Author Topic: IT/IS Manager [dali mi preporu?ate polaganje MCSA + CCNA + Unix]  (Read 10201 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bjelov7

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Dakle kao što naslov kaže osobno sam kao i hrpa drugih zainteresiran za tu poziciju iako se nebi žalio niti za nekog asistenta.
Nedavno sam završio Tehničko veleučilište u Zagrebu i prema tome sam bakalar inženjer informacijske tehnologije. Prije svega osim pomorske knjižice i osnovnog D2 certifikata ne posjedujem daljnje cisco certifikate ili nekakve možda unix certifikate.

Treba napomenut da tijekom fakultetskog obrazovanja kroz 3 semestra (u 3 različita kolegija) sam intenzivno radio u cisco packet traceru te prema informacijama dobivenim na fakultetu znanje stečeno bi trebalo biti u rangu CCNP certifikata. Nadalje administiranje Unix sustava čije bi znanje također trebalo biti zadovoljavajuće da se pokriju prva 2. certifikata od 4 moguća (s time da se samo 2 mogu u hrv. polagat). Te u konačnici Baze podataka u što spadaju uvod i osnove SQL-a. Ostatak znaja se naravno podrazumijeva od officea, do (relativno slabo) c++ c#, unity, zatim operativni sustavi xp,vista,win7,ubuntu te PHP,XML,HTML.

S obzirom da sam dakle nedavno (prije mj. dana) diplomirao radno iskustvo je na razini honorarnog u trajanju od 3 godine kao Računalni serviser.

Da nebi postavljao pitanja koja su već ranije odgovorena od surovo realnog kolege Majst0r te drugih Collector604, Alexsandar itd...

Svjestan sam činjenice da sa trenutnim znanjem da nekim slučajem i naletim na mogući interview vrlo vjerojatno nebi zadovoljio jel mi evidentno fali kontinuiranog rada na mrežema.

U situaciji sam da mi je otac na brodu već 20godina i bio je u mogućnosti srediti mi kadeturu kao električara međutim uz sav trud dobio sam odbijenicu jel sam ipak dakle IT. Plan je bio steći dovoljno iskustva rada na brodu te poznanstava kako bih lakše došao do željene pozicije. oT

Prvo pitanje bi stoga bilo dali mi preporućate polaganje MCSA + CCNA te eventualno neki unix certifikat (kako bih dakle bio konkurentniji na tržištu i stekao više znanja da prodjem interview)?

Konkretno ako uzmete sve u obzir (dakle vi iskusni IT-evci) dali da idalje napadam po MTN-u, ili kruzer kompanijama ili jednostavno odustanem barem za neko dogledno vrijeme dok ne sakupim radnog iskustva zajedno sa certifikatima?

Unaprijed hvala na odgovorima

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: IT/IS Manager upit
« Reply #1 on: 15/August/2012 »
Moj primer:

Pre 3 nedelje me je Carnival primio na poziciju Assistant I/S Manager.

Nisam imao nijedan jedini sertifikat, samo formalno obrazovanje (inženjer informatike). Ali zato imam 10 godina iskustva. Koje opet sa druge strane nije nikakvo specijalno NASA/CERN iskustvo, već obična tehnička podrška, administracija mreža i servisiranje (što je upravo ono što na brodu i treba, a ne projektovanje, programiranje, baze podataka, web dizajn i slično).

Direktno sam se obratio kompaniji, poslao svoj CV, dopao im se, dogovorili smo telefonski intervju, obavili smo i to i... prošao sam. Stigli papiri, sad se bavim medicalom i vizom.

Utisak koji sam stekao je da najviše cene iskustvo i to pre tehničko nego inženjersko. Bar je tako na Carnivalu, ne znam za druge kompanije, ali pretpostavljam da je uglavnom isto.

Čini mi se da bi ti najviše pomogli CompTIA A+ i N+ sertifikati, oni pokrivaju upravo tu oblast koja je potrebna za rad na brodu i mogu da ti na neki način nadomeste nedostatak iskustva.

Međutim, koliko sam čuo i pročitao, na IT pozicije se lakše upada kada si već na brodu u nekom drugom departmentu, pa čak i kad baš ne pucaš od znanja i iskustva.

U svakom slučaju - ne odustaj! Ako to želiš, ostvarićeš! Uvek ima načina.

Offline Majst0r

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Dobar odgovor. Iskustvo je primarno.

Nedostatak iskustva mozes (na neki nacin) nadoknaditi ako impresioniras s certifikacijama i pokazanim znanjem na intervjuu, a da u isto vrijeme nema iskusnih kandidata u igri.

Iako mozda subnetiras u glavi i pises TCP paket generatore u asembleru i C-u iz zaj... uz jutarnju kavu - da ilustriram iz osobnog iskustva, ne bih volio da se npr. zaposlis ovdje i da te stave da radis samnom. U tome ti je kvaka.

S druge strane price - i ovdje su poceli zaposljavati konobare i audio tehnicare u IT na ove vece brodove gdje ih je po cetvero u timu. Tako da... ima uvijek neke sanse.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline bjelov7

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Eto čisto da se javim da idem ko asistent električar, prikupit iskustva, znanja, poznanstva a i ne leži mi se doma ... Hvala na realnim informacijama

Offline zeenmc

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Pozdrav, ja uporavo danas uzeh CCNA R&S , u sledecih 2 meseca cu izaci na CCNA Security, a do kraja avgusta bi trebalo da polozim i CCNP Security, rad u PT okaci macku o rep, :) PT je simulator, on simulira rad opreme, ali prvo i osnovno to je skripta, program, ajd da kazes da si koristio GNS3, pa i da razumem jer on koristi pravi IOS, bukvalno se importuje u GNS3, imas jeftino da nadjes opremu pa samo giljaj, ne znam kako je kod vas u hr, ali kod nas u srbiji se cisco ceni :)

@Prince, gde si se tacno prijavio, na kom sajtu


Ja cu sigurno tokom avgusta poslati neke prijave, zao mi pre toga, jer cu tokom leta juriti CCNP, icicu na Cisco akademiju u Beogradu, a imam kombinaciju da slusam i CCIE R&S kurs, ali to sve zavisi da li cu juriti pricu oko broda, jer uz siroko znanje Linux/Unix administracije uz trenutno moje primarno zanimanje tj mreze, videcu da jurim neki jaci posao sto se tice brodova, nije da me nezanima i rad u internet kaficima, jbg to bi bio prvi angazman na brodu, pa makar radio samo s gostima broda :)
CCNA R&S, CCNA Security, CCNP Switching

Prodajem 2 Cisco Switcha 2950, 40 evra po komadu, funkcionalni 100%, vezbao sam na njima pripremu ispita za sertifikate

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
"Internet kafići" nisu IT posao na brodu, bar iz mog ugla to nije IT. Drugo, što se Carnivala tiče, počeo je proces ukidanja pozicije Internet Cafe Manager-a i na taj posao treba sve manje računati... ionako je i do sada bio veoma tražen (lak, opušten, sam svoj šef itd.), a sada će radnih mesta na toj poziciji biti drastično manje.

Drugo, nemoj da čekaš sa slanjem prijave, ona se ne šalje nedelju dana pre nego što bi bio spreman da odeš na brod, nego odmah sada, sutra je već kasno. Jer se na dobijanje posla čeka mesecima, pa i godinu dana. IT nije konobarski posao sa konstantnim cirkulisanjem velikog broja radnika - samo se jednom godišnje u jednoj turi primi po par ljudi i to ti je to do sledeće godine.

A gde sam se prijavio? Svugde gde mi je rekao Google. Ne mogu dati precizniji odgovor, jer je adresa na koju sam se prijavio pre više od godinu dana ukinuta.

Offline zeenmc

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Veliko hvala na odgovoru, meni je u planu cim malo obaveze popuste da spremim i CCNA Voice, preko je vec mnogo ozbiljnija stvar, cekam da mi dodje ruter 2801, na koliko dobijas godisnji odmor, i koliko traje ?

Ovih dana cu prevesti CV na engleski, steta sto necu moci da stavim malo konkretnije stvari koje ce se desiti boze zdravlja u buducnosti :P

Svako dobro :)
CCNA R&S, CCNA Security, CCNP Switching

Prodajem 2 Cisco Switcha 2950, 40 evra po komadu, funkcionalni 100%, vezbao sam na njima pripremu ispita za sertifikate

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Ja ovo nemogu citat. Koi ccie? Ti nemas ni ccna a ako i imas posto nisam siguran dali si upiso ccna ili dobio cert ccna je entry level u cisco a planiras na ccie iduce godine, si ti normalan? Ak imalo znas o ciscu da je to expert lvl i da bi uopce dosao do njega moras prvo pismeni koi nesh proci pa onda na lab ici koi traje 8 sati i to ces uz bozju pomoc proci jer to ne prolaze ljudi koi godinama za cisco rade. CCIE polaze jako malo ljudi i prolaznost je nikakva na tom ispitu, kosta 1500 US i moras ici vanka polagat to. Znaci minimalno 2500 US. Neznam ja kolko ti love imas al cim oces na brod sumnjam da imas na bacanje.

