Author Topic: New guy in neighbour want something else from life  (Read 1643 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline neo77

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Kao sto naslov kaze, dosta mi je ove skvakodnevnice :)
Inace, pozdrav svima od srca :) bas sam nasao neke fine informacije ovde i VEOMA sam vam zahvalan na istima.

Da ne duljimo sa zahvalama, ja sam student, 21 godina i trenutno zavrsavam 1 godinu studija na turizmu i zastiti zivotne sredine.
Sto se mene samog tice, dosta volim svoj fakultet, ali nikako ne zelim i po zavrsetku ostati u BIH i gledati ovo stanje koje nas sve u crno zavija (sve ex yu zemlje). Ja sam samostalan vec duze vrijeme, sam zivim, sam zaradjujem koliko mogu uz pomoc roditelja kada ne stignem, prakticno od 18te godine.

Sto se mojih studija tice, ja cu jos minimalno godinu dana da se posvetim istima (skolovanje traje 4 godine) iz razloga sto se pripremam psihicki ali i fizicki za odlazak na neki bord !
Sta podrazumjevam pod time ? Sto se psihickog dijela tice, rad u okruzenju i pod stresom mi ne bi trebao biti problem, dok sa fizickog dijela planiram ojacati tijelo raznim vjezbama, dovesti se do savrsene linije te biti samim time spreman za sve napore koji me cekaju na takvom poslu.

Sada me zanimaju vasi savjeti, kako se poceti pripremati, da bi u roku 1 godine pristupio samom intevju i svemu sto slijedi postupak pronalaska posla i odlaska na isti ?
Moje znanje engleskog jezika je veoma dobro, i u ovu godinu dana planiram isti da usavrsim. Pored engleskog tu i tamo sam sa italijanskim i francuskim jezikom, dok je spanski na minimumu minimuma. Zanima me da li se posvetiti engleskom i dovesti ga do perfekcije, ili dati malo vremena i ostalim jezicima ?
Koliko bi mi sam fakultet mogao znaciti u svemu ovome ? Ja bih mogao i bez njega, ali zelim da imam diplomu u rukama nakon svega :)

Sta jos da kazem za ovaj prvi post ? Ne znam, skupljam informacije i DEFINITIVNO cu se upustiti u ovu zivotnu avanturu.
Svjestan sam posla, obaveza i iskusenja, ali sam cvrst kao licnost i spreman sam na sve!

Kako iskoristiti ovu godinu dana ? Za koju se poziciju "usavrsavati" ?

Dalje, sta vi smatrate pod "IT" sektorom ? Sta se tu poznaje jer sam i sa IT dijelom dobar :) Mreze, adminsitracija, web design (vjerujem da ovo ne treba XD ali samo spominjem spektar poznavanja istih), sistemi i slicno.

Intevju za BIH, Sarajevo ? Sta, kako, gdje ?

Hvala :)

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: New guy in neighbour want something else from life
« Reply #1 on: 01/September/2012 »


Da ilustriram primjer;
U naslovu si napisao "New guy in neighbour ...", dok bi pravilno bilo "New guy in the neighbourhood ..." barem ja tako mislim ..
Nije velika razlika, ali Ameri to odmah kvalificiraju kao "broken english"

Što se tiče škole, ne zamaraj se time, to je manje važno, a možda i nepoželjno, jer njima ne trebaju visokoumni intelektualci da im sole pamet, nego radnici koji rade šta im se kaže i šute. Takva je cijena slobode danas. Ako želiš natrpati džepove lovom, i napraviti sa tom lovom nešto od sebe, kupiti stan ili kuću ili auto i biti neovisan, ... moraš dobro posložiti svoje prioritete.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Zorke

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: New guy in neighbour want something else from life
« Reply #2 on: 02/September/2012 »
Što se tiče škole, ne zamaraj se time, to je manje važno, a možda i nepoželjno

Dakle bukvalno se sve svodi na taj intervju gde zapravo treba da se pokažemo u znanju engleskog jezika sa bogatim vokabularom i da se pokažemo kao komunikativni i pedantni?

Jer ja sam bio ubeđen da i školska sprema i preporuke tj neka ranija radna iskustva imaju velikog udela, zato sam i hteo prvo da diplomiram... Ja bih onda mogao već da pokušam da otplovim.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: New guy in neighbour want something else from life
« Reply #3 on: 02/September/2012 »
Radio sam sa inžinjerima, profesorom klavira, kapetanom, učiteljima ... koji su na brodu radili u pot-wash-u, jer im je to bilo plaćeno 5x više nego u zemlji iz koje su došli.
Ako imaš srednju školu, možeš sutra na interview.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)