Author Topic: 'Two dead' and thousands evacuated as cruise ship Costa Concordia runs aground  (Read 17584 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline moongirl

  • Registered
  • *
  • Posts: 73
    • View Profile
Strasno.....
Recite mi, vi malo iskusniji, pitanje je relativno glupo ali ja sam ipak osoba koja maltene nista ne zna o brodovima, da li ima dovoljno camaca za spasavanje? Jos jedno: da li postoji i koliko je ozbiljna obuka za emergency slucajeve?
Sometimes I make lame decisions... But then I learn from them.

Offline Master

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
...jos jedno remek-djelo "pomoraca" iz Sorrenta... Iako je ovom brodu sudbina odredjena jos u brodogradilistu.

Offline pegazusbg

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
http://www.youtube.com/watch?v=wvkSKqOdsFw

Ovaj brod je izgleda bas bio predodredjen za nesrecu!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
To je čini mi se mjesto gdje se šampanjac nije razbio kad su ga "krstili".
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pegazusbg

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Baš tako Šefe!
A interesanto da se i nasukao na tu desnu stranu, takozvanu "starboard side". Teorija zavere je pokrenuta!

Offline Master

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
...samo mali OT, a tice se krstenja i praznovjerja u pomoraca: kad je jedan poznati zapovjednik iz Dubrovnika krstio svoj brod, nista nije prepustio slucaju - izracunali smo sve na papiru prvo, napravili konstrukciju negdje iznad prednje ankore, zatim za probu razbili jedno 6-7 boca... odahnuli tek kad je sve dobro proslo.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Strasno.....
Recite mi, vi malo iskusniji, pitanje je relativno glupo ali ja sam ipak osoba koja maltene nista ne zna o brodovima, da li ima dovoljno camaca za spasavanje? Jos jedno: da li postoji i koliko je ozbiljna obuka za emergency slucajeve?
Titanic je bio toliko velika tragedija upravo zbog nedovoljnog broja camaca/splavi za spasavanje. Nakon Titanica pocelo se ozbiljno raditi na sigurnosti plovidbe te je usvojena prva SOLAS konvencija cije odrednice reguliraju sve vezano za sigurnost ljudskog zivota na moru.

Osim camaca za spasavanje kojih ima dovoljno za goste, a koji se nalaze sa svake strane broda na otvorenoj palubi; postoje jos i splavi za spasavanje kojih ima vise nego dovoljno za sve goste i posadu zajedno ali manjeg kapaciteta i bez pogona.

Sto se tice obuke - bez osnovne obuke prezivljavanja u slucaju nesrece na moru se ne moze raditi na brodu. Ta temeljna obuka je dovoljno dobra za spasavanje vlastitog zivota te upoznavanje sa sigurnosnom opremom i opasnostima na moru - za spasavanje zivota drugih u kriznoj situaciji bas i nije. Svi odrade "Crowd Management" trening ali nije svatko sposoban pravilno reagirati i upravljati sa velikim brojem ljudi u stanju panike - za to je se gotovo nemoguce pripremiti.
Svaki clan posade broda ima i tocno odredjenu zadacu za svaku kriznu situaciju na brodu (pozar, proboj trupa i sl.), a koja se vjezba nekoliko puta mjesecno za vrijeme svima omiljenog "crew drilla". Te vjezbe se povremeno i nadziru od strane nadlezne obalne straze koja provjerava osposobljenost i znanje posade te provodjenje samih vjezbi.

Koliko je to sve skupa "ozbiljno" tesko je objektivno procjeniti ali je IMHO dovoljno dobro za najveci broj mogucih okolnosti s obzirom da clanovi posade rade u hotelijerstvu, a ne u Navy SEALS.

Ovo na Concordiji je bila iznimno teska situacija za provodjenje evakuacije cak i da su odradili vjezbu s gostima prije isplovljavanja te da su poceli evakuaciju neposredno nakon udara, a ponajvise zbog velikog nagiba broda nakon nasukavanja.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Master

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
Imali su drill, a brod nije odmah dobio 20 stupnjeva na starboard da ne mogu spustiti lifeboats. Il comandante je za*****ao, mogu se okladiti da nije bio na mostu on vec netko u gvardiji, zasto su odstupili s kursa (kojeg je on morao odobriti) ce pokazati istraga, cini mi se da nece dobiti ni 5 godina poznavajuci Talijane i njihovo sudstvo.
...evo drsko cu pretpostaviti sto se dogodilo: namjeravali su proci pored otoka i pozdraviti sa 3 duga, sto je uobicajeno i vec su i prije cinili, navodno nekadasnji kapetan zivi na otoku. Zapovjednik i nije bio na mostu, vec samo casnik u gvardiji, sekondo a mozda i terco. Isli su malo van rute, zasto - pokazat ce istraga...vidjeli su da su skrenuli, jer su izgleda bili u ostrom zaokretu kad cu zakacili sike...dobili sut po sredini trupa, vise aft, i napravili otvor pristojnih dimenzija...poceli uzimati more po vise zona, tesko je to kontrolirati i u "idealnim" uvjetima (simulatoru), brod poceo dobivati list na s/side, kapo zove most, je*e im mater i kaze gubimo generatore, je*iga spasi sto se spasit da, okreci na port hard full, bacaj ankore, vadi stabilizatore, ori, ma j**** mayday, eno plicine, spaseni smo, samo su zaboravili da iako je brod legao fizika cini svoje i centar of stability se mijenja, i brod sve vise klizi iako je rupa na suhom more sad ulazi kroz otvore nastale naslanjanjem na s/side... Po svemu sudeci Sorrento boys se malo previse zaigrali ovaj put, ajde razumijem da su ga nasanjkali al' ovako napustit brod nije mi jos jasno...napijte im se krvi zabarske vi koji ste jos sa njima.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Vrlo vjerojatno da je tako nekako i bilo. Barba je navodno bio na veceri u trenutku udara u hrid.
Koliko sam ja procitao drill nije bio odrzan prije isplovljavanja.
S obzirom gdje je doslo do proboja trupa mislim da je voda probila u makinu te da je odmah bio blackout i da su ostali bez propulzije.
Cak i da je odmah bio general emergency proslo bi dosta vremena dok se ne bi svi skupili za abandon ship i jos neko vrijeme za ukrcavanje i spustanje u more. Po procitanom, izgleda da se brod prilikom udara prvo nagnuo na port pa onda nakon manevra nastavio na starboard - sumnjam da je bilo odmah izvjesno s koje strane se treba odraditi evakuacija s obzirom da su isli na nasukavanje.

Bez obzira na osobno misljenje o kapetanu i talijanskim navigatorima opcenito, moram reci da je svima nama sad lako sad sjediti za kompjuterom i usporedjivati odluke donesene u realnom vremenu u odnosu na idealan scenarij, potpune informacije i slijed dogadjaja/odluka s obzirom da znamo sto se tocno dogodilo te kako je brod na kraju zavrsio. Nije isto kao i donositi odluke u realnom vremenu s nepotpunim informacijama i s jos neizvjesnim ishodom. Drugim rijecima, lako je biti general poslije bitke. Sumnjam da su kapetan i ostali casnici imali potpunu sliku situacije u trenutku nesrece. Potrebno je neko odredeno vrijeme da se utvrdi sto se tocno dogodilo i kolika je steta, a pogotovo ako je blackout. To je opasna utrka s vremenom.
Kad se vrednuje tudja odluka donesena u realnom vremenu treba uzeti u obzir na osnovu kojih informacija je ta odluka donesena. Nije se ni kapetanu, a ni ovom u gvardiji odjednom u glavi prikazala slika broda sa potpunom stetom i razvojem dogadjaja u slijedecih sat vremena.
Clausewitz to dobro opisuje kao (eng.) "Fog of War"
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
...evo drsko cu pretpostaviti sto se dogodilo: namjeravali su proci pored otoka i pozdraviti sa 3 duga, sto je uobicajeno i vec su i prije cinili, navodno nekadasnji kapetan zivi na otoku.

I ja mislim.
Jednom mi je u razgovoru Giuseppe Romano, koji je sada commodore, rekao da mu je najveći životni užitak provesti se Princess-ovim brodom pored svojeg rodnog mjesta i naleći na brodsku sirenu.
On je iz ... SORRENTA!

Pojednostavljeno, čini mi se da je to bila situacija "vidi šta ja vozim!"

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)


Offline Master

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
...evo, poceo je klizat. Spasavanje prekinuto, iako vjerovatno ima jos ljudi koji bi se mogli spasiti. Trebalo bi sve one zalizane talijane s decka vratit na brod i neka oni traze, a vatrogasce maknut, da jos netko neduzan ne strada zbog ljudske gluposti. Mozda bi ih i dalje pratila sreci, i odu soto i oni s brodom... Sve sto vise citam i pricam s kolegama o ovoj tragediji, mucnije mi je...pazi, kad su rekli il comandante da se vrati na brod, on je odbio? Za nekoga tko je izgubio komandu i pobio ljude, neprirodno je miran...Nadam se da ce im ovo malo podrezati krila, nismo se bas previse voljeli mi "slavi" kako su nas podrugljivo nazivali i zabari, al' ovo bi ih trebalo smiriti malo...

