Author Topic: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj  (Read 101831 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
:tuctuc: joooj, bemu misa :) onaj tko se prijavio preko agencije, prijavljen je i u luckoj kapetaniji i ima pomorsku knjizicu kojom je evidentiran u poreznom sustavu Republike Hrvatske te je time i porezni obveznik i duzan je prijavljivati i placati poreze. Tocka.
Ako idete drugi put na brod bez posrednistva agencije mozete se sami prijaviti Luckoj kapetaniji ili ne morate, s tim da ako se necete prijavljivati, morate posebno biti oprezni glede SVEGA. Od slanja novca s broda, i bilo kakvih drugih "pisanih" novcanih transakcija, do toga kome govorite gdje idete i kad se vracate i zasto idete. U tim stvarima treba biti jako vjest jer je cijeli sustav umrezen putem OIB-a i najmanji za***** moze vas kostati prijave za utaju poreza i ko zna cega sve ne. Trebate biti posve " nevidljivi ". Nepostojeci. Ako se prijavljujete, to mozete uciniti sami tako da ispunite prijavu o ukrcaju i dostavite Luckoj kapetaniji kopiju LOE i osobne. I to je sve. U tom slucaju ste drzavi duzni platiti ( po povratku ) samo doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, ne placate nikakav dodatni porez na dohodak ni ista slicno ( oni koji su na moru proveli vise od 183 dana ). Ja mislim da je to dobra stvar, em ste zdravstveno osigurani, em vam ide i radni staz koji se upisuje u radnu knjizicu. Mislim da nije vrijedno tolike muke oko skrivanja i varanja, i bavljenja sitnim i najsitnijim detaljima o tome da vam se ne udje u " trag ". Ali kako ko zeli. Vise o tome sam napisala valjda 1094082 puta tu na forumu. Citajte, zaboga.


što ako se gdin.XY prijavi preko agencije iz inozemstva, mora li se prijavljivati Luckoj kapetaniji u Hrvatskoj? Moze li ishoditi Pomorsku knjizicu u inozemstvu ili na brodu, ukoliko je uopce potrebna za zanimanja tipa konobar i slicno..?
Nadam se da netko zna odgovore, hvala unaprijed  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
U tom slucaju se ne moras prijavljivati, ali dobro odvazi je li ti to u interesu. Osobno ne bih, jer entry level pozicije imaju premalu placu da bi ti se odlazak na brod uopce isplatio. No ako ti je taj posao koji bi radio inace struka i planiras se vratiti u Hrvatsku, prijavi se da ti to upisu u radnu knjizicu, jedan dan ce ti znacit..
Ako se odlucim vratiti na brod, sigurno cu mijenjati kompaniju i nema sanse da bi se prijavila jer sam mjesec dana radila samo da isplatim mirovinsko i zdravstveno u RH (a da pokrijem troskove odlaska da i ne spominjem).

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
jer sam mjesec dana radila samo da isplatim mirovinsko i zdravstveno u RH

Isto i u Hr. Svaki zaposleni državljanin, svakih 6 mjeseci (otprilike) radi jedan mjesec za mirovinsko i zdravstveno
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
istina, samo mi je u bruto placa u Hrvatskoj bila veca i nisam imala izbora platiti ili ne. bitno je samo naglasiti da Hrvatima placa iz ugovora nije neto, nego bruto, a tek onda procijeniti da li se uz sva davanja agenciji odlazak isplati ili ne. financijski, dakako, jer ja se zalazem da se isplati radi iskustva, makar ne nuzno i financijski.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
U tom slucaju se ne moras prijavljivati, ali dobro odvazi je li ti to u interesu. Osobno ne bih, jer entry level pozicije imaju premalu placu da bi ti se odlazak na brod uopce isplatio. No ako ti je taj posao koji bi radio inace struka i planiras se vratiti u Hrvatsku, prijavi se da ti to upisu u radnu knjizicu, jedan dan ce ti znacit..
Ako se odlucim vratiti na brod, sigurno cu mijenjati kompaniju i nema sanse da bi se prijavila jer sam mjesec dana radila samo da isplatim mirovinsko i zdravstveno u RH (a da pokrijem troskove odlaska da i ne spominjem).

Hvala na odgovoru...
Iskreno sve vise i vise mi se gadi nasa drzava, koliko god zivimo u prekrasnoj zemlji ljudi koji nas vode su totalni kontrast toj ljepoti... Mislim da se mozda i ne bih vratio. Zato, trk u Srbiju, Makedoniju ili gdje vec... Taj upis u radnoj knjizici sigurno ne vrijedi te novce, posto ces opet imati neki dokaz da si radila na brodu, sama znas bolje od mene kako se zove :)
Once a sailor, always a sailor.

