Author Topic: Viza za Srbiju za strane državljane (Indonezija to Serbia)  (Read 13375 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Pa evo ako neko slucajno prodje kao ja, pa resi da svoju devojku/verenicu/zenu dovede u Srbiju, detaljan opis procesa apliciranja za C (do 90 dana) vizu za Srbiju.  

Mi smo se jako iscimali oko ovoga, proces je uzasno komplikovan... a najgore od svega je sto niko nije upucen u ovo, pa pomoci gotovo i da nema.
Pa evo pisem nesto o tome, ako ikada nekom ztreba, da se nadje.

U mom slucaju radi se o drzavljanki Indonezije sa Bali ostrva.
Upoznali smo se na brodu, skontali smo se, verili , i sad je dosao red da ona dodje u Srbiju da pravimo svadbu, ako joj prihvate vizu.

Aplicira se tako sto se salju sva dokumenta na ambasadin email.  Od dokumenata je potrebno

1 Aplikacija za vizu , forma na 2 strane koju mozete skinuti ovde  

2 Pozivno pismo (mora neko da garantuje finansijski i da bude odgovoran za stranog drzavljanina tokom njegovog boravka )  mozete kinuti ovde
    - pozivno pismo mora biti overeno u opstini grada u kojem ste rodjeni, bez toga nije validno.

3 Drzavljanstvo pozivara  (dokaz da je drzavljanin Srbije)

4 Primanja pozivara u poslednjih 3 meseca  (ovo nije obavezno, ali je dobro priloziti dokaz o finansijama, kako bi dokazali da mozete snositi sve troskove stranog drzavljanina)

5 Avionska karta u oba pravca  

6 Dokaz o zaposlenju i primanjima stranog drzavljanina ( mi smo poslali pismo sa carnivala u kojem pise da je ona trenutno tamo zaposlena i kolika su joj primanja)  

7  Skeniranu uplatnicu da ste platili taksu a vizu, koja iznosi 60 eura, 30 eura za dhl i 2 eura za ne znam sta.
-----------------------------------

E sad to sve ovako zvuci veoma prosto.. ali evo malo vise detalja o pojedinim stvarima.

Pozivno pismo
Vodite racuna da osoba koja salje pozivno pismo , bude zaposlena i ima stalna primanja i neku svoju imovinu.  
To morate overiti u opstini, oni ce hteti da vam overe to na poledjini, ukoliko saljete emailom obavezno im kazite da overe sa prednje strane, preko potpisa, kako bi bilo validno kada se salje u elektronskoj formi.
Ukoliko zelite da posaljete pozivno pismo postom, (sto vam ne preporucujem)  pismu ce trebati oko mesec dana da stigne iz Srbije u Indoneziju na ostvo Bali.  

Avionska karta.
E ovako, da bi ste aplicirali za vizu, morate priloziti rezervaciju avionske karte. Pa je ona morala unapred da kupi povratnu kartu za Srbiju.
Uzela je kartu sa polaznim datumom 10. septembra, a vraca se 02. decembra. Pare za kartu su nepovratne tako da ako joj odbiju vizu dovidjenja novci.
Inace karta je kostala oko 1400 dolara.  Moze se kupiti online preko raznih stranica, mi smo koristili ovu  http://www.wego.com/flights

Uplatnica "visa fee"  
Najgore cimanje od svega. Taksa za vizu mora biti uplacena u Deutsch banci.  E sad, najbliza Deutsch banka nalazi se u Jakarti a ona je sa Balija.
Znaci morala bid a pukne oko 92 eura za taksu za vizu, +500 dolara povratna karta za jakartu da bi platila taksu.
Pa da bi smo to izbegli, ja sam rekao da cu joj ja platiti tu taksu, posto sam nasao da ima predstavnistvo Deutsch banke u Beogradu.
Medjutim to u beogradu je samo neki office, ne prima pare. A najbliza Deutsch banka nalazi se u Sloveniji.
Pa sam nekako uspeo da izmajmunisem da sa mog racuna prebacim pare na racun ambasade, putem swift transfera, obavezno u razlog slanja navesti ime osobe koje aplicira za vizu.
Posle 2 dana dobijate povratnicu da je tranfer uspesan, to skenirate i dajete osobi koja aplicira da posalje to ambasadi sa ostalim dokumentima.

