Author Topic: svabo BL, Assistant Buffet Steward, Princess Cruises  (Read 3388 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline svabo BL

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
   pozdrav moreplovci

Ovaj forum mi je pomogao i pripremio me na novi zivot. sad kad sam  zavrsio i taj prvi ugovor, dugujem bar to da napisem svoju pricu.
27.11.2011.(cetiri mjeseca poslije izvadjene vize) konacno dodje dan za put u majami, a dan poslije se ukrcavam na Emerald Princess.
Ujutru oko 7 pokupio nas je bus ispred hotela i odvezao do luke. Ispred, u terminalu, zavrsili smo sa popunjavanjem formulara i ostalih formalnosti poslije cega slijedi ulazak na brod i ŠOK kakav nikad nisam dozivio.
Ljudi u raznim uniformama trce gore-dole, neki crnci unose ogromne pakete, robu.. pogledam u ''plafon'' gore cijevi, zice, oko nas sve plavo-bijeli lim..ufffff..prvi dani su stvarno teski!!
Nakon cekanja od 10-tak minuta, dosla je djevojka i odvela sve one koji pripadaju restoran departmentu na sastanak sa assistent maitre d' u jednom od restorana (dining room).
Tamo je doslo do kratkog upoznavanja sa poslom, novim nacinom ocjenjivanja (tzv compas appraisal), nakon toga uniforma, kljucevi, kabina, razni papiri, kratak obilazak broda i buuumm-pola 4 na posao!!
Meni je prvi ugovor, prvi put na brodu, slabasan engleski, 22-god i poslali su me u CREW MESS.
Mnogi crew mes smatraju kao porazavajucu cinjenicu, kao posao za i***te i vecini je ispod casti da ih iko vidi kako rade tamo, medjutim, ja sam smatrao crew mess samo kao odskocnu dasku. Upoznao sam supervizora (pijanog portugalca koji je po brodovima vec 40-god) koji mi je udjelio nocnu smjenu.
Night shift crew mess- pocinje se sa poslom u pola jedanaest navece i radi se do sedam ujutru, zatim od pola tri do sest poslijepodne.
Posao se svodi na ciscenje i dopunjavanje food ili coffe station-a, ciscenje stolova i guranja kolica u kojima se nalaze prljavi tanjiri do dish wash-a.
Jedan kruz (10 dana) sam proveo u nocnoj smjeni a onda su me prebacili u dnevnu-CREW MESS.
Isti posao, jaceg inteziteta. Pocinje se oko sest, pola sedam, radi se do pola tri (sa dvije pauze od pola sata za dorucak i rucak) zatim od sest do jedanaest (sa jednom pauzom od pola sata).
CREW MESS, STAFF MESS i OFFICERS MESS-su menze u kojima jede posada (crew i staf) i oficiri, smjestene su najcesce jedne pored druge a osoblje sacinjavaju assistant buffet, buffet i primaju istu platu kao i ostali assistant buffet, buffet koji rade sa putnicima!!! (ako se izuzme dining i room service).
Plata na brodu se dobija po poziciji, manje-vise nevezano za mjesto na kojem se radi.
Prema tome, assistant buffet moze da vozi brod ili radi u crew mesu-njegova plata je ista!
Ukupan baksis kompletnog restoran departmenta ostvaren kroz jedan kruz se djeli na radnike restorana!

Tri mjeseca sam proveo u crew mesu, staf mesu i oficer mesu, dolazio sam na vrijeme, uvijek u cistoj uniformi, cistim cipelama, uredne kose i brade.
Takvim ponasanjem sebi olaksavate unapredjenje, jer vas uvijek posmatraju, cak i onda kad se najmanje nadate.
Officer mess se razlikuje od dopunjavanja linije hranom, kafom i sokovima u crew i staf mesu.To je restoran u kojem se sluzi hrana identicna hrani koja se sluzi putnicima..isti menu.
Odlicna priprema za dining! Tamo sam naucio dosta o hrani, kako se servira, kako se radi set up stolova za dorucak, rucak i veceru...da ne duzim, officer's mess je prlicno ozbiljan i profesionalan. Radno vrijeme je skoro isto kao i u crew messu, samo sto ne postoji nocna smjena.
Poslije tri mjeseca provedenih u internal servisu assistant maitre d' prebacio me na horizont court. Horizont court je buffet linija za putnike (nalazi se na petnaestom spratu sa kojeg se pruza predivan pogled) unutra i open deck- otvoreni dio broda gdje se nalaze bazeni, otvoreno kino, muzicka pozornica, hamburger, pizza, ice cream station...
Posao assistant buffeta i buffeta je da sluze pice putnicima i da ciste stolove..prozbore koju sa putnicima i to je to!!
Putnik donese sebi hranu sa linije, sjedne za sto a vi mu pridjete i sa osmijehom pitate za pice. Najcesce piju pica koja se ne naplacuju: ledeni caj, limunadu, famoznu ice water.
U slucaju da naruce pice iz bara, trazite od putnika karticu sa brojem sobe taj broj zapamtite, odete do bara, otkucate racun na aparatu i predate ga bartenderu, on vam da pice, odnesete ga putniku, on se potpise na racun i to je sva pamet...mnogima je cudno kako to da pripadamo restoran deparmentu a sluzimo iskljucivo pice gostima, zar to nije BAR DEPARTMENT?!

Horizont i open deck su samo prelazna faza-put koji se mora proci da bi se doslo do dining rooma- klasicnih restorana gdje se radi dorucak, rucak, vecera, gdje svako ima svoje stanice i svoje putnike i gdje se uzima prilicno dobra lova! Assistant Buffet ne moze da radi u diningu, potrebna je prvo promocija u buffet stewarda da bi se doslo do dininga.
Tamo rade buffet stewards, junior waiter, waiter a stanice vode head waiteri.
Buffet Stewards i Junior Waiter rade isti posao sa razlikom u plati: Buffet Stewards -1500 + baksis koji gosti ostavljaju na ruke, dok Junior Waiter -2000 + baksis.
Waiters u prosjeku 3000 + baksis.

Princip rada u dining je kao da radite svadbu 3 puta dnevno (dorucak, rucak, vecera). Na svakoj stanici radi jedan waiter i jedan junior ili buffet.
Wajter uzima narudzbe i sluzi goste, a pomocnik ide po hranu i sluzi pice gostima. Dining je dosta stresan i naporan posao, ali pare su prilicno dobre.
Zelio bih da spomenem i neizostavan dio posla, a to je ciscenje!! ciscenje, ciscenje i ciscenje....pogotovo pred americki port ciscenje poprima drugi oblik koji se nazva duboko ciscenje (usph). usph-americki public health-inspekcija koja detaljno provjerava i ocjenjuje cistocu broda na raznim nivoima.
Ne zelim da detaljisem sa ciscenjem, ali morate biti svjesni cinjenice da ciscenje predstavlja sezdeset posto posla assistentima i bufetima!

PROMOCIJA (unapredjenje)- mnogi misle da ce doci na brod i poslije mjesec dana, eventualno dva dobiti unapredjenje!
Da, kompanija jedva ceka da vam da vise para :)) dajte ljudi!! Shvatite da je brod posao kao i svaki drugi, moraju se dobro nategnuti ja.. da bi se dobila promocija.
To sto agencije laprdaju o lakom dobijanju unapredjenja okacite macku o rep! Ali opet sa druge strane svako ko je uporan i dobro radi neminovno je da ce ga unaprijediti, samo je pitanje- prije ili kasnije. Ja sam zavrsio prvi ugovor kao assistant buffet steward sa ocjenom 3.77 a 3.5 je dovoljno da se trazi promocija i naravno da sam poslao u italiju (main office) zahtjev za promociju pa sta bude.

Offline Komikaya

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 215
    • View Profile
Bravo Svabo brate moj, nisam ni sumnjao u tebe!  :party: :party:

/Camuga :)
What goes around comes around

Offline Frank White ac

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
Svaka cast na postu, cijenim to.