi ga obračunati.

Offline pbrazzod

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Krivo
Provedi više od 183 dana na moru u jednoj godini i ne moraš platiti porez,tako nečeš ni biti obespravljen
Ukoliko provedeš manje....hmmm pušing na kvadrat!
Štovani kolege,
Ima previše netočnosti, pa ću pokušati ispraviti barem neke. Za mnoge se treba izboriti, jer tumačenje postojećeg je loše i nije korektno. Ovdje u prvom redu mislim na dodatni porez (Super harač). NIGDJE U ZAKONU ON NE OBVEZUJE POMORCE. Nažalost ministarstvo financija odreže porez svima koji su došli pod udar, jer nisu ostvarili 183 dana u inozemstvu. To se rješenje MORA utužiti, jer je protivno zakonu.
Ustavna tužba iako nije odgovorena do dana danšnjeg (podnio sam je 7.srpnja 2009. godine) i slijedi tužba Europskom sudu za ljudska prava, dala je rezultat što se tiče Izobrazbe, pa je ministar povukao i izvršio izmjene u Pravilniku za 2010. godinu. Sada je broj dana neograničen i nije vezan za ugovor o radu.
No utužen je i način računanja 183 dana, pa očekujemo da će presuda biti donijeta i u tom djelu u našu korist.
Ono što svi morate učiniti je utužiti način kako vam Lučka kapetanija obračunava dane (1. ona nije ovlaštena za to - već vi, član posade broda može... kaže Pomorski zakonik). Utužiti ako ste u 2009. imali dane izobrazbe više od priznatih 15 i ako ste time oštećeni za plaćanje poreza i/ili za prijenos dana u 2010. godinu.
Nažalost u ovoj LUDOJ zemlji s LUDIM ljudima na vlasti, tužba je jedino riješenje.
Pogledajte http://predragbrazzoduro.wordpress.com/ za odgovore, ovdje je malo mjesta

Offline magicman

  • Registered
  • *
  • Posts: 43
    • View Profile
Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
« Reply #102 on: 30/September/2010 »
i što na kraju, više niš ne kužim..
idem na brod negdje u 11, početkom 12, na 6 mjeseci, jel će me dočekat porezna kad se vratim kući....pa kud još uz mizernu zaradu ( :rolleyes:) budem morao lopovima plaćat neš..

Offline Ceranac

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
I ja sam zbunjen. Postoji li neki radnik sa Carnivala (preciznije, ako ima koji asst waiter) da je placao porez i sebi mirovinsko da mi malo kaze koliko je to sve na kraju platio??
Nekada su žene trčale za mnom, a onda sam jednog dana prestao krasti torbice.

Offline fox26

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Da ovo i mene zanima,dajte nešto konkretno, neki primjer....