Author Topic: ako se nedaje utisnut štambilj u pomorsku knjižicu?  (Read 5223 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline neznalica

  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
hei.. jedno pitanje :) ako se nedaje utisnut štambilj u pomorsku knjižicu.. i oni mi nemaju na osnovu čega naplatit mirovinsko.. tako se da izbjegnut plačanje miroviskog? pošto ću plačat privatno, pa me nezanima preko hrv... !!! :smack:

Offline stjohnny

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 204
    • View Profile
Da, ne prijaviš ukrcaj u kapetaniji te službeno nisi na brodu i ne plaćaš mirovinsko od kojeg ćeš imati minimalnu mirovinu jednog dana, zdravstveno koje ti ne služi ničemu jer te nema a sad i beneficirani kojeg ministarstvo rada ne želi prihvatiti iako je po zakonu legitiman.  :yeah:

Offline neznalica

  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
pa da, ja sam več prijavljen.. al ako nemam upisanu plovidbu onda mi nemogu naplatit? ili?

Offline stjohnny

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 204
    • View Profile
Pa ako te prijavilo znači da je kapetanija obavijestila poreznu, zdravstveno i mirovinsko te ćeš trebati platiti kad se odjaviš...

Offline neznalica

  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
pa da, al pitam ako se mogu izvuči na osnvu pomorske knjižice ako nemam upisanu plovidbu, pa mi nemaju na temelju čega naplatit mirovinsko :pilot:

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
pa da, al pitam ako se mogu izvuči na osnvu pomorske knjižice ako nemam upisanu plovidbu, pa mi nemaju na temelju čega naplatit mirovinsko :pilot:

Gle ti si već prijavljen da si na brodu. I ti se vodiš da si na brodu sve dok se ne dođeš odjaviti da se si vratio. Sve dok se ne dođeš odjaviti oni će ti slati uplatnice i to ćeš morati platiti. Ako ne budeš platio na vrijeme odmah će ti početi i zaračunavati kamate.
Ako se misliš izvući na to da nisi bio na brodu jer nemaš upisanu plovidbu, onda će te pitati ako nisi bio na brodu zašto se nisi odmah odjavio. Kako god okreneš morati ćeš platiti.  To što nemaš upisanu plovidbu ti je još i gore jer ne možeš dokazati da si se iskrcao prije, a tek sad se došao odjaviti. Ako ne želiš primati još uplatnica, ja mislim da ti je najpametnije da se odeš odjaviti. Odjaviti se moraš u Lučkoj kapetaniji, na zdravstvenom ( u svom gradu ako nemaš Lučku upravu u svom gradu ) i u poreznoj jer suprotno očekivanju da su oni povezani i umreženi  ništa od toga. Čak ni zdravstveno između dva grada nisu povezani. Pripremi se na šetanje od jedne ustanove do druge.

Offline mali vivi

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
A da sada od drugog ugovora pa na dalje UOPĆE ne dajem svoju matrikulu u MSA da mi upišu plovidbu, može li se na taj način izvući od plaćanja doprinosa (znaci u slucaju ako se javim u lucku)? Jer tada, po nekoj logici, nema dokaza da san bila na brodu...

Offline stjohnny

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 204
    • View Profile
Daj cital malo postove, ako se prijavis u kapetaniju a ne u MSA samo ti ide na stetu. Ne prijavise se na kapetaniju i nikom nista, ne kompliciraj si zivot previse...

Offline mali vivi

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
sta si bezobrazan tako, jbt krivo san napisala ono u zagradi. eto ispravak. da san našla odgovor, ne bi ni pitala. a tebe niko nije pita da mi odgovoriš.

Offline djc

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re:
« Reply #9 on: 07/June/2015 »
moj frend radi na carnivalu i prvi ga je ugovor prijavila agencija, pa je morao platiti. nije se isao posebno odjavljivati u poreznu i mirovinsko..., nego je u matrikuli imao datum ukrcaja u datum iskrcaja.

a slijedeci ugovor nije dao da mu lupe stambilj u matrikulu, pa nije nista platio.

najbolje je izvaditi stranu matrikulu uz onu hrvatsku. ja imam britansku koja kosta 40£. ako ides preko agencije, onda te agencija prvi ugovor prijavi, pa platiti moras (osim ako ides preko strane agencije koja ne trazi domacu matrikulu).

no, i tu se da doskociti! npr., dodjes na brod i kazes da ti matrikula stize za 15ak dana, pa do tada porazgovaras sa crew purserom i objasnis njemu/njoj o cemu se radi i vjerojatno ti nista nece upisati.

znam da ovo zvuci nategnuto, al znam barem 6 ljudi koji su tako napravili.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
U mojem slucaju je predaja pomorske knjizice u crew office na brodu uvijek bila samo opcija. Ako imas I hoces predati, ok, a ako nemas, opet ok.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)