Author Topic: 'Two dead' and thousands evacuated as cruise ship Costa Concordia runs aground  (Read 17575 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia



Cruise ship passengers were forced to flee the 1,500-cabin Costa Concordia in lifeboats when it hit a reef less than two hours after leaving port.
The Italian cruise ship carrying 3,200 passengers and approximately one thousand crewmembers.  
The Costa Concordia had departed from Savona for a Mediterranean cruise to Civitavecchia, Palermo, Cagliari, Palma de Mallorca, Barcelona, ​​Marseille and back to Savona

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/italy/9014706/Two-dead-and-thousands-evacuated-as-cruise-ship-runs-aground-off-coast-of-Italy.html

****************************************************************************


Uploaded by ChannelEarthrise on Jan 13, 2012

http://www.costacruise.com The ship had set sail from Civitavecchia Costa Cruises and was directed to Savona, carrying about 4,200 passengers. He had a problem with the electric forced the crew to transfer all the occupants on the lifeboats in the direction of the neighboring island of Giglio

The Costa Concordia
Giglio Island (Tuscany)
OME — Six people died in the early hours of Saturday after a cruise ship ran aground off the Italian coast in an accident which forced the coast guard to evacuate over 4,000 people, media reports said.

The Costa Concordia was on a trip around the Mediterranean when it hit a reef near the Isola del Giglio late Friday. The local mayor said he feared further casualties as it was proving difficult to rescue the last passengers.

One of the victims was a man in his 70s who died of a heart attack caused by the shock to his system when he jumped into the icy waters, reports said.

Several people were also injured in the accident, two of them seriously.

Most of the 3,200 passengers and 1,000 crew members had been evacuated, but around 200 people were still on board around 0230 GMT, according to the prefect of the nearby city of Grosseto, Giuseppe Linardi.

Helicopters with spotlights were being used to help rescuers.


Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Antic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 80
  • Što mi veliš nek mi bude, što mi želiš nek ti bude
    • View Profile
Luksuzni italijanski putnički brod, na kojem je bilo više od 4.000 ljudi, nasukao se protekle noći na peščani sprud na zapadnoj obali Italije, a u udesu je poginulo najmanje osam ljudi, saopštile su danas Obalska straža i spasilačka služba.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/301346/Potonuo-luksuzni-italijanski-kruzer-sa-4000-ljudi-najmanje-osam-mrtvih
Ne znam čime ste ovo zaslužili ali znam da ste zaslužili!

Offline siki

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile

Offline MAMAGAJO

  • Registered
  • *
  • Posts: 64
  • U gotta risk it to get a bisquit!
    • View Profile
Navodno su ovi nestali ustvari clanovi posade zarobljeni u crew area!
This is Your last chance to start living!!!!!

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile

Kad se šampanjac ne razbije... oT
Govorim ja da nema nista dobro u tom alkoholu...  +U+

Navodno su ovi nestali ustvari clanovi posade zarobljeni u crew area!
Bio sam na Carnivalu, a imaju iste brodove ove klase. I tu gdje je rupa napravljena su kabine za posadu.

Offline MAMAGAJO

  • Registered
  • *
  • Posts: 64
  • U gotta risk it to get a bisquit!
    • View Profile
Pa ja bi usao kroz rupu pa trazio nujtri! Zao mi je tih ljudi. Zamisli situaciju.
This is Your last chance to start living!!!!!

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Strasno je ovo.

Imao sam obuku  o prezivljavanju u slucaju da se ovako nesto desi.

Mjesec dana je trajala i nerado sam je pohadjao, ali zavrsio sam je i nikad ne bih volio upotrebiti to znanje o spasavanju sa broda.

Offline markoQ

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 280
    • View Profile
Strasno je ovo.

Imao sam obuku  o prezivljavanju u slucaju da se ovako nesto desi.

