Author Topic: Assistant Cook a radim kao Trainee  (Read 7331 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Falcon_ns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 162
    • View Profile
Assistant Cook a radim kao Trainee
« on: 07/April/2012 »
Sta se ovo desava..

juce mi receno da cu da letim u SanJuan ali ..posto sam ja assistant cook radicu na poziciji Trainee cook ali plata ce mi biti kao od assistant cook

sta se ovde desava ??? zna li neko  .. sefe?

jel se to nekome desilo do sada?

ili cu ponovo da pocnem pusiti radi ovoga :neee:

Offline GoranKac

  • Registered
  • *
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #1 on: 07/April/2012 »

 Nista se nemoj nervirati komsija.
 Tako je i neb sa ovog foruma otisao na brod sa zvanjem 3rd cook, a dobijace platu od 2nd cook koju je poziciju i dobio na finalnom razgovoru. I ubrzo ce ga na brodu promovisati u 2nd cook.
Valjda ima neki fazon da njima trebaju kuvari ali vec na brodu imaju dosta assist. cook pa nemogu i tebi odma da daju to nego malo ces raditi pod tim drugim nazivom i posle kratkog vremena ce te kao promovisati u assist. cook! Ali najvaznije je od toga da ti odma dobijas platu od assisy. cook a ne nizu!!

 zzzz

Offline Falcon_ns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 162
    • View Profile
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #2 on: 07/April/2012 »
sad mi vec lakse ...  =""

Offline Falcon_ns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 162
    • View Profile
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #3 on: 24/October/2012 »
evo napokon da se javim ,ugovor zavrsen bez problema,,Sefe veliki pozdrav za tebe i za sve one ljude koji su se trudili da na bilo koj nacin pomognu..naradio sam se kao konj ali ipak se isplatilo,,dobio sam odmor 3 meseca sto je sasvim dovoljno da se odmorim i spremim za sledecih 6 meseci ,,, oT

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #4 on: 05/November/2012 »
Jel promocija na vidiku?
Očekujem detaljan izvještaj  :pop:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Falcon_ns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 162
    • View Profile
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #5 on: 17/November/2012 »
kompletan izvestaj bi izgledao ovako.....
Necu da pisem o stvarima koja su se desila u toku putovanja i kako je sve to izgledalo jer sam vec pisao o tome samo treba potraziti ,,,
Sto se tice prvih dana na brodu, vecini je poznato da se moraju odraditi treninzi koji su meni bili interesantni, a ponekad dobro dosli jer se zavalis u stolicu i dremas .
Za cimera sam imao ukrajinca, covek koji je bio 2rd cook i imao 4 5 ugovora iza sebe, znaci mnostvo informacija sam pokupio od njega prvih dana, stvarno dobar momak...
E sad, za kuvare najbitnije, radno vreme i pozicija na kojoj cete raditi ...
Ja sam imao neke srece u svemu tom sto naravno na pocetku nisam ni bio svestan,,,stavili su me da radim na gardemanger na 6om deku..glavna kuhinja je na deku 5, sto znaci svi sefovi su dole, kao i sef kuhinje ..a mi gore sami sa pekarima i poslastiarima ,.,,,i sad posto oni dole imaju mnogo posla, sefovi kontrolisu dole, a gore kod nas kad dodju dodju uglavnom je to bilo 2 do 3 puta dnevno, onako samo prodju bace oko i odu  ....jos jedna neverovatna sreca po mene je bio espreso aparat u mojoj sekciji,  haha,  jao samo me je taj aparat odrzao u zivotu.  
Posto je pored moje sekcije postavljena sekcija Fruit 6,  oni su imali aparat gde su konobari dolazili tu po espreso kafu ,.
Sve bi to izgledalo ovako:  zvuk petla na mom telefonu se oglasavao u 6.45 ujutro ..ukrajinac je ustajao u 6.40 ,,5 min pre mene i taman kad on izadje iz wc ja ustajem i ja idem ,kad on opere zube ja perem i sve tako na smenu do 6.58.  
U 6 .58 izlazim napolje iz kabine (ovaj deo zapamtite jer u daljem tekstu ce se pokazati koliko sam imao srece ) ....dakle izlazim napolje iz kabine ,a pocetku je to bilo sa osmehom ,kasnije sa bolovima u tabanima,  posle nekog vremena, tacnije 2 meseca, ujutro nisam mogao da stanem na one merdevine.... jer se na tabanima pojavi neka zila, neko cudo koje toliko boli dok se noga malo ne zagreje,,,e to je bitan deo  ,,ukoliko ste u mogucnosti da kupite sebi safety shoes cipelu crnu ili belu i date za nju oko 50 evra kupite je, bitno je da ima metalnu zastitu za prste i da bude anti slip ...jer cipele koje kompanija daje su dobre samo jedno vreme kasnije se dzon deformise i nastaju problemi za tabane, cipelu imate pravo da zamenite jednom u 3 meseca ali onda vam je vec kasno i te bolove do kraja ugovora,,,,,

