Author Topic: Kocka je bacena! :)  (Read 8030 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline swaddle

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Kocka je bacena! :)
« on: 25/September/2012 »
Zdravo svima! :)

Iscitavam forum vec danima i sve sam odlucnija da se prijavim za rad na brodu.
Jedino sto me 'koci' je fakultet. Student sam Filoloskog fakulteta i imam jos pet ispita do kraja. Ali vrlo su teski i obimni, a ja na ivici snage.
Ne mogu da uzmem knjigu, a da se ne rasplacem ili postanem razdrazljiva. Smeta mi finansijski stiskavac i to sto zavisim od mame i tate.

Sta mi vi savetujete?
Da li izgubiti jos jednu godinu zivota zbog parceta papira kojim cu posle moci da visim na birou, ili preseci stvar i otici na brod?
Na kraju krajeva, to je samo sest ili osam meseci, nece fakultet nigde pobeci. Valjda.
Aplicirala bih za posao sobarice, ali imam jednu nedoumicu: da li me mogu premestati sa jednog radnog mesta na drugo?
Videla sam na forumu da se nekim ljudima to desavalo, a ne bih zelela da me posalju na brod kao sobaricu, a onda me stave u laundry na primer (s obzirom da i to radno mesto pripada housekeeping-u).

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #1 on: 25/September/2012 »
Pozdrav!

Ako si u mogućnosti pauzirati fakultet, možda to u tvojoj situaciji ne bi bila loša ideja. I sam sam napravio isto, i nije mi žao. Fakultet neće nigdje pobjeći, ali završi ga onda. Nakon toliko truda ne isplati se posve odustati, daj si sama rok kad ces ga zavrsiti - ipak treba misliti i na budućnost.

Zašto baš sobarica? To je fizički ekstremno težak posao, a ako imaš dobar engleski - ima puno boljih poslova. Savjetovao bih ti što dalje od restorana i housekeepinga, pogotovo ako si nježna djevojka. Što se tiče promjene radnog mjesta, ne bi se smjelo dogoditi - ako potpišeš ugovor kao staterom steward (sobarica), radiš to što si potpisala u ugovoru. Uz to, nisam vidio nijednu djevojku da radi u laundry-ju, osim tete koja šiva (tailor).
Once a sailor, always a sailor.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #2 on: 25/September/2012 »
OK, tražila si savjete, evo ih:

1. Ostavi se toga faksa, neće pobjeći.
2. Nitko ne može promijeniti ugovor protiv tvoje volje. A ako pokuša, tu smo ja i moj novi prijatelj da ih spustimo na zemlju.

Pitanje je samo kako to uskladiti, jer odlazak na kruzer je proces koji može potrajati mjesecima.
Pomaže što si na filološkom, znači engleski ti je ok.

EDIT
dobro zbori @legionnaire007
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #3 on: 25/September/2012 »
Kao pripadnik starije generacije, moj savet je da stisneš zube, ne kukumavčeš i da završiš taj fakultet. Ni brod nigde neće pobeći. Papir te neće sprečiti da odeš na brod, možeš da se prijaviš bilo kada u narednih godinu, dve, 5 ili 10 godina... Nebrojeno puta u životu sam čuo da neko žali što je svojevremeno napustio fakultet malo pre kraja i nikada ga nije završio.

Na kraju krajeva, ako plačeš zbog 5 ispita, zamisli u kakvom ćeš nervnom rastrojstvu biti kad te zajaše 5 šefova, 55 kolega i 555 gostiju i zapitaš se da li šaka zelenih papirića vredi robovskog fizikalisanja po 10-15 sati svakog dana mesecima u zatvorenom prostoru.

Moj glas ide prvo fakultetu, a onda radi u životu šta god poželiš. Drugačije bih te savetovao da imaš samo 5 položenih ispita, ovako si već na kraju i ne odustaj.

