Author Topic: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?  (Read 7014 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« on: 10/February/2012 »
Evo mene opet. Odavno nisam otvorio novi topic (Šef će me ubiti) ali nisam našao ništa slično, pa moram :)))

Sad za Royal za Bar Department traže znanje dodatnog jezika. Ja onako poznajem njemački, tako sam rekao i njima u Kouzonu, pa su mi rekli da do interview-a (10.03.) malo popravim to znanje jer je stvarno neophodno znanje još jednog jezika, i naravno oni ne očekuju da to bude fluent kao engleski.

Mene zanima ovo: Da li je neko bio na interview-u na kojem su tražili dva jezika, ili je naveo da zna 2 jezika, i kakva je bila kontrola znanja tog jezika??

Znači da li su postavljali ista standardna pitanja kao i na engleskom, ili se možda čitav intervju odvijao na drugom jeziku, ili su to bila neka osnovna pitanja samo da se provjeri znanje?

Ja svakako malo radim neke vježbe, spremam neka standardna pitanja i odgovore na njih, ali ne bih volio da me zateknu nespremnog.

Hvala unaprijeeeeed!

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #1 on: 10/February/2012 »
Mislim da se ne trebas brinuti toliko sta ce biti na intervjuu, jer ako si naveo da znas jos jedan jezik osim engleskog a taj isti ne znas kad dodjes na brod mogu te cak vratiti kuci.


Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #2 on: 10/February/2012 »
Mislim da se ne trebas brinuti toliko sta ce biti na intervjuu, jer ako si naveo da znas jos jedan jezik osim engleskog a taj isti ne znas kad dodjes na brod mogu te cak vratiti kuci.


Ma znam ja jezik, al daleko je to od nekog "fluent" levela. Tako sam i naveo u CV-u. Mogu se sporazumjeti za osnovne stvari, pokazati direkcije nekome, objasniti nešto, razumjeti šta me pitaju... Al sad koliko je to gramatički tačno ne znam...

Iz agencije su mi rekli da malo popravim njemački do intervjua, pa me zato zanima šta se otprilike priča na intervjuu na drugom jeziku.

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #3 on: 10/February/2012 »
Za to sta se prica, ja ne znam!
Ali znam da ako smuljas da znas drugi jezik i pri tom se provuces na intervju na brodu su nagrabusio.

Ali ako znas vise nego osnovno, onda se ne brini previse na gramatiku.

Valjda ce se ovde neko javiti ko je imao intervju a da su pri tome trazili dva jezika.
Samo cekam sta ce "svemoguci" Natal da odgovori na ovaj post  :nokti:

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #4 on: 10/February/2012 »
Za to sta se prica, ja ne znam!
Ali znam da ako smuljas da znas drugi jezik i pri tom se provuces na intervju na brodu su nagrabusio.

Ma nemam namjeru da se provlacim, jer sam svakako rekao da ne pricam tecno taj jezik nego da se mogu sporazumiti, a i svakako imam namjeru popraviti znanje do interview-a.
Nego svakako ljudi postaju pitanja za klasicni intervju, pa reko da neko ko ima iskustva pomogne malo!

Samo cekam sta ce "svemoguci" Natal da odgovori na ovaj post  :nokti:
:rofl: Nadam se sta pametno da ce baciti! =""

Offline Tompalino28

  • Registered
  • *
  • Posts: 52
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #5 on: 10/February/2012 »
Jack imao si prilike vidjeti da tako nekoga posalju doma zbog "lazi" u CV-u :hmm:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #6 on: 10/February/2012 »
Jack imao si prilike vidjeti da tako nekoga posalju doma zbog "lazi" u CV-u :hmm:

tu smo dakle  +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #7 on: 10/February/2012 »
Jack imao si prilike vidjeti da tako nekoga posalju doma zbog "lazi" u CV-u :hmm:

 :sljac:

Vidi, moras se dovoljno potruditi da vjerujes 100% u sve napisano. Vjera je cudo. Kad to naucis, nema tog regrutera koji ce te ubijediti u suprotno, tj. da nisi radio navedeni posao  ::yes::
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #8 on: 10/February/2012 »
Na rjecnom brodu su vratili jednog kuci jer kad je dosao na brod gdje ustvari treba pricati njemacki a ne naglabati, poslali su ga kuci...
Isto je naveo u CV da ga prica tecno pored engleskog.
Ne znam tacno kako je prosao intervju i sve ostalo ali uglavnom vracen je sa broda.

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #9 on: 11/February/2012 »
Joooooj ljudi dragi... Opasno ste svi pobjegli sa teme! Šefe banuj ovo  :ban: hahahahahahhaha  :deda:

Vidite, tema nije laganje u CV-u, jer agencije same lazu u CV-u (uvjerio sam se u to). Ja nemam potrebe da lazem u CV-u, samo me zanima znaci koliko se pitanja postavlja na drugom jeziku, jer svakako imam namjeru da popravim to znanje.

@Jack, na rijecnim se vecinom i prica njemacki,(znam jer sam se prijavio bio, pa sam dobio odgovor da traze fluent german) i covjek je naveo "fluent" znanje, ja nisam, please nemojte praviti raspravu od teme. Dodje mi obavjest, ja se ponadam da je neko nesto pametno rekao :run: kad ono opet neki spam oT

Pozzzzz svimaaaaaa  :hekla:

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #10 on: 11/February/2012 »

Samo cekam sta ce "svemoguci" Natal da odgovori na ovaj post  :nokti:

Pa ajde da ne cekash dugo. :)

Pa gle morash znati njemacki ak si ga stavio u CV. Recimo ja sam ga stavio kad sam isao na intercvju za celbrity i ovaj mi reko ak ga odlicno ne pricam da maknem njemacki iz CV jer ovaj pricala spanjolski, njemacki, engleski i talijanski. XD

Da je jedan stavio spanjoslki u CV a ova ga pocela ispitivat na spanjolskom a ovaj bleno. Ja sam ucio njemacki 7 godina i mogu reci da ga kontam al opet ga u cv ne stavljam jer sam dalek od fluent.
Nije bitno kolko pitanja ce ti neko postavit i intervju, problem ti je kad dojesh na brod ak neznash njemacki a gosti i supervisori njemacki pricaju a ti si u CV naveo njemacki da znash i ocekuje se njemacki od tebe. A danas putem maila se to sve brzo rijesava. Ja se sa jezikom nebi zezao ak ga neznam bash dobro. To se isplati otici u njemacku 6 miseci kao sezonac i naucit dobro njemacki i onda mozesh tako trazit poso di je njemacki temelj za radit. Naravno da u 6 miseci nesh naucit ako nemash dobru podlogu za to. :)


Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #11 on: 11/February/2012 »
Pa ajde da ne cekash dugo. :)

Pa gle morash znati njemacki ak si ga stavio u CV. Recimo ja sam ga stavio kad sam isao na intercvju za celbrity i ovaj mi reko ak ga odlicno ne pricam da maknem njemacki iz CV jer ovaj pricala spanjolski, njemacki, engleski i talijanski. XD

Da je jedan stavio spanjoslki u CV a ova ga pocela ispitivat na spanjolskom a ovaj bleno. Ja sam ucio njemacki 7 godina i mogu reci da ga kontam al opet ga u cv ne stavljam jer sam dalek od fluent.
Nije bitno kolko pitanja ce ti neko postavit i intervju, problem ti je kad dojesh na brod ak neznash njemacki a gosti i supervisori njemacki pricaju a ti si u CV naveo njemacki da znash i ocekuje se njemacki od tebe. A danas putem maila se to sve brzo rijesava. Ja se sa jezikom nebi zezao ak ga neznam bash dobro. To se isplati otici u njemacku 6 miseci kao sezonac i naucit dobro njemacki i onda mozesh tako trazit poso di je njemacki temelj za radit. Naravno da u 6 miseci nesh naucit ako nemash dobru podlogu za to. :)



Ali frend, cura iz agencije mi je rekla ovim rijecima: "Niko ne ocekuje od tebe da ti njemacki bude fluent kao engleski"

A ja dosta razumijem, i na dosta stvari mogu i odgovoriti na njemackom, ne brinem se ja oko toga sta ce biti kad dodjem na brod, jer svakako nakon intervjua cu imati jos vremena da malo popravim znanje, nego mi je kratko DO intervjua, pa me zato zanima kako se odvija intervju za pozicije sa 2 jezika...

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #12 on: 11/February/2012 »
A neznam bash. Gle kao sta svi znaju agentu je cilj da tebe posalje na brod i uzme proviziju.

E sad pazi. Shta goste boli qrac el tebi fluent ili nije. Al ak te gosti budu ispitivali nesto i ti nebudesh znao a oni neznaju ili ne zele pricat engleski shta cesh onda.

Ja dok sam na Carnivalu radio masu ljudi je zbog engleskog dobilo po lampi jer vecina ih sad zna sistem. Ak te gosti prijave zbog loseg engleskog na brodu idesh ponovno na evaluation i upozore te da se to nesmije desit vise. Ak se opet desi isto tako da te gost prijavi zbog loseg engleskog, mozesh otkaz dobit. Meni se jako puno ljudi zalilo na brodu da staff nezna engleski i da ce to u TGEM napisat.

Ja recimo evo sa svojim znanjem za kojeg smatram da nije odlicno sam planiro u njemacku ici radit godinu dana ko konobar cisto da naucim jezik i da ti recem pravo nije me strah u njemacku otici jer su ljudi normalni, sve njemci oko mene, al tam nemash lude manadjere koji cim bude complain frku rade. :) A svak ko je na brodu bio i radio zna da su complaini nezgodna stvar.

Uglavnom sretno i sve najbolje kako god ispadne. :)

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #13 on: 12/February/2012 »
Ali frend, cura iz agencije mi je rekla ovim rijecima: "Niko ne ocekuje od tebe da ti njemacki bude fluent kao engleski"


Jer ljudi misle da je posao na brodu kao posao u NASA, a sa takvim strahopoštovanjem nitko neće dobiti posao.

Quote
A neznam bash. Gle kao sta svi znaju agentu je cilj da tebe posalje na brod i uzme proviziju.

Upravo to. Trebaš biti u stanju voditi konverzaciju, ali daleko od toga da mora biti neki "fluent"
Pogotovo jer je zahtjev za njemačkim iza zahtjeva za engleskim. Ako ti je engleski ok, naći ćeš posao na brodu i bez ičega drugoga.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Drugi jezik - Pitanja na interview-u?
« Reply #14 on: 12/February/2012 »
Jer ljudi misle da je posao na brodu kao posao u NASA, a sa takvim strahopoštovanjem nitko neće dobiti posao.

Upravo to. Trebaš biti u stanju voditi konverzaciju, ali daleko od toga da mora biti neki "fluent"
Pogotovo jer je zahtjev za njemačkim iza zahtjeva za engleskim. Ako ti je engleski ok, naći ćeš posao na brodu i bez ičega drugoga.

Lahva Šefe, vidi, stvar je u tome što trenutno zapošljavaju za Bartendere sa znanjem dva jezika, i tako mi je rekla cura iz agencije...

Što se njemačkog tiče, mogu voditi neke osnovne konverzacije, a engleski mi je skoro perfektan (96% marlins), a na kraju nece mi na celu pisati "Znam njemački" pa da se neko žali na mene, osnovne stvari koje su potrebne za moj posao mogu razumjeti i odgovoriti za njih, e sad da mogu neku komplikovanu konverzaciju voditi, i ne mogu bas...

Ali i dalje nisam dobio odgovor sto se konkretno intervjua tice... Kako rekoh vec, ne brinem se ja kad dodjem na brod jer cu imati vremena jos malo da popravim njemacki jezik...

Samo mi je bitno da prodjem intervju, tj. da otprilike znam sta mogu ocekivati sto se tice drugog jezika...

(nisam lud da kazem mogu pricati njemacki, a ne znam beknuti, pa de se provalim bezveze)