Dakle, izlazim iz kabine sa bolovima u nogama, idem do kuhinje do moje sekcije ,odma uvatim kolica ili troli i idem u kambuzu (magacin) po namirnice koje je moj prvi kuvar narucio sinoc ...(tako je svakog dana)..idem liftom na dek 3 u dry magacin  ..vrata lifta se otvaraju vidim vec 3 kuvara cekaju u redu da pokupe svoje namirnice ,je*em im mamicu na srpskom i odlucim da idem na dek 4 prvo po frozen namirnice, vec je 7 i 15  :hehe:   dolazim u frozen i kambusero mi kaze da nema moj rekvizisn tj papir na kojem mora da bude sefov pecat i spisak namirnica ...opet psujem i idem do provison mastera da trazim,,,on je tek sad dosao na posao, brise tastaturu sa vlaznim maramicama  ,ja ga gledam oces li vise da upalis taj komp, vec sam sad Brata  :hehe:    pali komp, trazi moj rekvizisn ,stampa ga i daje mi ,,ja sad vec vatam onu troli i trk u frozen po namirnice, kambusero mi daje namirnice, ja ih slazem lepo na troli jer mora sve da stane i sa deka 3 dry,,,,na satu je 7.25 ,guram one namirnice brzo do lifta jer moram jos da pokupim dry ,,,zovem lift koj je na 14 tom ...spustam se na dek 3, cekam da kambusero zavrsi sa jednim pa sam ja na redu ,on je vec pripremio moje stvari jer je imao rekvizisn i ja samo kupim i slazem na kolica ...opet cekam lift koji je otisao na 14i dek  ...sedam na jednu stolicu koja je bila dole dok cekam lift da malo odmorim noge ,,,,glava vec malo pocinje da kljuca jer kafu nisam popio ,,,napokon docekam lift  ..ulazim i idem na dek 6 u moju sekciju da odnesem stvari .
Dodjem gore a moj prvi kuvar vec mi pametuje :  jamooooo brata bodjan (mislim se u sebi ja sam Bojan, ne Bodjan ) ..slazem stvari u nasu hladnjacu ,, nisam dole proverio sve i sad vidim da mi fali jedan sir ....srecom nisam ubacio rekvizisn kod provision mastera pa sad imam dokaz da je narucen a kambusero ce se valjda setiti da mi nije dao ....svakako moram da idem ponovo dole da pokupim povrce koje je moj posao da ga ocistim i iseckam ( kasnije o tome)  vec je 7.50  

Trazim plasticnu baju (veliku plasticnu posudu u kojoj se transportuje hrana iz magacina) shvatam da je neko ukrao moju jer je nisam navece sakrio ,,,sad vec trcim na dek 5 u glavnu kuhinju nebi li ja ukrao nekome  ,,je*em im svima sve po spisku ,psujem ,majku vam filipinsku,,,nadjem jednu u grill sekciji i ukradem je i trk gore, vatam troli i idem po povrce i onaj sir sto sam zaboravio ...za povrce ne treba rekvizisn (ponekad) uzimam svo povrce i letim natrag da ga iseckam ,u pitanju je  6 baja povrca ocistiti i iseckati jer gosti to jedu zivo .....sve to spremam za horajzont,,,,,gledam na sat 8.20 ,,,stavljam dasku na moj sto ,uzimam noz i bacim pogled na espreso aparat ..vidim ugrejao se i kazem ma nek ide zivot skuvacu si prvo kafu ,,,, :rofl:  
Napravim si kafu, srknem malo.. ijaooo tok osecaja pa to nemogu da opisem ahahah,,,, sakrivam kafu iza masine za seckanje jer zabranjeno je naravno ahahah....kasnije kad upoznate sefove nece biti problem ni da vas vide,,mislim na glavonje, jer moj sef tj prvi kuvar naravno zna ,,i on pije ..krecem sa seckanjem ...u 9.20 dolazi decko koji kupi pripremljene namirnice za horajzont ,sa svih sekcija ,,kod mene je to bilo  to seckano povrce ,,dajem mu 5 baja a 6-a jos nije gotova i kazem mu dodji za 15 min ...
9.45 .ja sve zavrsio i on doalzi da uzme i tu 6tu...odahnem 5 min, prebrisem moj sto, i sad bi trebao pola sata na pauzu ...medjutim ,,,tu nastaje problem  ..pored tog povrca pre podne moj posao je i salata , ,,,e sad u  11.00 sati je moj raspored gore na horajzont do 14.00 ...ako odem sad na pauzu do 10.30 nema sanse da zavrsim salatu,.,,sta sad!  

