Author Topic: Danima ?itam sve od reda u potrazi za nekim poslom  (Read 3194 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Amelia

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Pozdrav svima!
Nova sam na ovom forumu. Danima čitam sve od reda u potrazi za nekim poslom koji bi mi odgovarao.
Budući najviše od svega imam trgovačkog iskustva čini mi se kako bi mi odgovarao posao u shopu.
Vidim da treba najmanje 2 godine iskustva... E, sad... U radnoj knjižici mi stoji oko godina i pol s time da sam radila taj posao barem 3-4 godine, ali mi to nije u knjižici...
Zna li netko vrijedi li spomenuti i to nepisano iskustvo ili samo dolazi u obzir ono što stoji u knjižici -()-
Vidim da neki hvale jedne kompanije, kritiziraju druge... O.k., još nisam ni zakoracila u neku od agencija. Štedim novce jer vidim da će dosta trebati. Kad uštedim štogod vrijedno spomena, idem put agencije.
Nego, što radim kad dođem u agenciju? Sama kažem za koju bih kompaniju htjela raditi i koji posao ili čekam na neku njihovu preporuku?
Po vašim iskustvima, koju bi kompaniju preporučila za rad u shopu?
Znam da puno toga pitam, ali sve me zanima i nadam se da će mi netko odgovoriti  =""

Unaprijed se svima zahvaljujem!  ;D

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg: Danima ?itam sve od reda u potrazi za nekim poslom
« Reply #1 on: 14/January/2012 »
Pozdrav,

evo da se kratko osvrnem ...

Quote
Sama kažem za koju bih kompaniju htjela raditi i koji posao ili čekam na neku njihovu preporuku?

Ako imaš iskustva i self-confidence-a, tada možeš tražiti šta želiš, ali ako ne zadovoljavaš tražene kriterije, suzdržanost je pametnija opcija.

Quote
Po vašim iskustvima, koju bi kompaniju preporučila za rad u shopu?

Mislim da na forumu ima dovoljno veterana koji su pisali o svojim iskustvima, tako da ... treba samo čitati.
U principu, najviše bi ti se trebala sviđati ona kompanija kod koje imaš šanse dobiti posao. Danas kompaniju biraju samo oni koji imaju prethodno iskustvo.

Sretno  :uzdravlje:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Odg: Danima ?itam sve od reda u potrazi za nekim poslom
« Reply #2 on: 14/January/2012 »
   Pozdrav Amelia!Za shop imaš više opcija,ali moje mišljenje je da za ovaj posao treba grabiti prvu priliku koja ti se ukaže,jer se tu malo radnika prima.Najlakše ti je da konkurišeš za Harding Brothers jer to možeš učiniti na njihovoj internet stranici.A možeš ići i preko agencije Invermore Shipping(moje iskustvo je odlično).Dobra stvar kod ove kompanije je što posle prvog ugovora možeš izraziti želju na koji brod/flotu bi išla,a to je najbolje učiniti dok si još na brodu,da ne bi gubila vreme kad dođeš kući.Mali brodovi,veliki brodovi,brodovi srednje veličine...Oko samog sistema rada ne bih diskutovao,jer sam odradio tek prvi ugovor,a još važnije,nisam radio u shop-u za Princes,Starbord,Disney,Dufry,...E sad,da ne bi bilo ''svako svog konja hvali'',rad za Harding Brothers ima i drugu stranu.Na trećem ugovoru,i svakom sledećem,dobijaš loyalty bonus od 185 funti jednokratno,za ceo ugovor,kao neku vrstu nagrade što si lojalna kompaniji...Sve to pod uslovom da nemaš pauzu između ugovora veću od 3 meseca,jer u tom slučaju moraš se ponovo prijaviti za posao kod Hardinga ako i dalje želiš da radiš za njih.Tih 185 funti je otprilike 30 funti mesečno više,za ceo ugovor.Znači,bez obzira da li pojedinac odradi 3 ili 10 ugovora plata je uvek ista,693 funte mesečno(plus provizija ako se preskoči target).Jedino je na floti P&O Australija(4 broda) plata kod Hardinga 800 funti(plus provizija).
   Kod kompanije Princes,imaš prilike da uz dobar appraisal na kraju ugovora dobiješ neko povećanje od 200$ fiksno za sledeći ugovor.Zbog toga je dugoročni rad u shop-u verovatno najisplativiji na Princesu,ili se meni tako čini...
   Da ne dužim više,po mom mišljenju,gde god da upadneš u shop dobro je.Ja sam hteo da idem za Harding,pa i Princes,ali mi se Starbord nije sviđao.Sa ovim iskustvom koje sad imam,da nisam prošao intervju za Harding,pa da mi je Jelena Joksimović kojim slučajem ponudila Starbord probao bih i tu,samo da uđem u shop.Ako pored engleskog znaš još jedan strani jezik,imaš dobre šanse za Starbord.Po meni je najvažnije upasti bilo gde u shop,a kad odradiš jedan ili dva ugovora,onda možeš menjati kompaniju,pa čak i sam posao na brodu.
   Srećno!
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline Amelia

