Author Topic: Pomorska MCV i Evisitor Tourist visa? Ako je neko upu?en u ovo, neka mi odgovori  (Read 2010 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Treba mi savjet od pomoraca koji su bili u istoj situaciji.

Posto mi je Spirit iduci brod treba ju mi dvije vize.Pomorska MCV i Evisitor Tourist visa.Tako su mi napisali u kompaniji u uputstvu prikacenom uz ugovor.

Svi clanovi posade trebaju MCV vizu.A onda jos jednu zavisno iz koje smo zemlje.Pa su tako napisali listu zemalja ciji drzavljani kao clanovi posade trebaju i imaju pravo na Evisitor visu.Na toj listi nije bila upisana Hrvatska.Medjutim posto sam se po savjetu kompanije napisanom u ta upustva,morao javiti agenciji a sto sam i uradio,iz agencije sam dobio bukvalno ista uputstva.Tako da nisu oni aplicirali za vizu umjesto mene,kao sto su sluzbenici kompanije napisali u tim uputstvima.

Jedino dobro vezano za agenciju je to sto na istoj listi zemalja ciji drzavljani kao clanovi posade imaju pravo na Evisitor vizu,je da je na toj listi ovog puta upisana i Hrvatska.

Ne znajuci cija je lista pogresna sa tim podatkom,pozvao sam hrvatske predstavnike u evropskom telefonskom centru Australije,u vezi zahtjeva za vize.

Dezurni sluzbenik mi je rekao da je ispravno to sto je i Hrvatska na toj listi.Tako da imam pravo i na Evisitor vizu i na Tranzitnu vizu.Ova tranzitna je za one koji nisu iz drzava ciji drzavljani imaju pravo na Evisitor turisticku vizu.

Sluzbenik mi je rekao da je njegov savjet da ipak trazim Tranzitnu vizu jer ja i ne idem kao turista u Australiju vec kao radnik na brodu.Pa kao takav necu ni biti u Australiji na kopnu tri mjeseca vec na brodu.I da ako bih trazio Evisitor vizu da bi me mogli iz ambasade pitati,zasto je trazim kad ne idem kao turista vec kao radnik na brodu.

Ali sama kompanija upucuje na tu vizu sve clanove posade koji imaju pravo na nju.I dalje u uputustvu su napisali da ako nismo drzavljani nijedne od navedenih drzava na toj listi,da trazimo Transitnu vizu.

Tako da mi nije jasno koga da poslusam.Tog sluzbenika iz Londona ili proceduru koju je napisala kompanija.Za mene ne znaci nista sto bih sa Evisitor vizom mogao ostati do tri mjeseca u Australiji,jer nemam tamo ni rodbine ni prijatelja.A kao turista da ostajem to bi bilo preskupo jer je Australija preskupa.I u tom slucaju morao bih sam placati kartu.A kompanija bi refundirala samo dijelimicno ukupnu cijenu kartu.I to bi naravno bilo skupo s obzirom na udaljenost Australije.

Ali je meni bitno to da u slucaju da trazim Evisitor vizu ne moram postom slati dokumenta u Bec,vec za tu vizu sva prijava i procedura ide on-line.I  kad je odobre,saalju je e-mail-m kao i MCV vizu.Tako da mislim da je to puno brze i jednostavnije.

Pa ako je neko upucen u ovo,neka mi odgovori.A i vjerujem da bi ta informacija dobro dosla i svima onima koji ce ici u Australiju.


Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Na tvom mjestu bih poslušao službenika Australije jer čovjek sigurno ima iskustva, a kompanija to radi šablonski - uvjeren sam da je MCV dovoljna, meni je bila. I naravno možeš bez problema ići van u luci dok ste u Australiji s MCV vizom. Dakle, Evisitor ti ne treba, čemu riskirati komplikacije... Čak se u vrijeme kad sam ja vadio MCV moglo sve riješiti online, ali načuo sam da to više nije slučaj?
Once a sailor, always a sailor.

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Sto se tice vize,ja moram vaditi MCV vizu i kako su u kompaniji rekli i Evisitor Tourist vizu.A Transit Visu vade oni koji koji nemaju pravo na Evisitor vizu.A koju god trazio i dobio od te dvije,moram imati MCV vizu.I to nju moram najprije traziti i dobiti,jer bez nje i ne mogu dobiti ni jednu od ove dvije.
U vezi te dvije vize sam pitao sta je pravilnije da uradim.

A posto radim u Carnival kompaniji i idem na Spirit sva ta procedura je prilicno drugacija nego prije kad sam vadio vize u americkoj ambasadi.Ne kazem da je teze,sama prijava za vizu je jednostavna i brza za popuniti.A ovo oko vize je problem jer svi oni sa kojima sam pricao su rekli drugacije.Ja sam misljenja da bih trebao poslusati tog sluzbenika.A kad bih uradio po uputstvu iz kompanije i ako bi to bilo pogresno,onda bi sluzbenici kompanije koji su tako napisali bili krivi.

Meni je draze traziti i dobiti Evisitor vizu jer sve ide iskljucivo on-line,jer smatram da bi to islo brze.Ali opet bolje je uraditi onako kako je sigurnije da se viza dobije,odnosno kako je sluzbenik rekao.

A u uputstvu na engleskom koje su mi poslali iz agencije pise da treba da vadim MCV vizu i Evisitor vizu.I u attach-u su aplikacije za obadvije vize.Jedna aplikacija za MCV ali druga za tranzitnu,iako je i na tom,kao sto sam vec napisao,Hrvatska na toj listi zemalja za ET vizu.Tako mi j ei to razlog vise da trazim tranzitnu a ne Evisitor vizu.

A sto se Spirita tice,u vezi tog broda drugacije je i to sto za Australiju kompanija koristi naziv Carnival Australija.
Tako da mi je i tu dvojba sta napisati u aplikaciji.Tamo gdje treba napisati ime i adresu poslodavca,dali je pravilno napisati onu Carnivalovu adresu u Americi ili pisati Carnivalovu adresu u Australiji.

Ja sam misljenja da trebam napisati naziv i adresu kakva zapravo i jeste.Jer ova u Australiji je: "Emergency contact information when in Australia".

I to je ujedno adresa od port agenta sa mail-om i brojem telefona.

Ako neko od forumasa ima drugacije misljenje,neka napise i da savjet.

Hvala unaprijed svima koji znaju nesto u vezi ovoga.