Nista ,,,hvatam se za kiflu iz pekare ulazim u moj fridz, nadjem sunku i majonez  ,,pravim sendvic,, moj sef me gleda i kaze :Bodjan carefully carefully ,,kazem mu : znam kapo ali vidis da sam brata ,,,on kaze : u redu u redu samo pazi da te neko ne vidi ,,,,,gutam taj sendvic.
Uzimam troli, dasku za seckanje, noz, plasticnu baju i letim dole da pokupim salatu ..uzimam za taj dan 5 kutija zelene salate, jedva nekako to poslazem na troli i sad idem do sekcije zvane vegetable preparation ,,,,gde cu da ocistim salatu i iseckam i osusim ( sve to za 55 min hmmm. videcemo)  
Dolazim do sekcije, medjutim, vidim sve zauzeto ,,gde li cu ja da seckam i operem salatu,, kazem ovom jednom da se skloni da se uguram nekako, on nesto tu negoduje ,medjutim sad je pitanje zivota ili smrti ahahah ljutito gurnem njegova kolica malo se nakostresim i kazem mu izvini brate ali ja sam brata nije ovo sve tvoje,,, zauzimam jedan bazen za salatu u kojoj je on planirao da opere svoju ,,mislim se ma ko te jeb....,,,,, krenem da cistim ....vidim da necu da stignem i sad vec postanem besan ,razocaran ,,,zabrinut,,,,,10.50  moram da prekinem sa seckanjem salate jer moram malo da pocistim za sobom da me ovi iz preparation nebi prozivali i zvali svog sefa kako ja nisam ocistio pa mi popuje nesto.....
4 kutije iseckane salate potapam u vodu trcim sa bajom da donesem led  i sipam led u tu vodu (pokazace se zasto)  ..2 kutije preostale salate donosim u moju hladnjacu ,moj prvi kuvar me gleda i ne veruje  ,,reko sta da radim je*iga moram na horajzont ,....pita me gde je salata za veceru  ja kazem potopljena u vodi  ...
10.59 idem na horajzont ( ne zaboravite jos nisam bio na pauzi ) na horajzontu radim do 14.00 ...tamo uspevam da maznem koj kolac i lubenice ,,(veoma riskantno raditi na pocetku ugovora)...  docekam jedva 14 00 i sad bi trebao da sam slobodan do 16.00....

HA jeste li zaboravili,,,pa salata je jos u vodi  : sta sad!  
Opet Nista  
Ovako cemo : idem na pauzu za rucak ,,jedem do 14.30 ..trcim do kabine istusiram se  za 15 min ,,,obucem se sedim na stolici u kabini 5 min i sad je vec 15.00 ,sav normalan svet ima pauzu do 16.00 ali ne i ja jer mi je salata jos u vodi  :haha: (e zato onaj led)
Odlazim gore i uzimam one dve preostale kutije i zavrsavam sve do 15.45....dolazim u moju sekciju i jos nema nikog jer oni ljudi spavaju, njihova salata nije u vodi...pravim si espreso,, mmmmmm ja zadovoljan napokon malo mira i tisine bar tih 15 min ,,,,,,srknem kafu .....j***teeeeeeeeeeeeeeee pa nisam ostavio seckano povrce iz onih 6 baja koje sam pripremio jutros .uvek si malo odvadim jer svaki dan pripremam jednu tacnu lepo dekorisanu za elitne goste,,,,u 16.00 dolazi decko koj to uzima ,njemu treba u 16.00 ,jer ako je on nema u 16,00 on isto postaje brata kasnije.... je*em ti zivot, je*em ti kafu ,,,je*em sve zivo ,,,sta sad , opet nista !

Samo smireno, organizacija! hahaahah
Uzimam plasticnu baju, ali ovaj put ne guram troli, jer odlucio sam da ovaj put letim stepenicama, hahaha j**** lift nema se vremena za lift ...e sad tek pocinje frka
Dolazim do kambusera do magacina sa povrcem ...zakljucano aaaaaaaaaaaaaaaaaaa ,e je*em ti zivot...naravno zakljucano je*e se njemu on moze da dodje i u 16.15 ..

16.00 evo ga kambusero, ja u svom tom ludilu sretan, jer je on dosao ahhahaa, kupim svega po malo od povrca ,trcim gore opet stepenicama...cistim brzo povrce seckam ,decko dolazi  ja mu kazem nije gotovo,,,kaze on kako nije gotovo ,,pa nije gotovo sta mene pitas pitaj mog kapa nemoj meni da pricas nista (e sad ovo je veoma bitno da prebacite sve na svog Kapa tj prvog kuvara, vi niste odgovorni kao asst cook nizasta), on zacuti i kaze ajde zavrsi to i donesi mi dole kod kambusera ,posto ide i on da pokupi nesto sto mu treba .dogovoreno! 16.25 predao mu ja to i sad trci gore jer moram da napravim 240 salata za prvu veceru,,, a trebao sam da pocnem sa salatom u 16,00  kasnim 25 min sa time  ,,sta sad....pogadjate

Opet nista,, smireno organizacija ahahaha
Vracam se gore, pravim jos salata za drugu veceru. (sva ta salata koju sam pravio, pola sam dao na dek 5, jer ja pravim za njih)  druga vecera je uvek slabija ..ali dolazi prvi kuvar sa deka 5 i kaze bodjan necu imati dosta salate,,,,aaaaaaaaa  pa kako j***te sta radis sa salatom  ,,,,,,
U 20.00 pocinje druga vecera a on nema dosta salate  ,,ja mu dajem moju ali sad fali meni ...je*em ti zivot, je*em ti brod ,,je*em ti filipince ,,,,,sta da radim ....pogadjate?  Opet nista, idemo polako, smireno organizacija  :haha:

Trcim dole, uzimam jednu kutiju salate, donesem gore sa sve kutijom (strogo zabranjeno karton donositi u kuhinju) ma zabole me  ....seckam salatu gore kod mene ,imam malu sudoperu pa tu perem nekako salatu ,,,20.00 pocinje druga vecera i srecom zafalilo mi samo par salata , ...ali je*iga moram da imam trebalo ili ne.
20.30  vecera zavrsena  ..
E sad idem dole da pokupim nesto povrca pa cu do 21.30 da seckam, jer ujutro ce mi biti lakse. I sutrasnji dan mi nece biti ovakav .
Seckam do 21.30, uspeo sam da pripremim 2 baje, za ujutro ostaje jos 4. Sto znaci dobio sam 30 min u plusu  ,,mozda sutra i odem na pauzu. 
U 21.30 prestajemo sa radom i krece se sa ciscenje,, neverovatno ali sve se to opere za 20 min  .Prska voda na sve strane,, samo udri prosipaj vodu ,,,sapunjaj ,ispiraj,,,sve se cakli.

U 21.55 ..Gotovoooooooooooooo ...e kur moj gotovo,,,ne zaboravi da sakrijes baje u hladnjaci...sakupi tanjire da sutra nebi imao frku da napravis salatu...,,22.05..gotovooooooooo...e kur gotovo  ko ce baciti djubre..? pa ja naravno ass cook  ,nece prvi kuvar da baca ahaha ....uzimam troli i guram 3 dzaka smeca na dek 4  ..vracam se u 22.15....gotovooooooo  ...Jeste sad je gotovo

Eto, jedan radni dan na brodu kao asst cook....nije svaki dan bio ovakav.. ovo je jedan od tezih dana na brodu i namerno sam pisao tako sa svim problemima da znate sta vas ceka tamo,,,,,,laksi dan je da imate sve tri pauze na vreme ..pola sata ,,,2 sata ,,i za veceru pola sata ,,,,,e to je normalan dan ...

Na kraju ugovora sam predlozen za promociju od strane jednog prvog kuvara sa horajzonta ,medjutim pop****o sam se sa zamenikom sefa kuhinje ,i on je to odbio,,,ali sta sad,, ja sam sretan da nisam taj da dan otisao da ga nokautiram gore, ostro smo se zakacili taj dan ,,,nisam otisao na horajzont da radim, vec sam ostao da seckam salatu,,,hahaha na moju ruku,,,napravio sam mu problem sa tim .
Zvao mene i mog kapa na razgovor ,poceo da se dere na mene nesto psuje na italijanskom ,,da mi warning, medjutim sef kuhinje pretvori to samo u verbal warning,,,nakon sat vremena posle njegovog deranja ,meni pukne neka zica i bacim kecelju, bacim kapu i idem da ubijem to govno talijansko gore,,, bio sam spreman da idem kuci, ali ce da plati zabar ,,srecom u svoj toj situaciji moj kapo je skontao gde sam krenuo i zaustavi me i posalje u kabinu na pola sata da se oladim ,,,,,sekundica je falila da mu zabijem saku medju zube,,,,kasnije smo se smejali tome ,,,,,i zato je odbio moju promociju ..ali sledeci ugovor mislim da ce padne promocija jer vracam se na isti brod, znam ljude ,dobar sa svima, nema razloga da ne bude promocije ,,,.. ziveli!

