Author Topic: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.  (Read 7645 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline GUFF|

  • Registered
  • *
  • Posts: 147
  • Power of will is the most important!
    • View Profile
Čitajuću ovaj forum malo prokontam i shvatim kako je mnogo forumaša kojima je teško , onih kojima je potreban savijet , ohrabrenje ...
Pregledao sam i vidio da nebi bilo loše da imamo i tako nešto na ovom forumu kutak koji "OHRABRUJE".
Pa ja imam jednu priču jako poučnu za nas balkanski mentalitet tj.brzopletost.


http://www.mudremisli.com/2009/02/kutija-keksa-2/
LIVE 4 NOTHING OR DIE 4 SOMETHING

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #1 on: 11/May/2012 »
Ne slazem se da je ova anegdota iskljucivo korisna za "balkance", odnosno, da ima neku vecu poucnu vrijednost za neki odredjeni mentalitet.
Cinjenica da mislis da je posebno poucna za "balkance" govori vise o tvojim osobnim stereotipovima nego sto pruza neki uvid u "balkanski mentalitet".

Tih poucnih prica ima koliko hoces na internetu (potrazi: "Cookies at the airport" za ovu), a stilski se zapravo podudaraju s kineskim poucnim pricama jos od vremena Konfucija koje smo preuzeli u nasu zapadnjacku kulturu. One koje ljudi obicno znaju naizust su obicno takve price koje se javljaju u religijskim tekstovima, sto opet nije specificno cak ni za krscanstvo. Budizam ih ima vise nego npr. Novi Zavjet.

Potrazi "chinese parables" ili za moderne verzije: "modern day parables". Mnoge kulture su jos od drevnih vremena poucavale moral i etiku kroz takve anegdote, a Zen je zanimljiv primjer najkracih mogucih varijanti koje se nazivaju "koan", ali (najcesce) nisu usmjerene na neku moralnu pouku vec na odredjenu vrstu spoznaje karakteristicne za Zen.

Meni bi osobno bilo zanimljivije jasnije definirati sintagmu "balkanski mentalitet".
Mnoge (obicno negativne) osobine se a priori pripisuju "balkanskom mentalitetu" kad su u vecini slucajeva u gotovo jednakoj mjeri zastupljene i u drugim kulturama.
Te negativne osobine su obicno proizvod loseg (opceg) obrazovanja, kucnog odgoja (moralnog/etickog) i slabe izlozenosti drugim (razlicitim) misljenjima, svjetonazorima i kulturama. Ovo sve ni na koji nacin nije specificno za neko odredjeno geografsko podrucje npr. Balkanski poluotok.

Cinjenica da netko smatra neke odredjene karakteristike ponasanja kao sastavni dio "balkanskog mentaliteta" obicno oznacava nepostojanje interakcije s drugim kulturama u kojima bi se takodjer mogle primjetiti slicne osobine. Neki stanovnici Afrike i Indije bi se izvrsno uklopili u ovakvu sliku "balkanskog mentaliteta" sto ne znaci da su njhovi preci zapravo drevni iseljenici s Balkana.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline GUFF|

  • Registered
  • *
  • Posts: 147
  • Power of will is the most important!
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #2 on: 11/May/2012 »
Skuzio sam prijatelju sta zelis reci.
Odabrao sam krivi naslov i naveo to jer je nas ovdje sa balkana najvise .
Prica je univezralna nije mi bitno odakle sta potjece samo sam zelio dati prijedlog za kutak u kojem ce forumasi dolaziti i ohrabrivati jedni druge.
Neko od njih sigurno nije ni posmislio da pronade ovako nesto na netu a ovdje bi to ljepo doslo i mozda bi ih asociralo da traze jer meni ovakve price pomazu da shvatim neke stvari u zivootuu..


poOzdrav
LIVE 4 NOTHING OR DIE 4 SOMETHING

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #3 on: 11/May/2012 »
Skuzio sam prijatelju sta zelis reci.
Odabrao sam krivi naslov i naveo to jer je nas ovdje sa balkana najvise .
Prica je univezralna nije mi bitno odakle sta potjece samo sam zelio dati prijedlog za kutak u kojem ce forumasi dolaziti i ohrabrivati jedni druge.
Neko od njih sigurno nije ni posmislio da pronade ovako nesto na netu a ovdje bi to ljepo doslo i mozda bi ih asociralo da traze jer meni ovakve price pomazu da shvatim neke stvari u zivootuu..


