Author Topic: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa  (Read 12417 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #15 on: 08/October/2012 »
 :neceici:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline karlak

  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #16 on: 08/October/2012 »
o fajn, budem se snašla  :pilot: javim nakon intervjua kako je prošlo i što su tražili,
I used to lie in bed in my flat and imagine what would happen if there was a zombie attack.

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #17 on: 10/October/2012 »
o fajn, budem se snašla  :pilot: javim nakon intervjua kako je prošlo i što su tražili,

i?

kako je proslo... evo meni se otovrila mogucnost ali me zanima koji su preduvjeti... koliko vidim po forumu NCL trazi da imas vlastitu opremu... meni osobno ne pada na pamet dati vlastitih 1000€ opreme koja ce vrijedit nista nakon 6 mjeseci i desetaka tisuca fotografija.. da mi je placa 2-3 tisuce onda bi se isplatilo.. ali ovako nema sanse..
nabijem te...

Offline karlak

  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #18 on: 10/October/2012 »
Intervju imam tek za 10-15 dana. Ono što znam jest da je plaća fiksna 1150 dolara brutto, ugovor 6 mjeseci. Za bonuse i promocije ne znam - nijedan fotograf s foruma, čini se, dosad nije radio direktno za NCL, već su na njihovim brodovima radili preko koncesionara Imagea. Posredno su mi rekli (čuli su od drugih kolega) kako NCL ne maltretira s disciplinom, dosta su ležerniji jer imaju taj Freestyle cruising, što znači da gosti nemaju fiksni raspored, rade što im drago, pa nemaš one famozne formal nights na koje se najviše žale fotografi Imagea i Carnivala, ne moraš im uvaljivat kameru za večerom (mada što se mora, nije teško, kao da ćeš ih gledat kasnije u životu  +U+ ). Glede kupnje vlastite opreme, imala sam sličan stav, dok nisam bacila stvari na papir i zaključila slijedeće - brod je trenutno najbolja prilika da svoj novi fotoaparat kapitaliziraš (onaj tko ima bolju priliku, ne znam zašto bi uopće i razmišljao o odlasku na brod). U 6 mjeseci, čak i nakon plaćanja doprinosa zaradit ću sadašnju godišnju plaću.  Ako se želiš profesionalno baviti  fotografijom, novi fotoaparat ćeš prije il kasnije u životu ionako kupiti. Kako sada stvari stoje, neće biti bolje prilike da se izvježbam u radu s portretima, rasvjetom i studijskom opremom (u fotostudiju bih opet fotkala ljude za dokumente, vrlo kreativno, mda). Dakle, više mi se isplati kameru od 1000e kupiti i mahnito koristiti na brodu, nego ju koristiti doma za snimanje pejsaža i bubamara i da mi nitko ne plati NIŠTA, il se nadati da će me prepoznat na nekom natječaju. Poanta je da staviš na vagu svoje mogućnosti i procijeniš, a ako ti je napeta plaća od 2-3 tisuće eura, koliko sam shvatila ostale, konkuriraš za krivu poziciju...
I used to lie in bed in my flat and imagine what would happen if there was a zombie attack.

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #19 on: 10/October/2012 »
racunicu na papiru nisam radio.. ali ovako iz glave.. 6x1150 brutto + nesto malo ako skupis provizije i baksisa... pa oduzmi trosak potreban do samog ukrcaja + 1000€ opreme... i onda reci koliko ti ostane...
a to da ce ti oprema vrijedit nakon nekoliko desetaka tisuca fotografija koje napravis tih 6 mjeseci.. mislim da nece... sigurno ces morati promijeniti okidac i bar jos nesto..

ni ja nisam jos odlucio.. prije zelim vidjeti sve u detalje pa cu onda... ali zasada uz gomilu troska mi ne zvuci prihvatljivo
nabijem te...

