Author Topic: Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?  (Read 4486 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Borisko

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
  • Drink up me hearties !
    • View Profile
Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« on: 13/September/2012 »
Pozz, D.B! 1 pitanje. Koji bi aparat ti preporucio pocetniku ? mislim na ''ozbiljnije'' masine, jer u iskustvo ne racunam ove digitalce do 100e. Cena do 1000e max. Vidim da si fotograf i razumes se, pa ako bi odvojio par min. na ovo pitanje bio bih ti zahvalan  b00/

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« Reply #1 on: 13/September/2012 »
Moras da kazes sta bi radio s aparatom jer postoji 1001 kombinacija za te pare.
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline Borisko

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
  • Drink up me hearties !
    • View Profile
Re: Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« Reply #2 on: 13/September/2012 »
Pa , kao sto vidis - pocetnik sam. Sta bih slikao ??? za pocetak sve, a kasnije ko zna. Mislio sam neki all-round model, ako postoji ista takvo

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« Reply #3 on: 13/September/2012 »
Znaci fotkao bi cvetice, bube (dakle makro), pejzaze, headshotove, portrete... pazi sve to moze all around objektivom ali takvi objektivi predstavljaju kompromis i po pravilu nesto ispasta, i to je uglavnom ostrina, boje, blenda...

Reci mi jel bi kupovao novo, polovno, mesano pa da sklopimo neki sistem...
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline Borisko

  • Registered
  • *
  • Posts: 66
  • Drink up me hearties !
    • View Profile
Re: Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« Reply #4 on: 13/September/2012 »
Rešeno Umeče, hvala na pomoći  =""

Offline DaChaS

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
Re: Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« Reply #5 on: 14/September/2012 »
pa reci sta si odlucio

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« Reply #6 on: 14/September/2012 »
Pricali smo na chatu, dao sam mu neko stivo da razgleda prvo pa da onda pricamo o ovome :) Ako i tebi treba pomoc, pricaj budzet/namenu/polovno ili novo/da li si imao ranijeg iskustva sa DSLR aparatima...
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!

Offline DaChaS

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
Re: Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« Reply #7 on: 14/September/2012 »
trebace kad se pribavi kesha za sada samo iscitavam :)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« Reply #8 on: 14/September/2012 »
Ja sam uzeo pentax sa dvojim lećama, mislim negdje oko $1.500, to je perverzija šta sve možeš s njime, evo jedna današnja:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Umek

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Koji bi aparat ti preporucio pocetniku?
« Reply #9 on: 15/September/2012 »
Ukratko o DSLR svetu, za one koje su zainteresovani.

Pre nego sto uopste krenete sa razmisljanjem o tome, znajte da je to skup hobi. DSLR svet je crna rupa za pare ako se navuces, to moze da posvedoci svako ko se time bavi. Krenes s nekim budzetom od, lupam, 500 evropskih dukata. Kupis neko DSLR telo i kit objektiv (kit varijanta je u stvari telo + objektiv po nekoj ceni gde te objektiv izadje manje para ako ga kupis s telom, to vazi za objektive kao sto su Canon 18-55 IS, 18-135 IS, neka L stakla itd.).

Sve je super, ali onda u nekom momentu shvatis, fali mi blenda/boja/ostrina/other. Ok, kupis npr Tamron 17-50 f/2.8 VC. To je jos nekih 350-400 evra. Super, ali nocu je opet slabo svetlo, za pejzaze mi treba duza ekspozicija, a ruke koliko god da su mirne, tresu se, ok kupis stativ. Ali sta kad ne mozes da ga nosis, a pop up blic pretvara ljude u bele medvede, ok, kupimo blic, jos 200 evra za 430 EX II i bouncujemo o plafon ako nije mnogo visoko ili uz difuzer omeksamo svetlo.  Vidis neku fotku prajmom sa f/1.8 i odusevis se, mozak vec ogrezao po inerciji tera da kupis ako imas para, kupis 50 f/1.8 ili fenomenalni 85 f/1.8. Prvi kosta 70-100 evra, drugi oko 300 evra (kome su cene cudne, neke su za novo a neke za polovno stanje). Vidis pejzaz sa ultra wide objektivom? Pazaris npr. Canon 10-22, cena 450 evra... Onda vidis nekog sa FF telom (tipa 5D Mark II/III) i L staklom (70-200 npr. f/4) i pogledas u svoje krop telo i nabijes sebi kompleks nize vrednosti jer pobogu nemas L stakla i FF telo... prodajes telo i sva EF-S stakla koja imas, kupujes FF telo i neko L staklo, i jos doplatis opet neku jacu sumu... U medjuvremenu shvatis da postoji i jaci blic od 430 EX II, stakla sa f/1.2 blendom, izlaze novi objektivi, nova tela... Ljudi koji se time bave ubede te da je telo za koje su do juce pricali da je najbolje odjednom postalo inferiorno u poredjenju sa novim, a uglavnom su to paljevine teske kojima fali sto nemaju 1 mm veci rukohvat ili tako nesto pa pljuju po starom modelu...

