Author Topic: Assistant Stateroom Steward/ess (Team Service) job description  (Read 20027 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
JOB DESCRIPTION
Assistant Stateroom Steward/ess    
(Team Service)

The Assistant Stateroom Steward/ess is responsible for ensuring quality housekeeping service and high standards of cleanliness in all areas, as per company guidelines. The Assistant Stateroom Steward/ess will be assigned to a Stateroom Steward/ess. The Assistant Stateroom Steward/ess has a combined role in staterooms and public areas, reports directly to the assigned Stateroom Steward/ess and to the Assistant Housekeeping Manager. His/her responsibilities include, but are not limited to the following:

•   Adhere to company standards regarding dress and appearance (Carnival Look Book).
•   Extend appropriate greetings to all guests at every opportunity.
•   Apply hospitality standards at all times in guest and crew areas.
•   Follow all safety regulations (boat drills, lifejacket issues etc) during the course of duty.
•   Adhere to all occupational safety instructions and be aware of surroundings while performing duties to ensure a safe working and guest environment.
•   Follow all environmental, USPH and SMS procedures during the course of duty.
•   Adhere to all safety and operational instructions regarding handling chemicals.
•   Advise any guest challenges immediately to Housekeeping Management.
•   Report and follow up on all maintenance issues with the Assistant Housekeeping Manager.
•   Make sure to be introduced to all guests by the Stateroom Steward/ess.
•   Make sure all staterooms are serviced twice a day to the cleaning and set-up standard required.
•   Respond to all guest requests in a timely manner.
•   Ensure balconies and furniture are kept clean (where applicable).
•   Ensure hallway/corridor and steward lockers are maintained clean and tidy at all times.
•   Ensure carpets in cabins and hallways/corridors are maintained clean by daily spotting and reporting.
•   Ensure that all equipment is properly cared for, cleaned and stored correctly.
•   Ensure that food service items are removed from the staterooms promptly and returned to the appropriate area. Under no circumstances should they be stored on the carpet.
•   Ensure timely delivery of collected liquor, tour tickets and other stateroom deliveries with the Stateroom Steward/ess.
•   Adhere to CCL environmental towel hanger policy.
•   Adhere to CCL amenity basket program.
•   Assist with administration of departmental paperwork and report procedures.
•   Assist with luggage delivery and related duties as instructed.
•   Coverage of Stateroom services as required as part of ongoing training.

The Stateroom Steward/ess has overall responsibility for the section and as the immediate supervisor is responsible for training in all areas of stateroom procedures.

Hotel areas:

•   Maintain high standard of cleanliness in assigned area.
•   Apply related points above to hotel areas during duty.
•   All hotel cleaning duties as per schedule assigned by the Housekeeping Management.

Drydocks/Wet docks

•   During drydocks/wet docks schedules may be altered to include the coverage of stateroom cleaning and services and or special assignments related to the circumstances.  These areas will be covered under the below and considered as part of ongoing training. 

Participate in all other functions as directed by Housekeeping Management.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline M?tej?i

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Assistant Stateroom Attendant na Crystal Cruises?
« Reply #1 on: 24/November/2010 »
Ciao!

Upravo sam dobila ponudu za mjesto Assistant Stateroom Attendant na Crystal cruises?
Pročitala sam sve postove na ovom forumu ali našla sam jako malo o ovom poslu i kompaniji, pa ako mi netko može dati nekakve informacije bilo bi prekrasno! -()-

Hvala!

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Tezak poso. Housekeeping je*en. Neki nase rade na carnivalu. Kazu okej im i vratit ce se. Meni osobno se ne svidja al opet tuku bolje pare od mene(za sad).

Samo napred. Ako si voljna radit i nije te strah posla nema greske.

Offline Penelopi2006

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Da li neko moze da ukratko opise poslove za ovu poziciju? Takodje dobila ponudu.... HVALA

Offline Costarico

  • Registered
  • *
  • Posts: 179
    • View Profile
Da li neko moze da ukratko opise poslove za ovu poziciju? Takodje dobila ponudu.... HVALA

Penelopi preko koje agencije si dobila ponudi za ovu poziciju..svi je hvale, jer je tiping pozicija..kažu da se može fino para zaraditi!

Offline Aleksandar 152

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Zdravo svima ! Ja sam dobio tu poziciju ass stateroom ili ass cabin steward ( isto je ) za Royal kompaniju sad imamo iducu nedelu trening-obuku u Skopje za tu poziciju,lep posao,moze brzo da se unapredje,tipping i komunikacija sa gostiju !! :yeah: :)

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Nemojte se puno na taj tipp veselit. Jer pazite ameri doju na brodu i plate cruz jeftino i oni ne moraju platit nishta vise nego sto su platili kompaniji. Njihova dobra volja oceli platit za vas.

Dobar dio ih nece platit. Ja znam da asst stat. stw. su znali za dva tjedna imat po 500 do 600 dolara, nekad bude i bolje, ovisi do gostiju a oni ne vole u pravilu placat stvari ekstra jer oni kontaju da su platili a pogotovo ovi koji su prvi put sa carnival.

Nema neshto tippa. Pogotovo housekeeping. Restoran ajde, bar ajde.

Al ak imate dobar brod mozete racunat na oko 1500 dolara. Preko toga je pretjerivanje.

Offline krissj

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 28
    • View Profile
mozda ce moje pitanje ciniti glupo, ali zanima me da li ova pozicija spada u staff ili crew? koliko sam shvatila citajuci forum staff i crew imaju drugacije privilegije... glava mi je puna informacija koje sam odavde dobila i sad sam totalno zbunjena  -()-

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
... glava mi je puna informacija koje sam odavde dobila i sad sam totalno zbunjena  -()-

onda nemoj čitati forum  +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Koji si ti kralj.....  :haha: :haha: :haha:
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline sandricak

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Pozdrav svima  :)
Da li neko ko je radi kao ass.cabin stewardess može da napiše koliko se zaradjuje?  =""
Hvala i ugodan dan svima  :-))))'
Reči podstiču ali primeri privlače.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Vidim spominju se Stateroom steward i Cabin steward u istoj temi.
Ne znam za druge kompanije, ali kod mene [Asst] Stateroom host radi u sobama za goste, a Cabin steward (entry level) u sobama za posadu.
Razlika u lovi, naravno, nije zanemariva. Cabin steward moze samo da sanja o napojnici od posade. (Iako ja curi koja cisti moju kabinu redovno dajem 10-20USD na placi.)

Housekeeping steward/host je zasigurno jedna od tezih (psihicki i fizicki) pozicija na brodu ma koliko se cinilo suprotno osobama koje posao nisu nikad radile.

Sto se tice zarade prica je malo slozenija. Istina je da u velikoj mjeri ovisite o dobroj volji gostiju, ali nisu svi gosti jednaki. Razlika je u vrsti gostiju/napojnicama da li plovite na jugu istocne obale - Karibima/Bahamima ili sjeveru - New York/Halifax; pa jugu zapadne obale - LA/Mexico ili sjever - Kanada/Aljaska. U Europi nisam jos cuo da se netko obogatio od napojnica.

Dalje ovisi i "gdje" radite na brodu, odnosno, kakve kabine/gosti su u pitanju - i tu ima varijacije. Nije svejedno ni na kojem ste Decku. Razlika izmedu Deck 1-4 i Deck 7+ u napojnicama nije zanemariva. Neki gosti plate $500 za kruz, a neki $5000...

Kod mene HKP za embarkation day kaze "Luggage day" - treba netko prtljagu istovariti/natovariti na kolica pa donijeti gostima do kabina, zar ne? Ovisi puno i o pojedinim menadzercicima - 2nd housekeeperima - kakav ce vam biti radni dan/ugovor. Dosta ima za*****avanja s gostima i kojekakvog ocjenjivanja pa vam je stalno netko na vratu.

Prijavljuju gosti svaki trag prasine, mrlje, miris, malo poguzvana plahta/rucnik, nije im dobar sapun, ... Pa se dogodi da zaboravite nesto tipa prebaciti TV na info kanal, upaliti/ugasiti svjetlo, ne zatvorite terasu - stalno neka upozorenja, prijetnje disciplinskim mjerama, gosti se zale na vas da ste neljubazni (i kad niste), i sl.

S druge strane, naveo sam uglavnom negativne strane price - pozitivne ionako mislite da znate.

I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline sandricak

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Hvala Majst0r  :)
Reči podstiču ali primeri privlače.

Offline moonwalker

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Da li si oni mogu priustiti izlaske na portovima?? i ako da,,,koliko cesto?