Author Topic: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja  (Read 4665 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja
« on: 10/April/2012 »
Nakon već ne znam kojeg posjeta poreznoj upravi danas sam morala ponovno u jedan posjet.
Naime, iako sam se već odjavila i to dva puta na zdravstvenom i dva puta na poreznoj, opet su mi stigle uplatnice.
Pa opet put pod noge i do porezne.
Osim što sam skoro poludjela jer se djelatnica umjesto u 11h sati vratila u 11.40h s marende, još i  saznam da me oni,  iako sam već bila da me odjave, da mi prestanu stizati uplatnice, nisu odjavili, niti će me još odjaviti, jer osoba koja vodi moj slučaj je na godišnjem i nitko ne može napraviti umjesto nje.
Sve u svemu to bi bio još jedan gubitak vremena da nisam saznala jednu korisnu, ali zapetljanu informaciju.
Uglavnom djelatnica mi je rekla da je jedan pomorac tražio refundaciju sredstava za mirovinsko i zdravstveno.
Razlog zbog kojeg je on tražio refundaciju je taj što njemu njegov poslodavac uplaćuje doprinose  :money:.
Kod nas valjda postoji nešto što se zove izbjegavanje dvostrukog oporezivanja.
Za traženje refundacije potreban je neki obrazac koji treba izdati kompanija da smo osigurani, a koji obrazac,  e to bi nam trebalo  reći zdravstveno -()-.
Pitala sam tu zaposlenicu da li to vrijedi i kad smo samo zdravstveno osigurani i ona je odgovorila potvrdno. Ali nije mi znala reći što se dogodilo s zahtjevom tog pomorca (jer u Istri je itekakav kažin što se tiče državne uprave), niti kakav obrazac bi trebala pitati kompaniju. Uputila me je na zdravstveno jer je to njihova nadležnost i da bi oni znali više o tome, jer posao porezne je samo da naplaćuje, a ne da određuje tko će što platiti. Nakon porezne odem na zdravstveno. Tamo po očekivanju nemaju pojma da su živi a kamoli što drugo oT.
Rekli su mi da znaju za taj slučaj i to je to. Nitko prije  osim tog lika nije to pokušao. I to je sve što su mi znali reći. Zatim su zvali šeficu jer možda ona ima pojma da je živa.  
Pokušala sam šefici na najjednostavniji način objasniti primanje plaće i kako smo osigurani na brodu, nadajući se da će ona imati bilo kakvog pojma koji obrazac nam treba.
Ali ona je bila u najmanju ruku neugodna i rekla da ona nema pojma što sam ja potpisivala u lučkoj upravi i da idem njih pitati što mi treba  :tuctuc:.  
Cijeli dan zovem  pulsku lučku upravu i zamislite, nitko se ne javlja  :neceici:.
Pa si mislim, da s ovakvim državnim djelatnicima koje plaću primaju iz državnog proračuna ( tj. mi ih plaćamo ) nije ni čudo što nam je država u k..................................................................................................

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja
« Reply #1 on: 10/April/2012 »
Ako na ugovoru piše da ti je plaća 50-150$ ili nešto sitno, štoje slučaj kod konobara koji svoju zaradu skupe preko tipsa, kontinuirani dolazak uplatnica može biti i dobra stvar.
To znači da neće biti rupa kad se bude zbrajao staž za mirovinu.
Doprinosi na tako mali iznos ne bi trebali biti problem.
Netko je nedavno pisao da je dobio povrat dijela iznosa koji je uplaćivao, jer su mu priznali da je plaćao više nego što je morao.
Državni aparat je glup. Oni traže da se plaćaju doprinosi na iznos u ugovoru. Pošto u ugovoru konobara piše da mu je plaća $50 ... to je super. Ne može država kontrolirati tips niti ga nekako obračunavati kao plaću. Država ima svoje tablice koje uspoređuje sa engleskim nazivom pozicije na koju kandidat ide. Ako u ugovoru stoji neka beznačajna svota kako najčešće i jeste, onda je to dobar argument tražiti od Porezne Uprave najmanji mogući iznos uplate.
Kapetani i oficiri se mogu slikati, oni imaju fiksnu plaću, ali sitna raja bi mogla dobro proći po ovom sistemu.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Majst0r

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja
« Reply #2 on: 10/April/2012 »
Taj pomorac je najvjerojatnije radio za kompaniju registriranu u jednoj od drzava s popisa: http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=4

Nema to veze s dvostrukim oporezivanjem. Ovdje se radi o socijalnim ugovorima, a ne o porezu na dohodak. S FOC drzavama tipa Bahami, Panama, Marshallovi Otoci i sl. te s SAD-om takve ugovore RH nije sklopila. Tako da sto se tebe tice - uzalud vam trud sviraci.

Sto se poreza tice treba pogledati bilateralne sporazume o izbjegavanju medjunarodnog dvostrukog oporezivanja.
RH je u trenutku osamostaljenja jednostrano preuzela devet bilateralnih ugovora o izbjegavanju međunarodnog dvostrukog oporezivanja, a to su ugovori sklopljeni s Francuskom, Belgijom, Švedskom, Danskom, Nizozemskom, Engleskom, Italijom, Finskom i Njemačkom. Razmjenom diplomatskih nota dogovoren je nastavak primjene ugovora do sklapanja novih, a oni su sklopljeni i u primjeni s Belgijom, Italijom i Nizozemskom, dok su ugovori s Francuskom i Njemačkom sklopljeni, ali nisu još u primjeni. Proguglaj malo.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja
« Reply #3 on: 10/April/2012 »
.
Državni aparat je glup. Oni traže da se plaćaju doprinosi na iznos u ugovoru. Pošto u ugovoru konobara piše da mu je plaća $50 ... to je super. Ne može država kontrolirati tips niti ga nekako obračunavati kao plaću. Država ima svoje tablice koje uspoređuje sa engleskim nazivom pozicije na koju kandidat ide. Ako u ugovoru stoji neka beznačajna svota kako najčešće i jeste, onda je to dobar argument tražiti od Porezne Uprave najmanji mogući iznos uplate.
Kapetani i oficiri se mogu slikati, oni imaju fiksnu plaću, ali sitna raja bi mogla dobro proći po ovom sistemu.

Na mom ugovoru piše da je moja plaća 48.75$ mjesečno i ja sam bila prijavljena kao pomoćno hotelsko osoblje. Prema tablici koja se nalazi  u knjižici koja je izdana od porezne uprave za 2011 godinu za pomorce asst. waiter  spada u tu najnižu kategoriju. U istom rangu su i čistači, sobari i dr. I naši najniži doprinosi iznose 1151 kunu mjesečno. Ne postoji niži rang od ovog.

Ja nemam ništa protiv da plaćam doprinose za mirovinsko. Ali brate besmisleno mi je plaćati to glupo zdravstveno koje nisam uopće koristila. A još gluplje mi je da plaćam za zaštitu na radu. Ova država će izmisliti sve nešto samo da izvuče novac.


Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: Izbjegavanje dvostrukog oporezivanja
« Reply #4 on: 10/March/2014 »
gdje sve treba ići nakon odrađenog ugovora za odjaviti se?
 ako se ne varam potrebno je odjaviti se na LK, oni onda šalju poreznoj odjavu i treba otići na zdravstveno za eventualno dobrovoljno produženje zdravstvenog 460kn. Da li treba ići dodatno na poreznu i zavod za mirovinsko?

"It always seems impossible until it's done"