Author Topic: Posao u struci vs posao na brodu. Koliko je vrijedno žrtvovati dobar posao?  (Read 4175 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lidaja

  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
ne znam di da svrstam ovo, ali imam jedno pitanje i zanima me vaše mišljenje.

da ste u prilici da recimo dobite kvalitetan posao u struci (nakon netom zavrsenog faxa) a ujedno i dobru poziciju na brodu (uzmite u računicu da ste dio novaca već uložili), što biste vi odabrali; karijeru u struci, koja nema nikakve veze s vrstom posla na brodu, ili pak iskustvo na brodu?

želje i emocije su ipak usmjerene prema brodu..a posao u struci je ipak posao u struci, dobar i ziheraški.
koliko je vrijedno žrtvovati dobar posao spram broda? da li je to suludo?!

veterani i iskusnjare, koji su vaši stavovi?
don't dream your life live your dreams

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Re: Savjet: posao u struci vs posao na brodu
« Reply #1 on: 16/April/2012 »
Tvoja nedoumica je baš teška jer  i jedan i drugi posao imaju svoje prednosti i mane. Prednost posla u struci ( pod uvijetom da je i dobro plaćeno, a ne da radiš za kikiriki ) je to da bi taj posao mogao postati stalan i da ćeš skupljati iskustvo koje će ti pomoći u stvaranju svog imena u toj struci i možda unaprijeđenje. Vrlo vjerovatno je da ćeš nakon povratka teže pronaći posao u struci ( jer ćeš imati određene godine života bez staža u svojoj struci ) pogotovo ako posao na brodu nije nimalo  nimalo sličan poslu u struci. To govorim zbog preporuke koju možeš dobiti na brodu, jer npr. što  vrijedi ako ti imaš preporuku da  si dobar konobar a doma si na primjer učitelj.   
S druge strane dobar posao na brodu i prema tome  velika mogućnost uštede novca nikako nije za odbaciti. Uz to dodaj  i sva mjesta koja ćeš vidjeti koja možda drugim načinom ne bi bila u prilici vidjeti.
Možda imaš namjeru provesti veliki broj ugovora i vratiti se s određenom svotom novaca i pokreniti svoj posao.
Ja sam osobno dala otkaz na svom poslu u struci i otišla na brod, jer iako su mi se moji poslovi ( radila sam u osnovnoj školi i za socijalnu službu ) na početku jako sviđali, nakon 7 godina sve teže i teže sam podnosila psihološki pritisak i nakon jednog određenog događaja zaključila da ti poslovi nisu više za mene. U odnosu na ono što sam radila doma posao konobara na brodu dođe mi kao relaksacija, fizička relaksacija ;)

Offline lidaja

  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Savjet: posao u struci vs posao na brodu
« Reply #2 on: 16/April/2012 »
hvala na iskrenom odgovoru. voljela bih dobiti više odgovora i iskustva od svih vas.

struka kao struka, ni jedan posao nije idealan, i rijetki su oni koji rade i vole svoj posao. drago mi je što sam postigla u životu (završila fax i da imam diplomu), ali da sam htjela studirati to što sam studirala, pa i nisam baš. prije bi bilo da sam se snašla u svojoj specijalizaciji, a po karakteru sam takva da se trudim pa i imam dobre rezultate.
cijeli smisao trazenja posla na brodu je bilo motiviran isključivo mojom rezigniranošću i zasičenošću životom na ovim prostorima i tada još nemogućnošću zaposlenja. a sada, 2 kolača u jednom zalogaju.

i jedan i drugi posao su super plaćeni za naša poimanja i nisu u hr.

razum mi govori "struka", a iznutra gorim jer sam takvog duha. kako biti pametan sada..a ne kajati se poslije?


don't dream your life live your dreams

Offline DeviousMind

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 245
  • Sir a medical condition prevents me from shaving.
    • View Profile
Re: Savjet: posao u struci vs posao na brodu
« Reply #3 on: 16/April/2012 »
Definitivno posao u struci.
Bio sam na brodu i to mi je bilo super odradio 3 ugovora i sad sam u poziciji da se moram vratiti nazad cisto zato sto posao koji radim sad ne moze pokriti moje troskove!
Svi koje znam da dugo rade na brodu se kaju zato sto su kad su jednom krenuli na brodu se jednostavno prepustili tom zivotu gdje nemas briga, racuna i koje kakvih birokratskih problema svakodnevnice... jer nisu bili dovoljno jaki da ostanu i bore se , sad su preslabi za bilo sta osim rad rad i rad kao kakvi isprani zombiji sto na kraju i postane vecina ljudi koji rade 10+ godina na brodu...
Da da svo to je*anje partijanje i opijanje moze dosaditi dragi tinejdjeri.  :sljac:
Private the Penguin: Skipper. Shouldn't we tell them that the boat is out of gas?
Skipper the Penguin: Nah! Just smile and wave, boys. Smile and wave.