Gle nemoj me krivo shvatit i ja se certificiram i ocu u IT na brodu al kad vidim da ti tu nabrojo certifikacija od cisca ko da je to igra i da se to polaze sam tak.
Nije mi jasno. Jedno je ak ucis uz braindumpove al samim time neznas nist i ccie nema sanse da dobis na tu foru. To ti prolazi sa entry lvl cert. Cilj je naucit nesto a jer cert sam po sebi je komad papira, cak ni to u danasnje vreme. Znanje je bitno.


Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Izaberi jednu temu u kojoj ćeš da mi postavljaš pitanja, ovako je iscepkano, nekome će nekada značiti sve te informacije i bolje da su na jednom mestu. ;D

Odmor je na svakih 6 meseci i traje 6 nedelja. Naravno, u zavisnosti od potreba kompanije, moguća su manja odstupanja, nije striktno 6-6, ali je otprilike to to.

Što se tiče toga što imaš u CV-u, već sada si saaasvim dovoljno kvalifikovan. Na brodu se ne bavimo projektovanjem, inžinjeringom, razvojem, analitikom... ovde si samo izvršna "ruka" projektanata, inžinjera, developera i analitičara koji sede u office-u u Majamiju. Dovoljno će ti biti samo da ti kažem da, što se Cisco opreme tiče, IS menadžer na brodu ima na raspolaganju samo show komande!

I slažem se donekle sa natalom... ovamo se razbacuješ raznim jakim Cisco sertifikatima kao da je to mačiji kašalj, a spreman si da počneš sa "Internet kafićem" na brodu. To mu dođe kao bacanje bisera pred svinje, što kaže izreka. :giggle: S jedne strane si veoma ambiciozan, a sa druge strane ne znaš šta ćeš sa time. -()-

Offline zeenmc

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Da si se malo bolje informisao znao bi da je 1800 dolara,  + pismeni 350 + put i vec sam planirao da to bude Dubai, sto planiram, pa prosto zacrtam sta hocu i tu je prici kraj, sa CCNA se moze ici direktno na CCIE, tako cu i probati sa Security, samo da nabavim ASA 5510 i krece vezba :) , imam ASA 5505 ali mi ona neodgovara, prosto vezbam vezbam, kuci imam ogromnu labaratoriju, radim nonstop, radio sam u  linux administraciji presao na mreze, i sto se tice love, pa ajd da kazem da imam dovoljno za svoju ccie labaratoriju ogroman deo opreme se danas koristi u CCIE labovima, mislim da je onda sve jasno :),sto se tice prolaznosti, slazem se, moj profesor je prvi put pao, a uzeo je CCIE 3 godine od ulaska u Cisco tj CCNA, imam vise poslova te se mogu sastaviti sa finansijama ali ne mogu sa slobodnim vremenom, u poslednje vreme i zbog zime a i zbog ovih sertifikata jer planiram za 2,3 meseca da izadjem na CCNA Security, te se s tim zezam, poslove malo batalio, brod je cisto sticanje isksutva i sansa opet da izadjem iz Srbije, kapiram da se "matorci nece trpati tamo, te vise sanse za omladinu, imam 27godina" vec radio po Evropi ali neke druge poslove koji nemaju veze s IT a to je i razlog sto sam odustao 2008 sa Cisco pricom, usao sam u neke druge vode, otisao iz zemlje zbog odlicnog posla, bio tamo, onda mi je doslo iz d***ta u glavu, radim posao koji je stvarno super bio placen, volim ga, to sada i u Srbiji radim, ali ne mogu sebe zamisliti u tom poslu sa 40 i nesto godina, te sam onda otisao iz te zemlje vratio se u Srbiju, onda sam napravio jos jednu gresku, ponudjen mi je posao u vojsci (opet oblast zbog koje sam otisao iz zemlje) posle nekog vremena shvatih da je u vojsci rasulo, i da bih samo nazadovao, tu sam bacio godinu dana umesto da sam tih 5,6 godina ulozio u IT ja sam blejao i vatao zjale, jbg ovo je sve malo konfuzno napisano, ali objasnjavam zasto hocu to sve sto pre da odradim, jedno je san, drugo je java, pa cemo videti  :)

Sto se tice znanja, CCNP Routing i Switching nece biti problema sa Troubleshootingom to je najlaksi ispit iz te price, ali nemam iskustva za pronalazenje i resavanje problema, to sto sam juce uzeo CCNA to okaci macku o rep, jer ipak znam malo vise (pa realno bio bi budala da nisam kuci radio ozbiljnije vezbe....juce mi je svako pitanje bilo tacno sem simulacija u EIGRP najteza simulacija mi dosla i tad sam pustio 100poenta niz vodu ) ja sam od starta ucio iz CCIE video treninga, s obrzirom da sam na Cisco Akademiji na Elektrotehnickom fakultetu u Beogradu, imam i pristup web dokumentaciji, koji 2 puta nisam otvorio, upravo zbog tih video treninga, naravno ja sam samo zagrebao to znanje, i vise ne znam nego sto znam, ali sertifikat je samo karta za ulaz na razgovor u vezi posla, zavrsio neki totalno 6. fakultet, a imam 10ak napisanih diplomskih  i seminarskih radova za FON, ETF, bla bla bla :P

Ako te zanimaju moje stvari, mogu ti dati pristup mojoj mrezi, trenutno sam skinuo mikrotik rutere s krova, jer mi se sje*ao kabal od antene, ali cim sredim vracam staticku ip sa jakim uploadom, te sve mozes skinuti od mene, ima oko 70-80 gigabajta cisco video seminara, svega i svacega ;)
CCNA R&S, CCNA Security, CCNP Switching

Prodajem 2 Cisco Switcha 2950, 40 evra po komadu, funkcionalni 100%, vezbao sam na njima pripremu ispita za sertifikate

Offline zeenmc

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
@Princ na belom brodu

Desi prince, ajd ovde cu ti pisati, verujem da si imao intervujuu preko skype, koliko si ih imao, koliko su dugo trajali, o cemu ste pricali, kakva su pitanja bila, skoro sam citav cv preveo na engleski, nego me smara, citam neke knjige na eng, pa me ubi u pojam, ali verovatno zavrsavam veceras, i odmah saljem na mail adrese, upisao sam u cv da sam pohadjao kurs za CCNA Security i polozio, valjda mi nece praviti probleme, mada ocekujem da to polazim za 2 meseca, uglavnom zanima me intervjuu, jer sam malo slabiji s engleskim, doduse to je moje subjektivno misljenje, ljudi kazu da nije tako, ali budimo realni, moje razumevanje engleskog je skoro pa perfektno (veoma retko naletim na nesto a da nerazumem i to je obicno nepoznata rec, ali iz razgovora shvatim sta covek hoce da kaze :) ), moj govorni engleski je izmedju 3 i 4 ali veoma blizu 4, radio sam u zemlji gde je engleski skoro pa sluzbeni (Kipar) za 10ak dana sam se navikao pa mi maltene bio ko i maternji, ja sam svestan toga da se brzo naviknem i potsetim, ali plasim se situacije, da zastajkujem tokom razgovora na intervjuu, pismeni engleski mi ide u paketu sa govornim, sto je govorni bolji, tako i pismeni napreduje, mada mi je pismeni bolji inace :)


Inace kakvo je tvoje iskustvo, da li bi mogao jedan deo cv da podelis s nama, moje iskustvo je vise okrenuto linux/unix serverima, mikrotik ruterima, od pre koju godinu sam okrenutiji mrezama, radio u nekim ISP, WIPS, kao sto rekoh u prethodnom postuju, imam brdo opreme kod sebe kuci te se stalno igram sa strane  :)


Zahvaljujem na odgovorima :)
CCNA R&S, CCNA Security, CCNP Switching

Prodajem 2 Cisco Switcha 2950, 40 evra po komadu, funkcionalni 100%, vezbao sam na njima pripremu ispita za sertifikate

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Da odgovorim redom...

Nisam imao intervju preko Skajpa, nego su me zvali telefonom na kućni broj. Imao sam samo jedan intervju i trajao je sat vremena. Obično se ima posle toga još jedan, ali su moje radno iskustvo i odličan utisak koji sam ostavio tokom tog intervjua doveli do toga da su me primili nakon prvog razgovora.

Pričali smo o svemu... o meni kao osobi, o meni kao profesionalcu, o mojim prethodnim iskustvima, o mojim planovima za budućnost... intervju je istovremeno bio i provera konverzacijskog engleskog. MORAŠ engleskim vladati odlično. Nije problem ako imaš jak akcenat, bitno je da umeš tečno da izražavaš kompleksne ideje. Radno mesto IS menadžera ne podrazumeva samo Mutu sa šrafcigerom u ruci, već i oficira i menadžera koji konstantno komunicira sa korisnicima, saradnicima, šefovima, contract-orima, osobljem na terminalu i naravno gostima.

Kada sam dobio papir sa opisom posla i uslovima koje treba ispuniti, od celog teksta jedino je ovaj uslov bio boldovan: "excellent written and verbal communication skills are a must".

U CV se može stavljati bilo šta, bilo kakve škole i diplome... ali izmišljeni sertifikati kao što je Cisco - nikako! Znaš i sam da se istinitost i validnost nekog od tih svetskih setifikata može proveriti online jednostavno i brzo. Tu ako lažeš, zauvek si sebi zatvorio vrata. Ne moraš unapred da popunjavaš CV, CV je "živa" stvar i kad god imaš "update", slobodno ga prosledi potencijalnom poslodavcu. I ja sam od prvog javljanja e-mailom do intervjua imao neke izmene i slao sam ih... time ih istovremeno i podsećajući na sebe i pokazujući da mi je stalo do posla.

Svoj CV ipak ne mogu podeliti ni sa kim, jer nije generički već vrlo personalizovan i jedan deo moje karijere je dosta specifičan. Savet koji po tom pitanju mogu dati je: marketing + psihologija. Sve što možeš da kažeš o sebi (a da je relevantno, naravno), reci na pozitivan način, moraš "prodati" sebe i svoje usluge, moraš ih ubediti da te kupe. I za to ti treba odličan engleski.

Još jednom ti ponavljam, sve što si napisao do sada o znanju kojim, pretpostavljam, vladaš je više nego dovoljno da budeš ozbiljno razmotren za posao. Ono što ti preostaje je da vežbaš engleski. Minimalno za 4+ da ti bude, poneka pauza tokom intervjua nije katastrofa.

Sve najbolje! :uzdravlje:

Offline zeenmc

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Ok prepravicu taj deo oko CCNA Security, sklonicu deo da sam polozio, mada ga jesam zavrsio, kurs je zavrsen juce :), sada realno 90% vezvi sam kod sebe kuci odradio, ali teorija ce biti posebna prica, mnogo novih stvari, imam osecaj da je ccna security 70% teorija a 30% osnovno podesavanje opreme iz ugla sigurnosti, bice veselo :) nevezano za brod, planirao sam kada se oslobodim obaveza da upisem neki kurs engleskog, nesto na par meseci gde bih u kontinuitetu vezbao engleski, cesto mi na poslu dodju stranci, pa na kraju dijaloga se obicno izvinim na losem engleskom, sto svi oni kazu da mi je engleski super :) ahaha mozda lazu :P, sto se tice prodaje sebe, uh znam biti previse iskren, znam biti i ostar prema sebi, ali brate kada znam da sam dobar onda sam dobar, :) zbog toga sam ja pitao u nekom prethodnom postu sta su ti zaduzenja na brodu, najlakse je reci ja znam sve, ali mi nepada na pamet da uzmem neko zaduzenje na sebe, ako nisam 110% siguran da to ne mogu isterati do kraja kako valja, jbg sto znam znam, sto ne znam, sta mogu, ako je u domenu mog interesovanja, lako cemo nauciti ;)
CCNA R&S, CCNA Security, CCNP Switching

Prodajem 2 Cisco Switcha 2950, 40 evra po komadu, funkcionalni 100%, vezbao sam na njima pripremu ispita za sertifikate

Offline mmm

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
ne moras imati MCSE ali je opet dobro jer iskreno zavisi ko ti radi intervju jer neko samo gleda koliko imas iskustvo i to je barem meni bitno kada radim za sve koji su novi .. inace fakultet ili ne to mi nista ne zanci jer zelim da imam covjeka koji ce i ako ne zna sve uraditi da bi naucio i isao dalje.. Dakle Celebrity Cruises. Upravo sam imao dvojicu na razgovoru

Offline ddanijel83

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
I ja sam takođe zainteresovan za rad na bordu, najradije u okviru IT struke, ali vidjećemo da li ću uspjeti pravolinijski ili kako to često biva, okolo-naokolo  :pilot: :)

Imam 6 godina radnog iskustva na polju servisiranja i administracije računara i mreže. Uz to se još nadodalo i prodaja opreme, izrada reklamnih materijala, držanje kurseva i sl... Odslušao sam i CISCO akademiju i položio CCNA, odslušao sam i CCNA Security kurs, evo upravo pripremam ispit i za taj sert...

Možete li mi napisati koji savjet, kome i na koji način da se obraćam za traženje posla?
Domaćim agencijama, preko web stranica kompanija? Da li imaju neke agencije koje rade samo sa IT kadrom ili je to sve uopšteno.
Neke smjernice za početak, bio bih Vam puno puno zahvalan.

Moj Linkedin profil je: https://www.linkedin.com/in/danijeldragicevic i zasada to je otprilike to što sam uspio za ove godine da napravim o sebi. :)