Author Topic: Novosadska agencija za zapošljavanje „Siter“  (Read 66588 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Najmanja plata 1.000 evra

Koji su poslovi najtraženiji, koliko se može zaraditi i kakvi su uopšte uslovi dobijanja i obavljanja poslova u inostranstvu, saznajemo od agencija registrovanih za ovu delatnost

Iako je sve krajnje regularno, ispred novosadske agencije za zapošljavanje "Siter" mnogi su sumnjičavo vrteli glavom kada je objavljeno da traže kamionxije za rad u Kanadi.
Poučeni brojnim neprijatnim iskustvima prijatelja i poznanika, zainteresovani su pažljivo slušali direktora kako bi se uverili da iza svega ne stoji neka prevara.
Obuka je u toku, njih 76 polaže testove, a za nekoliko nedelja prva grupa će krenuti u Kanadu.
Njihova zarada, u zavisnosti od toga koliko vremena budu provodili za volanom, kretaće se mesečno od hiljadu evra pa naviše.
A pod kojim uslovima odlaze drugi radnici i kolika je njihova zarada?

Traženi građevinci

Pre svega, poslodavac je dužan da u Srbiji radniku uplaćuje penziono, zdravstveno i socijalno osiguranje, a u inostranstvu zdravstveno osiguranje.
Obavezan je da mu obezbedi smeštaj, hranu, opremu i uz sve to zarada je, recimo na građevini, gde se najviše radnika traži, od šest do sedam evra po satu.
Okvirno, zarada je nešto veća od hiljadu evra. Rad na plantažama i u staklenicima donosi zaradu od oko hiljadu i dvesta evra, dok je zarada na brodovima nešto veća budući da je radnik stalno na radnom mestu. Pomoćno osoblje na brodu zarađuje oko hiljadu i po, konobari do dve hiljade evra.

U zemljama sa razvijenim turizmom, oni koji u sezoni nađu posao u prodavnicama suvenira, mogu da zarade izameđu sedamsto i devesto evra.
Budući da je sve legalno, mora da se poštuje osmočasovno radno vreme, a rad na crno se kažnjava vraćanjem radnika, u nekim zemljama i raskidom ugovora sa poslodavcem.

- Potpuno razumem ljude koji sa nepoverenjem čitaju oglase ili me pitaju kada dođu u agenciju koliko je sve sigurno - kaže Ljubomir Gajić, osnivač agencije "BC Biznis kontakt Ljubomir Gajić". - Ima tu zaista svega, zato treba biti obazriv. Sa partnerom imam registrovanu radnu jedinicu u Nemačkoj, član sam Privredne komore Nemačke, Zanatske komore Štutgarta i vodimo se u evidenciji Poreske uprave Nemačke.
Posredujemo u zapošljavanju u zemlji i inostranstvu i sve što radimo propraćeno je odgovarajućim papirima.

Intelektualci i čistačice

Savetovanje u agenciji je besplatno, a pre nego što se sklopi ugovor obavi se razgovor i popune upitnici.
Ugovor se sačinjava u dva primerka i važi šest meseci. Njime se agencija obavezuje da će u tom periodu radniku da ponudi poslove u zemljama koje "pokriva". Procedura je jednostavna.
Radnik uplaćuje članarinu koja u gotovo svim agencijama košta oko sto evra i to je jedina suma koja je svuda približna. Da li ima doplate zavisi od mnogo faktora i to niko unapred ne zna.
Pre svega zavisi od toga u koju se zemlju ide, koja je vrsta posla, ima li smeštaja, da li je potrebna obuka...

A kakva je potražnja u zemljama u koje se ide? U agencijama kažu da najviše posla ima na građevinama, branju voća, u staklenicima, na brodovima, naftnim platformama, ali dobro prolaze i stručnjaci elektro i mašinske struke.

- Kod nas u agenciju dolaze ljudi bukvalno svih zanimanja, od intelektualaca do spremačica - kaže Radmila Čaka iz kraljevačke agencije "Omicron employment". - Najčešće kontakte imamo sa agencijama iz Italije, ali i sa drugima iz okruženja. Kao i druge agencije i mi se samofinanasiramo, pa ide dosta teško.

Beogradska agencija "Si" specijalizovala se za poslove na brodovima i kako kažu ima i ponude i potražnje. Najveću lepezu ponuda, čini se, ima zemunska agencija "Link group".
Posao i učlanjenje mogu da se obave i putem interneta.

Princip rada gotovo svih agencija je isti. Ljudi dolaze, učlanjuju se i čekaju ponude iz agencije.
Agencije, pak, kontaktiraju svoje saradnike u zemljama sa kojima posluju i kada dobiju ponude, obaveštavaju članove.
Kasnije sledi ustaljena procedura osiguranja i vađenja viza i radnih dozvola.
Čekanje na posao može da bude bukvalno od nekoliko dana do nekoliko meseci.


--------------------------------------------------------------------------------

Ne nasedajte na primamljive oglase

Budite obazrivi sa oglasima, posebno budite pažljivi ako je oglas primamljiv, ako je u njemu naveden samo broj mobilnog telefona.
Nikome ne plaćajte na ruke, za sve tražite potvrde i obavezno proverite na sajtu Ministarstva rada, www.minrzs.sr.gov.yu da li agencija ima odobrenje za rad.

U Srbiji je trenutno registrovano više od dvadeset agencija za zapošljavanje, ali se samo nekoliko bavi slanjem radnika u inostranstvo.
Ima ih malo jer je posao kompleksan i ozbiljan, pa je to razlog više da se bude obazriv sa mnogobrojnim primamljivim oglasima.
  

Priredio Ognjan Radulović
Izvor: http://www.mail-archive.com/sim@antic.org/msg32109.html
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Sviki

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Kako do posla u inostranstvu?
« Reply #1 on: 19/February/2009 »

Iako je sve krajnje regularno, ispred novosadske agencije za zapošljavanje "Siter" mnogi su sumnjičavo vrteli glavom kada je objavljeno da traže kamionxije za rad u Kanadi. Poučeni brojnim neprijatnim iskustvima prijatelja i poznanika, zainteresovani su pažljivo slušali direktora kako bi se uverili da iza svega ne stoji neka prevara. Obuka je u toku, njih 76 polaže testove, a za nekoliko nedelja prva grupa će krenuti u Kanadu. Njihova zarada, u zavisnosti od toga koliko vremena budu provodili za volanom, kretaće se mesečno od hiljadu evra pa naviše.
 

Novosadska agencija za zapošljavanje „Siter“ prevarila je najmanje 20 vojvođanskih porodica, uzela im između 2.100 i 3.000 evra u zamenu za zaposlenje u Kanadi, a potom ih dve godine zavlačila, da bi ih na kraju ostavila i bez novca i bez posla

Imena sedmorice vozača samo su deo spiska od 35 ljudi koji su u jesen 2006. godine, posredstvom agencije „Siter“ iz Novog Sada, potpisali ugovore sa kanadskom advokatskom kancelarijom „Taureg“ i firmom „Vinipeg Motor Eksperes“, koji im, u zamenu za 2.160 evra, garantuje trogodišnje zaposlenje, vize i smeštaj za porodicu, te mesečnu zaradu od 5.000 kanadskih dolara.

- Nije to samo 2.160 evra, platili smo i više od 700 za preglede, prevode dokumenata, kurseve, a za to nemamo ni priznanicu. Sve do poslednjeg evra smo pozajmili, nadajući se spasu. Odlazak u Kanadu je nama, podstanarima bez stalnog posla, izgledao kao jedini izlaz. I dalje smo tu gde smo, od posla i Kanade ništa, i još smo u dugu 2.800 evra - ogorčeni su Branko i Tijana Spasić.
Oni su se, kao i ostali sagovornici „Blica“, javili agenciji „Siter“ nakon brojnih oglasa, novinskih napisa i podrške koje su Ministarstvo rada i pokrajinski Sekretarijat za zapošljavanje dali ovom projektu. Agencija „Siter“ i danas je jedna od retkih koja ima licencu ministarstva.
- Dva puta smo se videli sa advokatom iz Kanade i jednom i sa tamošnjim poslodavcem. Najpre nam je u „Siteru“ rečeno da je potrebno samo da prođemo vožnju, a posle prvog susreta su nam tražili i znanje engleskog. Prošli smo prvi kurs i ponovo razgovarali sa poslodavcem. Nas 35 našlo se na spisku onih koji su zadovoljili kriterijume, potpisali smo ugovore i predali novac - priča Đura Nikolić iz Despotova.
A ugovori su, tvrde naši sagovornici, svi različiti, jer ih je, navodno, vlasnik agencije Mišo Dedović diktirao sekretarici na licu mesta. Dok je Nikolićev potpisan i pečatiran, Spasićev je na engleskom jeziku, a Radisavljevićev nema ni pečat. Ipak, suština teksta je ista: 2.160 evra se predaje na ime zaposlenja, a ako poslodavac ne pokaže interesovanje, novac će radniku biti vraćen.
- U mom ugovoru stoji: data je suma od 2.160 evra na ime zaposlenja u „Vinipeg motor ekspres“, u suprotnom u celosti će mu biti vraćen iznos. Ipak, ni posla ni para video nisam. Ja sam se i snašao, radim sada i za veću platu od one ponuđene, ali želim da se ovo istera do kraja i zbog sebe i zbog svog deteta. Dok je ovakvih mešetara u zemlji, neće nam biti dobro - ogorčen je i Mirko Popadić iz Crvenke.
A ovim ljudima najgore su pala, kažu, Dedovićeva objašnjenja. Jednom je rečeno da je firma propala, drugom da je novac dat advokatu sa kojim se više ne može stupiti u kontakt, trećem da je novac otišao na lokale za agenciju i da više nema para... Najgore je bilo, kaže Željko Goganović, kada mu je Dedović ponudio novi posao u Kanadi, ali u zamenu za 4.000 evra.
- To je bilo prilikom poslednje posete. Tada mi je pukao film i zatražio sam da mi u roku od dva dana preda novac. Umesto novca - završio sam u policiji. Dedović je prijavio da sam mu pretio. Pa, ima li pravde ovde? - ogorčen je Goganović, koji sa ostalim prevarenima planira pokretanje zajedničke tužbe.


Thrust No One  :nono:

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Re: Kako do posla u inostranstvu?
« Reply #2 on: 02/April/2009 »
BRAVO BRAVO BRAVO BRAVO....  Potrudicu se da napravim jednu brosuru sa ovim informacijama. 
Sefe naklon do zemlje :pop1: :moli:             :D