Offline lidaja

  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Savjet: posao u struci vs posao na brodu
« Reply #4 on: 16/April/2012 »
Definitivno posao u struci.
Bio sam na brodu i to mi je bilo super odradio 3 ugovora i sad sam u poziciji da se moram vratiti nazad cisto zato sto posao koji radim sad ne moze pokriti moje troskove!
Svi koje znam da dugo rade na brodu se kaju zato sto su kad su jednom krenuli na brodu se jednostavno prepustili tom zivotu gdje nemas briga, racuna i koje kakvih birokratskih problema svakodnevnice... jer nisu bili dovoljno jaki da ostanu i bore se , sad su preslabi za bilo sta osim rad rad i rad kao kakvi isprani zombiji sto na kraju i postane vecina ljudi koji rade 10+ godina na brodu...
Da da svo to je*anje partijanje i opijanje moze dosaditi dragi tinejdjeri.  :sljac:

ima puno istine u tome.

jel vas ulovila depra kada ste se vratili u ovu prčvarnicu nakon xy godina?


don't dream your life live your dreams

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Life@Sea vs. Life on Land
« Reply #5 on: 16/April/2012 »
Poslije nekoliko godina, pametan čovjek ima na računu koju desetinu tisuća $$$ i ideju šta napraviti sa tim.
Tko tamo radi kao magare a sve potroši na gluposti, sam je zaslužio da se pita šta mu je to trebalo.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline lidaja

  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Savjet: posao u struci vs posao na brodu
« Reply #6 on: 16/April/2012 »
hvala šefe
don't dream your life live your dreams

Offline DeviousMind

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 245
  • Sir a medical condition prevents me from shaving.
    • View Profile
Re: Life@Sea vs. Life on Land
« Reply #7 on: 16/April/2012 »
Poslije nekoliko godina, pametan čovjek ima na računu koju desetinu tisuća $$$ i ideju šta napraviti sa tim.
Tko tamo radi kao magare a sve potroši na gluposti, sam je zaslužio da se pita šta mu je to trebalo.


Sefe been there done that!
Preselio sam se iz Bosne u Hrvatsku i to mi je bila ideja kao ali sad posao koji sam dobio stalni u cro je propao,
ne znam gdje dalje nego ponovo na brod i lideja mozda pricam kao veliki ali sam ja jos mlad imam tek 23  :yeah:
Private the Penguin: Skipper. Shouldn't we tell them that the boat is out of gas?
Skipper the Penguin: Nah! Just smile and wave, boys. Smile and wave.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Life@Sea vs. Life on Land
« Reply #8 on: 16/April/2012 »

 ... posao koji sam dobio stalni u cro je propao, ...


O tome ti ja pričam.
Kakav je to "stalni" posao ako je propao?
Ako si dobio posao, jasno da si se stavio u poziciju da radiš za druge.
Svatko, ali baš svatko može biti jako dobar u nečemu.
Trebaš samo početi misliti svojom glavom, a ne gledati kako "negdje upasti" i "uhlje*iti se".

Evo neki dan kupih drvenu ležaljku za bazen, super dizajn. Čovjek je stolar i samo pravi drvene ležaljke i ništa više. Živi od toga. Stavio sliku ležaljke na 2 mjesta na internetu, čak nema ni svoje web stranice, i posao mu ide. Slučajno živi blizu, pa mi ju sam dovezao. Popričali malo, kako ja vidim, može utrostručiti promet ako poradi na reklami i ničemu više.
Radi kada hoće, koliko hoće.

I šta, jel on sada pametniji od sviju koji odu na brod? Nije. Ali je pronašao nešto u čemu je dobar, i to je sve što je svakome dovoljno.

Naš sustav obrazovanje je zastario.
Možeš ti završiti ne znam kakav fakultet, ali ako nisi prilagođen tržištu ponude i potražnje, evo šta bi ti se moglo dogodit:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline lidaja

  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Savjet: posao u struci vs posao na brodu
« Reply #9 on: 16/April/2012 »
na pojam uhljebljenja dobivam alergijske čireve a naš sustav obrazovanja je tema o kojoj se može raspravljati satima i danima i ne doć do korisnog zaključka. dok god ne živne proizvodnja u ovoj državi (vrijedi i za preostali čušpajz na balkanu), osuđeni smo na propast.

ukratko, završila sam kolko-tolko dobar fax, što se mogućnosti zapošljavanja tiče. mogu komotno konkurirati i na stranim tržištima, ali je puno kompliciranije dobiti sve papire nego ovako za brod i još pogotovo ako nemam ni prebijene pare u džepu.
specijalizirana sam u uskom području, a želja mi je baviti se još užim, a to za sada mogu jedino vani, u USA i u ostalim zemljama snova. to bi bila moja "drvena ležaljka".
posao u struci koji mi se nudi spada pod moju specijalizaciju, ali općenito govoreći ništa specijalno osim što je šef stranac a i plaća je od stranca...isto kao i na brodu.

s druge pak strane, brod mi je mogućnost instant zarade, dobila sam početnu dobru poziciju (manager te blesave cucine o kojoj nemrem nac nikakve informacije). ne znam što me čeka, ali imam mogućnosti napredovati i dobro zaraditi; i to možda onoliko dobro da si jednog dana budem u mogućnosti platiti neki postdiplomski iz mojih želja i željica u primjerice americi, pa opet dobijem svoju famoznu "drvenu ležaljku"....a možda se belosvetski zahebem i grizem do kraja života. u svakom slučaju imat ću materijala da napišem knjigu i prijavim ju za kiklopa; ak je mogla ona nives celzijus mogu i ja... :)

u oba slučaju moj "ligenštul" je daleko i teško doseziv, ali nije nemoguć.








don't dream your life live your dreams

Offline lidaja

  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Life@Sea vs. Life on Land
« Reply #10 on: 16/April/2012 »
Sefe been there done that!
Preselio sam se iz Bosne u Hrvatsku i to mi je bila ideja kao ali sad posao koji sam dobio stalni u cro je propao,
ne znam gdje dalje nego ponovo na brod i lideja mozda pricam kao veliki ali sam ja jos mlad imam tek 23  :yeah:

23? a bebica mala :) ali imaš svoje malo-veliko životno iskustvo  ;D
don't dream your life live your dreams

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Savjet: posao u struci vs posao na brodu
« Reply #11 on: 16/April/2012 »
"Instant zarada" je dobar izraz. Zaradiš za čega ti treba da te pogura dalje.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)