Preracunajte malo deo ove price pa dobro razmislite da li cete moci da se obuzdate.

Pre kupovine dobro razmislite sta biste najvise fotkali i kakve su vase ambicije u radu sa DSLRom. Neko kupi npr. 650D i 18-55 IS i ne pipne nista vise, a neko zaglavi kao onaj gore naveden primer. Dakle vi znate najbolje sta cete raditi sa aparatom.

Pre nego sto definitivno odlucite da kupite DSLR, prvo prelistajte neki od sajtova sa objasnjenjima za DSLR pocetnike.

Sustina svega je ukratko i najlepse objasnjena na

http://www.cambridgeincolour.com/

To je polazna stanica.

Prvo sto treba da uradite pre nego sto krenete da cackate aparat je da procitate manual. Dakle RTFM :rtfm:

Nakon toga isprobavanje funkcija, upoznavanje sa aparatom itd itd.

Cim se upoznate malo sa tehnickim delom, predjite na unapredjenje kreativnog dela. Dakle osnove, "rule of thirds" itd. Savetujem literaturu John Hedgecoe-a "The New Manual of Photography" i kratke tekstove Djulijana Belica za pocetak, posle cete se vec snaci za ono sto vam treba. Prvu knjigu tesko da cete naci na netu za dz (ima na ruskom, pa ko razume...  :) ) dok su tekstovi besplatni i lako cete ih naci. Knjiga vredi svaku paru, a ako ste vec dali tolike pare za aparat, prezalite kintu za knjigu, shvaticete posle zasto.

Da bi ste videli gde se nalazite u poredjenju sa kolegama, kacite svoje slike na foto forume, iskusni ljudi ce vam reci na cemu da radite, sta je dobro, sta ne valja itd. Ne primajte kritike k srcu, neki se naljute kad im neko kaze "ne valja". To je pogresan prilaz, morate da prihvatite kritiku, ali ne svaku. Kada se malo upoznate s ljudima na tim forumima, videcete ko zna znanje a ko nema veze s mozgom, mada takvih je malo.

E sad, last, but not the least, visual impact na svet oko vas...

Ono sto ce se sigurno desiti ako kupite DSLR je da ce vasi drugari odmah reci "vau, imas profesionalni aparat bla bla"... Kad mi neko to kaze dodje mi da ga roknem. Najveca greska koju svi prave jeste da ne prave razliku. Ako se ja iz ljubavi bavim fotografijom, bez obzira na znanje i opremu koju nosim, i ne zaradjujem pare od toga, i najveci deo vremena aparat koristim za fotkanje cvetica i pejzaza za svoju dusu, ja sam AMATER! Covek moze biti amater pocetnik, ali i ozbiljni amater koji zna znanje ali ne zaradjuje od tog posla. PROFESIONALAC zaradjuje novac koristeci aparat, moze da fotka i u AUTO modu, a moze i da bude i ozbiljan pro. Dakle AMATER nije neka budala koja ne zna da promeni shutter speed, vec prosto fotka iz ljubavi. Isto tako je PROFESIONALAC i onaj koji fotka sve zivo na f/8 ili u AUTO modu, dokle god zaradjuje pare. Dakle ne zanosite se uopste da ste neki majstor ako imate DSLR. Koncentrisite se na savladavanje tehnickog dela, a posle radite na kreativnom delu, koji je 1000x bitniji.

Devojke ce namestati kosu po pravilu cim vas uoce (obratio sam paznju na to :) ), ljudi ce vas merkati, neki ce vas smarati da im objasnite zasto ih fotkate (jbg ne znaju ljudi da na 18 mm hvatas njih i jos 50 ljudi iako je objektiv uperen u njih), neki ce misliti da ste CIA spijun... Sve u svemu fun time :)

To bi otprilike bilo to, "u dahu" intro. Ako je nesto nejasno, a garantovano jeste, pitajte.
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog!