Author Topic: ko kupuje te fotke, u koju svrhu, i po kojoj ceni?  (Read 3091 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline baky022

  • Registered
  • *
  • Posts: 163
    • View Profile
Nisam uopste upucen, oprosti mi na neznanju, ali zanima me ko kupuje te fotke,u koju svrhu,i po kojoj ceni?

Offline D.B.

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
ko kupuje te fotke, u koju svrhu, i po kojoj ceni?
« Reply #1 on: 20/July/2012 »
Odlicno pitanje baky ! Pitam se kako sam izostavio taj deo.

To je world wide market, fotke kupuju dizajneru i urednici, fotke mogu zavrsiti na websajtu, magazinu, biti ubace u neki dizajn, na bilbordu, dnevnim novinama itd. 

E sad... zasto ?  Pa recimo da im je isplativije da se registurju na taj sajt i placaju  po 5-10 dolara po slici koju hoce da kupe (a izbor su milioni i milioni slika svih mogucih kategorija i vrsta)  nego da plate fotografa da im odradi takvu fotku.   

Primer gde sve fotke zavrse:



http://www.autoglasssexpress.com/

http://www.capitalfordlincoln.com/glass-repair.html

I tako dalje...

 
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline baky022

  • Registered
  • *
  • Posts: 163
    • View Profile
_
« Reply #2 on: 20/July/2012 »
Nisam razmisljao na taj nacin,ali i te kako ima smisla!
Dakle,ti kao fotograf apsolutno 'ne postojis' niti se tvoje ime pominje od trenutka kad fotka postane vlasnistvo nekoga ko zeli da reklamira pastu za zube npr.a takodje fotka je unikatna,tako da taj neko nema dilemu da li ce to isto delo sutra videti na nekom drugom proizvodu,ili mestu sa sasvim drugacijom namenom

I jos nesto,da li se fotografije rangiraju,i prema cemu? Hocu da kazem,ja zelim da kupim fotku,u ponudi mi je nekoliko stotina,ili hiljada..
Pretpostavljam da veliki procenat ljudi nema strpljenja da prilikom pregleda klikne 1.250 puta,a tvoja slika je na 1.255 mestu,pri cemu je sansa za prodaju tvoje fotografije umanjena.
Nadam se da kapiras sta zelim da kazem..

Offline D.B.

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Re: _
« Reply #3 on: 20/July/2012 »
Nisam razmisljao na taj nacin,ali i te kako ima smisla! Dakle,ti kao fotograf apsolutno 'ne postojis' niti se tvoje ime pominje od trenutka kad fotka postane vlasnistvo nekoga ko zeli da reklamira pastu za zube npr.a takodje fotka je unikatna,tako da taj neko nema dilemu da li ce to isto delo sutra videti na nekom drugom proizvodu,ili mestu sa sasvim drugacijom namenom


Bas tako ! Ali nisu mu prodata sva prava na fotku. Tacnije ti ces uvek biti autor te fotografije. Na primer moze da je objavi na websajtu , i ta licenca kosta 5-6 dolara. Ako planira da je objavi u magazinu onda kupuje drugu licencu koja je skuplja, ako planira da zaradi od tvoje fotografije, na primer da napravi kalendar pa da ga prodaje onda ti placa i do 20-50 dolara.  A cak postoji opcija da je kupi sva tvoja autorska prava (ako se ti slozis sa tim) gde cene idu od 1000 do 2 nekad i 3 hiljade dolara.

E sad sto se tice rangiranja, fotke se mogu rangirati po najnovijim (sveze uploadovanim) najstarijim fajlovima, najvise prodatim, najmanje prodatim, po ceni, boji, keywordsima, kategoriji.. tako da veruj mi kupac uvek nadje put do fotke koju trazi.
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije