Author Topic: Pozdrav drugari, nadam se i buduce kolege :)  (Read 2078 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Pozdrav drugari, nadam se i buduce kolege :)

Bukvalno slucajno sam upao u celu ovu pricu, citajuci oglase na jednom sajtu za prodaju polovnih fotoaparata i opreme.
Buduci da sam pomenuo fotoaparate, znate vec sta me interesuje :)
DSLR (Canon EOS 40D) koristim vec duze vreme, umetnik duge kose jos uvek nisam postao, ali zato, kao i Keba Kraba, volim pare, pa sam resio da nakon sto zavrsim osnovne studije fakulteta, sto ce se desiti naredne godine, pokusam da se zaposlim kao fotograf na nekom od brodova i ojacam svoju finansijsku situaciju koja je sve samo ne dobra, i hocu kao relativno mlad (10og sam napunio 21u godinu) da zaradim kroz par sezona dovoljno novca za kvalitetnu opremu i jos neke potrepstine i da sve to ulozim u neki drugi biznis. Oprema je prioritet, a za ostalo cu videti vec kako cu :)

Par dana citam postove vezane za ovo zanimanje na brodu, pa sam resio da otpocnem svoje ostvarivanje cilja prikljucujuci se ovoj zajednici, vidim da ovde ima dosta dobrih ljudi koji su se probili, pa bih malo da se raspitujem i upijam savete :D


Pozdrav, Nikola.
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Pozdrav drugari, nadam se i buduce kolege :)
« Reply #1 on: 31/August/2012 »
Pozdrav Nikola,

dobrodošao... Nemoj da te brod makne s pravca obrazovanja kao NEKE..  oT Istina, i ja sam se probio na brodu - postao sam probisvijet   :D  I ako hoces savjet (iako ne znam koliko ti treba da zavrsis studij a svasta se moze dotad promijeniti), prijavi se za fotografa na Princessu, a ne na Image. Čitajući forum shvatit ćeš zašto :)

Puno sreće  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline chova

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 188
  • If you have target everything is easy...
    • View Profile
Re: Pozdrav drugari, nadam se i buduce kolege :)
« Reply #2 on: 31/August/2012 »
e kako vidim ti se usput raspitujes, ali ajd ovako kada recimo ti ostane mesec dana jos do odluke da si definitivno odlucio da ides na brod mozda onda bolje da pocnes gledati ovaj forum  :D.....mislim sta sad da punis glavu sa svim i svacim do sledece godine se svasta moze izdesavati  :pop:.....uglavnom razmisljaj o Princess kompaniju ona je za sada najbolja za fotografe......kao sto je prethodni clan rekao....

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Pozdrav drugari, nadam se i buduce kolege :)
« Reply #3 on: 31/August/2012 »
Drugovi Chovo i Legionar, hvala na lepim zeljama  :uzdravlje:

Daleko je ovo od "usput", ja na ovo gledam kao na priliku da pocnem da zivim normalan i samostalan zivot, a toga tesko da ce biti u Srbiji skoro a imam i takvih porodicnih problema da mi jednostavno treba ovako nesto. Otprilike sam stekao neku sliku i neki "basic know how" kako sve to ide ali cu da prelistam ovaj forum uzduz i popreko kao da nemam pojma. Tako sam vec stekao neki "plan", znam da cu da probam s Princessom, pa ako to padne, onda Carnival, pa na kraju krajeva Image, cisto da bih imao prodju kasnije za nesto bolje. Potpuno sam svestan posledica ako odlozim master i studiranje uopste, ali je bolje tako. Ko zna kad cu dobiti posao u struci, i za koje pare, a ionako sam razocaran u sve to, jer nas j*** predavaci kao volove u kupusu, izgubio sam interesovanje za to zbog ljudi prepunih kompleksa, dok me fotografija u bilo kakvom obliku, pa cak i ovom obliku privlaci. Ja na to gledam kao na business and pleasure i priliku da dobro radim i osetim se kao deo nekog kolektiva i da za to budem dobro placen, jer sam do sad samo dobro radio :)

Zaboravio sam da opisem sebe u par recenica, ovo bi bilo nesto generalno.

Sa svojih 16 godina sam sezonski krenuo da radim kao konobar i to je bilo robovlasnicko uredjenje poput Image-a, tih 2-4 meseci koje sam radio svakog bozjeg dana tokom 4 sezona nisu uspeli da me slome, tako da nece ni ovo sto je mnogo mnogo bolje placeno. Upisao sam fakultet Zastite na radu da bih pobegao od matematike, ali me je ona i ovde sacekala pa sam poceo da je ucim i otkacio u roku od odmah, isto tako i ostale ispite. Studije mi dobro idu, maltene sam obezbedio budzet za trecu, ove godine sam primao stipendiju koju sam iskoristio za kupovinu DSLRa i neke opreme, a i sledece godine cu najverovatnije dobijati stipendiju. Sto se tice fotografije, Tehnicki sam dobro potkovan, zanima me sve vezano za modernu fotografiju i uvek prosirujem znanja, doduse mnogo bolje poznajem Canon opremu, ali zacas cu se presaltati na Nikon jer nema tu neke bitne razlike, a nisam ni fanboy, sve to radi u sustini isto i zadovoljava potrebe brodovlasnika. 

Digitalno sam pismen (elektrotehnicar racunara), svako servisiranje radim sam. Od softvera za obradu koristim Lightroom i CS5/6, doduse nisam neki mag, ali osnove znam, i to cu unaprediti, jer brzo ucim.

Engleski govorim odlicno, takodje ga odlicno i razumem, znam dobar deo fraza i fazona, pored toga govorim malo i turski, spanski nesto manje, ali ga nekim cudom prilicno dobro razumem, i jos par reci nekih drugih jezika ali je to sve preslabo. Sve bih to da dodatno naucim, sve samo da se sto pre napreduje.), trenutno pored faksa radim i za jednu marketinsku agenciju kao anketar, i to skoro godinu dana, sto znaci da ljudima odlicno manipulisem. I pored moje tuzne zivotne price, da me neko vidi, rekao bi za mene na prvu loptu da mi nista ne fali u zivotu i da sam veseljak, a takve i traze.

Ne znam sta bih jos mogao da kazem, volim muziku, u poslednje vreme 70% muzike koju slusam cini psy i techno (al ne ovo Geta djubre sto se sad slusa) i tako...
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pozdrav drugari, nadam se i buduce kolege :)
« Reply #4 on: 31/August/2012 »
Fotograf na brodu ti je odlično rješenje, ali uvijek gledaj na to kao na kratkoročno, recimo 3-5 godina rješenje, jer ako si imalo kreativan, monotonija na brodu će te ubiti u pojam.
Također, pokreni nešto da zarađuješ od fotografija na internetu, jer imaćeš odlične prilike za napraviti kvalitetne, raznovrsne fotografije.
Pa ako možeš od toga imati $50-100/mjesec, odlično, jer love nikad dosta.
Život na brodu nije za duge staze, jer stres i kronična neispavanost imaju cijenu.
U svakom slučaju ćeš kao fotograf imati priliku kupiti fantastičnu opremu, jeftinije nego kod nas, samo ju trebaš prenijeti preko grane bez carine.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Pozdrav drugari, nadam se i buduce kolege :)
« Reply #5 on: 01/September/2012 »
Tako nesto sam i razmisljao, ulozicu maksimalan trud da bih sto brze napredovao i zaradio sto vise novca. Oprema koju budem kupio bice koriscena za stock i jos ponesto sto naleti. Osim toga, akcenat nije samo na novcu, bitan je i dozivljaj, upoznavanje drugih ljudi, promena sredine... Sve to kao celina me privlaci. Ne zelim da se zakucam u Srbiji radeci neki posao koji ne volim do kraja zivota, znajuci da sam propustio odlicnu sansu da zaradim novac i prozivim mladost onako kako dolikuje.
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!