U celom procesu smo pukli  
1300 eura za avionsku kartu  (+- gubitak na konverzijama i transfera)
130 eura za transakciju para na racun ambasade
oko 2 000 dinara na sve papire (drzavljanstvo, overa pozivnog pisma.
Sve smo zaokruzili na 1500 eura.

Sve papire smo poslali ambasadi i sada cekamo da nam jave da li je viza odobrena..

Ukoliko je odobrane, ona salje svoj passport putem DHL-a u ambasadu (oko 30 eura)  tamo joj ubace vizu za Srbiju i salju joj passport nazad isto putem DHL-a.
Ceo proces pripreme papira za vizu trajao je oko 3 meseca.
Od dana kada posaljete aplikaciju za vizu, trebace im oko 14 do 18  dana da vam jave da li je viza odobrena ili odbijena.
Tako da racunajte to da aplicirate dovoljno dana pre polaska, jer avionske karte koje kupite uglavnom ne dozvoljavaju pomeranje datuma, a cak nije moguce ni otkazati let.

Ako nekog nesto zanima neka slobodno pita. Toliko od mene. Pozdrav.
Over and out.
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
 :pad: ... i za 3 mjeseca opet isto?
Ona ne dobija Srpsko državljanstvo udajom, ne?
Koliko vremena/privremenih viza mora proći da bi dobila državljanstvo?
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline ajvonn

  • Registered
  • *
  • Posts: 226
    • View Profile
http://www.mfa.gov.rs/Srpski/konz/drzavljanstvo.htm#1b

"B) Ako ste stranac koji je najmanje tri godine u bračnoj zajednici sa državljaninom Republike Srbije i kome je odobreno stalno nastanjenje u Republici Srbiji možete biti primljeni u državljanstvo Republike Srbije ako podnesete pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatrate svojom državom."

Offline Mala_Sirena

  • Registered
  • *
  • Posts: 159
  • Primorka :)
    • View Profile
Mislim da je zakon kao i u Crnoj Gori, minimum braka 3 godine i minimum boravka 5 godina, tek onda stice pravo na drzavljanstvo.

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
^ U srbiji je dovoljno brak 3 godine i moze podneti zahtev za Srpsko drzavljanstvo. 


Shefe, mora proci 6 meseci izmedju svake posete. Ali posto ce se udati za mene aplicirace za produzenje vize sa C na D (provremeni boravak)  Ako bude trebalo. Ako ne, ovako polako malo po malo. U medjuvremenu cu i ja do Balija. :)
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline Ishmerish

  • Registered
  • *
  • Posts: 79
    • View Profile
 :haha: :haha: Srbija ima vize i neke prohteve!!!  :haha: :haha:

Bez namere da mracim post i spamujem ali reci da je zalosno ovo kroz cega je DB morao(i morace) da prodje je teski understatement!

Evo vam primer kako operise drzava puna lopova i krimnalaca na najvecim polozajima, umesto da budemo sretni kao mali majmuni sto neko uopste hoce da dodje u ovu vukohebinu.

Viza sa Srbiju i ovi ostali '''uslovi''' ...ccccc,... idem na tavan da se okacim medj' sunke oT
`Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost, doduse za prvu nisam siguran`

Offline Mala_Sirena

  • Registered
  • *
  • Posts: 159
  • Primorka :)
    • View Profile
Strasno, i to na max 90 dana.  :pad: Pa cak su i Amerikanci poceli da daju na 3 do 5 godina...


Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Evo da se javim , poslali smo sve papire, sve je sredjeno. Sada cekam da nam ambasada javi da li je viza odbrena ili odbijena.

U uputstvu za paliciranje se nalazi jedan odeljak koji kaze "The Embassy will inform you when it gets answer from authorities in Serbia. If visa is granted, applicant will bring original passport and all other documentation in person to the Embassy, or send these originals by certified mail (DHL). "

Sto se toga tice, misli se samo na passport. Znaci ako joj odobre vizu, mora poslati samo njen pasos. Ne mora da dostavi originalna dokumenta tipa, pozivno pismo, drzavljanstvo, aplikacija, primanja itd. Znaci opusteno se moze aplicirati i sve odraditi preko email-a, zatim ako je viza odobrena poslati passport putem DHL-a, oni vrate isto tako na njenu adresu sa vizom u pasosu. I sve bude gotovo a da ni ne vidis ambasadu. Moram pohvaliti radnike nase ambasade u Indoneziji, da su mi mnogo izasli u susret i odgovorili na svako moje pitanje koje sam im postavio, pa cak smo uspeli da sredimo i to da ja platim takse za vizu preko intesa banke, prebacili smo na Deutsch banku, putem swift transfera, sto je inace teze jer sam ja fizicko, a oni pravno lice.

:haha: :haha: Srbija ima vize i neke prohteve!!!  

Bez namere da mracim post i spamujem ali reci da je zalosno ovo kroz cega je DB morao(i morace) da prodje je teski understatement!

Evo vam primer kako operise drzava puna lopova i krimnalaca na najvecim polozajima, umesto da budemo sretni kao mali majmuni sto neko uopste hoce da dodje u ovu vukohebinu.

Viza sa Srbiju i ovi ostali '''uslovi''' ...ccccc,... idem na tavan da se okacim medj' sunke oT

Da brate, jeste komplikovano... ali ja sam jos i srecan sto nisu trazili da pokaze novcanu sumu, koja bi bila 50$ po danu provedenom u srbiji (4500$)  + mogu traziti da ima i zdravestveno osiguranje od 20 000 do 50 000$ dok boravi u Srbiji... tako da sam ja poprilicno i srecan. Samo da joj odobre vizu.


Strasno, i to na max 90 dana.  :pad: Pa cak su i Amerikanci poceli da daju na 3 do 5 godina...



Da istina. Ali ne zaboravi da su to pomorske vize C1/D koje dobijas samo ako neka jaka kompanija garantuje za tebe.
Postoji opcija kada ona dodje (ako dodje)  kada se budemo vencali, da zatrazimo licnu kartu za strance, ako joj to odobre, moze da ostane u srbiji koliko hoce. Ne mora vise da se cima za vizu ako hoce ponovo da dodje. Ta licna karta za strance vazi 5 godina, a uslov da bi je dobio mora biti da si u bracnoj zajednici sa srpskim drzavljaninom.

Ako neko od kolega iz Hrvatske ima iskustva sa ovakvim stvarima, voleo bih da to podelite ovde sa nama, jer me interesuje da li je proces iole slican ili manje/vise komplikovan od naseg.

Over and out.
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Uf uf uf uf.... da dodam. Cimanju nije kraj.  Dodajem korak 8.

Kada posaljete sve papire ambasadi,  u roku od nedelju dana pozvace vas policija. :)  Da vam kaze da dodjete sutra ujutru (ili kad vec)  da oni malo popricaju sa vama.
Ko ste ? Sta ste ? Gde ste upoznali doticnog koji dolazi ? Koje su vase namere ? od cega cete da zivite ?  gde cete da ostanete ? 

Mene su cak pitali preko koje sam agencije isao na brod, gde mi je bio intervju, kada smo se ona i ja upoznali, kako ? zasto ? kad ? gde ? :D   

U kojoj kuci cete boraviti, koliko ima stanara, da li ispunjavate sve.. bla bla bla.. sve u svemu osecao sam se kao neki krimos   :smack:   

Eto... 

Over and out.
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline nmajm

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 89
    • View Profile
OOOOO...Bozeee....kakva komplikacija..... :ban:

Prosto da pozelis da zivis u ovakvoj,"uredjenoj" drzavi.... :busy:

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Ma meni je samo da ona dodje... ostalo mi manje vise nije bitno :)  Jbg... drzava kakva takva... uvek ce neki problem da se nadje. Sto je shef jednom rekao, a ja se sa njim u tome slazem, PROBLEM ne postoji, vec samo izazovi, tako da ja na sve to gledam kao jedan veliki izazov.
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Evo da javim.

Aplikaciju za vizu podnela je 22. avgusta.  Viza je odobrena juce 06. septembra. Danas joj je stigla na kucnu adresu. U ponedeljak joj polece avion za Amsterdam, pa za Srbiju. :)  Uradili smo sve knap u dan. Malo  je falilo da izgubimo novac za avionsku kartu, jer je nepovratan novac u pitanju i ne moze se let odloziti ili otkazati. :)  

15 dana ukupnog cekanja. :)
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Aj nek je sa srecom  :uzdravlje:
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
:yahoo: ♫ Svadba, svadba, svadba, svadba!!! ♪♫♪ :banana:

[yt=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=BjUZiPUiAkY[/yt]

:uzdravlje:

Offline krissj

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 28
    • View Profile
zar ne postoji neki nacin da se viza dobije s broda? mislim da se preko carnivala posalje zahtev za vizu za mesec dana?