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
dokaz ces sigurno imati, samo trazi reference letter na kraju odradjenog ugovora. ja ne planiram jos dugo bit u hr, pa mi je svejedno za radnu knjizicu, no nisam imala izbora oko placanja jer sam isla preko EP.
ne mogu reci da mi je zao radi toga, jer su mi se stvari super poslozile u zivotu zbog ta dva ugovora za carnival. no da sad idem na prvi ugovor s ovom pamecu, isla bi na princess i inzistirala na poziciji koju sam prvo htjela, a ne na prvoj za koju bude intervju i za koju imam kakvo takvo iskustvo.

i usput, nakon svega, hrvatska je predivna zemlja za zivot, pogotovo obala, ako imas para, nekretninu i ako si dobro umrezen. za sve nas ostale, bojim se - tesko.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Sefe nadam se da ces vidjet ovo u skorije vrijeme, informacija ce mi puno pomoci a i ostalim Hrvatima koji se pripremaju... I jos netko ako je upucen u temu nek slobodno iznese svoje spoznaje:

Moze li se nakon izrade pomorske knjizice i prijave preko Lučke kapetanije NAKON prvog ugovora, NE PRIJAVITI na lučku kapetaniju ponovo za drugi ugovor...? Da li bi to funkcioniralo???
Once a sailor, always a sailor.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia

Moze li se nakon izrade pomorske knjizice i prijave preko Lučke kapetanije NAKON prvog ugovora, NE PRIJAVITI na lučku kapetaniju ponovo za drugi ugovor...? Da li bi to funkcioniralo???

Misliš, možeš li varati državu i ne plaćati porez? Mooože, kako ne. Isto ko i Sanader.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Misliš, možeš li varati državu i ne plaćati porez? Mooože, kako ne. Isto ko i Sanader.

Hahaha jao... Postoji li bolje rješenje, bez varanja bilo koga??? odjava prebivališta iz RH???
Once a sailor, always a sailor.

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff

Ako idete drugi put na brod bez posrednistva agencije mozete se sami prijaviti Luckoj kapetaniji ili ne morate, s tim da ako se necete prijavljivati, morate posebno biti oprezni glede SVEGA. Od slanja novca s broda, i bilo kakvih drugih "pisanih" novcanih transakcija, do toga kome govorite gdje idete i kad se vracate i zasto idete. U tim stvarima treba biti jako vjest jer je cijeli sustav umrezen putem OIB-a i najmanji za***** moze vas kostati prijave za utaju poreza i ko zna cega sve ne. Trebate biti posve " nevidljivi ". Nepostojeci.


 Ja mislim da je to dobra stvar, em ste zdravstveno osigurani, em vam ide i radni staz koji se upisuje u radnu knjizicu. Mislim da nije vrijedno tolike muke oko skrivanja i varanja, i bavljenja sitnim i najsitnijim detaljima o tome da vam se ne udje u " trag ". Ali kako ko zeli. Vise o tome sam napisala valjda 1094082 puta tu na forumu. Citajte, zaboga.

Ljudi su previše preplašeni sa cijelim OIB sustavom, iako bi se načelno moglo sve kontrolirati preko njega ali u praksi to ipak nije tako... ali slažem se treba biti oprezan u smislu ne kupovati auto, motor ili sl ali za slanje novca iz inozemstva te neće provjeravati za manje cifre, ja sam nekoliko puta povlačio iz stranih fondova novac na svoj devizni, svaki put po cca 3500kn i nikad me nije porezna ganjala.

Što se tiče kome govorite gdje idete, pa niste ratni kriminalac da morate skrivati gdje ste... e, sad baš ako se nekom inspektoru izlanete i taj vas uzme na zub ali šanse za to su realno gledajući jako male...

Na plaću od cca 1500$ je itekako vrijedno "muljanja", jer u konačnici raditi krvavo čitav mjesec samo za doprinose od kojih nemaš nikakve koristi nema suviše smisla, taj staž o kojem svi pričate vam neće značiti gotovo ništa kada za 30-40 godina budete stekli uvjete za mirovinu, jer će iznos koji ste uplatili biti daleko manji onoga koji će vam se isplaćivati kroz mirovinu. Puno se više isplati uplaćivati u privatan mirovinski fond (primjer 500kn/mj sa minimalnom kamatnom stopom poslije 40god imate preko milijun kuna glavnice). A zdravstveno osiguran cijelo vrijeme možeš biti ako na zdravstveno odneseš potvrdu da si nezaposlen, poslije toga ne moraš biti prijavljen na birou, niti se javljati svakih 6mj. Ovo su mi potvrdile 2 osobe, neka netko ispravi ako nije točno.





"It always seems impossible until it's done"