Author Topic: Da li postoji na Carnivalu nekakav sistem kontrole radnih sati?  (Read 6746 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dnovak007

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Pozdrav svima,

Evo 22.9 idem na Carnival Paradise kao assistant waiter (1. ugovor).
Sljedece sto me zanima je da li postoji na Carnivalu nekakav sistem kontrole radnih sati (cito sam po forumu pa sam vidio da kod nekih kompanija postoji) te da li je nekim zakonom odredeno koliko sati mjesecno netko maksimalno smije imati?

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Naravno da postoji. Zovu ga "Fun time"  :waiting:   

Kada pocinjes da radis ides do najblizeg aparata (a ima ih svuda po brodu) i kucas svoj ID broj, sifru i onda ides na "clock in"  kada zavrsis ides na "clock out" 

a ovako to izgleda



Over and out
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline dnovak007

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Hvala na pomoci, i sada me jos samo zanima ovaj drugi dio pitanja tj. da li je negdje zakonom propisano  koliko maximalno sati dnevno smijemo raditi?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Propisano je od strane ILO-a.
Za točnu brojku, pročitaš svoj ugovor o radu, na kojem jasno mora pisati koliko se plaća normalan radni sat, koliko overtime.

Cruise kompanije su se zbog sudskih tužbi morale obavezati na nenajavljene posjete vanjskih auditora, koji nasumično biraju crew sa kojima će razgovarati, i pitati ih u 4 oka krše li kompanije ugovor.
Naravno da krše, i naravno da jadni ljudi šute jer se boje za posao.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline dnovak007

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Pa ako ima ovaj "Fun time" uredaj, zar onda inspekcija kada dode ne moze vidjeti koliko je tko imao radnih sati?

Offline negociant

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
Da i to menadzer uzme, promeni u sistemu, odstampa i ti potpises da si zaboravio da se clock out-ujes.

Btw, cemu ova pitanja? Radices koliko ti se kaze i ti, kao jedinka, ne mozes da promenis sistem. Ako ti se ne svidja, niko te ne tera da ides.

Dobronameran savet - nemoj se ovim zamarati vec nauci sta je mamagayo.

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Da i to menadzer uzme, promeni u sistemu, odstampa i ti potpises da si zaboravio da se clock out-ujes.

Btw, cemu ova pitanja? Radices koliko ti se kaze i ti, kao jedinka, ne mozes da promenis sistem. Ako ti se ne svidja, niko te ne tera da ides.

Dobronameran savet - nemoj se ovim zamarati vec nauci sta je mamagayo.

LoL, najbolji moguci savjet, bolje pucati smjenu od 12 sati, a za to vrijeme 4h mamagayati okolo, nego pucati straight 10 hours :D

Offline dnovak007

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile

Dobronameran savet - nemoj se ovim zamarati vec nauci sta je mamagayo.

A to bi bilo?  -()-

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
A to bi bilo?  -()-

:google!:

"mamagayo - Very popular amongst crew members in cruise ships, this word means "lazy", someone who's always trying to get away with not doing their duties."

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
A to bi bilo?  -()-

nikad nisam cuo tu rijec na brodu, ali iz konteksta, pretpostavljam da se odnosi na izbjegavanje izvrsavanja duznosti za vrijeme radnog vremena. I gotovo sam siguran da potjece od filipinskog tagalog jezika  :sprda:
Once a sailor, always a sailor.

Offline negociant

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
Mamagajo je krivina. Odes po nesto i umesto 5 min nema te 1h, special clean - pljunes pa oribas umesto da trazis bleach, umesto da uradis nesto odes na cigaru itd..

Offline dnovak007

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Mamagajo je krivina. Odes po nesto i umesto 5 min nema te 1h, special clean - pljunes pa oribas umesto da trazis bleach, umesto da uradis nesto odes na cigaru itd..

Da,jedni sto cu s takvim pristupom poslu promociju vidjeti samo na ovom forumu  -()-

Offline negociant

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
Konkretno za promociju na Carnivalu sa ass. waitera na team waitera, sve i da izgines na poslu - neces je dobiti. Razmisli o krivinama. :)

Offline Zlatko99

  • Registered
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
Istina da imaju clock in mašine gdje  kao upisuješ kako radiš.Ali menađer to može korigirat,tako da su te mašine samo za za*****anciju,znao sam masu puta zaboravit clock in i clock out i niko me nije opomenuo,kad očito se to lako korigira.Ja sam kao assistant cabin stewart na Carnivalu imao naređenje od menađmenta da clock in radim u 8:00 ,mada sam bio primoran počet radit u 6:00 kako bi stigao sve završit,tako su radili i drugi,kad sam se bio žalio da se nestigne odradit u dogovorenom vremenu dobio sam zapovijed "organize your time Zlatko" i to je bio kraj priče.
Dok sam radio na Disneyu toga nije bilo,tamo se poštivao dogovoreni radni termin i tamo nam je jedan menađer rekao kako je Carnival imao problema jer je inspekcija utvrdila da neki radnici znaju radit čak i do 18sati na dan,ali očito da su ti problemi prevaziđeni i da se toj kompaniji nemože ništa.I zato se hotel director na mom bivšem brodu Carnival Victory bio hvalio kako smo jedina kompanija koja u housekeepingu nudi dvostruki servis soba  po danu,a druge kompanije nude samo jedan.Pa mislim nije ni čudo kad krše zakon i tjeraju tako radnike da rade minimalno 12sati svaki dan,a pišu im 9.5sati,nemoraju tako platit prekovremeni rad.

Offline Zlatko99

  • Registered
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
Konkretno za promociju na Carnivalu sa ass. waitera na team waitera, sve i da izgines na poslu - neces je dobiti. Razmisli o krivinama. :)
Na mom brodu  je jedan dečko koji je dobio promociju u team waitera već na sredini prvog ugovora.Ali radi se o čovjeku koji ima ogromno iskustvo u ugostiteljstvu sa perfektnim engleskim,menađer mu je bio zemljak i tako se baš sve potrefilo.Od ostalih jedan je dečko dobio premještaj da zadnjih 3mjeseca odradi na drugom brodu i dobio poziciju assistant team waiter.Ostalih 6ljudi su i na drugi ugovor došli radit kao assistant waiteri,dok je prvi ugovor čak 9-10mjeseci dug.Čovjek koji oče startat od najniže pozicije trebao bi prvo potrošit više godina da dođe do pozicije gdje je kakva takva lova,a i ta lova obzirom na popratne troškove rada(provizije države,avionske karte) i činjenicu da za vrijeme odmora kući nejde plaća i kad se uzme u obzir satnica rada i stres uopće nije neka ekstra lova.
Danas ljudi u ugostiteljstvu čak više love po satu rada mogu uzet na moru na sezoni,a sezona po hotelima zna trajat skroz od 4-10mjeseca.Rad na brodu općenito nije što je nekad bio,plaće su sve manje,a troškovi sve veći,ugovori dulji,promocije teže i sve više posla po jedinici vremena zahtjevaju,plus program učenja imena gostiju u slobodno vrijeme koji se širi kao kuga po brodovima i kompanijama.