Author Topic: CV - Hoce li biti dovoljno dobar za Princess (fotograf)?  (Read 8766 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Pozdrav drugarice i drugari :uzdravlje:

Posto sam se nameracio na mesto fotografa na nekom od Princess brodova za svoj prvi ugovor, moracu da poradim malo na CV-ju u zelji da osiguram svoje mesto na brodu, pa sam planirao da krenem da radim kao klupski fotograf za party promo team koji drzi brat mog cimera i time sebi osiguram posao na nekom od brodova. Inace period pre ovog posla mogu da nazovem freelance fotografijom i fotkanjem nekih proslava prijatelja/drugara/nekih eventa, sto je u sustini tacno.

1. JEZIK - Kao sto sam vec napisao u svom predstavljanju, engleski jezik mi je jaca strana, imam neko malo poznavanje turskog jezika (radio sam kao konobar 4 sezone u jednoj kafani gde svracaju turci kamiondzije) i recimo da bih i za spanski jezik mogao da kazem da imam neko osnovno poznavanje, nista specijalno.

2. OBRAZOVANJE - Zavrsio sam srednju Tehnicku skolu, smer elektrotehnicar racunara, imao sam par praksi u servisu gde me je vlasnik bukvalno pustao da popravljam racunare koje su mu donosili klijenti dok se on posvetio papirima :) Dakle, imam iskustva u radu s racunarima i elektronikom uopste.

3. OBRADA FOTOGRAFIJA - Sto se tice softvera za obradu fotografija, koristim Photoshop CS 5.1 i Adobe Lightroom 3.6, u fotosopu nisam neki mag, cak sta vise mogao bih da kazem da je moje znanje skromno, dok se u lajtrumu vec bolje snalazim jer to nije neka nauka. Recimo da sam upoznat i sa obradom fotografija na osnovu toga.

4. RAD S LJUDIMA - Sto se tice rada s ljudima, radim za jednu marketinsku agenciju kao anketar, dakle znam kako postupati s ljudima, uvek osmeh, ljubaznost, gde treba i malo agresivnija ljubaznost i ubedjivanje, upoznat sam s psiholoskim delom price, bavim se time od Novembra 2011te, dakle jos malo pa godinu dana.

Navikao sam na tezak rad i borbu za opstanak i zivot u skucenom prostoru (zivim u studentskom domu 2 godine, od oktobra krece treca, dvoje cimera) i to mi ne smeta uopste, nas trojica delimo jedno kupatilo i nikom to ne smeta, narocito ne meni. Za ovih par sezona konobarisanja izdrzao sam raznorazne prozivke i uvek davao sve od sebe za neverovatno bednu kintu, ali nisam imao drugog izbora. Cenim da bih se ovde davao 150%, bez preterivanja.

Ovo je otprilike nesto okvirno sto bih rekao o sebi, sta biste vi rekli o svemu ovome, da li ce biti dovoljno, i sta biste jos malo nasminkali? Zanima me sta bih jos mogao da dodam i na cemu bih mogao da poradim, imajuci u vidu da sam relativno mlad (21 god) i da li bi bilo pametno da kontaktiram Safe Cruise vec sada ali da se ukrcam u toku sledece godine, verovatno izmedju Juna i Oktobra zbog fakulteta, ako prodjem naravno?
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline neven

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
iskreno, ne znam što ljudi iz kompanija najviše cijene od ovoga što si ti napisao, no nekako mi nedostaje praksa... dakle podaci gdje si i za koga radio kao fotograf. ako nisi objavljivao fotke u nijednom mediju, kreni s fotićem po gradu i slikaj.... samo okidaj... ljude, fontane, pročelja zgrada... i probaj iskemijati da ti netko objavi. pa makar i frend koji ima svoj web sajt. pa kad tome pridodaš fotke s partija onda imaš nešto. čini mi se da je poanta fotografa na brodu - naslikavanje... one obiteljske fotke kad su svi zagrljeni ili plešu ili se glupiraju, no ipak najviše obiteljske grupne fotke. otiđi po školama u svom gradu i fotkaj razrede... bilo što! i onda sve to obavezno ubaci u životopis!

poanta životopisa je da ostaviš barem nekakav dojam na ljude od kojih tražiš posao, da pomisle 's ovim tipom bi trebalo barem popričati'. drugim riječima, muljaj, preuveličavaj, bacaj maglu... samo da imaš što više iskustva.

što se tiče fotošopa, to nije nikakav problem... upali komp, pa program i počni se igrati. samo češ tako naučiti. zaista nije teško!

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Imao sam objave nekih fotki na sajtu mog fakulteta i za neke novine mog fakulteta sa vatrogasnog takmicenja, dosta grupnih fotki, akcije itd. to mi je bio prvi veci event koji sam pokrivao, (koliko je to moglo sa 18-55 IS), imam fotke sa rodjendana (tudjih naravno), fotkao sam drustvo dosta posto su oni uvek za, ima tu fotki, krenucu sa forsiranjem grupnih fotki malo vise.

