Author Topic: Ponudili su mi posao fotografa, rekli da bi mi prosjek bio negdje 1000$  (Read 21781 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ka Tja

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Ja sam najviše radila raznorazne promocije...dakle dok sam studirala, 5 godina sam konstantno hostesirala, radila promocije raznih proizvoda po gradu, u Konzumu i sl...degustacije itd....Dok sam bila doma preko ljeta sam radila u jednom lokalnom bircu (dakle kavu znam napraviti :)) Uglavnom imam puno iskustva u radu s ljudima i nagovaranju da probaju kojekakve gluposti :), tako da mislim da bih mogla raditi bilo gdje gdje se nešto prodaje, ne bi bilo nikakvih problema (dakle nešto poput gift shopa)...uostalom ne smatram se glupom osobom, spremna sam se potruditi i mislim da bih mogla većinu poslova savladati u kratkom roku (koliko sam shvatila potrbno je samo se dobro "prodati" u agenciji).

Jel neko zna šta je sa radom u coffee shop-ovima na brodu? Kako se ta pozicija uopće službeno zove?

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Jel neko zna šta je sa radom u coffee shop-ovima na brodu? Kako se ta pozicija uopće službeno zove?

Barista. Ako i ne postoji slucajno takva pozicija na brodu, obavlja je najcesce bartender.
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Barista. Ako i ne postoji slucajno takva pozicija na brodu, obavlja je najcesce bartender.

Da, vidjao sam na nekim video klipovima da imaju Bariste na Royal-u, ali nisam nikad cuo da je neko otisao na tu poziciju, vjerovatno se sa Bar Waitera - Bar Tendera ide na tu poziciju.

Mislim da bi tebi bilo totalno OK aplicirati za Bartendera, jer svi a posebno Royal obozavaju djevojke (posebno ako lijepo izgledaju) da zaposle na tu poziciju. Tu ces imati jako puno UpSale-a (bas to uvaljivanje svakojakih stvari ljudima koji ih ne zele) samo sto je u ovom slucaju uvaljivanje skupih pica iako oni zele jeftinija :D

Mislim da mozes komotno staviti da si radila 3-4 godine u Baru (ako imas godina) i proci neki kurs u HR, imaju odlicna udruzenja barmena, cak te mogu nauciti i osnovama flaira za nekih 200-300 eura, nisam siguran.

Nakon toga bi ti odlicno bilo opet se zaposliti u nekom kaficu u sanku, dok cekas intervju ili ugovor, cisto radi prakse, i tu onda mozes lijepo da vjezbas i umjetnost pravljenja kafe (ako zelis da postanes Barista) ma da ti se na kraju vrlo lako moze svidjeti pozicija BarTenera.

Ispravka:

Preko EP-a iz Zagreba ne mozes aplicirati za Bartendera, jer nakon sto uradis Marlins i trening reci ce ti ko meni "Mi ne zaposljavamo Bartendere" Ali preko druge agencije ako apliciras, po meni najgore sto se moze desiti je da ti ponude Bar Waitress, sto je puno puno bolje od Fotografa!



Pozzzzic

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Cruise Ship Barista
« Reply #18 on: 03/June/2012 »
Mala gužvica za bariste na kruzerima.
A i nisam siguran da se možemo podvalit kao Zapadni Evropejci.



A da ih ima, ima ih ...

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline GUFF|

  • Registered
  • *
  • Posts: 147
  • Power of will is the most important!
    • View Profile
Ja ti mogu reci samo ovo: Fotograf i Asst. Waiter su dvije definitivno najgore pozicije...


Zemljak po čemu zaključuješ da su fotografi najgora pozicija? Ja se ipak nebih slozio sa ovim em si staff , em ima lijepu paru , em imaš slobodnog vremena , itd itd... Jedan fotograf neće raditi ni blizu jednog konobara , a isto tako ni jedan fotograf neće zaraditi što jedan konobar. Helem sve ti je u biti koji brod dobiješ , kakvog menagera dobijs , kakav ce ti biti tim sa kojim ces raditi i od samog tebe to sve najvise zavisi.
Djecko sa ovog foruma mornarac plovi Oasis-om i u kontaktu sam sa njim njemu je EXTRA pazi EXTRA :) ne zaraduje ispod 1500$ kaze da se krece oko 1500~1700$ kako kad. I to mu je prvi ugovor.
Znazi sve oko zarade i satnice koliko se radi , sta se radi je relevantno od broda do broda.

A isto tako sam cuo da je na Carnivalu katastrofa sto se tice fotografa za svaku sitnicu salju kuci al' o5 ne zelim niko da me drzi za rijec ja uskoro idem pa cu pisati kakav je to pos'o.
BTW: Od svih fotografa koje sam upoznao jedno 3~5 njih poznajem koji su rekli da je BLJAK! A ostali su cak i po 7 godina radili da je toliko katastrofalno ko bi trpio tako nesto 7 godina i radio dzabe? Hmhh...
LIVE 4 NOTHING OR DIE 4 SOMETHING

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Evo sto ja mislim da je najgora:

- Moras odmah u startu izvaliti lovu za aparat. (zar ne?)
- Sanse za promociju i za napredovanje su... pa u najmanju ruku male.
- Kako sam procitao, vecina posla ti se svodi na maltretiranje amerikanaca koji večeraju da ih slikaš.
- Često na gangwayu glumis majmuna obucen u neke kostime dok ljudi izlaze u port...

Al' opet kako rekoh gore, sve je to individualno, nekome je do para, nekome do kolicine posla i slobodnog vremena, nekome do vrste posla, nekome opet do beneficija koje nosi staff pozicija...

Al' vjeruj mi, ne bi gospoda iz Zg. svakoga ko nema nikakvog iskustva slali na tu poziciju i nudili je masovno da je neka dobra...

Offline aleksabl

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 70
    • View Profile
ne salju bas svakoga :)
oni je ponude ali veliki broj otpadne...
eto recimo, GUFF| i ja smo bili zajedno na intervju i sad smo zajedno na treningu i samo nas dvojica smo iz nase grupe tu.
to ti govori nesto sigurno.
neki od ovih sto nisu prosli za image su prosli za carnival.
uglavnom, ja sam ubjedjen da je to sve stvar individualne prirode.
imas ljudi ovdje koji su radili po 6 dana u sedmici 12 sati dnevno za 200 evra a imas onih koji nisu nikad nigdje radili.
i sad se njih 2 upute na brod i naravno da ce ovaj prvi reci da mu je sve super jer zaradjuje koliko nije ni sanjao a ne kicma mnogo a onaj drugi ce reci da je to robovanje itd..
po meni, treba svacije iskustvo uzeti sa rezervom i formirati neko svoje.
a da ne napominjem koliko drugih faktora utice na to iskustvo.. kompanija, menadzer, ekipa i slicno..
Banja Luka u srcu, Vrbas u venama!

Offline GUFF|

  • Registered
  • *
  • Posts: 147
  • Power of will is the most important!
    • View Profile
Evo sto ja mislim da je najgora:

- Moras odmah u startu izvaliti lovu za aparat. (zar ne?) Zavisi na koju kompaniju odeš
- Sanse za promociju i za napredovanje su... pa u najmanju ruku male. ili je mornarac ili drugi decko sa foruma koji je tamo vec dobija promociju (zavisi do tebe je dali ces biti dobar i pokazat se ili ne)
- Kako sam procitao, vecina posla ti se svodi na maltretiranje amerikanaca koji večeraju da ih slikaš. Bolje da mi njih maltertiramo nego oni nas :) a to je o5 do tebe hoces li imat pozitivan attidue kad te samo vide ili slicno
- Često na gangwayu glumis majmuna obucen u neke kostime dok ljudi izlaze u port... Ne vidim razlog zasto bih izgledao kao majmun niko nije jos bio u kostimu majmuna svi su u kostimu delfina gusara itd to je sastavni dio posla

Al' opet kako rekoh gore, sve je to individualno, nekome je do para, nekome do kolicine posla i slobodnog vremena, nekome do vrste posla, nekome opet do beneficija koje nosi staff pozicija...

Al' vjeruj mi, ne bi gospoda iz Zg. svakoga ko nema nikakvog iskustva slali na tu poziciju i nudili je masovno da je neka dobra... A za ass.waitere ne salju ili za waitere? salju oni buraze svakog i daju sto mogu i sto ima trenutno mjesta najvise jer njima je u biti da lovu dignu

I da dodam samo da znam nasih momaka koji su imali priliku da budu menageri al' nisu htjeli da se cimaju sa time pa ti sad vidi kakve su sanse za promociju.

SVE SE MOZE KAD SE HOCE!

PS: Svi mi mozemo ovdje davat svoje misljenje a niko nije jos krocio nogom na ship. Kada odradimo jedan ugovor i vratimo se i ja i ti podijelit cemo svoje iskustvo a ne misljenje ha ya. Onda cu ja moc rec e care bio si u pravu ili nisi.
LIVE 4 NOTHING OR DIE 4 SOMETHING

Offline strangelove

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 57
    • View Profile
Evo sto ja mislim da je najgora:

- Moras odmah u startu izvaliti lovu za aparat. (zar ne?)
- Sanse za promociju i za napredovanje su... pa u najmanju ruku male.
- Kako sam procitao, vecina posla ti se svodi na maltretiranje amerikanaca koji večeraju da ih slikaš.
- Često na gangwayu glumis majmuna obucen u neke kostime dok ljudi izlaze u port...

Al' opet kako rekoh gore, sve je to individualno, nekome je do para, nekome do kolicine posla i slobodnog vremena, nekome do vrste posla, nekome opet do beneficija koje nosi staff pozicija...

Al' vjeruj mi, ne bi gospoda iz Zg. svakoga ko nema nikakvog iskustva slali na tu poziciju i nudili je masovno da je neka dobra...

izbuljit lovu za aparat jeste za*****ano ali u drugu ruku to su pravila igre, odnosno, ili prihvatjash ili odustajesh. na kraju krajeva aparat tebi ostaje tako da i nisi neshto popushio, sem toga cijene su povoljnije nego ovde na starom kontinentu.

ovo oko promocije je glupost iako postoji tu nekoliko faktora. radio sam pod 7 razlichitih managera, raznih nacionalnosti i mogu samo da kazhem da su svi do jednoga gurali nas fotografe dalje bez obzira na nacionalnost, promocije nisu bile nikakva nepoznanica. konkretno, ja sam bio u procesu 'dbs' promocije da bi nakon nekok vremena odustao u korist 'ams' pozicije. nedugo nakon toga doshla nam je nova kolegica na brod, photog3 kao i ja, kolega koji je vodio 'dbs' dobio promociju, mjesto se naglo oslobodilo i ona je u 2 kruza postala 'dbs'.

ovo o chemu se govori kao o maltretiranju gostiju da se slikaju tako stoji i u opisu posla. u drugu ruku po tom pitanju se fotografi  ne razlikuju od ostalih departmenta u nipochemu jer koliko sam na svoje ochi vidjeo, konobari rade istu stvar sa pichem, shoppies istu stvar sa bizhuterijom, spa takodjer vrshi smaranje promocijama po brodu.

u svezi kostimiranog gwy-a preporuchio bi, kao i u svakoj drugoj situaciji, da sve okrenete na za*****anciju i da tje vreme brzhe i lakshe da prodje. na kraju krajeva kada ste zadnji put bili platjeni za za*****anciju? :D

a apropo love kao jednog od argumenata, na silhouettu se desilo to da su ass waiteri imali za kojih 100$ vetju platu a radili su duplo vishe nego fotografi. pa ti sad vidi.

sve ovisi o kutu gledanja. netko tje da krene na brod iz financijskih, netko iz avanturistichkih, a netko iz bogu dragom poznatih razloga. bilo kako bilo, dajte podrshku onima koji su se na taj put vetj odluchili, posebice kada na taj 'morski' kretju po prvi put. pozhelite im sretju i mirno more.

 :plovim:


Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
najgore pozicije
« Reply #24 on: 04/June/2012 »

Ja ti mogu reci samo ovo: Fotograf i Asst. Waiter su dvije definitivno najgore pozicije...

 :rofl:

ljudi, nemojte se prosipat ako niste bili na brodu.
Ovo sam JA radio kada sam došao na brod, netom pošto sam platio EP-u cca €250 da bi uopće dobio šansu, poslije godinu dana čekanja.



@strangelove, sve dobro zboriš, i vidi se da imaš iskustva na kruzeru.
jedino bi te molio ako mozeš pisati ščćžđ ili barem sccz jer ovo tj ch zh mi nikako ne paše.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: najgore pozicije
« Reply #25 on: 04/June/2012 »
:rofl:

ljudi, nemojte se prosipat ako niste bili na brodu.
Ovo sam JA radio kada sam došao na brod, netom pošto sam platio EP-u cca €250 da bi uopće dobio šansu, poslije godinu dana čekanja.



@strangelove, sve dobro zboriš, i vidi se da imaš iskustva na kruzeru.
jedino bi te molio ako mozeš pisati ščćžđ ili barem sccz jer ovo tj ch zh mi nikako ne paše.

Šefe upravu si, povlačim riječ! Ima uvijek gore od goreg, nisam razmisljao o PotWasherima i Utility Cleanerima...

Više sam išao da predložim Katji da puca na Bar Department ili Shop Department, i na što veću poziciju, da ne podlegne pod prvi uticaj EP-a i ode na poziciju koju ONI predlazu, jer koliko znam jos se niko nije usrecio s njihovim prijedlozima.

GUFFI, nemoj se šta uvrijediti, mozda ti volis taj posao, ali mislim da cura koja je radila na promocijama puno bolje moze proci u bilo kojem drugom departmentu (Shop, Bar itd...)

Offline GUFF|

  • Registered
  • *
  • Posts: 147
  • Power of will is the most important!
    • View Profile
Re: najgore pozicije
« Reply #26 on: 04/June/2012 »
GUFFI, nemoj se šta uvrijediti, mozda ti volis taj posao, ali mislim da cura koja je radila na promocijama puno bolje moze proci u bilo kojem drugom departmentu (Shop, Bar itd...)

Nemam se šta uvrijedit zemljak :) svi smo tu da damo svoje mišljenje. poZzz  :pilot:
LIVE 4 NOTHING OR DIE 4 SOMETHING

Offline tsunami1984

  • Registered
  • *
  • Posts: 302
  • BANNED
    • View Profile
Evo nakon dugog vremena pauze da se javim opet ...

Gledam malo , citam i vidim da neki pisu da je fotograf najgora pozicija ? Pa ja cu vam reci da se vara onaj ko je to napisao i ko tako misli :)

Staff si, radis nekada i po svega 3 sata dnevno, maximum je 9 sati, i sigurno radis manje nego SPA, shopovi, restoran department, radis cak manje nego recepcija, i takodje radis manje nego sto radi bar department :) bio port ili sea day , radis manje  od svih , kako god okrenes :)

Najbitnja stvar kod ovog posla je da imas malo zivaca s glupim putnicima ( sto ja recimo bas i nemam ) , zatim da bas poznajes fotografiju i aparate, da si sposoban prodati i objasniti razliku izmedju ovoga ili onoga, naravno, ljubaznost mora biti na nivou ( sto nije uvjek moguce ) i komunikativnost ili da kazemo personality  :)

Ja sam pisao postove ranije al eto ne moze se sigurno sve naci i procitati , pisao sam o platama na princessu..Tamo su fotografi podjeljeni po levelima i plate su sledece :

lvl 1 - 1200 $
lvl 2 - 1420 $
lvl 3 - 1670 $
lvl 4 - 1850 $
lvl 5 - 2000 $

Da bi se dobio posao za princess, mora da se kontaktira Safe Cruise u BG i mora da se ima predznanje ili da kazem znanje o fotografiji, jer je malo teze dobiti posao na princessu kao fotograf, za razliku od Image i Carnivala, kod kojih posao dobija bukvalno SVAKO !

Za tebe takodje bi bila dobra pozicija u shopu naravno, al moras imati odlican engleski, cak bolji nego sto moramo imati mi fotografi.

Bilo koja staff pozicija je odlicna. Takodje trebas da vidis mozes li napaviti sta kao youth staff, to je extra posao takodje ..

Uzivaj i sretno :)

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Slazem se sa kolegom cunamijem.

Fotograf nije najgora pozicija, nije ni bas zlatna... ali ako se poredi sa entry level poslovima nije uopste lose. Psihicki ume da ubije u pocetku,  to smaranje ljudi, kostimi itd, ali se covek navikne, kao sto neko rece ovde prihvatis to kao zezanje.  Ja sam bio slon jednom... i sad ja u kostimu na 40+ sa brutalnim ribama oko mene, drugi fotograf me slika, a ja lepo kazem sebi.. "E dule hebo te konj mrtvi presao si 10 000 km da budes slon"  i krenem da se smejem, odlepi covek posle tog probijanja granice i sve krene da bude rutina i za*****ancija.

Sve u svemu kada odes tamo, postije ti sanse prebaciti se na neku drugu poziciju posle nekog vremena. Tako da uvek postoji opcija, bitno je samo gurati napred i probiti tu granicu.
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline Ishmerish

  • Registered
  • *
  • Posts: 79
    • View Profile
Evo nakon dugog vremena pauze da se javim opet ...

Gledam malo , citam i vidim da neki pisu da je fotograf najgora pozicija ?
Pa ja cu vam reci da se vara onaj ko je to napisao i ko tako misli :)


Ali burazeru kljucno si zaboravio, a to je da ona nišani Image.

E sad ko je bio na brodu i ko moze dokumentovano da mi potvrdi da na bilo kom brodu Image fotografi rade manje od konobara?

Dalje na Image nek bude ultra happy ako dobije vise od 200$ nedeljno kao photog 1, pa na to dodaj uniformu, kameru i depozit.

Kad se uhoda i ako je manager nije neki smrad(mada je sansa velika da ce biti)i brzo dostigne photog 3 poziciju, onda moze da se nada +-300USD i to je fraj sto se tice photo pozicije na Image.

Dakle brod jeste bolji nego kopno, ali ako ima opcije bolje neka zaobidje Image, jer na sve navedeno jos cu staviti da jako retko rade ispod 10 sati dnevno, ogroman pritisak i bukvalno izd*kavanje od strane manager-a plus nenormalne targete, a ni warning nikada nije daleko.

Jedini plus je iskustvo, jer sto se brodske fotografije tice sto od Image nauci nece nigde.
`Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost, doduse za prvu nisam siguran`