poOzdrav

Lijepa prica....  :yahoo:

 :D

\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #4 on: 11/May/2012 »
Tekst uklonjen i zamjenjen linkom zbog:

 

Namjera je dobra, ali priča je autorsko djelo. Bar u ovakvom smislu, kad je kopirana 100%.
Kopiranje tuđeg sadržaja na ovaj forum nije dobra ideja iz više razloga.
Tužba zbog krađe, penaliziranje od strane Googla zbog dupliranja sadržaja ...
Više cjenim originalne misli.
Pozitivna stvar iz ove zgode je da je "isprovocirala" majst0ra da napiše nešto interesantno.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline GUFF|

  • Registered
  • *
  • Posts: 147
  • Power of will is the most important!
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #5 on: 11/May/2012 »
Eh dobro je da ima makar neku svrhu :)
A cim odvojim vise vremena pisat cu nesto orginalinije sto nema na internetu .. :)
Hvala sefe i jos jedan primijer covjeka koji postuje tude SVAKA CAST! :D
LIVE 4 NOTHING OR DIE 4 SOMETHING

Offline Frank White ac

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #6 on: 11/May/2012 »
Cini mi se da je Šef ili neko drugi ovdje par puta napisao onu frazu "strpljen-spašen". Kratko i jasno  :uzdravlje:

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #7 on: 11/May/2012 »
A cim odvojim vise vremena pisat cu nesto orginalinije sto nema na internetu .. :)
Vec skoro da jesi.


I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Collector604

  • Registered
  • *
  • Posts: 268
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #8 on: 12/May/2012 »
Vec skoro da jesi.




Majstore ne valja ba kritikujes ga vec drugi put,nije to nikako konstruktivno,i ja imam gramatickih gresaka stotine.Hajde ba pomozi mu da ode na brod,daj savjet za brod,a jeb... gramatiku,nece ga tamo Abdulah Sidran ili Dostojevki ispitivati gramatiku,a zaradjivat ce vise nego neko ko ima ovdje na Balkanu doktorat iz knjizevnosti ili kako se vec kaze....

Hajde zivio pozitivno i ajmooooo u Neum plivat ako treba(cuj u neum :pad:)   :party: :uzdravlje:
\\\\\\\"Reci mi jesi li skeptik,reci cu ti tko si\\\\\\\"

Offline DaChaS

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #9 on: 12/May/2012 »
Stvarno ne vidim razlog sad da se neko ispravlja za pogresno otkucanu rec posebno ako smo svi razumeli sta je hteo da kaze.
prica jeste starija tj kruzi internetom vec dosta godina... i sigurno nije autorsko delo onog sajta a to sto su stavili dole copyright je cista smejurija.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Rangiranje na Google-u
« Reply #10 on: 12/May/2012 »
Stvarno ne vidim razlog sad da se neko ispravlja za pogresno otkucanu rec posebno ako smo svi razumeli sta je hteo da kaze.


Evo ti samo jedan od razloga.
Ljudi pretražuju pojmove preko Google-a upisujući u tražilicu ispravno napisane pojmove.
Za neko vrijeme, i ovaj thread će se moći pronaći rangiran za pojam "balkanski mentalitet".
U slučaju da netko pogriješi u jednom slovu, ovaj forum će za njega ostati nevidljiv.
Cilj foruma je da raste, da ga ljudi pronađu. Zahvaljujući toj filozofiji, forum je na prvom mjestu prve stranice za pojam "posao na brodu".

Evo slikovite usporedbe:

 

Ja gotovo uvijek ispravljam krivo napisane riječi, i to mi oduzima vrijeme.
Najmanju zahvalnost za ovaj forum može mi se iskazati obraćanjem pažnje na pravilno tipkanje.
Još veća zahvalnost mi se može pružiti ne-pisanjem bez potrebe. Tko natuče nekoliko stotina postova na forumu, a nije vidio broda osim na tv-u, nikome nije pomogao.

Majst0rovi postovi su melem za moje umorne oči.  +U+


Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline DeviousMind

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 245
  • Sir a medical condition prevents me from shaving.
    • View Profile
Re: Rangiranje na Google-u
« Reply #11 on: 12/May/2012 »
umorne oči.  +U+



Ey boss take some noodle soup, it'll help... as for the post it's a great idea but... (insert negative and inappropriate pessimistic thinking)  :smack:
Private the Penguin: Skipper. Shouldn't we tell them that the boat is out of gas?
Skipper the Penguin: Nah! Just smile and wave, boys. Smile and wave.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Rangiranje na Google-u
« Reply #12 on: 12/May/2012 »
Ey boss take some noodle soup, it'll help... as for the post it's a great idea but... (insert negative and inappropriate pessimistic thinking)  :smack:

The noodle soup is a great idea but ... (copy and paste some pessimistic thinking from internet, including word fuc*ing). (But shuffle the words so that Google thinks it's an original contribution)
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #13 on: 12/May/2012 »
... konstruktivno,i ja imam ...
... zarez ispred "i".


[yt=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=N4vf8N6GpdM[/yt]
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline GUFF|

  • Registered
  • *
  • Posts: 147
  • Power of will is the most important!
    • View Profile
Re: Pri?a za BALKANCE i sve koji se pronadu.
« Reply #14 on: 13/May/2012 »
Eh! Lijepo je majst0re od tebe to što ti radiš, aferim.
Dali nekada možemo da sagledamo stvari realnije da mnogi nemaju vremena da vode računa o " , . ! ?" (pravilnom izgovaranju riječi) , itd....
Majst0r je osoba koja voli da bude u pravu UVIJEK i mora da bude najpametniji.
Svaki njegov post iznervira mnogo forumaša , ispravlja forumaše , kulturno ih omalovazava , ponižava i pokušava ispraviti krivu drinu. (neće moći) (a mi svi šutimo i izbijegavamo dvoboje)
Ja lično još ništa korisno nisam pročitao od njega vezano za brod , čak sam još mogao i da nadrljam oko ne plaćanja provizije. (želio isto što i on da uradim ali kad sagledas stvari bolje, to nije pametan potez) Mnogo više korisnih stvari sam pročitao od ljudi koji "nisu pismeni" , mnogo više takvih osoba mi je pomoglo i uputilo me šta trebam i kako trebam , neke sam lično upoznao i postali smo prijatelji. (zar to nije dobar gest ;) )
Ispravio si Collector604 radi zareza ispred "i" slova. Zašto? Zato jer ideš sa ciljem da ga provociraš (kao i mene) jer me momak podržao i rekao je pravu stvar (koja tebi očito ne odgovara) bolje da si me pitao trebal' ti neki vid pomoći , dokle si dogurao sa papirima ja sam VETERAN i imam iskustva možda ti mogu pomoć.
Zašto ti prigovaram za "," ispred "i" zato što si njega isrpavio , a pitam se zašto nisi šefa ispravio po tom pitanju jer ako je greška i on je istu napravio ;)

Ako smo vec kod traženja pravilnijih riječi i riječi koje se više koriste , tj. riječi koje su bolje za forum i pretraživanje kako šef kaže, zašto koristiš "netko" kad je bolje i korisnije "neko".
     

I samo još jedno da kažem ja majst0re ne znam koji ti google koristiš ? Kineski? Ili koji već??
Ne vidim šta nije uredu sa ovom riječi "orginalnije"?
Našao si dlaku u jajetu i praviš dramu bezveze.


Ne želim da se raspravljam i ne želim da ulazim u neki vid rasprave.
Samo bih volio da se zapitamo svi kako bih izgledao neki forum gdje se svi ispravljaju?
Svi se trudimo maksimalno da bude sve super ali kada je frka i kada nemamo vremena ne vodimo brigu o tome kako mi pišemo , a kamoli kako drugi pišu kao što to majs0r radi. On vjerovatno ima višak vremena. I samo ću reći šefe da sad ovaj topic nema nikakvu svrhu jer se javio jedan čovjek koji misli da ovo nije dobra ideja , krenuo sa ispravkama i više topic nema svoju vrijednost.
Niko se od silnih forumaša nije se javio i rekao da nevalja ideja jer možda upravo to im treba i žele to ovdje. ( ja sam napravio gresku sto se tice naziva , nisam odabrao pravi naziv topic-a i tu je belaj nastao bezveze )
Sada će majst0r ponovo da se "naloži" i vjerujem da će pronaći još mnogo , mnogo anegdota da nastavi raspravu jer njegova uvijek mora da bude zadnja. ;)

LIVE 4 NOTHING OR DIE 4 SOMETHING