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Odg: Danima ?itam sve od reda u potrazi za nekim poslom
« Reply #3 on: 15/January/2012 »
Puuuno vam hvala na odgovorima! Iskreno, nisam se nadala tako brzim savjetima iako vidim da ste dosta aktivni i koliko pomažete jedni drugima...
Svakog dana čitam forum i iskustva veterana, ali, naravno, svi bismo mi htjeli naći nešto za sebe, a kad nemaš nekog iskustva onda nastane konfuzion  b00/ Ne znaš di bi prije gledao.
Iza sebe imam dosta radnog iskustva koje, nažalost, nije sve upisano u radnu knjižicu. Znate i sami kako to ide kod nas...
Imam 27 godina, radila sam dosta poslova, barem 15-ak. Istovremeno sam redovno studirala. Sad sam apsolvent, ali ne namjeravam raditi u struci. Samostalna sam i odgovorna, definitivno nisam ovisna o roditeljima niti sam vezana za njih. Navikla sam raditi. Na sadašnjem poslu radimo po 12 sati, dnevne i noćne smjene, ali plaća je  :hmm:
Niti za pokrivanje tekućih troškova... Eh, da, i mi imamo targete... Mislim da nikome nisu dragi...
Može li objašnjenje kako ti targeti funkcioniraju na brodu? Naime, mi imamo neki dnevni prosjek koji bi svatko trebao zadovoljiti, na kraju mjeseca se to zbraja. Oni koji imaju bolji prosjek, to osjete na plaći, ali isto tako bitno je da smo svi o.k. inače imamo treninge, pa nas nadziru i gledaju u čemu griješimo... Ukoliko netko ne ostvaruje ciljeve, odnosno dosta je ispod zadanog, trpi sankcije, više je to psihički, sa strane šefova, pa je i plaća manja... Ako je pojedinac nekoliko mjeseci za redom loš, zna se što slijedi...
Ne znam koliko se to može usporediti s targetima na brodu? Ima li sličnosti?  
Dosta dobro pričam i pišem na engleskom. Talijanski isto tako. Sezoni imamo dosta stranih kupaca, pogotovo što sam iz Dalmacije pa je više stranaca nego domaćih ljudi...
Htjela bih još nešto dodati... Nadam se da neće smetati. Moj tata je još kao maloljetnik otišao na brod u strane vode. Tamo je naučio sve o poslu i to mu je bila najbolja i najveća škola o poslu, ali i o životu. Vremena su bila drugačija pa se svakom plaćom mogao kupiti jedan fićo, tako on kaže   :haha:
Počeo je od najnižih poslova, pa je kroz godine napredovao. Htio je biti mehaničar i bio je. To iskustvo je neprocjenjivo. Sada je jako vrijedan u firmi za koju radi jer se naučio snalaziti i kad masa inženjera nešto ne zna riješiti, zna se koga zovu. Na brodu je proveo 12 godina. Ja se nadam da ipak neću toliko, ali isto tako voljela bih vidjeti barem dio onoga što je on prošao...

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Odg: Danima ?itam sve od reda u potrazi za nekim poslom
« Reply #4 on: 15/January/2012 »
   Amelia,po svemu što si napisala o sistemu rada u firmi u kojoj radiš,mislim da si potpuno spremna za shop na brodu.Ja ne znam koja je formula za dobijanje provizije kod Hardinga,ali znam da postoji razlika između kraćih(8 dana i manje) i dužih kruzeva(kruz od 9 ili više dana).To znači da nije isto preći neki target za recimo 20% na kratkom kruzu i uraditi to isto na dužem kruzu.Jednom smo  prešli target na kraćem kruzu od  8 dana i dobili proviziju od 15 funti,a posle smo na dužem kruzu prešli target u sličnom procentu i dobili 39 funti,itd.Kod Hardinga,samo Jeweller računa koliko je on sam prodao,jer on ima pravo na neku dodatnu proviziju(plus uzima i  ovu koju ostvaruje tim),ali ne znam kako to funkcioniše.To može Seaman da ti objasni,on je bio Jeweller kod Hardinga.Inače,svi ostali,možda sa izuzetkom Perfumist-a(to je posebna pozicija) prodaju koliko mogu i nikad se ne meri ko je koliko prodao,već se sve uzima zbirno,pa se ukupan promet(ako se preskoči target)deli sa brojem članova tima i svi dobijaju jednaku proviziju.Kkavu proviziju dobijaju menadžer i asistent menadžera ne znam.Asistent menadžer trainee ima istu platu kao i svi prodavci.Tu možda ima malo i nepravde,jer svi dele i proviziju za inch of gold,a u mom timu recimo,taj posao su uglavnom radile dve devojke,jedna iz promo tima(stolovi) a druga je Perfumist.A inch of gold nije lak posao jer pojedinac mora biti spretan sa rukama kad seče i povezuje onaj jeftin nakit koji je mešavina 9-karatnog zlata i kobalta čini mi se,kao i sterling silver.Ja sam jednom slučajno dok smo imali sastanak video pay slip(specifikacija mesečne zarade za svakog radnika) gde sam saznao da je jedna moja koleginica kojoj je to bio treći ugovor na ime provizije inch of gold dobila više nego ja,pa se možda to ipak deli drugačije,ali ne drži me za reč.Kako se dobija provizija za inch of gold  stvarno ne znam.
   Još jedan savet.Za koga kod da radiš,uvek traži pay slip kad primaš platu.Meni se desilo da me posle mesec dana kontaktiraju iz Hardinga i da mi kažu da mi je jedna provizija greškom isplaćena dva puta,ali da mi kompanija ipak po njihovim proračunima duguje neke pare.Znači i takve stvari zavise od menadžera,jer kod Hardinga ti menadžer na kraju ugovora izračunava zaradu.Uvek traži pay slip,to je tvoje pravo.
   U ugovoru koji sam potpisao,stoji da ako Perfumist i Jeweller ne mogu da održavaju neke seminare o robi koju prodaju,onda im ni plata neće biti ista.Pretpostavljam da imaju nešto dodatno preko plate ako održavaju te seminare.Opet,Seamen ti može  reći više o tome.
   Znanje Italijanskog jezika ti je prilična prednost.
   
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline Amelia

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Odg: Danima ?itam sve od reda u potrazi za nekim poslom
« Reply #5 on: 15/January/2012 »
Studirala sam talijanski ako to nešto znači... Engleski sam učila 10-ak godina.
Važnost targeta nisam uviđala sve dok me trenerica nije počela opominjati da bih trebala biti bolja jer sam dosta komunikativna, uslužna. Po njoj, mogla bih premašivati sve zadane ciljeve, ali me kočila nesigurnost u vlastite sposobnosti. Morala sam joj obećati da ću se potruditi.
Eh, onda su se stvari počele mijenjati... Firma za koju radim broji oko 65 podružnica u Hrvatskoj. Naš tim je bio najbolji, a ja prva u državi po prodaji. Dobila sam 1000 kuna bonusa na plaću  :nokti:
Ali, morali smo raditi kao jedno, međusobno se motivirati, ići ka istome cilju, a to i je najljepši dio posla. Kad patimo, onda smo svi u tome. Kad je dobro, onda svi slavimo  :banana:
Naučila sam lekciju. Uskoro se ta firma povlači iz Hrvatske (neki će skužiti o kojoj firmi se radi) tako da kreće moja potraga za novim avanturama...
Radim na jako prometnom mjestu, nekad se dogodi da kupci ne prestaju ulaziti i po 6 sati u komadu. Nemam vremena ni za otići na wc jer ako ostavim kolegu samog, to je ravno kaosu... Samo gledam u red ispred sebe.
Ne znam kako je na shopu u cruiserima, ali nekako mi se čini da nema baš ovoliko posla. Ispravite me ako griješim  :smack: