Author Topic: Interview  (Read 433144 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lapidus

  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #75 on: 18/June/2008 »
Sto se tice Alexandre ne moras skinuti ona je cool zena :yahoo: i ona to razume,al kad budes isao na glavni intervju OBAVEZNO skini jer ako vide da imas piercing nema ti odlaska na brod. :nono: :uzdravlje:
.

BadX

  • Guest
Re: Interview
« Reply #76 on: 18/June/2008 »
ok...onda najbolje da zaboravim nakit i to je to....
Da li ima neki web ili nesto sa svim poslovima sto se mogu raditi....posto jos uvek neznam gde sebe mogu da pronadjme..jel sam ja osoba koja je bas bas sve i svasta u zivotu radila...od Medicine pa do Barmena.... :embarrased:

Pa bi bilo super kada bi nasao neki spisak svih poslova na brodu... +U+

BadX

Offline lapidus

  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #77 on: 18/June/2008 »
Samo izaberi koji ces posao i klikni na GO  :uzdravlje:


http://www.cruiseshipjob.com/
.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Interview
« Reply #78 on: 18/June/2008 »

...a imam 1 pirsing i 3 mindjuse...da li da ih skidam zbog prvog utiska ili to ne igra neku znacajnu ulogu ?

Hvala unapred...vas BadX

TEMA: PRINCIPAL TERMS AND CONDITIONS OF EMPLOYMENT - UGOVOR O RADU

E. WOMEN
Hair Accessories for Females: All hair accessories for female members of the ship’s company are to be kept at a minimum, and at no time exceed three pieces. The hair accessory is to be in a color that reflect the uniform or in gold, silver, clear or black. The accessory is to be of a size that is no wider than one inch. A hair accessory is to be used for the sole purpose of keeping the hair away from the face and not as a decorative addition to the uniform
Makeup: We encourage the use of makeup to enhance natural features and create a fresh, natural appearance. The excessive use of makeup or use of makeup in offensive colors is discouraged.
Foundation: Foundation base should be in a shade complimentary to the natural skin tone. Application should be well blended in order to achieve a natural look and to avoid stains on uniforms. All makeup should be carefully applied and tastefully worn to accentuate the professional appearance.
Hair must be worn in a neat, attractive and conservative style. Female staff working in the Dining Room or food service outlets is to ensure hair is worn up, off the shoulders, and away from the face. Female Galley staff is to wear their hair, if long, tied back and covered with a hair net.
Make-up is to be tastefully applied and never excessive. Only neutral shades of nail polish are to be worn.
For USPH reasons nail polish is not permitted to be worn by Female staff working in the Galley.

F. MEN
Hair must be kept neatly trimmed and is to be worn in a style that is neither excessively long nor short. Hair on men is to be no longer than the top of the collar. Sideburns should be neatly trimmed and are permitted to extend beyond the midpoint of the ear, but not below the ear lobe, following their natural contour.
Flares or muttonchops are unacceptable.
Mustaches and goatees are acceptable, provided they are neatly trimmed and well maintained. The process of growing facial hair while onboard is not allowed. Men must be clean-shaven at all times; hair stubble due to lack of shaving is unacceptable while on duty – it may be necessary for some men to shave more than once per day.
Note: Officers, deck and technical ratings and hotel staff in non-passenger areas may wear a neatly trimmed beard, long side-burns and/or a mustache, but only with the permission of the Head of Department. The Company will
consider departures from the provisions of this policy based on sincerely held religious beliefs.

3. JEWELRY
A. Jewelry is not a part of your uniform. Small rings, class rings, wedding bands, conservative tie clips, and a business style watch are permitted, except in food handling areas where only a wedding band is allowed. A small ring is defined as the same size or smaller as a man’s class ring. A ring may be worn on any finger. Only one ring per hand is allowed. Visible necklaces, chains, pendants, logos, bracelets, ankle bracelets, wristbands, and arm bands are all unacceptable. A medical alert necklace, bracelet or ankle bracelet is acceptable.

B. Earrings – Female: One single earring in each ear lobe is acceptable. No other visible piercing is acceptable. The earring must be simple, matched pair in gold, silver or color that blends with the uniform. The shape of the earring must be in good taste and compliment the uniform.
The earrings can be pierced or clip-on and must be worn on the bottom part of the ear lobe. Multiple earrings are unacceptable.
Earrings cannot be any larger than the size of a US quarter.
Males: It is unacceptable for male members of the ship’s company to wear earring/s when on duty and in uniform.

C. Body Piercing: Face body piercing such as nose, tongue and eyebrows, but not limited to, are not acceptable when on duty or when crew members are in passenger areas.

4. TATTOOS
A. Upon joining or re-joining, the wearing of tattoos which are visible when uniform is worn is unacceptable in passenger areas and may lead to disciplinary action, up to and including discharge from the ship. Uniforms may consist of short sleeve shirts, shorts or skirts.

...

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline okibgd

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 57
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #79 on: 19/June/2008 »
Pozdrav prijatelji...ja sam novi ovde pa ukratko da se predstavim i da postavim jedno malo pitanje...

Zovem se sinisa Milutinovic iz Beceja sam i imam 24 godine...i planiram da pocnem karijeru na nekom Cruzeru...

Posto treba da idem na razgovor u Joy agenciju...a imam 1 pirsing i 3 mindjuse...da li da ih skidam zbog prvog utiska ili to ne igra neku znacajnu ulogu ?

Hvala unapred...vas BadX

Brate skini sve sto imas jer je meni alexsandra rekla da ne primaju muskarce sa pirsingom . a kada zavrsis ti ih opet stavi ,.
Dok je ovaca bice i vune . (OVCE SU ZA SISANJE ) Stara poslovica

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Interview
« Reply #80 on: 21/June/2008 »
City             Place         Date           Time     Comment               Company Name    
ZAGREB        HOTEL-I    1.07.2008     8:00     PHOTOGRAPHERS     IMAGE PHOTO SERVICES, Inc.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #81 on: 21/June/2008 »
fotografi samo naprijed pod temom fotografi imate dosta stvari ali evo ja sam zavrsio ugovor
prvo bio trainee onda junior onda senior tako da mogu da vam kazem dosta toga..

budite slobodni da me kontaktirate
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Offline Filip

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 46
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #82 on: 24/June/2008 »
Ljudi, prosao sam i dobio poziciju ASSISTENT WAITER!  :uzdravlje:
 
Juce smo imali Intervju sa Indijcem Ericom Chinoy u Spacvi, HR, gde je proslo 95% od nas 50-tak.
Decko koji nije prosao je trebao da prica o znamenitosti Beograda, dok jedna devojka o nekom svom putovanju... Vecinom nas je pitao gde smo ucili jezik, gde smo ga upotrebljavali sve, zasto zelimo raditi na brodu i koji nam je cilj... ostale je pitao za omiljene filmove - tipa 'zasto bas taj film', o glumcima i sl.  sve zajedno oko 3-5 minuta.

A ja se spremao ko i***t! Sve moguce soseve sam naucio, glavne menije cuda... LAMB WITH MINT SAUCE OR JELLY...TURKEY WITH CRANBERRY SAUCE, PORK WITH APPLE SAUCE.... nish me ne pitajte  :pop: naravno, niko ovo nije spremao  :hekla:


Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Interview
« Reply #83 on: 24/June/2008 »


Во почетокот на Јуни Коузон потпиша нов договор за соработка , овој пат со една од најголемите Германски бродски компании Petar Deilman   MS Deutschalnd
   
                                                                     
Договорот со оваа компанија е голем бенефит за многу нови апликати од нашиов регион , бидеќи за сите ќе бидат обезбедени извонредни услови и тоа :

   1. Платена авионска карта и патни трошоци до местото на качување на брод
   2. Платен медицински преглед во Хамбург , со платени трошоци до Хамбург
   3. Целосно здравствено и пензиско ( германско ) осигурување
   4. Извонредни работни позиции – и високи плати

Сите кандидати треба да зборуваат германски и англиски . Владеењето на овие два јазика , треба да биде на ниво на комуникација .

ПОЗИЦИИ ЗА КОИ МОЖЕТЕ ДА АПЛИЦИРАТЕ :

1. Cabin Stewardesses      Monthly net Salary € 770,00

2. Commis de Rang           Monthly net Salary € 770,00

3. Deck Steward                Monthly net Salary € 770,00

Од страна на компанијата ќе биде испратено посебно работно писмо за добивање на работна виза за Германија .

Секој кандидат ќе мора да обезбеди за своја сметка поморски сертификат STCW-95

Аплицирањето е во тек.

Побрзајте , доставете документи во Коузон .
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Dreamer

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #84 on: 25/June/2008 »
Ljudi bok,
eto ga, danas smo imali Interview u Zagrebu, u office-u EP u Crnomercu za Carnival i proslo je odlicno.
Sto znaci - prosao sam Interview i dobio sam "Confirmation that you have been approved for employment" od Mr. David Steedman-a.
Bilo nas je valjda nekih 12-ak (nisam siguran), i nazalost su 4 kandidata otpali odmah na pocetku poslije Wonderlic testa, jer izgleda nisu
imali dosta tocnih za prolaznu.
Ali eto, nas nekih recimo 8 je proslo, i sada cemo vidjeti sta ce dalje biti.

Evo Sefe - dodatak..
Pozicija pise Purser, iako pretpostavljam da je to neki junior ili nesto slicno, budemo vidjeli sta je tocno.
Evo kako je to opisano, u attachmentu.

Pozz...

Offline zoki85

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 65
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #85 on: 25/June/2008 »
Ljudi bok,
eto ga, danas smo imali Interview u Zagrebu, u office-u EP u Crnomercu za Carnival i proslo je odlicno.
Sto znaci - prosao sam Interview i dobio sam "Confirmation that you have been approved for employment" od Mr. David Steedman-a.
Bilo nas je valjda nekih 12-ak (nisam siguran), i nazalost su 4 kandidata otpali odmah na pocetku poslije Wonderlic testa, jer izgleda nisu
imali dosta tocnih za prolaznu.
Ali eto, nas nekih recimo 8 je proslo, i sada cemo vidjeti sta ce dalje biti.

Evo Sefe - dodatak..
Pozicija pise Purser, iako pretpostavljam da je to neki junior ili nesto slicno, budemo vidjeli sta je tocno.
Evo kako je to opisano, u attachmentu.

Pozz...

cestitam stari, jel se zna kad je polazak?  :uzdravlje:

kakav ti je bio wonderlic; koliko si morao imati za prolaz?  ja jos uvijek cekam rezultate; ali mi je receno da moram imati 80%+

koliko vas je proslo za pursere, jel bilo kandidata i za druge odjele?

jos jednom cestitam; siguran sam da ces uzivati...mozda se budemo sreli negdje na brodu... ako budes isao oko 10 mjeseca vjerojatno i hocemo, makar na collegu   :banana:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Interview
« Reply #86 on: 26/June/2008 »
Royal Caribbean Cruises Line, Celebrity Cruises and Azamara Cruises; од 10-12 Јули. http://www.kouzon.com.mk/travel.htm

PRINCESS CRUISES & CUNARD LINE; интервју од 21 до 24 Јули. http://www.kouzon.com.mk/travel.htm

 :banana:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Dreamer

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #87 on: 27/June/2008 »
Quote
cestitam stari, jel se zna kad je polazak?  :uzdravlje:
kakav ti je bio wonderlic; koliko si morao imati za prolaz?  ja jos uvijek cekam rezultate; ali mi je receno da moram imati 80%+
koliko vas je proslo za pursere, jel bilo kandidata i za druge odjele?
jos jednom cestitam; siguran sam da ces uzivati...mozda se budemo sreli negdje na brodu... ako budes isao oko 10 mjeseca vjerojatno i hocemo, makar na collegu   banana

Evo mene opet,pa cuj, sta se wonderlica tice, a znas i sam, treba ga znati - vrijeme je kratko( 20 minuta), a pitanja ima 50.
Bilo nas je samo za Pursere, i to mislim da je bilo 12, ali je 4 odmah otpalo - zbog wonderlica Znaci proslo nas je 8.
A  sta se intervjua tice, stvarno nista posebno, covijek je bio englea koji zivi u americi, i jako je simpa. Nismo skoro nista pricali o poslu, nego vise o
hobby-u, i pitanja poput: zasto zelis na brod, zasto bas na ovu kompaniju, da li mislis tu ostati raditi dugo, itd.
Sve u svemu, opusteni chat, samo da provjeri kako se snalazis s konverzacijom i da li si spreaman za tu poziciju.
Ja bih rekao, nema frke - na interview samo polako, sa osmijehom i opusteno.
A kada idem na brod?? To jos ne znam, ali cim saznam budem postao tu..

Ajde pozdrav...

Offline zoki85

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 65
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #88 on: 27/June/2008 »
koji ti je bio na razgovoru; kako se zvao ispitivac? meni je agentica imala par ljudi sad na razgovoru ali za F&B... dosao je u rijeku kod nas pa ga je vozila za zg gdje je prespavao a onda, pazi ovo, negdje u istocnu hrvatsku(vukovar; ilok ili sl) jer nije mogao dobiti vizu za srbiju...kao da ce netko poput njega ostati na crno raditi u srbiji  :D (uz duzno postovanje kolegama preko granice; ali fakat ne mislim da netko tko putuje svijetom i zaradjuje toliko love ima ambicije ostati u srbiji, skrasiti se i raditi na crno kada istekne viza  ;D )

Offline PoP ZmaY

  • Registered
  • *
  • Posts: 170
    • View Profile
Re: Interview
« Reply #89 on: 29/June/2008 »
Ljudi bok,
eto ga, danas smo imali Interview u Zagrebu, u office-u EP u Crnomercu za Carnival i proslo je odlicno.
Sto znaci - prosao sam Interview i dobio sam "Confirmation that you have been approved for employment" od Mr. David Steedman-a.
Bilo nas je valjda nekih 12-ak (nisam siguran), i nazalost su 4 kandidata otpali odmah na pocetku poslije Wonderlic testa, jer izgleda nisu
imali dosta tocnih za prolaznu.
Ali eto, nas nekih recimo 8 je proslo, i sada cemo vidjeti sta ce dalje biti.

Evo Sefe - dodatak..
Pozicija pise Purser, iako pretpostavljam da je to neki junior ili nesto slicno, budemo vidjeli sta je tocno.
Evo kako je to opisano, u attachmentu.

Pozz...



posto se ja spremam za brod ali jos uvek usavrsavam engleski jezik da li bi neko bio ljubazan nesto vise o tom wonderlic testu. recite koja su pitanja na njemu i da li bi mogao da ga nadjem u celosti negde na netu?
hteo bih da budem stopostotno siguran kad se krajem godine pojavim na intervjuu. svi znate koliko vam je znacila svaka informacija pre nego sto ste se upustili u sve to pa bih vas molio da sad pomognete nama koji se spremamo za tu bitku.
znaci dajte sve sto imate konkretno o wonderlic testu, naravno pitanja su u prvom planu.
 svima unapred hvala!!! ="" ="" ="" ="" =""