Juce sam bas fotkao jednu moju koleginicu u sarenim pozama, vrlo je fotogenicna tako da sam vec krenuo da radim na prosirenju, mada imam i par dobrih fotki pre toga, razmisljao sam da podmetnem neke sa ludim bokehom jer imam i ruski Helios 44-2 58mm koji opasno muti pozadinu i vrlo je fino portretno staklo, nazalost bez AF, imajuci u vidu da je u pitanju objektiv "made in USSR", dakle poprilicno mator :)

Nedostaju mi landscape fotke, imam ih vrlo malo, to bih mogao da popunim.

Sto se tice bacanja magle, tu sam neprevazidjen, a u fotoshopu uglavnom posle lajtruma (u kojem sredjujem white balance, boje, vinjetiranje i malo cackam ostrinu, primenjujem preset za objektiv, EXIF, kropovanje, poravnavanje ako fotka curi itd...) vrsim dodatne korekcije kao smart sharpen, unsharp mask, kloniranje nepozeljnih delova, izbeljivanje zuba itd...

Dakle problem je iskustvo.

Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline PopajPGD

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Juce sam bas fotkao jednu moju koleginicu u sarenim pozama, vrlo je fotogenicna tako da sam vec krenuo da radim na prosirenju

Od nečeg se mora početi, samo napred!   :yeah:

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Poceo sam ja poodavno, ali sad mora sve to da se odradi brzinom svetlosti :) Ne mogu da opisem koliku zelju imam da dogodine budem na jednom od brodova...

Da ne zaboravim, zahvalio bih se drugu Tsunami1984 jer je on najzasluzniji za cementiranje moje odluke, citajuci sve sto je pisao i gledajuci neke njegove klipove pomogao mi je neizmerno a i dobro me nasmejao :D Voleo bih da ga upoznam, srescemo se valjda na nekom od brodova uz malo srece :)
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline neven

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
Dakle problem je iskustvo.
Ma jok... koliko sam shvatio iz postova fotografa na ovom forumu, ionako te ništa ne može pripremiti na splet svih mogućih okolnosti koje te čekaju na brodu. Važnija je volja...puuuuuno volje i osmjeh na licu! I rokaj bato!
 :run:

Offline mamainak

  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
Ne zaboravi na prezentaciju CV-a

ovo ti moze pomoci
https://cvmkr.com/

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Naravno, sve ce to biti zavijeno u lepu foliju, ovde sam samo napisao ono sto ce se nalaziti u CV-ju, mada naslov sugerise da je ovo u stvari CV :) Ne verujem ni da bi ga citali kad bi videli ovako nabacan tekst  :rtfm:

Sto se tice iskustva, ja bih to vise zbog sebe produbio, oni me ionako uce da radim jednu te istu stvar 1329421 put tokom ugovora. A sa putnicima ocekujem i prijatne i neprijatne situacije, ako su inteligentni kao sto se prica, bice mi zabavno :)

Volja je ogromna, to se ne dovodi u pitanje. Na kraju krajeva dzaba meni sve ovo sto znam i mogu ako ja njih ne ubedim u to, to je najbitnije  :)
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Zavrsio sam svoj CV preko Europass-a ali me muci jedna stvar, gde uneti naziv firme za koju sam radio? Mogu da unesem naziv vlasnika, ali ne i naziv firme? Uz to mi deluje i nekako mrsavo...
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline markoivkovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
snađi se  :hekla:

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: CV - Hoce li biti dovoljno dobar za Princess (fotograf)?
« Reply #10 on: 12/September/2012 »
Trezniji sam opet pregledao CV  +U+ Valjda je dobro ako napisem naziv firme nakon imena, to mi deluje najlogicnije. Mozda ne bi bilo lose da ga okacim ovde pa da pogleda neko i kaze svoje misljenje?  :deda:

P.S. Pregledao sam upravo par drugih CV-ja, vidim da ipak treba upisati naziv firme, bez imena poslodavca :P
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline Mirem

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Re: CV - Hoce li biti dovoljno dobar za Princess (fotograf)?
« Reply #11 on: 12/September/2012 »
Pa normalno da treba upisati naziv firme :D a ne marko marković.

Okači pa da vidimo.

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: CV - Hoce li biti dovoljno dobar za Princess (fotograf)?
« Reply #12 on: 12/September/2012 »
Digao sam na Mediafire, evo linka, ovako bi trebalo otprilike da izgleda...

http://www.mediafire.com/view/?qlrbaljewx7m9ih

P.S. fali turski jezik, zaboravio sam da kliknem save, ali je ovo ionako preview.
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: CV - Hoce li biti dovoljno dobar za Princess (fotograf)?
« Reply #13 on: 18/September/2012 »
Poslao sam danas finalnu verziju, sa sve nasmejanom slicicom :) Nadam se da ce biti sve ok  :hehe:
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline markoivkovic

  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: CV - Hoce li biti dovoljno dobar za Princess (fotograf)?
« Reply #14 on: 18/September/2012 »
to ti nije toliko bitno stvarno. prihvate oni svakakvi CV. ja sam moju sklepao za 5 min (ubacivao sam što sam se mogao setiti i lupetao sam) i ovi u agenciji su rekli da je jako dobra. neki su imali ubij bože CV i ovi im prihvatili. tako da opušteno.