Offline karlak

  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #20 on: 10/October/2012 »
Za 6 mjeseci, bez bonusa i promocije, s mjesečnih 1150 dolara  zaradiš 6900 dolara odnosno - po tečaju 5,8 za dolar - 40 tisuća kuna. Oduzmi 12000 kuna za opremu i troškove odlaska, još 7200 za doprinose i ostaje ti oko 20 tisuća kuna. Istina, ovakav način izračuna podrazumijeva tešku disciplinu, no ako si jako štedljiv, ostane dovoljno da pokrpaš recimo minus, neki manji kredit, kupiš polovni auto il odeš u Kanadu  +U+. I imaš fotoaparat koji će ti trajati barem još jedan ugovor. Kasnije ne moraš prijaviti doprinose, ako ćeš se igrati s državom, al to već kako kome drago. Mislim da NCL plaća kartu, ponekad refundira i druge troškove poput onog za liječnički ako sa sobom poneseš račune na brod i sl. Računam da se isplate tek kasniji ugovori, u mom slučaju računam do maksimalno pet ugovora i onda adio. Za Image je još gora računica - i kod njih kupuješ opremu, a početnička minimalna plaća je 700 dolara plus bonus, koji ovisi o brodu. E to se uistinu ne isplati, postoji rizik da završiš u minusu. Carnival je isto fiksna plaća 1150 dolara, al nema promocija, bonusi im navodno isto nisu neko ludilo, jedino ne plaćaš opremu. E sad, pitanje je isplati li se čekati na njihov intervju ako s drugom kompanijom možeš prije otići na brod...Sve ovisi o osobnim prilikama i željama...E, da, ako imaš malo više iskustva, svi preporučuju Princess brodove i agenciju Safe Cruise u Beogradu - minimalan trošak, imaš pokrivenu kartu, opremu i sl, a ne maltretiraju fotografe, ok promocije, plaća s bonusima u rasponu 1200-1800 dolara (ovo je samo otprilike). Međutim, osobno nemam preduvjete za to, radila sam samo u novinama i sl, nemam pojma o studijskom radu, pozadinama i sl, pa ću skupljat utakmice u nogama i ako preživim, prijavit će nakon 2 ugovora kod njih...
I used to lie in bed in my flat and imagine what would happen if there was a zombie attack.

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #21 on: 10/October/2012 »
znaci ako ne potrosis ni kune za 6 mjeseci na brodu uz ove troskove ostane ti placa od 3300 kn mjesecno... a potrosit ces sigurno!   :rtfm:  :deda:


kakva oprema je uvjet.. dali traze nesto posebno.. ili samo bilo koje dslr tijelo + blic (koji?)  ????


ako pokrivaju put i lijecnicki... mozes proci sa opremom od 3-5 tisuca kn... ionda se isplati...
racunajmo da sitnice koje dobijes bonusima i promocijama ce pokriti tekuce troskove na brodu..

ja evo ispunjavam prijavu sto su mi poslali pa cemo vidjet kako ce se sve razvijat...
nabijem te...

Offline karlak

  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #22 on: 10/October/2012 »
Od opreme odobreni su Canon 40D,50D,60D i 7D. Leće EF 18-135 f/3.5-5.6, baterije, jedan filter i blic (ne mogu se sjetiti modela, dva su na listi, jedan jeftiniji i drugi u rangu 400dolara). Odobreni je Nikon D200, D300s i D90, leće, filter, blic - ugl, za recomended komplete moraš izdvojiti od 1000 do 1500 dolara.

S brodom je kao sa svim ostalim u životu - sve je stvar osobne perspektive. Generalno, nije to nikakva lova za 10+ sati rada bez slobodnog dana šest mjeseci. Pitanje je uvijek - s kojim ciljem ideš u to? Da meni s plaćom na kopnu ostane barem 500 kuna na računu mjesečno sa strane i da postoji pozitivna perspektiva, ne bih ni razmišljala o odlasku. No, situacija je takva da sam svaki mjesec na nuli, tj u minusu, jer moj poslodavac tu i tamo preskoči mjesečnu isplatu  :neee: a primam tih istih 3000+ kuna koji bi mi ostali na brodu nakon doprinosa i troškova odlaska. Samo što na kopnu moram još uz to platiti hranu, režije, mobitel, internet a ne mogu doslovce maknuti iz grada ni uložiti u svoje obrazovanje, steći nove kontakte itd. Ovako ću barem, taman bila na nuli, biti na brodu i putovati, zafrkavati Amere (i oni mene), upoznati nove ljude, učiti jezike itd. A nakon drugog ugovora, uštedjet ću sigurno nešto, poznajem svoje granice, godinama živim kao minimalist. Dakle, to je osobna stvar i procjena...
I used to lie in bed in my flat and imagine what would happen if there was a zombie attack.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #23 on: 10/October/2012 »
... meni osobno ne pada na pamet dati vlastitih 1000€ opreme koja ce vrijedit nista nakon 6 mjeseci i desetaka tisuca fotografija.. da mi je placa 2-3 tisuce onda bi se isplatilo.. ali ovako nema sanse..

Pretjeruješ. Aparatu neće biti ništa do nekih 6-10.000.000 okidanja. Nisu to više šklopocije kao od prije 50 godina.
Drugo, valjda postoji barem jedan aparat koji je u vlasništvu kompanije, a koji možeš koristiti na Gangway-u, barem ponekad.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #24 on: 10/October/2012 »
ma svaka cast ... svi dosadasnji komentari su bili samo sa mog osobnog gledista i ni kojem slucaju savjeti...
svak ima svoje vidjenje i ideje..

i ja sam trenutno zaposlen pa trazim nesto bolje... imam visoku poziciju trenutno.. ali stanje je takvo da mi to nista ne znaci.. placa mi je trenutno za jednu nulu manja nego je bila pred 4-5 godina.. ozbiljno!!
tako da trazim izlaz iz drzave i ustedit nesto... zabava, upoznavanje ljudi i svijeta mi nije prioritet sada.. samo novi profitabilni posao..
nabijem te...

Offline karlak

  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #25 on: 10/October/2012 »
Ma naravno, sve pet - svi imamo svoje motive i biramo u skladu s vlastitim mogućnostima. Ako možeš bolje, nema razloga da pristaješ na manje od zacrtanog. Fotografski posao, čini mi se, nije najisplativiji na brodu, već je više-manje neka zlatna sredina zarađenog i odrađenog. Ako znaš koji dodatni jezik, apliciraš za bolje plaćene pozicije i jače kompanije. Treba dobro odvagnuti svoje mogućnosti i granice, kao i procijeniti gdje se najbolje možeš prodati...Prije 5 godina imala sam na kopnu od 7 do 10 tisuća kuna, ali naravno prekasno sam došla pameti i srezala troškove...sada radim potpuni reset, pa eto, kud me već dovede...
I used to lie in bed in my flat and imagine what would happen if there was a zombie attack.

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #26 on: 10/October/2012 »
.....Prije 5 godina imala sam na kopnu od 7 do 10 tisuća kuna, ali naravno prekasno sam došla pameti i srezala troškove...sada radim potpuni reset, pa eto, kud me već dovede...

ista stvar.. samo kod mene je jos drasticnija razlika u placi bila.. nikad ispod 15.. a sad na boljoj poziciji a para ni za rezije..


sretno na intervju.. ja cu pustit da voda tece pa sto bude... :D
nabijem te...

Offline HrGa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 135
  • Prodajem ulje...
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #27 on: 10/October/2012 »
Pretjeruješ. Aparatu neće biti ništa do nekih 6-10.000.000 okidanja. Nisu to više šklopocije kao od prije 50 godina.
Drugo, valjda postoji barem jedan aparat koji je u vlasništvu kompanije, a koji možeš koristiti na Gangway-u, barem ponekad.

istina... ali rok trajanja dugmeta i mehanizma dugmeta za okidanje je jako mali.... meni pred par godina eos500d je dugme pocelo raditi probleme nakon +30k fotografija... da bi nakon 50k ti problemi bili iritirajuci...

ma vidit cu.. ako je sve drugo ok... i ako oprema nemora biti super skupa... nesto poput eos1100D ili tako nesto.. onda OK ;)
nabijem te...

Offline karlak

  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #28 on: 10/October/2012 »
kako rekoh, NCL ima popis odobrene opreme, a preporučuju Canon 60D i Nikon D90 s wide i mid range lećama (obavezno imati blic, tri seta baterija, filter) ako ćeš kupovati novo trošak je sigurnih 1000-1500 dolara. Ako želiš koristiti nešto drugo, NCL-u moraš poslati pismeni zahtjev i zatražiti odobrenje. Ja imam Canon 400D al čisto sumnjam da bi to bilo dovoljno, premda s dobrim objektivom bi i on bio ok. Taj ću recimo prodati i onda to uložiti u novi, ako prođem.  :pop1:

sretno i tebi, štogod odlučio, samo da bude para  :money:
I used to lie in bed in my flat and imagine what would happen if there was a zombie attack.

Offline karlak

  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re: imam intervju s NCL-om povodom posla fotografa
« Reply #29 on: 17/October/2012 »
Evo ekipa, stigao službeni poziv na intervju za photo department na NCL-u. Ipak neće biti Skype, već predstavnici kompanije dolaze u ZG. Sretno svima koji dolaze

 ;)


Good morning Ladies and Gentlemen,
 
We would like to officially invite you for an interview with NCL company,
·         which will be held in Zagreb Croatia October. 25 .2012. hotel www.hotel-i.hr  Remetinecka 106 Zagreb, 9:00 am.
 
One of the most common and worst mistakes people make when interviewing, is not being prepared. When you walk into an interview, the more prepared you are, the better the chances are that you'll succeed. The following are some tips to help you prepare for your upcoming interview:
 
Research: Knowing as much as possible about a company before you walk through the doors of an interview is a huge advantage to you. You especially want to know how the company has performed in the past and what its growth potential is for the future. It is also a good idea to research the industry in which the company operates in.
 
Prepare & Practice: Prepare responses to likely questions which the interviewer might ask, as well as questions you have for the interviewer. Remember practice makes perfect!
 
 
I used to lie in bed in my flat and imagine what would happen if there was a zombie attack.