Author Topic: Ja se zovem Ivan a svi me zovu zlato :)  (Read 2214 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ajvonn

  • Registered
  • *
  • Posts: 226
    • View Profile
Ja se zovem Ivan a svi me zovu zlato :)
« on: 15/September/2012 »
Šalim se naravno. Minja zovut Ivan i iz Požarevca sam, Srbija 42 godine vučem za sobom, i sanjam da odem na brod koji će me preko morskih belih talasa odvesti što dalje odavde a posle nekog vremena se vratiti svome domu. Moja razmišljanja početkom 90. kako je super raditi kao konobar u kaficu BOSS u Požarevcu a provoditi se po Velikoj Britaniji. Posle dođe glupi rat, pad standarda, neka pokušavanja preko familije da odem van ali bez uspeha. "Zašto bi ti došao ovde da radiš a zašto umesto tebe to Englez ne bi radio?"
     Odprilike negde u martu ove godine slučajno u razgovoru sa ženicom svojom naletih na ovaj forum i od tada svaki dan prilepljen na njega. Uz neke provale, opaske i prosipanja navodnog znanja o stvarima za koje najiskrenije nemam pojma, pa sve do davanja iskrenih saveta za koje imam iskustva i znanja. Izvinjavam se unapred svima zbog toga a i Šefu Foruma, koji je inače veoma pristupačan i odličan čovek za saradnju, a i koji uvek skrene pažnju ako uradim neku glupost, spam. Od tada pokušavam kako tako da se zaposlim i promenim ovaj super posao koji imam sada ali veoma slabo plaćen. Domaća firma strani kapital ili ŠLB kako je popularno zovemo. Kablovska televizija SBB, gde sam zakopan već 8 godina. Da mi je sada kada sam imao 27 godina i tada davao otkaz u Draloniju, fabrici namestaja, i odlazio na bolje ovu šlb stavku bi odavno zaboravio. Promenilo se vreme, promenili se ljudi. Znanje nije više presudno za posao kao ni poznanstva. Everything still the same. Zamislim se poneki put da li dati ili dobiti otkaz, jer po neki put to ti da maha da pogledaš na svetliju stranu života. Nadam se i bingu i greb breb  oT listićima, možda dignu ovde platu i pokaju se za grehe svoje, zbog nastupajućeg smaka sveta.
     Pokušavam preko ovih naših agenata ali od njih za mene izgleda nema nekog 'leba, jer ako imaš 20-21 pa do max 30 - 35 godina, možda te i zaposle. Srećom postoji i tračak nade a to su strane agencije koje koliko toliko su "poštenije", ne kažu ti odmah da ne zapošljavaju matorce  :haha:
     Pokušavao sam i preko nekih trgovačkih brodova, neki Cane Džora iz Lugavčine, samo i to su neke prevare, svet je mali pa upoznaš i ljude u PO kojima je taj ostao dužan neke ogromne novce.
     Naravno potraga ide dalje, jer ako ne pokušaš ništa imaćeš ništa, ovako uvek ima nada. Kao i kada tražiš devojku - momka. Ako ne probaš i pitaš ostaješ bez...znanja...devojke...momka  :rolleyes:
     Da ne davim biće prilike još, poneo sam lapitopi pa sada dok surfam malo i kuckam.
Želim svima puno sreće i uspeha i Dobro Mirno More!!!
     

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ja se zovem Ivan a svi me zovu zlato :)
« Reply #1 on: 15/September/2012 »
zlato, lurkaj ti i dalje po forumu, ko zna, možda naleti nešto.
Interesantno je to da sve američke firme viču kako su "equal opportunity employer", a onda kažu našim agencijama: age requirements 21-32.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline ajvonn

  • Registered
  • *
  • Posts: 226
    • View Profile
Re: Ja se zovem Ivan a svi me zovu zlato :)
« Reply #2 on: 15/September/2012 »
Si šefe!  :uzdravlje:

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Ja se zovem Ivan a svi me zovu zlato :)
« Reply #3 on: 15/September/2012 »
Da, jedna od (za njih) prednosti korišćenja agencija u trećim državama je da mogu da zaobiđu EOE principe.

Kao što sam Ivanu ranije objasnio u privatnoj poruci - dok sam komunicirao sa svojom tada budućom kompanijom (a prijavio sam se direktno, bez posrednika/agencije), nikada me nisu pitali za godište, nacionalnost, niti tražili moju sliku. Poslao sam im CV bez slike i bez datuma rođenja, ne zato što sam to krio, već zato što sam znao za EOE i namerno sam isprobavao da li "radi". I zaista, ni tokom e-mail prepiske, ni tokom telefonskog intervjua, niti u momentu kada su doneli odluku da me zaposle, nisu znali ni kako izgledam, ni koliko godina imam, ni koje sam nacionalnosti (mada su državu ipak mogli da pogode iz radnog iskustva i školovanja). Za godište su mogli da naslute da imam više od 35, ali nisu mogli da znaju koliko više, na osnovu CV-a je bilo sasvim moguće da imam preko 40.

Tek kad su mi slali LoE, morali su da pitaju za datum rođenja, jer se taj podatak upisuje u LoE.

(for future reference: kada me je Carnival zaposlio, imao sam 37 godina)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ja se zovem Ivan a svi me zovu zlato :)
« Reply #4 on: 15/September/2012 »
Moguće je da si tako dobar tretman imao zbog pozicije.
Općepoznato je da oficire ne pitaju za godište.
Ne mogu npr. Kapetana odbiti zato što je prestar. Što više iskustva ima - više mu se vjeruje.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Ja se zovem Ivan a svi me zovu zlato :)
« Reply #5 on: 15/September/2012 »
Da, slažem se da je definitivno bitno koja je pozicija i to isto govorim i Ivanu - ako ide na tehničke oficirske pozicije, neka prestane da svoje godine posmatra kao veliki hendikep.
Uz fino sređen CV, godine su čak na neki način i prednost (ako podrazumevaju i iskustvo).