Offline Mirem

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #4 on: 25/September/2012 »
Riješi fax do kraja, i onda na brod. Zatvori jedno poglavlje, započni novo. I da, odlazak na kruzer je proces koji može potrajati, ali ga možeš započeti još kad si na faxu, npr. dok budeš imala samo 1-2 ispita do kraja.  ;) I nemoj ići za sobaricu. To su ti moji savjeti.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Inspiracija
« Reply #5 on: 25/September/2012 »
Nije lako prisiljavati se na intelektualne napore od kojih ne vidiš koristi u skorije vrijeme. To je mentalno silovanje.
Općenito, kada se prisiljavaš raditi nešto što te ne inspirira, to ne može ispasti na dobro.
Isto tako, kada smo se dotakli poglavlja, ja sam uvjerenja da se živi kontinuirano, ne od poglavlja do poglavlja.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Mirem

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #6 on: 25/September/2012 »
Znala sam da će se Šef "uloviti" na moja poglavlja. :D




Offline swaddle

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #7 on: 25/September/2012 »
Zašto baš sobarica?
Od svega sto sam videla na forumu, cini mi se da se konobari i sobarice najvise traze, odnosno najbrze dobijaju posao. To mi se nametnulo kao zakljucak, mozda i gresim. Za konobara nisam, niti imam iskustva, niti sam vesta sa casama i tanjirima.  :pad Onda mi je sobarica ostala kao jedino resenje. I opet kazem, to je nesto sto sam zakljucila za ovih nekoliko dana lutanja po forumu. Kruzer nikada uzivo nisam videla, a kamoli bila na njemu, tako da vrlo slabo znam (citaj: nemam blage veze) kako uopste sve to funkcionise. Na snimcima sa youtube-a sve izgleda drazesno, izgleda da je totalna suprotnost kad zaista odes tamo. Ne znam za sta drugo bih mogla da se prijavim, s obzirom da prvi put idem na brod, a nemam nikakvog iskustva.


Ni brod nigde neće pobeći. Papir te neće sprečiti da odeš na brod, možeš da se prijaviš bilo kada u narednih godinu, dve, 5 ili 10 godina...
Za dva dana punim 24 godine. Dok zavrsim fax, imacu 25. I eto mene sa 26 na brodu. To mi izgleda kao mnogo vremena. A cak nije ni vreme toliki problem, koliko moja zelja da izadjem iz ove monotonije. Na kraju krajeva, mozda cu i zavrsiti fakultet dok neka kompanija nadje mesto za mene.

Nije lako prisiljavati se na intelektualne napore od kojih ne vidiš koristi u skorije vrijeme. To je mentalno silovanje.
Općenito, kada se prisiljavaš raditi nešto što te ne inspirira, to ne može ispasti na dobro.
Isto tako, kada smo se dotakli poglavlja, ja sam uvjerenja da se živi kontinuirano, ne od poglavlja do poglavlja.
That's what I'm talking about!  :yeah:  Ne znam kakva je situacija u Hrvatskoj, ovde je uzas. Iza sebe imam sedamnaest godina ucenja i nista vise. Ostavila sam na faxu krv, srecu, suze i znoj :D, a veliko je pitanje da li cu ikada moci da radim u struci (inace, studiram srpski jezik, nista perspektivno, pitam se sta mi je uopste bilo da to upisem). Sve ide preko veze, a vezu nemam.

Offline Mirem

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 191
    • View Profile
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #8 on: 25/September/2012 »
Za dva dana punim 24 godine. Dok zavrsim fax, imacu 25. I eto mene sa 26 na brodu.


I ja ću tak nekak, sve mi se čini.  ;)  Bitno je da imaš cilj. I sretan ti uranjeni rođendan  :-*

Offline Playa

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #9 on: 25/September/2012 »
U istoj sam situaciji kao ti. Moj plan je da zavrsim fax najkasnije u aprilu 2013., a imajuci to u vidu, pocetkom godine cu krenuti da jurim agencije. Ali kako vidim ima ljudi koji i godinu dana cekaju da se ukrcaju...
We was young, and we was dumb but we had heart..

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #10 on: 25/September/2012 »
Od svega sto sam videla na forumu, cini mi se da se konobari i sobarice najvise traze, odnosno najbrze dobijaju posao. To mi se nametnulo kao zakljucak, mozda i gresim. Za konobara nisam, niti imam iskustva, niti sam vesta sa casama i tanjirima.  :pad Onda mi je sobarica ostala kao jedino resenje. I opet kazem, to je nesto sto sam zakljucila za ovih nekoliko dana lutanja po forumu. Kruzer nikada uzivo nisam videla, a kamoli bila na njemu, tako da vrlo slabo znam (citaj: nemam blage veze) kako uopste sve to funkcionise. Na snimcima sa youtube-a sve izgleda drazesno, izgleda da je totalna suprotnost kad zaista
odes tamo. Ne znam za sta drugo bih mogla da se prijavim, s obzirom da prvi put idem na brod, a nemam nikakvog iskustva.
Moglo bi se reći da si dobro zaključila, tu je najveći obrtaj ljudi, pogotovo u restoranu. Koliko si spremna raditi 10-12 sati na dan čisti fizički, i to poprilično prljav posao...? WC-i, ručnici... Ima svakakve "stoke" od ljudi... Ako se vidiš u tome, čišćenju svaki dan 7 dana tjedno - 6 mjeseci, onda dobro, ali sobarica ti nikako nije jedino rješenje. Napominjem, ako imaš imalo dobar engleski, postoji tu još pozicija koje se relativno lako i brzo dobiju, recimo fotograf na Imageu. Istina, stvarnost je totalna suprotnost od youtube filmića. Naime sve ovisi o tebi, savjetovao bih ti samo da imaš spreman CV i poziciju na koju želiš ići kad se budeš javljala agenciji, a ne da ti oni guraju ono što im trenutno treba. Moj savjet je da odluku o poziciji doneseš na temelju opisa posla, imaš i razna iskustva veterana, preporučam da to bude nešto što bi željela, mogla i voljela raditi, nemoj se voditi onime što se najviše traži i za što je najbrži ukrcaj.

Za dva dana punim 24 godine. Dok zavrsim fax, imacu 25. I eto mene sa 26 na brodu. To mi izgleda kao mnogo vremena. A cak nije ni vreme toliki problem, koliko moja zelja da izadjem iz ove monotonije. Na kraju krajeva, mozda cu i zavrsiti fakultet dok neka kompanija nadje mesto za mene.
That's what I'm talking about!  :yeah:  Ne znam kakva je situacija u Hrvatskoj, ovde je uzas. Iza sebe imam sedamnaest godina ucenja i nista vise. Ostavila sam na faxu krv, srecu, suze i znoj :D, a veliko je pitanje da li cu ikada moci da radim u struci (inace, studiram srpski jezik, nista perspektivno, pitam se sta mi je uopste bilo da to upisem). Sve ide preko veze, a vezu nemam.
Šef je itekako u pravu, ako ne vidiš perspektivu, otiđi na brod, vidi svijeta, 6 mjeseci nije čitava vječnost. Smatram da ne treba forsirati obrazovanje i diplome nauštrb psihičkog zdravlja, a ako te zbilja knjiga tako ubija u pojam... Uzmi si pauzu. I budimo realni, neki od najbogatijih ljudi na svijetu nemaju fakultetsku diplomu - Roman Abramovich, Bill Gates, Christy Walton ( vlasnica Wal Marta) i brojni drugi... Uspjeh se ne mora mjeriti fakultetskom diplomom, koju je u svakom slučaju dobro imati, ali... Nekad jednostavno ne ide. Čula si više različitih mišljenja, odluka je samo na tebi.

Želim ti svu sreću  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #11 on: 25/September/2012 »
Šta god da odlučiš, pre toga se dobro informiši u šta se upuštaš. Koliko sam shvatio, tek par dana prelistavaš forum i još ne znaš kako uopšte izgleda posao na brodu.
Nemoj da se uvališ u nešto što ti se neće nimalo svideti. Ovaj forum je fenomenalno mesto puno informacija i iskustava iz prve ruke, iskoristi to, što više pročitaj, a i sigurno je zanimljivije od knjiga iz kojih spremaš ispite. Pitanje je da li imaš i dana radnog iskustva ili si do sada u životu samo učila, nemoj da zbog neke privremene psihičke krize uletiš u nešto još gore, pa da dok ribaš nečiji us*ani WC shvatiš da bi najradije bila opuštena u svojoj sobi i sa uživanjem čitala knjigu i spremala ispit kao pesmu.

Kad pročitaš sve relevantno na forumu i odlučiš na kojoj poziciji želiš mesecima sedam dana u nedelji da radiš, onda si spremna izaći na taj najteži ispit "Život i rad na brodu I".

I nikako ne bacaj sve te godine provedene na fakultetu, obećaj sebi da ćeš ga završiti, svakako misli na budućnost, kad-tad ćeš srediti život.
Ako ne budeš neka Bilja Gates koja poseduje veliku svetsku kompaniju, bolje da ne završiš samo sa srednjom školom (još gore ako je gimnazija u pitanju).
Za koju godinu će se sigurno desiti i velika ljubav, doći će i deca, ako u ovim godinama ne završiš faks, tad sigurno nećeš.

'Ajde, pa da smo živi i zdravi. I pametni. :uzdravlje:

Offline swaddle

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #12 on: 25/September/2012 »
I sretan ti uranjeni rođendan  :-*
Jao, hvala, Mirem! Imas parce rodjendanske torte!

savjetovao bih ti samo da imaš spreman CV i poziciju na koju želiš ići kad se budeš javljala agenciji, a ne da ti oni guraju ono što im trenutno treba. Moj savjet je da odluku o poziciji doneseš na temelju opisa posla, imaš i razna iskustva veterana, preporučam da to bude nešto što bi željela, mogla i voljela raditi, nemoj se voditi onime što se najviše traži i za što je najbrži ukrcaj.

Hvala na ovom savetu.
Necu nista da brzam, pronaci cu poslove koji mi se dopadaju i onda cu vas pitati za misljenje u vezi sa njima, bice i vise nego dovoljno za pocetak da saznam sta je to za sta cu se prijaviti.

nemoj da zbog neke privremene psihičke krize uletiš u nešto još gore, pa da dok ribaš nečiji us*ani WC shvatiš da bi najradije bila opuštena u svojoj sobi i sa uživanjem čitala knjigu i spremala ispit kao pesmu.
Da, toga se najvise i plasim. Nisam zavrsila gimnaziju, zavrsila sam ekonomsku.

Ljudi, mnogo vam hvala na savetima, podrsci i odgovorima. Idem da trazim opise poslova.  :)

Offline swaddle

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #13 on: 30/September/2012 »
Uuuhhh... Procitala sam vecinu postova na forumu, bar one koji su mi dostupni posto nisam veteran. Posao u kazinu zvuci mnogo dobro, ali, nazalost, mogu da sanjam o njemu. Takodje i bar waitress zvuci fino, ali nisam podobna za to. Poslovi po shopovima mozda nisu teski, ali nisu ni placeni bas nesto koliko videh. Je l' mi se cini, ili treba da se klonim Carnival-a? Sta znam, kad sam sve procitala, opet mi se nametnuo posao sobarice. Moj osnovni razlog odlaska na brod je novac. A nemam nikakvog iskustva. Samo jedno pitanje: da li sobari ciste i javne wc-e? Negde sam procitala da je neki assistant stateroom steward to radio, a i kazete da je to fizicki i psihicki vrlo tezak posao.
Nesto ovih dana dragi ministar prosvete najavljuje ponovno uvodjenje apsolventskih rokova, ali to zvuci previse dobro da bi bilo istinito. Trenutno imam dva roka u januaru, dva u junu i dva u septembru, sto je totalno bezveze. Anyway, pokusacu da skupim poslednje atome snage da zavrsim to, pa da posle bezbrizno odem na brodic i pustim mozak na pasu. Da radim i da spavam (onoliko koliko mi budu dozvolili) i da me apsolutno ne zanima ni aktuelni kvalifikativ ni transcendentno u modernistickoj poeziji Ivana V. Lalica, ili neke druge stvari cija je upotreba u zivotu vrlo relevantna, najblaze receno. A kad se vratim da kupim svoj auto! Mozda ce taj cilj da me drzi da ne poludim tamo i ne oteram sve dovraga.


Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Kocka je bacena! :)
« Reply #14 on: 30/September/2012 »
Je l' mi se cini, ili treba da se klonim Carnival-a?

Vlasnik Carnivala je najbogatiji čovjek na Floridi. Šta fali Carnival-u?

 
Samo jedno pitanje: da li sobari ciste i javne wc-e?

Kako na kojoj kompaniji. Uglavnom da.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)