Mjesec dana je trajala i nerado sam je pohadjao, ali zavrsio sam je i nikad ne bih volio upotrebiti to znanje o spasavanju sa broda.

je**** strasno, slika broda na strani je jeziva, tu svi pricaju o tome sad, neznam kako se uopce moze nasukat, netko je za*****ao strasno.
carnival je vlasnik coste, vjerujem da cu cut o tome svasta tu na carnivalu.
:(((


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Kapetan je pred našim očima pobjegao. Svo njihovo osoblje koje je na vrhu čelnih pozicija, Talijani, svi su se maknuli!

Zašto me to ne iznenađuje  +U+

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/osam-mrtvih-u-nesreci-talijanskog-kruzera.html
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Vjerujem da je sve to skupa strasno iskustvo, ali ipak mislim da ljudi koji su dali intervjue za nase novine malo pretjeruju. Pogotovo onaj sa krka sta je u novom listu. On je sve to snimao, koliko je onda sve to bilo strasno, ako je on imao vremena sjetiti se snimati, a ne spasavati svoju glavu?
onda govore kako je nestalo svjetla, a na slikama se ljepo vidi da svjetla ima tamo di je potrebno, a to je embarkation deck.
Sve u svemu imam dojam da malo ljudi sve to preuvelicavaju, od bjezanja posade pa do bjezanja posade...
 

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Komentare novinara i putnika ne treba uzimati za ozbiljno jer nemaju pojma o cemu govore. Sve ce se znati kada pregledaju VDR.

Koliko sam ja procitao i vidio na fotografijama cini mi se da su ovi jako brzo isli s obzirom na blizinu obale, a nije mi ni jasno sta su im stabilizatori radili vani.
Sa fotografija se vidi da je brod probijen kroz bar 3 firezona i to ispod funnela, sto znaci u engine roomu. Normalno da je bio blackout. Bio bi i ovdje kod mene.
Da nisu toliko jurili ne bi bilo tako strasno niti bi se brod okrenuo jer bi vodonepropusne komore odradile svoj posao. Ovako, sa 3 zone probijene... nula bodova.

Ove komentare tipa "kapetan i oficiri pobjegli, a nas spasavalo pomocno osoblje" treba totalno zanemariti. To je najnormalnija stvar. Samo lupetaju iz neznanja.
Zar je kapetan trebao ostati za vecerom i pricati s par tisuca gostiju dok brod tone? Normalno je da posada a.k.a. "pomocno osoblje" provodi evakuaciju putnika jer su za to i uvjezbani. Nema tu nista cudno.

Cini mi se da je problem sto nisu odradili vjezbu sa gostima prije nego su isplovili pa da ljudi bar donekle znaju sto da ocekuju. Ovako su se cudili sto kuhari i konobari spustaju liferaft u vodu pa su onda i oni krenuli sami spustati. Nama je guest drill cim ukrcamo putnike, a neposredno prije plovidbe. To bi trebalo biti pravilo, a ne "unutar prvih 24 sata".

Nisu pomogli ni neki mulci od posade sa izjavama "prvo zene i djeca u lifeboat, a onda ostali". Totalni i***ti. Normalno da je nastao kaos.

Sto se oficira tice... Kapetan je zeznuo stvar definitivno. Prvo sto je nasukao brod ("nema toga kamena na karti"), a onda sto nije odmah zvao mayday i napravio general emergency vec je isao s brodom u manevar da dodje blize kopnu/luci.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline prospy

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Celebrity Cruises
  • Job Title: Financial Controller
NOVO >>> 22:10 - Tužilac Francesco Verusio izjavio je za dnevnik televizije La7 (koja je to potvrdila i snimkom s Isole del Giglio) da je zapovjednik doveo brod tako blizu otoku da ni mogao uputiti višestruki pozdrav sirenom nekoj osobi. Time se potvrđuje sumnja da je uzrok nesreći nevjerojatna paunska lakomislenost kapetana Schettina. Prijeti mu 15 godina zatvora, rekao je Verusio.