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #6 on: 17/November/2012 »
Cool  :rasta:

Offline neven

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #7 on: 17/November/2012 »
Lajkam majstore i stvarno se nadam da češ dobiti promociju! Pa češ valjda onda i malo manje sjeckati....  :haha:

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #8 on: 17/November/2012 »
Sjajan tekst, treba da krenem na posao, a ja sedim u kabini i čitam sve u jednom dahu! :uzdravlje:

Offline Zlobas

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises, G&P
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Prvi veslač/Pomoćni bubnjar
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #9 on: 17/November/2012 »
Bratac, da si ti meni ziv i zdrav na svim sledecim ugovorima. ZA dan dva se ukrcavam na Crown Princess, prvi ugovor, ista prica, na razgovoru dobio ass cook, a na ugovoru trainiee.
Sad bar znam okvirno sta me ceka.

Sve najbolje, pa cu i ja jean ovakav zidic da iskucam kad se vratim :)
Ko jede, ne boji se gladi

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #10 on: 17/November/2012 »
brutalno covik... sretno u buducnosti  :uzdravlje:
nabijem te...

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Asisstant Cook a radim kao Trainee
« Reply #11 on: 17/November/2012 »
Ma trainee je probni period. I ja sam trainee bio. To je za ove entry lvl pozicije...nakon tri mjeseca dobis poziciju za koju si konkuriso ili noga.:)

Ja sam samo jednu curu iz foto vidio da je otkaz dobila nakon tri miseca kao trainee. Manadjer joj nije tio dati poziciju za koju konkurisala.

Offline Falcon_ns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 162
    • View Profile
Re: Assistant Cook a radim kao Trainee
« Reply #12 on: 18/November/2012 »
ja sam trebao tako da idem ali srecom su to promenuli pa sam isao direktno kao ass cook..u sustini trainiee radi isto sto i ass cook ,samo budi ladne glave prvih 10 dana dok ne prodju ,a posle ces videti i nauciti kako da si olaksas posao na brodu..i pamet u glavu ne dozvoli da te iskoriscavaju i nemoj da radis prekovremeno

Offline Zlobas

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises, G&P
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Prvi veslač/Pomoćni bubnjar
Re: Assistant Cook a radim kao Trainee
« Reply #13 on: 19/November/2012 »
j,samo budi ladne glave prvih 10 dana dok ne prodju ,a posle ces videti i nauciti kako da si olaksas posao na brodu..i pamet u glavu ne dozvoli da te iskoriscavaju i nemoj da radis prekovremeno

Roger that!
Hvala na  savetu

Ladna glava moze da napravi problem, al ponecu neku rakiju da o'ladi kad prodje smena oT
Ko jede, ne boji se gladi

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Assistant Cook a radim kao Trainee
« Reply #14 on: 19/November/2012 »
Što manja pozicija više rada,ja sam upoznao momka koji je assistent a radio je posao 3 pa 2 kuvara dok nije poludeo i rekao na ovoj pločici piše trainee a u stvari sam samo assistent a ne 2 kuvar,posle toga je prebačen na Horajzont da se odmori malo.Dok sam upoznao 2piza majstora koji ima rang kao 2 kuvar koji je toliko ladio jaja samnom da to nije bilo normalno,pa mi sređivao mocarelu,pa testenine,itd. dok sam ja to sve refundirao kroz crew bar i moje načine.Izmenjao je sve kuhinje na brodu a dugo vremena je seckao neke jagode jer na njegovoj poziciji je već radio neki lik i on se nimalo nije bunio dok mu je išla plata 2 kuvara.Sećam se jedne anegdote sa Horajzonta ja bio u prolazu i susretnem se sa njim on viče pred 150 Amera citiram: ``Đe si zemara dobri,oš pojesti šta``?Ja odgovaram tiše j***te pa trebamo na engleskom i tu se oboje smejemo,on mi pokaza prstom tacnu sa bananama ja reko šta je čudno,kaže trebao sam svaku bananu da razdvojim da oni plastičnim hvataljkama uzmu po jednu,al nisam.U tom nailazi Amer i 5 minuta se bori da hvataljkom odvoji bananu od ostalih a komentar je bio:`Pogle životinje`  :D
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .