Author Topic: Mozda malo drukciji slucaj...  (Read 3637 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Natasa1986

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Mozda malo drukciji slucaj...
« on: 23/May/2012 »
Pozdrav forumasi,
Ja sam se odlucila ici na brod. :hehe:
Eh ovakva je moja situacija, muz i ja bi htjeli otici zajedno radit na kruzer.
Trenutno smo u HR, ja imam domovnicu a on odobren privremeni boravak na god. dana. Od 12 god. zivim u USA i tek sam se vratila prije 2 god. u HR sa muzem koji je Englez (proveli smo neko vrijeme i u UK).
Sa iskustvom koji ima veze oko broda i ugostiteljstva smo slabi. Ja sam radila sezonu na moru kao sobarica a on neko vrijeme kao porter u kuhinji. Sem toga sam ja radila kao dispatcher i sekretarica u USA a on je razne poslove tu i tamo koji nemaju veze s brodom. Tako da moze da se racuna kao da iskustva nemamo.
Htjeli bi ici na Disney brod iz razloga sto je financijska situacija koma, znaci nemam para da puknem nekih 2,000+ eura da bih otisli na brod. A koliko sam shvatila Disney placa kartu i vraca $$ za medicinski pregled, tako da mi je to naj prihvatljivije...koliko vidim.

Prvo sam mislila da mi je najbolje aplicirati za hotel dept. ali sad kako citam po forumu nisam sigurna. U bar i to neidem nikako, nije za mene i gotovo.
Gift shop bih mogla da radim samo mi je info o plati malo nejasan. Negdje dobijem info da nema min. placa da je sve kroz commission, negde da dobijes fixed+ commission itd. Ako neko zna kakvo je trenutno stanje molim da mi kaze (a jos bolje ako zna na Disney).

Mozete li mi predloziti na koju poziciju da idem? Citam po forumu ovde, citam mozak me vec boli  oT od silnih informacija!

Prvi kontakt sam napravila kroz email sa Sinisom is EP, no njegov odgovor na moj upit mi je bio malo nejasan. Ja sam mu rekla za USA/UK pasose i Engleski a on meni kaze da oni obicno zaposljavaju na pocetnim pozicijama ali s obzirom na nase iskustvo (nisam nikakvo radno iskustvo spominjala) ima mogucnost mid manager ili manager levela...  -()- :run: -()-

Veceras bi se trebala cut s polusestrom, njena prijateljica je trenutno na Disney brodu i vec radi tu duze vrijeme. Ni sama ne znam da li da idem preko 'veze', sta bi mi ta cura uopste mogla pomoci itd...

Sta mi savjetujete?

Offline Komikaya

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 215
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #1 on: 23/May/2012 »
Ako ne uspijes sa Disney-em, mozes probati i na Princess, oni placaju isto kartu.
Za ovo ostalo cekat cemo da se javi neko sa adekvatnijim informacijama :)
What goes around comes around

Offline Blade91

  • Registered
  • *
  • Posts: 232
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #2 on: 23/May/2012 »
Daj nam probaj objasniti prvo zašto si se išla vraćat u ovu vukoje*inu od Hrvatske i to iz USA-a...
A što se tiče menagerske pozicije, to bi mogla dobiti vjerovatno zbog jezika, govoriš engliš sigurno bolje i od hrvatskog, a to je na brodu veliki veliki plus...   

Offline Natasa1986

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #3 on: 23/May/2012 »
Joj.... sta da vam kazem zasto? U USA sam radila u transport kompaniji, stari mi je vozio kamion zajedno s jos dosta nasih ljudi pa su me ovi u office preuzeli kad su vidjeli da nemogu na kraj izac s Balkancima (pogotovo kad ga ovaj u urlicima nazove iz sred NYC, zaglavljen, izgubljen, zaustavio promet itd).
Promijenili smo stari i ja dvije kompanije, prva je bila super dok je bilo para a onda su poceli da potkradaju. Prebacili smo se u drugu koja nas je na kraju poslala s tovarom u Californiu bez da nam kaze da ide u bankrot  :smack: ostali su nam duzni 7,000+.
U medjuvremenu mama je 11 god u istoj firmi radila (od kad smo se doselili), ta firma je prodana, novi vlasnik odluci da je Kina jeftinija...
Posla drugog nema, starci su sad vec dosta stari, ja nista naci nisam mogla samo sam gledala u Michigenu kako ljudi dobijaju otkaz za otkazom...
Moglo se tu mozda i drukcije, uvjek se moze u retrospektu,i svasta je bilo.... ali sta je tu je. Sad sam u govnima i gledanje unazad mi pomoc nece. Samo napred.

Hvala za ovaj info za Princess, puno mi to znaci! Neznam kako vi drugi s financijama al ja sam koma... svaki ustedjeni dollar/kuna mi znaci!

Ovo za menadgere mi je malo cudno, dali bi mi to samo na osnovu jezika? Da znam ga bolje nego Srpsko/Hrvatsko/Bosanski (sve mi je na kraju izmjesano od druzenja s "nasim" ljudima pa znam da lupim svasta) a Engleski mi tece savrseno.

Offline Komikaya

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 215
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #4 on: 23/May/2012 »
Svi smo koma vjeruj mi  :(
What goes around comes around

Offline Blade91

  • Registered
  • *
  • Posts: 232
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #5 on: 23/May/2012 »
Znaci nigdje više nije bajno...
što se tiče engleskoga, piše dosta toga na forumu da su se neki ljudi izvlačili na bolje pozicije samo zbog odičnog eng.
pošto si radila administrativne poslove, evo ti jedan link, napiši dobar cv i cover letter, možda bude nešto! Puno sreće!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #6 on: 23/May/2012 »
Situacija sa državljanstvima je zanimljiva.

Kompanije imaju običaj tretirati Balkance kao građane drugog reda.

Ja sam radio na brodu isti posao kao i moj cimer, a njega su plaćali duplo više jer je bio Kanađanin.
U Iraku sam zarađivao sjajno, ali US državljanin je za isti posao bivao plaćen skoro $10.000 na mjesec.

Ako budete išli preko EP, možda će čak pokušati da te pošalju kao Hr državljanku, jer to kompaniji više odgovara, plaćali bi te manje.

Što se tiče samog dobivanja posla, mislim da će ti svaka agencija progledati kroz prste ako ti je engleski tečan.

Nego, ako ste već naumili otići, puno manje biste radili na Bliskom Istoku, za puno više novaca. Dyncorp, Fluor, KBR, ...
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Natasa1986

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #7 on: 23/May/2012 »
Hvala vam svima :)

Ako neko moze predlozit i na koju poziciju bi mi bilo dobro ici, evo slusam!
A Sefe nece moci da ja idem kao HR drzavljanica pa da placam tax na obe strane  :smack:
Moram da idem kao USA.
A s tim sto idemo kao USA/UK odmah smanjujemo i troskove vize.

Proucit cu ove kompanije koje si spomenuo danas.  :google!:

Offline DeviousMind

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 245
  • Sir a medical condition prevents me from shaving.
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #8 on: 23/May/2012 »
ma ti samo na osnovu svog pasosa dobijes vecu poziciju, znao sam pola entertainmenta , u biti zabavljaci i ta sranja , niko nije imao pojma nego su ih sve na osnovu pasosa, ljepote i poznavanja engleskog jezika zaposlili, znam jer sam bio sa par njih iz entertainmenta i svi su isli preko jedne agencije koju sam zaboravio ali je online neka prijava
ono sto bi ti i tvoj covjek mogli i vjeruj mi ovo je za vas savrseno, FUTURE CRUISES, eh sad kako se tacno zove ta pozicija ne znam, ali to je u biti ono kad stojis tamo na 5 katu kruzera i prodajes kruzeve ponovo itd ... tu ti je oko 3000$+.. plata i to ti je vise manje commission... ja sam imao mail od njihovog menagera koji zaposljava ali je*iga i to sam zaboravio ako se sjetim postacu ovdje .. i ja sam bio na to aplicirao i primili su me samo na osnovo jako dobro poznavanja engleskog jezika i tom tipu sam se svidio kao imam dobru karizmu i to..
sad samo malo prokopaj po netu ili vidjecu ja da nadjem ovaj mail da se apliciras direktno sa tipom iz kompanije
To be continued!
Private the Penguin: Skipper. Shouldn't we tell them that the boat is out of gas?
Skipper the Penguin: Nah! Just smile and wave, boys. Smile and wave.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #9 on: 23/May/2012 »
Mislim da bi ti bilo najbolje da apliciras direktno ako si iz SAD-a.

Dakle, pogledaj prvo ovo: DCL Openings, a zatim: Application Process USA i Cast-A-Way Agencija.

I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Natasa1986

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #10 on: 23/May/2012 »
@DeviousMind ako je takva situacija sto setice pasosa onda se necu zaliti  :-))))' . A ovo cu isto istraziti malo, hvala ti!

@Mast0r a to sto zivim u HR trenutno? Mislim s obzirom da se ide na intervju itd.?

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #11 on: 23/May/2012 »
@Mast0r a to sto zivim u HR trenutno? Mislim s obzirom da se ide na intervju itd.?
Gdje pise da se ide na intervju?

Agencija je u Kanadi, a evo screenshot s onog linka gore:

I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #12 on: 23/May/2012 »
Što je Majst0r suptilan  :giggle:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Natasa1986

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #13 on: 24/May/2012 »
Hvala vam svima jos jednom, odusevljena sam ovim forumom.

Offline DeviousMind

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 245
  • Sir a medical condition prevents me from shaving.
    • View Profile
Re: Mozda malo drukciji slucaj...
« Reply #14 on: 24/May/2012 »
Hvala vam svima jos jednom, odusevljena sam ovim forumom.
May the force be with you.
Private the Penguin: Skipper. Shouldn't we tell them that the boat is out of gas?
Skipper the Penguin: Nah! Just smile and wave, boys. Smile and wave.