Author Topic: Step by step procedura za dobijanje C1\D vize (Srbija)  (Read 8028 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Pozdrav.  
Uglavnom ne pisem mnogo na forumu jer ne zelim da lupetam o onome sto ne znam.
Ali evo sad kada sam i ovo zavrsio mogu da bacim koju rec kako je sve islo i na koje stvari obratiti paznju.
Sve u svemu nista strasno, za mene je onaj medical bio mnogo vece cimanje.  
Od agencije mozete zatraziti da vam posalju na kucnu adresu LOE da ne morate da se cimate da idete u Bg po to.
Meni su poslali preko city expressa o njihovom trosku. (LOE je potreban kada budete popunjavali DS160 kao i kada budete isli u ambasadu)


Step 1 Uplata PIN koda.
Prvo odete u bilo koju raiffeisen banku. Na salteru kazete da zelite da kupite PIN code  za Americku amabasadu. Kosta tacno 768 dinara. Dobijate papir A4 formata na kojem se nalazi uputstvo na srpskom i engleskom jeziku (kako kontaktirati information service) kao i broj telefona koji trebate pozvati. Kod sebe morate imati passport dok uplacujete jer ce vam sluzbenica traziti broj passosa. Ceo proces traje 10 minuta.

Step2 Telefosnki razgovor.
Vas pin code bice aktivan tek posle 24h. Znaci posle isteka tog vremena pozovete broj koji je na papiru. Javlja se automat, samo pratite uputstva.  Kada vam automat kaze da ukucate pin broj obratite paznju da ne pravite veliki vremenski razmak (zastoj) dok kucate pin, jer ce se automat istripovati da ste ukucali pogresan broj pa ce veza automatski prekinuti. Sto nije toliko strasno, samo okrenite broj ponovo, mada je smaranje opet prolaziti kroz sve te opcije i slusati jedno isto 2 puta -.- Kada budete uneli pin kod javice vam se operater koji ce vas pitati za kakvu vizu zelite da aplicirate, pitace vas koji je vas broj passosa, broj telefona email itd. Zatim ce vam detaljno objasniti koje to dokumente morate da donesete u ambasadu. Takodje ce vam zakazati odredjeni termin kada da dodjete. Ja sam zvao u utorak i zakzano mi je bilo za cetvrtak ujutru.  Ubrzo posto zavrsite razgovor na vas email ce stici potvrda da ste uspesno zakazali termin u ambasadi. Tu ce se naci i ostale bitne informacije tipa kada da dodjete, sta da ponesete sve itd.

Step3Uplata na racun ambasade.
Kada uspesno zakazete intervju idite u raiffeisen i uplatite 150 dolara (bese nekih 11200 dinara) na racun ambasade. Zena koja to radi je vec upoznata sa time tako da ne morate mnogo da se cimate i objasnjavate, ona ce popuniti sve za vas. Dobicete jedno povece parce papira sa mnogo nekih informacija (nisam ni citao) kao dokaz da ste uplatili. To obavezno nosite sa sobom u ambasadu.

Step4 Online forme.
Popunite online aplikaciju DS-160 i DHL. Linkove imate u gore pomenutom mailu koji ce vam poslati ambasada. DS-160 zahteva bas dosta informacija, tako da savetujem da vam neko pomogne oko toga. Ja sam bio krivicno gonjen kao maloletnik par puta, cak sam bio i na uslovnoj godinu dana... ali sam ipak stiklirao da nisam imao nikakvih problema sa zakonom i proslo je sve ok. (takodje se trnutno vodi jedan prekrsajni postupak protiv mene) I eto nije bilo problema. Kada to sve popunite istampajte DS160 koji ce na sebi imati bar kod. Zatim popunite DHL sto je maciji kasalj, informacije tipa adresa ime prezime i to je to. OndaK to stampajte.

Step5Dolazak u ambasadu.
Ja sam trebao biti tamo u 8:45 ali sam zakasnio pa sam stigao u 9h. Nikakav problem. Ispred ambasade cekate dok ne izadje neki lik i prozove sledecu grupu ljudi koja treba da udje. Ja sam mu naglasio da sam zakasnio, da sam trebao biti tu u 8:45 kaze covek nije problem ides sa ovom grupom sto je u 9:15 ... tako da lganica sto se toga tice. Kada udjete u ambasadu idete u neku cekaonicu gde dobijate svoj broj (ja sam bio 138) i cekate da vas prozovu BROJ TAJ I TAJ NA SALTER TAJ I TAJ. Prvo predajete svu dokumentaciju koju imate, passport, loe, potvrda da ste uplatili nepovratnih 150 dolara na racun ambasade. Covek na salteru me je pitao "da li sam prvi put na kruz brodu i sta cu tamo da radim" zatim mi je rekao da sednem i sacekam da budem opet prozvan. Dok cekate mozete gledati ogroman LCD televizor na kojem se bez prestanka vrti "top shop" -.-   Posle nekih 15 minuta prozvali su me na salter 2 gde sam dao otiske prstiju. Onda se opet vratite i cekate. Posle nekih 15-20 minuta prozvali su me po imenu i prezimenu na glavni salter (to jest salter za razgovor za vize) koji je i poslednje cimanje koje imate sto se  tice vize. Razgovor je tekao ovako

Amer: Dobar dan (americki naglasak)
Ja: Dobar dan
Amer: This is your first contract ?  
Ja: Affirmative. First one.
Amer: First time doing job as photographer or its your main job ?
Ja: No of course, i'm photographer since i was 14.
Amer:  Where do you work?
Ja: I'm freelance stock photographer, i work for myself XD
Amer: And you are taking photos of ?
Ja: Photos of people mainly. (to sam lupio jer me mrzelo da mu objasnjavam sta sad ja sto slikam za stok)
Amer: What kind of people ?
Ja: Well i really don't know how to explain that,but you can have my business card if you like. (ponudio sam mu vizitku posto sam imao utisak da mi ne veruje a i ono nisam kapirao sta je poenta price)
Amer: Thats ok sir, your visa is approved and it will be delivered by DHL on monday. Thats all.

Passport osta je kod njih. Stize vam na kucnu adresu preko DHL-a i dostava ce vas kostati 500 dinara.

Eto ukratko kako je tekao razgovor. Malo sam gresio mozda tu i tamo, hebe me engleska gramatika. Ako ima nekih pitanja slobodno pitajte. Toliko od mene za sada.

Over and out.

Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline GoranKac

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile

 Odlican i veoma koristan post D.B. .

 Mnogo si olaksao nama koji se nadamo da cemo i mi to da uskoro popunjavamo i trazimo pa da bezimo na brod  :yeah:!!

 zzz

Offline Respect

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
  • :)
    • View Profile
Svaka cast na postu  :)  ::yes::

Offline Belgrade

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Upravo onako kao sto si opisao,svaka cast :)
Stigao mi je danas pasos na kucu,3 godine vazi viza :plovim:

Offline nmajm

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 89
    • View Profile
I meni ja danas stigao pasos.....isto viza na 3 god. :run:

Offline zokac

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
odlican post,mnogo pomogao,upravo treba da zovem ambasadu  =""

Offline GUFF|

  • Registered
  • *
  • Posts: 147
  • Power of will is the most important!
    • View Profile
Bravo dusane prijatelju stizemo i mi na more jos malo  :plovim:
Ja ovih dana treba to sve da odradim JAKO SI MI POMOGAO i hvala ti mnogo!  :pilot:
LIVE 4 NOTHING OR DIE 4 SOMETHING