20:58 - Zapovjednik krstaša kapetan Franco Schettino i prvi časnik palube Ciro Ambrosio zatvoreni su u zatvoru u Grossettu, okrivljeni za izazivanje brodoloma, višestruko nehatno ubojstvo, te za napuštanje broda prije evakuacije svih putnika. Prema tome, tužilaštvo u Grossetu očito smatra da je uzrok brodoloma ljudska pogreška. Tužioci su počeli rešetati Schettina nakon istrage u Lučkoj kapetaniji u Livornu, koja još nije formulirala nikakvu pretpostavku. „Crna kutija“ s podacima s instrumenata je zaplijenjena i u tužilaštvu.

Verzije koje je iznio zapovjednik i ono što kažu putnici prilično se razlikuju. Putnici tvrde da je zapovjednik bio na večeri, a on i brodovlasnik da je bio na zapovjednom mostu, da nije zahvatio brodom jednu od sika blizu Isole del Giglio (navodno Le Scole) nego neku siku „neoznačenu na pomorskim kartama“ milju ranije.

Nema odgovora zašto je brod plovio između Isole del Giglio i obale, a ne pučinom. A kad je već prolazio kanalom između otoka i Argentarija, širokim 8,6 milja, zašto nije plovio tri milje istočno od otoka, što je ruta za brodove koji brode put sjevera, nego pola milje ili milju od otoka.

Nema dvojbe da je brod lijevim bokom u punoj brzini krstarenja od 21,5 čvora zahvatio siku, toliko snažno da j rasparao kobilicu u duljini od oko 70 metara, iščupavši vrh sike koji je ostao ukliješten u pukotini, što se izvrsno vidi na fotografiji.

Tko je zapovijedao na mostu prvo je mislio da može nastaviti plovidbu, ali je, tvrdi tužilac , more prodrlo u velikoj količini u samo nekoliko minuta. Shvativši što je učinio, shvativši što će se dogoditi s tolikom razderotinom na otvorenom moru, zapovjednik je - ili netko s maksimalnom prisebnošću duha tko se zatekao na zapovjedničkom mostu - poduzeo manevar kojim se izbjegava sudar: spustio je sidra po lijevoj strani i istodobno kormila skrenuo posve u lijevo. Tako se Costa Concordia okrenula u punoj brzini gotovo za 180 stupnjeva po horizontalnoj osi, kao da se vraća u Civitavecchiju, i nalegla na pličinu pred Gigliom Portom, gdje se postupno nagibala po vertikalnoj osi, prvo za 20 stupnjeva, pa sve to više, dok nije legla desnim bokom na plitko dno, nagnuta gotovo 90 stupnjeva.

Ako je ta verzija istinita, izbjegnuta je užasna nesreća. Da je s tolikom razderotinom brod ostao na otvorenom moru, potonuo bi veoma brzo i mrtvi bi se brojali na stotine, možda i na tisuće tim više što su putnici, i talijanski, i španjolski, i hrvatski, jednodušni u ocjeni da je na brodu zavladao kaos i da je spašavanje bilo veoma sporo i neorganizirano. Lako je zamisliti što bi se onda dogodilo u 10-20 minuta, koliko bi bilo dovoljno da krstaš ode na dno na otvorenom moru.

Poslije ove nesreće Italija će morati veoma brzo i odrešito provjeriti mjere sigurnosti u brodskome putničkom prometu, inače će ozbiljne vlade morati savjetovati svojim putnicima da se klone talijanskih brodova i krstarenja na njima.
Never underestimate the power of denial.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
zapovjednik je htio brodom pro?i baš tuda
« Reply #12 on: 15/January/2012 »
Prema onome što smo do sada otkrili, zapovjednik je htio brodom proći baš tuda, objasnio je Verusio.

http://www.vecernji.hr/vijesti/broj-zrtava-kruzera-popeo-se-pet-troje-putnika-spaseno-danas-clanak-366170
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline ratborn

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Sad ce biti tuzenja i odsteta...

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Ma ne treba vjerovati novinama. Oni sve zivo uvecaju. Treba dobro odvagati kad se citaju novine.