Offline moongirl

  • Registered
  • *
  • Posts: 73
    • View Profile
Majst0r, hvala ti na izuzetnom objasnjenju :)

Jos jedno pitanjce.... Mama mi je danas nesto spomenula da putnici odstetu nece dobiti odosiguranja vec od kompanije sto moze biti uzrok bankrota.... Vesti svasta pisu a pogotovo prepricavanje kada sve to podseca na igru gluvih telefona. Da li neko zna nesto o tome?
Sometimes I make lame decisions... But then I learn from them.

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Evo Facebok-om se širi najnoviji izveštaj sa broda koga je napisala neka žena koja je radila na Costi Concordii kao Guest Services Manager:

Quote
Hearing it first hand helps put right all of the rubbish being printed and reported by 'professional journalist'
Ship people will be able to relate to this a bit better than those I know from landlife. Kind of slams the whole thing home. Thoughts? Comments?
Here is an account of the events that followed the Costa Concordia striking a reef and sinking off the coast of Italy on Friday evening...written by the Guest Service Manager Manager of the Concordia, who joined the ship on the 13th of January, presumably in Civitavecchia...thank you, Marsha, for sharing this with me... "Unfortunately I don't have my nametag to photograph, because I lost at sea, along with my camera!
My name is Katia Keyvanian, I am The GSM (Guest Service Manager) embarked on the 13th of January to substitute my colleague on the Concordia.
I can write only a few lines, as I have a train to catch to go home! I would love to be invited by Giletti, Mentana, Vinci and all the other journalists, who without knowledge of the facts and who without verifying their sources, only write nonsense! I wish I could respond to the flood of nonsense and lies that have been said!
But for now, until I can say more I can only say this; 'We evacuated 4000 people in the dark, with the ship inclined on it's side, in less than two hours!
Those who are "incompetent" are not able to do this. It is not true that the captain was first to leave the ship.
I was on the last boat and he remained attached to the railing of deck 3, while the ship was sinking.
Shame on you incompetent journalists who wrote that he was the first to leave! I was on the lifeboat, that was sailing away and about to be crushed by the hoist of the sinking ship, which was about to break through our roof. We pulled a lot of guests into the lifeboat who had ended up in the sea, and as we undressed a girl in wet clothes to cover her with a blanket, a guest filmed us with his phone!
Shame on you! We executed a rescue operation at sea, and as we pulled another gentleman out of the water, me with a rope tied around my wrist for more strength to pull him up, another man was taking pictures!
Shame on you! we had to manage a flock of sheep in jeopardy and then are told that we were incompetent?!
Shame on you! While I was inclined to release people who were pushing and screaming, one by one into the boat, a large man who was obviously a passenger smoked a cigarette. When I asked "What the fuck are you doing smoking a cigarette in this state, in the dark, with fuel that could come out of the boat?!" and his response was "I need it for stress. I have one thing more to add, before I miss my train ......... We worked for the guests, to save them, to take them to safety, if they are saved, it is only thanks to us alone, all the crew, who did everything. We do not want to be thanked, NO, we have only done our duty, but we do not want to hear all the nonsense, lies, and more lies, just to give you the "scoop" of these so called broadcasts.
4000 PEOPLE IN TWO HOURS, IN THE DARK ... with the ship tilted, we took them WE, THE STAFF CONCORDIA TO SHORE.
They did not go themselves in buckets and shovels themselves to the shore! We brought them!! I would like to take this opportunity to thank all the residents of Isola del Giglio, the mayor, who came on board, to verify the situation, (not knowing who he was because he did not have a life jacket!) Thank you with all my heart all, al...l the islanders who worked for all of us, with maximum availability, giving us their colorful blankets, some even knitted of crochet, looking for cell phone chargers, and so much more. Thanks to all of them. Now I'm off to catch a train and go home. See you soon. Oh, I forgot .... one more thing I would like to say "Shame on you!!""
“Go ahead, make my day”

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Takvi su amerikanci, nemaju stida, njima je tužba protiv Coste slađa od bilo čega.
Jednom se amer od nekih 70-80 god spotakao na docku i ispao mu fotoaparat od nekih $8.000 u more.
Tražio odštetu od Princessa.  :waiting:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)