Author Topic: odlucila sam se vratiti na brod, ali na poziciju somelijera  (Read 9791 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lidija983

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
  • Life is a journey
    • View Profile
Dobar dan svima....
Moram priznati da sam sa velikom zeljom iscitala sve strane ove teme. E sada razumela sam, sto mi je nekako logicno, da je bolje zavrsiti neki kurs za somelijera, ako je moguce duze od tri dana. Jer sto je brzo to je i kuso. Jer sto vise znas sigurniji si i vece su ti sanse za prolaz.
Inace ja sam odradila 4 ugovora na brodu, u baru, prekinula sa tim, iz privatnih razloga. E sada kako ovde u Srbiji leba nema iako rintas isto kao sto bi na brodu, odlucila sam se vratiti na brod, ali na poziciju somelijera.
E sada procitala sam da se pominje SERSA, pa me interesuje da li je ok zavrsiti njihov kurs i preko koje agencije bi bilo pozeljno ici a da se ceo proces ne oduzi?
I mogu li zamoliti ko ima te neke skripte da mi posalje, cisto da vidim o cemu se radi.
Hvala unapred.
Prijatan dan vam zelim!  ;)

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Pozzz...
Sad za CERTA konkretno ne znam, ali znam da svaki kurs, tj. svaki certifikat pije vode u agenciji i kasnije u aplikaciji i samom intervju-u (ja sam imao certifikat za Bartendera) iako su naše škole za Bartendere puno ispod njihovih standarda, značio mi je. Tako da moj ti je savjet nađi kurs koji ti nije daleko i koji te nece kostati puno para, zavrsi ga, dobij diplomu, i stekni u tih nekoliko dana neko praktično znanje o samom posluživanju vina, a sve ostalo je svakako teorija o vinima.

Posalji mail na p.p. poslat ću ti ja skripte od Celebrity Cruises-a "Wine & Cheese Pairing" o vinima i sirevima... Skripta je jako dobra za Someliere.

P.S kad stekneš dobro znanje, svakako će ti i ljudi iz agencije dati dodatne skripte koje trebaš naučiti prije intervjua.

Offline Komikaya

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 215
    • View Profile
Kada sam radio medical u BG-u, sreo sam nekog momka radi kao sommelier na nekoj kompaniji, ne sjecam se imena...
4 ugovora je odradio, kaze da je zavrsio kurs u Zagrebu, 2 sedmice je trajao, a cini mi se da je rekao da kosta oko 750 eura...
Al' nemoj me drzati za rijec, a pritom mu je i djevojka dosla koja je isto sommelier, kazu da su pre pre zadovoljni sto se svega tice...
To sam i ja razmisljao... pozz  :yeah:
What goes around comes around

Offline Lidija983

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
  • Life is a journey
    • View Profile
Nekako mi se cini previse para za dvonedeljni kurs, ali i to bih u krajnjem slucaju prihvatila jer bih sto pre da odem. A kao za baksuz tek danas sam videla da ova srpska asocijacija somelijera ima u toku kurs, a naredni je tek polovinom septembra. A to mi je jako jako puno vremena da cekam  :(

Offline Komikaya

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 215
    • View Profile
Pazi, nije to puno love ako je kvalitetan kurs, najbolje da platim nesto manje para sto je fake! Necu to, ako cu da platim onda daj da platim kvalitet, sad kad odradim ugovor, picim direktno za Zagreb da zavrsim taj kurs, pa cemo poslije da vidimo sta i kako! :)
Ti ne oklijevaj vec se pocni trzati iz fotelje, godine lete :)
What goes around comes around

Offline Lidija983

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
  • Life is a journey
    • View Profile
Ma naravno, slazem se ja sa tobom. Daleko od toga da sam lenja, trazim informacije i razmisljam kako sto pre da nabavim sertifikat da bih mogla aplicirati. Ne verujem da ce neka agencija da uzme u razmatranje moju aplikaciju bez sertifikata.

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Drugovi i Drugarice  :pop1:

Ono što Kompanije traže, a Agencije provjeravaju je ZNANJE!!! Možete imat i5 certifikata od najprestižnijih udruženja, ako vi nemate to neophodno znanje, znate šta možete s njima? Što kažu kod nas u Bosni d*** obrisati  :haha:

Svaki certifikat je veliki plus, ali znanje je osnovno, i znanje ce Vam i u agenciji i na intervju-u provjeravati, stoga moj je savjet da se dobro potrudite i za male pare (besplatno?!) naucite dobro sve o vinima, i ona eventualno prodjete neki kratki - jeftini kurs kako biste dobili certifikat i eventualno u praksi vidjeli neke stvari...

Napomena: S nama je sad u Bg bila djevojka-zena (malo starija) koja je prosla za Someliera na Royal nakon nekih 45 minuta intervju-a, i ne nije imala nikakav certifikat, ali je radila dugo u dobrom restoranu kao konobarica i znala je dosta o vinima, i bila je odlicno pripremljena!

Jedini kurs - trening koji ce vam agencija maksimalno podrzati to je njihov vlastiti, a koliko znam nijedna agencija kod nas ne radi treninge za Someliere (mozda se varam).

Pozz svima, i jedan savjet, ioanko ima dosta troskova da se ode na brod, mislim da je 750E jako puno para da bi se dalo cisto da se dobije neki certifikat!

Offline Lidija983

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
  • Life is a journey
    • View Profile
Evo ovako, uskoro zavrsavam kurs za somelijera pa me interesuje ako bi neko od vas koji su prosli intervju za tu poziciju mogli da mi kazu nesto vise. Npr. Koliko je rigorozan intervju, nake pitanja koja su vam bila postavljana i sta god smatrate da ce mi biti korisno!
Intenzivno se spremam ali bih volela da imam neke informacije... Unapred hvala!

Offline Ishmerish

  • Registered
  • *
  • Posts: 79
    • View Profile
Predlazem ti da se dobro informises pre nego se zapucas na taj pohod.

Sad nesto prebiram po mozgu i skoro 100% sam siguran da ne postoji pocetna pozicija na brodu koja ti donosi i priblizno tu lovu, to sto si ti bila xx ugovora nesto drugo ce ti u ovom slucaju znaciti kao lanjski sneg.

Ima tu naravno i koji je brod(klasa) i jos koji faktor, ali generalno za ~1K dolara nedeljno ima da te izuju od provere.
`Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost, doduse za prvu nisam siguran`

Offline negociant

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
Koji kurs zavrsavas? Reci mi pa cu ja tebi reci sta i kako.. :)

Offline Lidija983

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
  • Life is a journey
    • View Profile
Zavrsavam SERSA kurs....

Offline negociant

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
Nema sta da brines, naucice te Mikica i Djuki sve sto trebas znati. Evo ti ovo sa teme o sommelierima:

Possible questions for an RCCL sommelier interview:

1. Explain to the guest differences between Old and New World wine (not just geografic but in styles and aromas).
2. Describe your favourite wine (as a sommelier would, so use the unified aroma glossary and terminology).
3. Difference between French and American Chardonnay (you can talk all you want to but I finished effectively with one word - OAK)
4. How would you organize a wine tasting (step by step - every step is important).
5. How would you sell a bottle of wine to a guest that doesn't drink wine (show your selling skills and passion about wine).
6. Pair NY steak with wine (think outside the box - yes, robust full bodied cabernet would be a first choice but keep in mind that you have to give few options to the guest. Think Rhone Valley syrah, or a meritage or maybe even merlot if the steak is rare).

Be positive, relaxed, smile, keep eye contact and good luck.

Ako si iz BGa mozemo da se vidimo, na odmoru sam do 7.8. onda pravac Disney.

Offline Lidija983

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
  • Life is a journey
    • View Profile
Ok, ovo mi stvarno puno pomaze, da imam barem neku sliku u kom pravcu da nastavim pripreme....
Ako bi bio ljubazan volela bih i da se vidimo, tako da mi jos malo pomognes! Hvala ti unapred!

Offline vukasince

  • Registered
  • *
  • Posts: 142
  • in vino veritas
    • View Profile
ja sam zavrsio kurs u zagrebu i prednost je jer je na engleskom.
jako puno vina smo probali,imali coveka vinara iz hrvatske mala grupa svi komunicirali.toplo preporucujem.
plus najvaznije je da te materija zagolica a jako je zanimljiva.
za celebrity mi je bio sat vremena intervju,a za oceaniu  10   minuta jer poznajem materiju.
morate samo znati i sa pouzdanjem pricati.
interwieveru je najvaznije da znas prodati.
in vino veritas

Offline Lidija983

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
  • Life is a journey
    • View Profile
Pozdrav svima
Danas sam uspesno prosla intervju za somelijera na Oceania cruises. Ukrcaj mi je 15-og novembra. Ako neko ima pitanja tu sam!