Author Topic: Kimi, Assistant Stateroom Steward, Celebrity Cruises  (Read 4635 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Kimi
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Celebrity Cruises
Pozicija: Assistant Stateroom Steward - Housekeeping


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Pre svega pozdrav svim forumasima…
Muka natera coveka da kopa dok ne pronadje nesto sto ce ga pa bar na trenutak uciniti srecnim (npr. plata)…pa tako i ja, trazih posao putem neta u nadi da cu
konacno reci STOP zivotu na racun roditelja…
Par saveta osobe koja vec ima iskustva na brodovima, i zelja da se pocne pa bilo sta raditi samo ne sedeti i kafe ispijati, usledilo je pretrazivanje neta i informisanje
o radu na kruzerima.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Iskreno, beg od uslova zivota u zemlji kriminala i korupcije, tezak nacin pronalazenja bilo kakvog posla (a pogotovo posla koji zelite raditi sa uzivanjem i iskustvom)…
Potroseno zivotno vreme u fotelji ispred TV-a, i svakodnevno cupanje kose i nerviranje kada se vratim sa intervju-a za posao itekako uticu na odluku da se proba nesto
nesvakidasnje u zivotu (u ovom slucaju rad na brodu).
I naravno, pored muke o nezaposlenosti, na odluku utice i cinjenica da mozete vidjeti delove sveta koje sigurno 90% vase familije, rodbine i najmilijih
nikada nije (a verovatno i nece) bilo u prilici vidjeti…pa da ne nabrajam usavrsavanje jezika, zarada velike sume novca u kratkom periodu, neprocenjivo
iskustvo i jos mnogo toga…

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Kao i vecina kandidata trazio sam pouzdanu (provjerenu) agenciju. Mada sada shvatam da su sve vise-manje iste (male su razlike), i da ukoliko imate volju i pametan
odabir pozicije uz malo srece za par meseci bicete u prilici ukrcati se na brod (manji ili veci), i od tog trenutka vasa sudbina je u vasoj glavi i rukama…

Moj odabir bio je Kouzon, a napomenuo bih da sam aplicirao i za Zagreb (prvo odbijenica, zatim ponuda pozicije, zatim spora efikasnost itd.), kao i za
Beograd gde sam naisao na slabu volju ljudi, i ipak sam poverenje dao agentima iz Kouzona koji su dali najvise sto mogu za pocetak cele price.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Odluka kompanije je bila na agenciji, a za poziciju, pa svi veterani (ili iskusniji moreplovci) znaju kako su poceli ili kako se moze poceti sa radom na brodu…pa
tako ni ja nisam imao puno izbora osim nekih pocetnih pozicija i ulaznica na brod…
S obzirom na radno iskustvo (koje kao i kod vecine kandidata ne igra ulogu na brodu), pozicija asst. stateroom je bila za mene ulaznica za rad na brodu.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Finalni intervju je trajao 15-ak minuta.
Iskreno, bilo je mnogo opustenije i lakse nego na preliminarnom, i cinjenica da mi je agent na kraju razgovora pruzila ruku
bilo je dovoljno da shvatim da sam prosao. Zvanicna potvrda o kompaniji i dobijenoj poziciji stigla je u holu (ili cekaonici) hotela 1h nakon intervju-a.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Neka bude oko 1300 evra.
Ukupni troskovi od momenta apliciranja za posao do ukrcavanja na brod. Ako nekog interesuje uracunato par putovanja za Beograd,
Nis i Skoplje, licne stvari (najneophodnije za brod), novac do prve plate, plus standardni troskovi programa agencije…

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Kao i vecina kandidata informacije sam prikupio sa foruma i od iskusnijih moreplovaca kolega… Put u nepoznato ucinice da ponesete i vise nego sto vam u
sustini treba, ali na greskama se uci tako da sam siguran da za sledeci ugovor kofer ce biti duplo laksi. ;)
Osnovne stvari za licnu higijenu, dosta carapa i donjeg vesa su nesto sto ce vam sigurno najpotrebnije biti na brodu… Ovo vazi za muski deo populacije

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Prvih nekoliko dana na brodu…smejem se a plakao bih, i obratno…
Veliki pritisak da negde nesto ne zabrljate ili pogresite.
Zatim velicina broda, trka sa vremenom i prevelik broj informacija gde se sta nalazi ucinice da se zapitate sto vam je trebalo ovo u zivotu, ali naravno sve na kraju
bude ok.
Osecaj borbe za opstanak u prvom mesecu na brodu izgleda ovako:  poraz ili pobeda…

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompanija…hm…pa i ne bas mnogo.Nema programa za pocetnike.
Bacice vas u vatru kao da vam je treci ugovor a ne prvih par casova totalnog haosa u glavi…
Odradice svako svoj deo posla (mislim na osoblje koje je zaduzeno za vas u startu), a zatim iz dana u dan ucicete sami kako da opstanete i sto pre uklopite se u nacin
zivota koji samo zaposleni na brodu poznaju.
Prema tome pitajte, pitajte i samo pitajte sta god da vam padne na pamet na brodu…i
to savetujem da odgovore potrazite kod HR-a (osobe koja je zaduzena za odnose sa posadom na kompaniji za koju radite)…u suprotnom 100 ljudi 100 cudi…

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Moj supervizor je ovako postupio, rekao je: dosta toga treba da naucis, i vremenom ces to i postici…
Zatim sam predat kolegi Indijcu da me uvede u cari housekeeping-a. I tako posle par dana “obuke” dobio sam svoju sekciju, i krenuo sam praviti novac.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Ogranicenost postoji, za nekoga vise, a za nekoga manje…u zavisnosti od karaktera licnosti
tako ce vam i biti…
Cinjenica da vreme prolazi jako brzo, da primate dolare o kojima kuci samo mozete da sanjate, kao i cinjenica da ste dosli zbog para a ne uzivanja, ucinice da vam
ogranicen zivot na brodu bude zrtva vaseg vremena zarad ostvarivanja cilja.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Itekako!!!
Informacije iz agencije su bile oko 14 soba, i oko 1200 $ mjesecno…realna slika od prvog dana bila je da ce sve biti pa skoro duplo……….
Dakle, dobro se zaradjivalo, ali isto tako dosta i radilo…onaj ko je probao razumece, onaj ko zeli da proba neka stisne zube i do kraja…

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Da!
Pozitivna stvar  je sto uvek idete stepenicu po stepenicu na bolje…ali naravno sve u svoje vreme, mnogo faktora igra ulogu za promociju.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Brod sa 1200 clanova posade u svakom  slucaju utice na zanimljiv zivot gde cete se nagledati, naslusati, doziveti i pamtiti…ocekujte neocekivano.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Izdvojicu Evropljane kao osoblje koje cini brod normalnim okruzenjem, a siguran sam da bez Evropljana “ludnica” bi bila drugo ime za brod.
Mozda par primera gde bih mogao izdvojiti pozitivce i normalne osobe (druge boje koze)…ostalo katastrofa…

  • Kako biste opisali putnike?
Dobar, Los, Zao!

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Sto se destinacija tice jako sam zadovoljan izborom kompanije… Osetio sam zivot u 90% gradova koje je brod posetio…
Sto opet zavisi od vase organizacije na brodu…ali sve u svemu ugovori su dugi i za sve se nadje vremena.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Jamaica,
St. Martins, Dubrovnik i Kusadasi ..  Mjesta koja smo cesto posecivali i koja cu pamtiti zauvek…

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
NOVAC, NOVAC, NOVAC!!!
Brod – grad - vasa kuca gde cete jesti i spavati, a isto tako i primati “zive” pare koje kuci mozete samo da sanjate…
ISKUSTVO!!!
Neprocenjivo i jedinstveno…
Imat cete sansu da vidite svet, da se zaljubite i osetite ljubav sa drugog kontinenta, predstavljat cete svoju zemlju i kulturu strancima (bicete ponosni),
probat cete razna pica i hranu i shvatiti da je najsladje u domacoj kuhinji, usavrsit cete prakticno
Engleski jezik, doziveti mirno i ne mirno more, zalazak Sunca, vise cete ceniti sve sto imate kuci itd…

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
249 radnih dana bez dana pauze, jos uvek ne verujem das am izdrzao…
Radite i ljuljate se…treba probati ;)
Dugi ugovori…(lakse bi bilo u svakom smislu da su ugovori kraci)
Osetit cete zapadni sistem rada…mnogo toga morate da “progutate”, i nastavite dalje…
Psiholoska borba iz dana u dan…psiho test za Vas!
Mnogo pravila i propisa…
Gubitak kilaze, ucestali grcevi, nedostatak sna…
I dodacu jedan komentar sefa housekeeping-a: “nikada vam  nece biti lakse za rad, ocekujte iz dana u dan sve teze i teze”.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Preporucujem…
Zasto?
Pa zato sto sam odradio ugovor (na mozda jednoj od najtezih pozicija na brodu), i vjerujem da sve sto sam doziveo ima svoje zasto i zato…
To sto trazite to cete i dobiti, i tako ce vam biti… U svakom slucaju treba probati sve u zivotu!
Cela procedura i ukrcavanje je dozivljaj za ceo zivot, ali isto tako i iskrcavanje sa broda, i odbrojavanje kada cete zagrliti najmilije…e to treba doziveti.
Pocetak ce biti jako tezak. Dani ce prolaziti kao sati. Kada pregurate pola ugovora idete nizbrdo i rutinski. U poslednjem mesecu bicete ponosni na sebe, umorni,
iscrpljeni, puni iskustva i utisaka… Pobedicete sami sebe cinjenicom gde ste bili i sta ste sve radili i doziveli.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Savet za apliciranje za rad na kruzerima…
Ne zalite novac koji ulazete u program jer ce vam se sve to vratiti jos u prvom mesecu.
Ukoliko cekate na poziv za ukrcaj, ne brinite stici ce…
Na brodu nema lakih pozicija...svaka je na svoj nacin teska, a jedina razlika je sto neka donosi vise a neka manje novca.
Prema tome vi odlucite sta zelite…malo manje rada za manje pare ili vise posla za vece pare.
Ocekujte neocekivano jer na brodu je sve moguce.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Moji odgovori mozda zvuce grubo i surovo, ali samo sam realan i prenosim moje iskustvo…
Mnogo je toga lepog sto se desilo i sto cu pamtiti, ali ono sto vas interesuje jesu
one lose strane zivota na brodu koje morate i trebate preziveti, a o dobrim cemo zajedno kada se vratite sa prvog ugovora ;)

Pozz
i srecno!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline iggac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 61
    • View Profile

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Offline Borisko

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
  • Drink up me hearties !
    • View Profile
Super ! Položio !  :D

Offline Tokarev86

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile

Offline cobivr

  • Registered
  • *
  • Posts: 158
    • View Profile
"Ako hoćeš da budeš mudar, nauči pametno da pitaš, pažljivo da slušaš, mirno da odgovaraš i da prestaneš kad nemaš više šta da kažeš."

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Welcome back ! :)
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline Sparrow

  • Registered
  • *
  • Posts: 47
    • View Profile
Bravo!  :clapping:

Offline kimi

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Hvala svima na podrsci... Svima zelim sto pre da zaplovite  :uzdravlje:

Offline trik

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
odlican post .....sav sam se najezio   :clapping: